PDA

Επιστροφή στο Forum : γεννητρια πετρελαιου



apollonas
28-04-12, 15:04
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
ξερει κανεις αν υπαρχει γεννητρια μικρη πετρελαιου?

katmadas
28-04-12, 15:35
Η αληθεια ειναι πως δεν ξερω.
Αλλα γιατι οχι βενζινης?

vasilllis
28-04-12, 16:09
υπαρχει. Απο 3kva και πανω.
εκτος αν εννοεις τα.βαλιτσακια που υπαρχουν που ειναι μονο βενζινης.

apollonas
28-04-12, 18:39
Η αληθεια ειναι πως δεν ξερω.
Αλλα γιατι οχι βενζινης?

βασικα θελω να φτιαχνω βιοντιζελ γιαυτο, δεν υπαρχει μικροτερη ε?

vasilis1
28-04-12, 19:21
Υπάρχουν και μικρες που ξεκινουν απο τα 200 κυβικα,κινεζικες προφανως,με άμεσο ψεκασμο.Αλλα δεν εχω βρει πουθενα ελλαδα και σε φυσιολογικες τιμες.Αν ψαξεις απο κινα οι τιμες ειναι λογικοτατες.Ενδιαφερομαι και εγω για μια μικρη.

katmadas
28-04-12, 19:25
Πολυ σωστο σε βρισκω φιλε μου.
Με λιγο ψαξιμο παντως εγω δεν βρηκα κατι σχετικο στην Ελλαδα.
Μαλλον ετσι οπως λεει ο Βασιλης πρεπει να γινει.

vasilllis
28-04-12, 20:11
200cc σε diesel δεν εχω ακουσει.ειδικα σε ''αμεσο ψεκασμο'' που αφορα ορολογια βενζινοκινητηρα.Αλλα δεν καταλαβαινω κιολας στα 3 κva δηλαδη ειναι μεγαλος?? ποσα θελετε?

PanagiotisHlektrlogos
28-04-12, 23:40
Εσύ ζητάς κάτι τέτοιο http://czkaito.en.made-in-china.com/product/KefxRlsZXGHV/China-Air-Cooled-Diesel-Generator-KT2000LH-LE-.html
Αλλα να ξέρεις οτι δεν είναι για συνεχή λειτουργία και ότι ποτέ δεν φορτόνεισ μια μηχανη στο φουλ! Η φόρτηση καλό ειναι να γίνεται στο 50 -60%. αυτα!

leosedf
29-04-12, 01:43
Αυτές που είναι για συνεχή λειτουργία και πολλά φορτία δεν είναι κινέζικες και είναι πολύ πιο ακριβές και ογκώδης.

Papas00zas
29-04-12, 05:31
Αυτές που είναι για συνεχή λειτουργία και πολλά φορτία δεν είναι κινέζικες και είναι πολύ πιο ακριβές και ογκώδης.
Ακριβώς-δες τι γεννήτριες έχει μια εγκατάσταση λούνα παρκγια να δώσει σε όλα ρεύμα-η γεννήτρια είναι πάνω σε ρυμουλκό και δίνει ισχύ αρκετά μεγάλη, νομίζω είναι γύρω στα 150 kW(και ίσως πολλά είπα).

Phatt
29-04-12, 05:50
ΟΛOI οι πετρελαιοκινητηρες ειναι με αμεσο ψεκασμο.Ορισμενοι βενζινοκινητηρες αρχισαν τα τελευταια χρονια να εχουν αμεσο ψεκασμο, ειναι οι λεγομενοι FSI(
Fuel Stratisfied Injection) του group V.A.G.Μην ψαξετε/ζητησετε ποτε πετρελαιοκινητηρα με καρμπιρατερ, θα σας κοροϊδευουν.

