PDA

Επιστροφή στο Forum : Προοδευτικο σβησιμο LED



Phatt
23-04-12, 02:52
Θελω να βαλω LED στο αυτοκινητο και να κανω το εφφε που εχουν τα συγχρονα αυτοκινητα που το φως της καμπινας σβηνει ομαλα.Πως μπορω να υπολογισω τι πυκνωτη και αντισταση να βαλω;Εχετε υπ'οψιν οτι τα LED που θα χρησιμοποιηθουν δεν θα ειναι απλα υπερφωτεινα, αλλα ετοιμα αυτοκινητου που δεχονται 12V και δηλωνουν 1W.Ευχαριστω.

klik
23-04-12, 03:50
10000μF:biggrin: και ICL (http://www.epcos.com/web/generator/Web/Sections/ProductCatalog/ProtectionDevices/InrushCurrentLimiters/NTCInrushCurrentLimiters/PDF/PDF__Applicationnotes,property=Data__en.pdf;/PDF_Applicationnotes.pdf) για να μην καεί το ρελέ/διακόπτης.

Τα αυτοκίνητα που το κάνουν, πιθανολογώ ότι έχουν fet και να χρησιμοποιούν κάτι σαν απλό pwm. Η λειτουργία τους θα μπορούσε να ελέγχεται με μΕ κάποιου κυκλώματος "άνεσης".

Αν μπορείς να έχεις +12 μόνιμο, +12 από το διακόπτη και γείωση, τότε με ένα darlington/fet και ένα φυσιολογικών διαστάσεων RC θα μπορούσες να το κάνεις.

Phatt
23-04-12, 09:47
Το ICL τι ειναι; Δεν ειμαι καθολου με τους μικροελεγκτες κλπ, ψαχνω κατι εντελως απλο...

herctrap
23-04-12, 10:16
το πιο απλο ειναι ενα NPN (2n2222)

οπου συλλεκτης στα 12V
εκπομπος στην ανοδο των Led
και μετα βαζεις πυκνωτη απο την εξοδο του μπουτον της πορτας προς την γειωση (470uF)
απο την εξοδο του μπουτον επισης αντισταση προς την βαση του τρανσιστορ (2-4 K)
και απο την βαση του τρανστιστορ μια ακομα αντισταση προς την γη (500K- 1M )

ετσι δεν θες 10000μF αλλα 470uF

-nikos-
23-04-12, 10:17
εγω ειχα βαλει σκετο πυκνωτη
και αργουσε και το αναμμα οπως το σβυσιμο,,,αυτο διορθωθικε
με μια αντισταση 2Κ+διοδο στον πυκνωτη
[το λεντ αναβει αμεσως και ο πυκνωτης φωρτιζεται σιγα-σιγα
ενω αποφωρτιζεται κανονικα απο την διοδο.]
:wiink:
τα φωτα της καμπινας αναβουν απο ενα διακοπτακι puss-off διπλα
στο μεντεσε της πορτας.



τα απλα ειναι και τα καλυτερα,,,,,,,,
ειναι αντιθετη συνδεση απο οτι κανουμε οταν χρεισιμοποιουμε
πυκνωτες αντι για μπαταριες [διοδο στην φωρτιση αντισταση στην εκφωρτιση:wiink:]

katmadas
23-04-12, 10:20
Καλημερα πανα!
Που βρισκεσαι ρε?
Για ριξε μια ματια εδω<--- (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=62361&highlight=%F0%EB%E1%F6%EF%ED%E9%E5%F1%E1) ρε φιλε....

Phatt
23-04-12, 10:30
Ελα ρε Φανη, Σερρες ειμαι ελα να τα πουμε.

Παιδια εχω κανει και εγω μια προχειροδουλεια με σκετους παραλληλους πυκνωτες.Λεω σκετους πυκνωτες γιατι οι λαμπιτσες μου πιθανοτατα να εχουν μεσα τις αντιστασεις που χρειαζονται αφου δεχονται με την μια τα 12V.Αναβουν αστραπιαια, και ξεκινουν να σβηνουν με το κλεισιμο της πορτας.Σβηνουν σχετικα σε σωστο χρονο, ισως να ηθελα μισο δευτερολεπτο παραπανω.Το προβλημα που εχω ειναι οτι απο την στιγμη που θα παψουν να φωτιζουν και για μερικα δευτερολεπτα ακομη, (10-15; ) κρατανε ενα αχνο φως ισα που φαινεται στον πυρηνα του LED (οπως καμια φορα περνανε ελαχιστα V απο καμια LEDοσειρα).Αυτο το φαινομενο θελω να εξαλειψω.

Να σημειωθει οτι δεν θελω να κανω το αλλο, δηλαδη οπως εχουν ορισμενα αυτοκινητα με το που θα βγεις απο το οχημα που κρατανε ορισμενο χρονο (5-10sec) το φως ανοιχτο και μετα σβηνει.Θελω με το που θα κλεινει η πορτα, το φως να ξεκινα το χαμηλωμα και εν τελει το σβησιμο.

herctrap
24-04-12, 10:34
εγω λεω να το κανεις με το τρανσιστορ
δεν νομιζω οτι θα εχεις αυτο το ιχνος

ή

http://www.pcbheaven.com/circuitpages/Car_Dome_Light_Off_Delay/