PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγκατασταση νεας πριζας



zaf13
23-04-12, 15:00
Καλησπερα,πως μπορω να τραβηξω καλωδια απο μια πριζα για να βαλω αλλη μια καινουρια?Δηλαδη ποιος ειναι ο τροπος διακλαδωσης?Ευχαριστω προκαταβολικα

SV1JRT
23-04-12, 15:15
Ο Σωστος τρόπος, αφού ρωτάς, είναι να φωνάξεις ενα ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ.
Το 220 ΣΚΟΤΩΝΕΙ... Μήν παίζεις με πράγματα που δεν ξέρεις.
Φώναξε έναν ειδικό.

zaf13
23-04-12, 15:19
Συμφωνω,αλλα πιανουν τα χερια μου και απλως θελω να μαθω τον σωστο τροπο,δηλαδη να ενωσω τα καλωδια απευθιας πανω στην πριζα(υπαρχουσα με ρευμα) κ να στειλω στην αλλη?Υπαρχει προβλημα υπερθερμανσης ετσι?

SV1JRT
23-04-12, 15:51
Να σου το θέσω αλλιώς. Είμαι 25 ηλεκτρονικός. Εχω φτιάξει απειρα πράγματα και τα χέριαμου "πιάνουν" πολύ καλά.
Αλλα οταν έχω πρόβλημα με το ρευμα στο σπίτι μου, φωνάζω ηλεκτρολόγο.

Αν πιάνουν τα χέρια σου, φτιάξε καμια βρύση ή κανένα καζανάκι. Εκει το πολύ πολύ να γίνεις μουσκεμα.

plouf
23-04-12, 15:52
τα συνδέεις στα ίδια καλώδια παράλληλα .. ΕΜΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ μην κουνιουνται και να μην μέιουν εκτεθυμένα

θέμα υπερθέμανσης θα έχεις αν στη γραμμή που δίνει στην πρίζα τραβάει πολλά.. γενικά μην την υπερφορτώσεις την πρίζα που θα βάλεις και εισαι οκ

zaf13
23-04-12, 16:38
Ευχαριστω για τις απαντησεις.Το ρευμα που εχω ειναι τριφασικο και στο χωρο που θελω να προσθεσω πριζα ειναι ημιυπογειο κ εχει συνολο 2 πριζες.Εδω και καιρο εχω συνδεδεμενα σε μια πριζα,δυο υπολογιστες,μια σομπα αλλογονου,τηλεοραση,ενισχυτης Home Cinema,xbox 360,κ δεν ειχα κανενα προβλημα υπερθερμανσης

SV1JRT
23-04-12, 16:44
Ευχαριστω για τις απαντησεις.Το ρευμα που εχω ειναι τριφασικο και στο χωρο που θελω να προσθεσω πριζα ειναι ημιυπογειο κ εχει συνολο 2 πριζες.Εδω και καιρο εχω συνδεδεμενα σε μια πριζα,δυο υπολογιστες,μια σομπα αλλογονου,τηλεοραση,ενισχυτης Home Cinema,xbox 360,κ δεν ειχα κανενα προβλημα υπερθερμανσης

Ευτυχώς που δέν υπερφορτώνεις τις μπρίζες.......

zaf13
23-04-12, 16:46
Δεν λεω ειναι πολλες συσκευες,αλλα αν υπηρχε προβλημα δεν θα επεφτε η ασφαλεια?

plouf
23-04-12, 16:49
θέλουν προσοχή αυτά... και θα δικαιώσεις τον SW1JRΤ


σομπα αλογούου 1900W
δυο υπολογιστές ~ 1000W (αν και παίζει τρελά αυτό)
τηλεόραση 100-150W
HomeCinema 100-200W
xbox ?? (as πουμε 50΅)
3100-3300 πού κοντά στο όριο 3600W (16Α) που έιναι το όριο της σούκο πρίζας αλλα και προφανως της ασφάλειας σου...

όπως καταλαβαίνεις με μία πρίζα τερμάτισες της δυνατότητες παροχής .. και φυσικά αν παίρνουν απο το ίδιο καλώδιο πάνω απο μια πρίζες ΔΕΝ μπρορεις να βαλεις ουσιαστικά τίποτα σε άλλη... ( άσε που σίγουρα θα παίρνουν και φώτα απο αυτή τη γραμμή)


edit .. ο στόχος ειναι να ΜΗΝ πέφτει η ασφάλεια επειδή έχει γίνει σωστή πρόβλεψη-εγκατάσταση...

zaf13
23-04-12, 16:52
Ευχαριστω φιλε μου plouf ειμαστε και γειτονακια χεχε.Απλα εχω ξεκινισει και φτιαχνω αυτον τον χωρο και θα ηθελα πιο πολλες πριζες.