Υπαρχουν πετρελαιοκινητηρες μικροι, περιπου στα 200 κυβικα σιγουρα.Ψαξτε για τους Lombardini(Ιταλιας).

apollonas
29-04-12, 20:46
Υπαρχει κανα λινκ με μικρες? δεν μπορω να βρω τιμες

PanagiotisHlektrlogos
29-04-12, 21:08
Υπαρχει κανα λινκ με μικρες? δεν μπορω να βρω τιμες

Το κοιταξες καθόλου το post#8???
2KVA Diesel αερόψυκτη ποσο ποιο μικρή γεννήτρια?

vasilllis
29-04-12, 21:09
200-300cc που λετε ειναι περιπου 3κva.Δεν εχω δει πιο μικρη.
Lombardini ειναι ακριβη(απο τις καλες)>κινεζικες εδω ελλαδα δες kraft kai kipor.

apollonas
29-04-12, 21:14
τι τιμες παιζουν? σε 2 με 3 kv δεν μπορω να βρω καπου. Μετα αυτες θα μπορουσαμε να φορτησουμε μπαταριες με το περισευμα?

PanagiotisHlektrlogos
29-04-12, 21:37
Περίσευμα δεν υπάρχει στην ενέργεια ο κινητήρας φορτίζεται τόσο οσο πρέπει για να γυρνάει η γεννήτρια με σταθερες στροφές ετσι ωστε να έχεις σταθερή συχνότητα!
Μια γενήτρια αν την δουλεύεις οριο θα την πάρεις πολύ γρήγορρα στο "χερι" και ειδικά αν πρόκειται για κατασκευή φθηνή (δεν λέω κινέζικη, γιατί μπορεί να υπάρχουν και κινέζικες αξιόπιστες μηχανές)
Τωρα αν αντί για χυτά κοκκοράκια έχει στραντζαριστή λαμαρίνα μη περιμένεις και χρόνια να δουλεύει! Ούτε να την έχεις 24ωρη λειτουργία!.
Αν πρόσεξες τα τεχνικά χαρακτηριστικά της πιο πάνω 2kva γεννήτριας τότε θα δείς οτι δίνει επίπεδο θορύβου 77db!!! αρα πολύ φασαρία.
Μια φορά είχα επισκευάσει μια 70Kva την δούλευε περίπου ενα χρόνο αφόρτιστη, ισα για τη συντήρηση. Οταν την εβαλα σε φορτίο για δοκιμή κοκκίνησαν μεσα σε δευτερόπλεπτα οι πολλαπλές εξαγωγής. Αυτο έγινε γιατί ανέβηκαν τα φορτία συνεπώς και η ισχύ της μηχανής (μια perkins V8).
Οι στροφές απο αφόρτιστη (μονο ανεμιστήρες του φορτιου 19ΚW) σε 65 ΚW (δεν πήγα μεχρι τα 70) έπεσαν μόλις 14 στροφές!!!! και δεν είχε ηλεκτρονικό ρυθμιστή!
Εσύ τελικά τι εχεις στο μυαλό σου? Τι φορτία και τί ειδους θέλεις να βάλεις?
Ο μετασχηματιστής δεν είναι ωμικό φορτίο!οι μπαταρίες θα είναι πόσες? πλήρη φόρτιση απο εκεί? ή stand by χρήση????

