PDA

Επιστροφή στο Forum : Τυμπανο Ηλεκτρικου δραπανου.



mixalis1988
25-04-12, 17:18
Καλησπερα.Ανοιξα προχτες το δραπανο μου να του αλλαξω τα καρβουνακια και παρατηρησα το τυμπανο του δρομεα οπως βλεπετε στις παρακατω φωτογραφιες.Οι μαγνητικοι πολοι ηταν αγρατζουνιστοι και το δραπανο λειτουργει κανονικα.Τι μπορει να το προκαλεσε αυτο??

3219732198

Phatt
25-04-12, 17:23
Η πρωτη φωτο μου κανει για αφαιρεση υλικου απο το εργοστασιο ωστε να ζυγιστει σωστα ο ροτορας.

FILMAN
25-04-12, 17:36
Aκριβώς, πρόκειται για αφαίρεση υλικού από το βαρύτερο σημείο. Σε άλλες περιπτώσεις έχει τη μορφή αυλακιών σαν να άρχισε κανείς να κόβει το ρώτορα με τροχό, ή είναι στρογγυλά σαν να άρχισε κανείς να ανοίγει τρύπες.

Ηλιας Α
26-04-12, 01:59
Καλησπέρα - καλημέρα.

<< μου κανει για αφαιρεση υλικου απο το εργοστασιο ωστε να ζυγιστει σωστα ο ροτορας.>> Σωστά! Αλλά συμπληρωματικά θα γράψω πως στην συγκεκριμένη περίπτωση θα έλεγα πως: με την αφαίρεση υλικού σε διαφορετικά μέρη του δρομέα (κατά μήκος της γενέτειρας του δρομέα) πέτυχε εκτός την ακτινική και την αξονική ζυγοστάθμιση. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσετε.

sv4lqcnik
26-04-12, 04:01
αν και καθιστοι πολυ ορθα τα ειπατε εγκρινω και επαυξανω μην το φοβασαι αλαξε καρβουνακια μονταρε το με προσοχη και εισαι σενιος

mixalis1988
26-04-12, 13:10
Του αλλαξα καρβουνακια του προσθεσα και γρασο στο κιβωτιο με τα γραναζια το μονταρα και ειναι κομπλε.

Ηλιας Α
26-04-12, 18:56
αν και καθιστοι πολυ ορθα τα ειπατε εγκρινω και επαυξανω μην το φοβασαι αλαξε καρβουνακια μονταρε το με προσοχη και εισαι σενιος

<< αν και καθιστοι…..>>
Αν απευθύνεσαι και προς εμένα, θα ήθελα να σε διαβεβαιώσω πως, μου έχει επιβάλει η αξιαγάπητη κατά τα άλλα Πεθερά μου διετή ποινή ορθοστασίας (*) η οποία λήγει τον Ιούνιο του 2013, οπότε ποτέ μα ποτέ αυτόν τον καιρό δεν είμαι << καθιστός >>
(*) Και μάλιστα μόνο στο Δ/Ξ πόδι.