PDA

Επιστροφή στο Forum : μετασχηματιστης-ηλεκτροκολλησης!



UNICARS
27-04-12, 09:55
παιδια τη καλημερα μου αλλη μια φορα.....εχω την εξης ερωτηση...σε ενα μετασχηματιστη ισχυος 3 va συγκεκριμενα ηλεκτροκολλησης,θελουμε να εχουμε ενδειξη θερμοκρασιας με καποιο θερμομετρο καθαρα για λογους πληροφορησης και γιατι οχι και υπερθερμανσης....θελω να ρωτησω...το probe του οργανου που θα πρεπει να εφαπτεται?στο πρωτευων?στο δευτερευων η στο πυρηνα του μετασχηματιστη?για να εχουμε οσο το δυνατον πιο αντιπροσωπευτικες ενδειξεις.....?ευχαριστω για το χρονο σας....

xsterg
27-04-12, 11:29
αν τοποθετησεις εναν αισθητηρα ενος ψηφιακου θερμομετρου πανω στον μετασχηματιστη με τροπο που να εφαπτεται καλα πανω σε αυτον τοτε νομιζω οτι θα εχεις μια αξιοπιστη μετρηση.

ikaros1978
27-04-12, 14:44
εγω στην θεση σου θα τον εβαζα πανω στον πυρηνα και με θερμοαγωγιμη παστα φυσικα.

vasilllis
27-04-12, 15:40
παιδια τη καλημερα μου αλλη μια φορα.....εχω την εξης ερωτηση...σε ενα μετασχηματιστη ισχυος 3 va συγκεκριμενα ηλεκτροκολλησης,θελουμε να εχουμε ενδειξη θερμοκρασιας με καποιο θερμομετρο καθαρα για λογους πληροφορησης και γιατι οχι και υπερθερμανσης....θελω να ρωτησω...το probe του οργανου που θα πρεπει να εφαπτεται?στο πρωτευων?στο δευτερευων η στο πυρηνα του μετασχηματιστη?για να εχουμε οσο το δυνατον πιο αντιπροσωπευτικες ενδειξεις.....?ευχαριστω για το χρονο σας....

Δεν παιζει καννενα ρολο σε εσενα μιας και ειναι μονο για μετρηση.
στις γεννητριες μπαινει πανω στο τυλιγμα,οπως και το πιο σωστο ειναι μετρηση τυλιγματος.

herctrap
27-04-12, 15:55
εγω θα κολλαγα
μετα θα την εβγαζα απο την πριζα
και οπου ηταν πιο ζεστη
εκει θα το εβαζα

UNICARS
27-04-12, 18:20
κατ αρχας συγχωρεστε με ειναι 3kva και οχι va.....τωρα εχουμε...... μια τυλιγματα,μια πυρηνα, μια μετα απο εργασια....!!!!τι να επιλεξω...???

ikaros1978
27-04-12, 19:13
κατ αρχας συγχωρεστε με ειναι 3kva και οχι va.....τωρα εχουμε...... μια τυλιγματα,μια πυρηνα, μια μετα απο εργασια....!!!!τι να επιλεξω...???



Γιαυτο ειπα πυρηνηα γιατι αυτο ειναι το πιο θερμο μερος.Με λιγα λογια ολοι μας λεμε το ιδιο πραγμα! ;)

xsterg
27-04-12, 19:18
κοιτα. τωρα που ειναι ετοιμος ο μ/τ δεν μπορεις να το βαλεις στον πυρηνα. οποτε θα βρεις ενα σημειο οπου σε βολευει και οπου μπορεις να το στηριξεις σχετικα ευκολα. αυτο εξαρταται απο πολους παραγοντες και εσυ θα βρεις την βελτιστη λυση.

UNICARS
27-04-12, 19:23
καταλαβα παιδια.....θα προσπαθησω να το "φυτεψω" οσο το δυνατον πιο κοντα στο πυρηνα μεταξυ τυλιγματων.......εκει που αναπτησει πιο πολυ ζεστη πρακτικα...