3 KVA με καύσιμο βενζίνη μπορείς να βρείς απο 160 ευρώ. (Αθήνα)

καπιστρι
29-04-12, 22:28
Οι ετοιμες ειναι ακριβες. Συνηθως ο μικροτερες (3KVA) κανουν πανω απο 1000 Ε.Δυσκολα θα βρεις μικροτερη, επειδη οι πετρελαιοκινητηρες ειναι ακριβοι, και δεν συμφερει να μπουν σε μικρα ηλεκτροπαραγωγα ζευγη.
Εχω κατασκευασει - συναρμολογησει, μονος μου 3 διαφορετικα ζευγη. Το πρωτο ειχε κινητηρα MIYAKI (παντα πετρελαιου) 4,7ΗΡ με μονοφασικη γεννητρια 3,5KVA.
Το δευτερο με κινητηρα ISFA 6,5HP και τριφασικη γεννητρια 6KVA με μιζα, και το τριτο ζευγος με MIYAKI 10 HP μιζα, και τριφασικη γεννητρια 6,5 KVA.
Στο πρωτο, ειχα αρχικα κινητηρα RUGERINI 8HP, αλλα ειχε τετοιους κραδασμους, που επρεπε να δενω το σασι με σχοινι σε πασαλους , αλλιως εφευγε, και την εψαχνα στα χωραφια. Με τον MIYAKI, την δουλεψα περιπου 15 χρονια στις 1500 στροφες, μεχρι που εκοψε ο κορμος του κινητηρα , απο ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΛΑΘΟΣ, Το χρησιμοποιουσα στις ελιες, και στο εξοχικο.
Το τριτο ζευγος , το εχω απο το 2000 στο θερμοκηπιο, αντληση, ψεκασμα , αερισμος, απο 1 μεχρι 3 ωρες καθε μερα, στις 3000 στροφες.
Προβληματα: καηκε 2 φορες ο ανωρθωτης, ωσπου εβαλα εξωτερικη γεφυρα 50Α και ησυχασα. Επισεις θελει συχνα επιτηρηση, γιατι καποιες βιδες ξεβιδωνουν.
Το δευτερο ζευγαρι με την ISFA , το εχω περιπου 3 χρονια σαν εφεδρικη γεννητρια στο σπιτι μου, οταν δεν εχει αρκετο ηλιο, (ειμαι με φωτοβολταικα), και στην θεση της πρωτης μετα το σπασιμο του κορμου της. και αυτη στις 3000 στροφες. Ειναι ο λιγοτερο δουλεμενος κινητηρας.Πριν 3 ημερες ακουσα ενα ρυθμικο μαγκανισμα-τριξιμο μεσα απο τον κινητηρα, και σταματησα την λειτουργεια του, μεχρι να βρω χρονο να τον ανοιξω, για να δω τι συμβαινει.
Αυτα τα λεω για να καταθεσω την εμπειρια μου ελπιζοντας να σε βοηθησω στην επιλογη σου.
Τωρα για τιμες. Υπαρχουν ενα σωρο καταστηματα στο δυκτιο, που μπορεις να βρεις χωριστα κινητηρα, και χωριστα γεννητρια. Με ενα κοπλερ (3000 στροφες) 'η δυο τροχαλιες ιδιες (για 3000 στροφες) 'η η μια με διπλασια διαμετρο απο την αλλη (για 1500 στροφες) αν το φορτιο σου ειναι μικρο, εχεις ενα σωρο επιλογες.
η τιμες στους πετρελαιοκ/ρες, ειναι 500 με 900 Ε. Ειδα σε καποιο καταστημα τελευταια, 10 ΗΡ με μιζα, 540Ε.Ομως ενα κινητηρας βενζινης, ειναι γυρω στα 150Ε.
Αν το θελεις για χομπυ, παω πασο. Ομως αν σε ενδειαφερει απο οικονομικη αποψη, και οι ωρες λειτουργειας ειναι λιγες, δεν συμφερει ο πετρελαιοκινητηρας.
Βαλε τα αυξημενο αρχικο κοστος αγορας, σε σχεση με τον βενζινης, και δες ποσα χρονια θα εχεις δωρεαν καυσιμο μονο απο την αρχικη αγορα.
Ο λογος που εγω χρησιμοποιω πετρελαιο, ειναι οτι ζω μακρια απο την πολη, και η συνεχης προμηθεια βενζινης ειναι προβλημα μια και η βενζινη δεν αποθηκευεται.
Αντιθετα αγοραζω ενα βαρελι πετρελαιο, και μου κρατα 2 χρονια , χωρις να χρειαζομαι πηγαινε-ελα τακτικα σε βενζιναδικο.
Ελπιζω να μην σε κουρασα με την φλυαρια μου.
Καλη δουλεια.