FILMAN
23-04-12, 16:53
Αν είναι καθαρές - σφιχτές οι επαφές δεν υπάρχει πρόβλημα υπερφόρτωσης όσες συσκευές και να βάλεις, διότι δεν θα υπάρξει υπερθέρμανση - λιώσιμο των επαφών. Αν το παρακάνεις θα πέσει η ασφάλεια. Αν όμως οι επαφές είναι βρώμικες - οξειδωμένες - χαλαρές θα έχεις υπερθέρμανση - λιωσίματα χωρίς να πέσει η ασφάλεια.

SV1JRT
23-04-12, 16:53
Δεν λεω ειναι πολλες συσκευες,αλλα αν υπηρχε προβλημα δεν θα επεφτε η ασφαλεια?


Κατ' αρχήν, Υπάρχει ασφάλεια ??
Μήπως η εγκατάσταση είναι λίγο "αρπα - κόλα" και οι ασφάλειες είναι ανύπαρκτες ??
Μήπως η ασφάλεια κάηκε κάποτε και "κάποιος" έχωσε ένα σύρμα στην ασφάλεια, "μέχρι να πάρει άλλη" και απο τότε είναι με σύρμα η ασφάλεια ?? ΠΟΛΥ απίθανο να έχεις τόσες συσκευές σε ΜΙΑ μπρίζα και να μην πέφτει ποτε η ασφάλεια.....
ΠΡΟΣΕΧΕ. Το ρευμα ΔΕΝ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΕΙ......

zaf13
23-04-12, 16:56
Φιλε μου SW1JRT το σπιτι ειναι καινουριο και απο θεμα ηλεκτρολογικων αριστο.Και υπαρχει ασφαλεια γιατι μια φορα ειχα βαλει εναν βραχυκυκλωμενο μετασχηματιστη και επεσε η ασφαλεια

FILMAN
23-04-12, 16:59
ΠΟΛΥ απίθανο να έχεις τόσες συσκευές σε ΜΙΑ μπρίζα και να μην πέφτει ποτε η ασφάλεια...Αν η πρίζα είναι εφοδιασμένη με καλώδια των 2.5mm2 οπότε συνοδεύεται από ασφάλεια των 16Α, μπορεί να τροφοδοτεί φορτία ως 4kW περίπου χωρίς να πέσει η ασφάλεια.

SV1JRT
23-04-12, 16:59
Φιλε μου SW1JRT το σπιτι ειναι καινουριο και απο θεμα ηλεκτρολογικων αριστο


Τοτε είσαι τυχερός. Γι αυτό αντέχει τόσα πολλά η μπρίζα.
Μην το παρακάνεις όμως. Και ΚΥΡΙΩΣ, μην βάλεις και άλλη κατανάλωση σε αυτή την μπρίζα.
Αν θέλεις και άλλες παροχές (μπρίζες) πρέπει να τις τραβήξεις απο τον πινακα. ΟΧΙ απο την ήδη φορτωμένη μπρίζα σου..

katmadas
23-04-12, 17:08
Αντωνη μην περιμενεις να πεσει η ασφαλεια για να καταλαβεις οτι υπερφορτοσες την μπριζα.
Καταρχας μπορει να ειναι και μεγαλυτερη απο αυτην που πρεπει.
Σε αυτην την περιπτωση θα πεσεει μονο οταν λιωσουν τα καλωδια και βραχυκυκλωσουν.
Οταν επιανες το καλωδιο απο το πολυμπριζω δεν ηταν ζεστο?

zaf13
23-04-12, 17:22
Οχι το καλωδιο δεν ηταν ζεστο

zaf13
24-04-12, 00:09
Η λυση να τραβηξηξω καινουρια γραμμη απο τον πινακα ξερεις κανεις περιπου ποσο θα κοστισει?Και πω θα τραβηχτει απο τον 1ο οροφο εξωτερικα?

lcharal
28-05-12, 21:35
Για τον δημιουργό του θέματος....

Αφού λες ότι τον χώρο τον φτιάχνεις τώρα, γιατί δεν κάνεις μια σωστή εγκατάσταση εξ' αρχής και να ξεμπερδεύεις? Κάνε ένα υποπίνακα στο χώρο αυτό, και μετά κάνε ότι θέλεις.... με όριο βέβαια να μην υπερβείς την επιτρεπόμενη κατανάλλωση. και αναφέρομαι στο πόσα Αμπέρ είναι οι ασφάλειες του μετρητή σου για να μην τις ρίχνει συνέχεια...
στη περίπτωσή σου θα έκανα υποπίνακα με μια γραμμή 3*6mm^2 από τη μια φάση από τον κεντρικό πίνακα του σπιτιού, ασφαλισμένη στον υποπίνακα με ασφάλεια 20Α και διακόπτη 25Α και 2 παροχές 3*2,5mm^2 για τις δύο πρίζες ασφαλισμένες με ασφάλεια 16Α έκαστη.

Για περισσότερες λεπτομέρειες ρώτα με οτι χρειαστεις

Θέλει προσοχή και μελέτη... Συμφωνω απολύτως με το συνάδελφο SW1JRT