PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΜΟΛΟΓΙΑ ΣΤΑ ΦΩΤΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ....



petrosa
24-04-12, 17:22
Καλημέρα θέλω λίγη βοήθεια για τα φώτα του αυτοκινήτου.. άλλαξα τα φανάρια από Η4(μια λάμπα και για τις δυο σκάλες) τα έκανα Η7(ξεχωριστές λάμπες για κάθε σκάλα)ηλεκτρικά.. Θα ήθελα να κάνω την συνδεσμολογία για τον ρεγουλατορο ύψους φανού.. Τα προηγούμενα φανάρια ήταν απλά οπότε δεν έχει κάποιο σχέδιο και έχω παλέψει σχεδόν τα πάντα.. Θα μπορούσε κανείς να μου πει μια λύση???

xsterg
24-04-12, 19:06
αν καταλαβα καλα θελεις να ενεργοποιησεις και την ρυθμιση του υψους. αυτο ειναι ενα χαρακτηριστικο που το εχουν τα φαναρια. εχουν μικρα μοτερακια για ανεβοκατεβασμα του φακου. δεν νομζω να μπορεσεις να κανεις κατι μονος σου.

petrosa
24-04-12, 20:27
θα ήθελα να τα συνδέσω...Αν γίνετε φυσικά να με βοηθούσε κάποιος...το μοτορακι έχει τρεις επαφές ενα μαύρο ενα κόκκινο και ενα μπλε.. Όπως και ο ρυθμιστής(από μέσα) έχει τρεις επαφές..Αν ξέρει κάποιος και με βοηθούσε θα ήταν καλό..γιατί σε όσους ηλεκτρολόγους αυτοκινήτων πήγα μου είπαν ότι δε μπορούν χωρίς να το προσπαθήσουν καν..

xsterg
24-04-12, 21:58
εγω θα δοκιμαζα τα τρια καλωδια με την βοηθεια ενος τροφοδοτικου 12v. με καποιο συνδιασμο θα πρεπει να δουλεψει το μοτερ πανω-κατω.

petrosa
24-04-12, 23:08
δοκίμασα με το πολυμετρο και είδα ότι στο μοτορακι τα δυο καλώδια και είδα ότι μου δείχνουν ένδειξη ενώ το ενα(το μαυρο) δεν έχει καθόλου ένδειξη..