vasilllis
29-04-12, 22:47
http://www.drivastools.gr/%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%BD%CE%B7%CF%84%CF%81%CE%B9%C E%B5%CF%83-%CF%80%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B5%CE%BB%CE%B1%CE%B9%C E%BF%CF%85-%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%84%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%85-kumatsu-6000--%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%BD%CE%AE%CF%84%CF%81%CE%B9%C E%B1-%CF%80%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B5%CE%BB%CE%B1%CE%AF%C E%BF%CF%85-4,1kva-%CE%BC%CE%AF%CE%B6%CE%B1--p-5873.html


http://www.tool-shop.gr/tools/product_info.php?cPath=25_36&products_id=529&osCsid=b22d1862878818fd9b309588f0f4e17b

apollonas
30-04-12, 12:18
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ
ΚΑΠΙΣΤΡΙ κανε κανα tutorials πανω σε αυτο βημα βημα

Papas00zas
04-05-12, 05:21
Μην ψαξετε/ζητησετε ποτε πετρελαιοκινητηρα με καρμπιρατερ, θα σας κοροϊδευουν.

Υπαρχουν πετρελαιοκινητηρες μικροι, περιπου στα 200 κυβικα σιγουρα.Ψαξτε για τους Lombardini(Ιταλιας).
Σε κανένα παλιό-μέχρι το '85 με '90 αμάξι ίσως-ο λόγος που έγιναν όλοι με turbo είναι ότι αλλιώς είναι τζούφιοι-δεν αποδίδουν και πολύ.

καπιστρι
04-05-12, 09:03
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ
ΚΑΠΙΣΤΡΙ κανε κανα tutorials πανω σε αυτο βημα βημα

φιλε apollona. Δεν γνωριζω τι ειναι το tutorial, ουτε πως μπορω να το κανω

-nikos-
04-05-12, 10:56
βασικα θελω να φτιαχνω βιοντιζελ γιαυτο, δεν υπαρχει μικροτερη ε?



εχεις εμπειρια πανω σε αυτο ??
εχω εδω ενα λινκ αλλα δεν πολυκαταλαβα πως λειτουργει =http://www.oilconvert.com/GR/page.php?19

πες μας περισωτερα αν το εχεις κανει [η οποιος το εχει κανει]

apollonas
14-05-12, 13:38
παιδια η γεννητρια αυτη ειναι καλη? αξιζει?
http://www.lidl.gr/cps/rde/xchg/lidl_gr/hs.xsl/index_18907.htm

apollonas
14-05-12, 13:39
εχεις εμπειρια πανω σε αυτο ??
εχω εδω ενα λινκ αλλα δεν πολυκαταλαβα πως λειτουργει =http://www.oilconvert.com/GR/page.php?19

πες μας περισωτερα αν το εχεις κανει [η οποιος το εχει κανει]

νικο στο ψαξιμο ειμαι και εγωμ εχω φτιαξει μικρη ποσοτητα οχι αυτοματα

leosedf
14-05-12, 13:40
παιδια η γεννητρια αυτη ειναι καλη? αξιζει?
http://www.lidl.gr/cps/rde/xchg/lidl_gr/hs.xsl/index_18907.htm


Για ανεξάρτητη τροφοδοσία ρεύματος, ιδανική για το κάμπινγκ, τον κήπο κ.λ.π.
Μεγάλο δοχείο 15 l για συνεχή λειτουργία περ. 11 h
Ισχυρός 4χρονος βενζινοκινητήρας με μέγιστη ισχύ 5,1 kW (7 PS)
Με ασφάλεια λίπανσης για προστασία του κινητήρα
Μέγιστη ισχύς 2800 W, ισχύς λειτουργίας 2600 W
Με τροχούς και λαβή για εύκολη μεταφορά
Αυτόματη ρύθμιση τάσης
Εύκολη και ασφαλής εκκίνηση με σχοινί
Διακόπτης ασφαλείας με αυτόματη απενεργοποίηση σε περίπτωση υπερφόρτωσης και βολτόμετρο Συμπεριλαμβάνεται χωνί τροφοδοσίας λαδιού, κατσαβίδι και μπουζόκλειδο και μια σακούλα σκουπιδιών για να την πετάξετε αφού τελειώσετε


Καλή είναι αλλά για μικρές εφαρμογές και όχι για πολλές ώρες.

apollonas
14-05-12, 20:50
λεω για τα χρηματα της αξιζει?

vasilllis
15-05-12, 01:10
κατι κανω λαθος και δεν ανοιγει το λινκ;
ποσο την εχει;
και για τη χρηση την θες;

apollonas
17-05-12, 15:24
229 ευρω

vasilllis
17-05-12, 16:35
229 ευρω

Δεν ειναι πετρελαιου.Βενζινης ειναι.
Αν εισαι τυχερος,και δουλεψει
τοτε ειναι SUPER ευκαιρια.

apollonas
17-05-12, 18:10
γιατι να μην δουλεψη?

apollonas
17-05-12, 19:41
να κανω μια αλλη ερωτηση με αυτη την γεννητρια θα λειτουργει κανονικα ενα μικρο φουρνακι ή ενα ψυγειο αν θα ειναι μεσα στα watt

vasilllis
17-05-12, 21:08
γιατι να μην δουλεψη?

εδω τιθεται ενα μεγαλο ερωτημα.Εχω γνωρισει πολλες οι οποιες δουλευουν μια χαρα χρονια τωρα(εννοω για καποιες ωρες τον μηνα ισως,σε καποια διακοπη).
Το μεγαλο προβλημα ξεκιναει οταν βγει ελλατωματικη(οπως φανταζεσαι καννεναω επιχειρηματια-εισαγωγεα δεν συμφερει να φερει ενα καραβι ανταλλακτικα stock λογω κοστους).
Πχ εχω ολοκληρο η/ζ για ενα γραναζι μιζας το οποιο δεν μπορω να βρω.
Αν πιστευεις οτι μπορεις να τα βγαλεις περα με τα τρια χρονια εγγυηση που εχει τοτε μην το σκεφτεσαι καθολου.
Δεν θυμαμαι την ισχυ της,ειναι 2600w? ;ή va? Πιστευω μεχρι 80% απο οτι γραφει θα παιζει ανετα.εννοειται οχι μοτερ-κλιματιστικα και συναφη.

vasilllis
17-05-12, 21:15
δες και εδω.Αν και εφοσον σε εξυπηρετει με service. http://www.ergaleioagora.gr/index.php?main_page=index&cPath=134_254&sort=20a&page=2

Κοιτα και αυτη http://www.drivastools.gr/%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%BD%CE%B7%CF%84%CF%81%CE%B9%C E%B5%CF%83-%CE%B2%CE%B5%CE%BD%CE%B6%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%83-%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%84%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%85-honda-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%B3%C E%B5%CE%BD%CE%BD%CE%B7%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%B1-honda-3500-p-4053.html

δεν ειναι αξιο αποριας η τοσο μεγαλη διαφορα σε τιμη?? και κοιτα και ισχυ σε αλογα στον κινητηρα .


ριξε και εδω μια ματια http://www.drivastools.gr/kumatsu-c-139_141_474.html και εδω http://www.e-ergaleio.gr/product_info.php?products_id=1587

σχεδον τα ιδια λεφτα.και αυριο αν χρειαστεις ενα καρμπιρατερ δεν θα πεταξεις το η/ζ.

apollonas
21-05-12, 01:39
.εννοειται οχι μοτερ-κλιματιστικα και συναφη.

δηλαδη αν θελω ενα τρυπανι ΄η μια σεγα να λειτουργησω δεν θακανει? Επισης ενα φουρανκι που εχει ζημωτηριο 1400 w δεν θα λειτουργησει? ή ενα μικρο αεροθερμο

Ξερει κανεις αλλος?

apollonas
21-05-12, 01:54
αυτες οι γεννιητριες μπορουν να λειτουργησουν εναν υπολογιστη ή υπαρχει κινδυνος να τον καψει

apollonas
21-05-12, 02:34
αυτη του Lidl λεει οτι λειτουργει ΚΑΙ με βενζινη super e10, λειτουργει ομως και με αμολυβδη ετσι?

apollonas
21-05-12, 12:57
Mια τελευταια ερωτηση
Παιδες ξερεις κανεις αν αυτη η γεννητρια http://www.lidl.gr/cps/rde/xchg/lidl_gr/hs.xsl/index_18907.htm
μπορει να λειτουργησει ηλεκτρονικες συσκευες , οπως εναν υπολογιστη χωρις να τους δημιουργησει προβλημα?

Επισης ενα αεροθερμο 1400 w

taxideytis
21-05-12, 13:06
λειτουργεί τα πάντα αθροιστικά μέχρι 2500 Watt.

apollonas
21-05-12, 13:31
ρωταω επειδη οι ηλεκτρονικες συσκευες ειναι πιο ευαισθητες απο ενα ηλεκτρικο εργαλειο, μηπως δημιουργει προβληματα

vasilllis
21-05-12, 14:24
ρωταω επειδη οι ηλεκτρονικες συσκευες ειναι πιο ευαισθητες απο ενα ηλεκτρικο εργαλειο, μηπως δημιουργει προβληματα

Aν δουλευει το αεροθερμο και βαλεις τον υπολογιστη σε λειτουργια ειναι ενταξει,αν το αεροθερμο ανοιγει και κλεινει τοτε και η ταση δεν θα ειναι σταθερη.

jason13
21-05-12, 15:04
Εγω αυτο που εχω να πω ειναι οτι,οτιδηποτε εχω αγορασει απο το lidl κ μπαινει στη πριζα το service τους ηταν αψογο κ παντα εβρισκα ανταλλακτικα.Αν σε καλυπτει σε Watt αγορασε την.Επισης αλλη μια πατεντα που μπορεις να κανεις ειναι να την μετατραψεις σε υγραεριο-προπανιο για να ριξεις το κοστος καυσιμου.Αν δεις βιντεακια στο youtube,θα διαπιστωσεις οτι ειναι ευκολο κ με κοστος 150-250Ε κ βασικα συμφερει.Εγω πριν 15 μερες αγορασα μια καινουργια που βρηκα στη χρυση ευκαιρια 400Ε στα 7-8kva κ ψαχνω να βρψ το κιτ για την μετατροπη.Εγω την χρησιμοποιω για να φορτιζω μπαταριες φ/β.Αυτα

taxideytis
21-05-12, 15:22
θα με ενδιέφερε και εμένα αυτο το κιτ μετατροπής απο βενζίνη σε υγραέριο...για δώσε κάποιο λινκ...

PATENTAS10
21-05-12, 15:26
[QUOTE=vasilimertzani;517670]200cc σε diesel δεν εχω ακουσει.ειδικα σε ''αμεσο ψεκασμο'' που αφορα ορολογια βενζινοκινητηρα.Αλλα δεν καταλαβαινω κιολας στα 3 κva δηλαδη ειναι μεγαλος?? ποσα θελετε?[/Υπάρχουν μηχανές diesel που δεν είναι ψεκασμού?

jason13
21-05-12, 15:40
sto Youtube lpg generator πατας κ βγαζει διαφορα βιντεακια.Εγω σε ενα καταστημα εδω στην Αθηνα μου ειπε οτι κινεζικες δεν μετατρεπουν γιατι δεν εντεχουν.Επειδη κ μενα κινιζικη ειναι μαλλον θα το ρισκαρω μολις βρω το κιτακι

taxideytis
21-05-12, 15:42
γιτί υπάρχει γεννήτρια που να μην έιναι κινέζική; ακόμα και οι αμερικάνικες κινέζικες έιναι..

jason13
21-05-12, 15:47
για να μου λεει δεν αντεχουν μαλλον τα χιτωνια δεν θα αντεχουν,αλλα εγω για χρηση 5 ωρες την ημερα για 22 μερες το χρονο το ρισκαρω κι ας μην κανω ποτε αποσβεση.Ετσι κι αλλιως καποια στιγμη θα παρω 2-3-4 πανελακια για της μπαταριες.
Επισης στο google ψαχτε για LPG generator kit

taxideytis
21-05-12, 16:39
αχαρακτήριστο υβριδικό όχημα...

http://www.youtube.com/watch?v=i37cBOedFvI&feature=related

daman
21-05-12, 17:26
επειδη απασχολει και εμενα εδω και χρονια το θεμα να πω μερικες σκεψεις μου:
- η μηχανη που θα εκτελει χρεη γεννητριας πρεπει να ειναι ντιζελοκινητη(για λογους αξιοπιστιας λειτουργιας,οικονομικου καυσιμου και μακροημερευσης)
- υπαρχουν και μικρες ντιζελο-μηχανες πολυ μικρες,καλες αλλα και και πολυ αλμυρες(HATZ-Diesel engine)
- το υγραεριο νομιζω σε μηχανη αεροψυκτη θα εχει προβλημα σωστης λειτουργιας(αερια-υγρη φαση αεριου-λειτουργια πνευμωνα)
- σε εγκατασταση μονιμη(σπιτι) νομιζω οτι ειναι καλυτερο κατα την φορτιση των μπαταριων να τροφοδοτειται το σπιτι με 220βολτ απο γεννητρια (λειτουργια για σιδερωμα,πλυντηριο και αλλες ενεργοβορες λειτουργιες)-απαιτει ινβερτερ με φορτιστη καλης ποιοτητας
- αν ειναι σχετικα παλιο μοντελο μηχανης ντιζελ αυτοκινητου θα μπορει να καψει και βιοντιζελ αλλα και καθαρο σπορελαιο με μια απλη μετατροπη(για να ριξουμε το κοστος)

Για να μην σας ζαλιζω περισσοτερο η οικονομικοτερη λυση φτιαγμενη απο τα χερακια μας(αν πιανουν) ειναι :
-παιρνουμε ενα τροπετο απο καποιο παλιο ντιζελοκινητο αυτοκινητο (οσο γινεται λιγοτερα κυβικα,επαρκεια - φθήνια ανταλλακτικων) και προσαρμοζουμε επανω του ενα δυναμο μεγαλο (αναλογα με τις μπατταριες που θα φορτιζουμε - c/10 της χωρητικοτητας τους σε αμπερ) και εναν εναλλακτη 220βολτ σε ισχυ που να μας βολευει.Μπορουμε να χρησιμοποιησουμε μονο το δυναμο ή μονο τον εναλλακτη ή και τα δυο αναλογα με το τι μας βολευει καλυτερα.Σε περιπτωση χρησης δυναμο καλο ειναι να παρουμε και ενα ελεγκτη φορτισης ειδικο για αυτη τη δουλεια και να παρακαμψουμε τον εσωτερικο του(βλεπε
http://www.sterling-power.com/products-altbatt.htm ).

Το τελειο συστημα φορτισης μπαταριων για μενα τουλαχιστον ειναι καπως ετσι(μηχανη απο μερσεντες ταξι 2.4λιτρα, δυναμο 100Α,ελεγκτης φορτησης Sterling και εναλλακτης 15kVA,το εχω τελειωσει σχεδιαστικα και μενει να το φτιαξω (μολις βρω χρηματα και χρονο)

Οποιος θελει καποια επιπλεον πληροφορια στη διαθεση του

καποια προχειρα προτζεκτ αντιστοιχα:
http://lerch.no-ip.com/ChangFa_Gen/
http://www.neon-john.com/Generator/Generator_home.htm
http://theepicenter.com/tow052903.html
εχω και αλλα λινκ ,μενει να τα βρω και να τα ανεβασω καποια στιγμη.

taxideytis
21-05-12, 17:52
...και βέβαια τον χώρο που θα τοποθετηθεί όλο το εγχείρημα...

vasilllis
21-05-12, 18:30
Patent δεν καταλαβαινω το ερωτημα σου.
Παιδια γκαζια υγραερια φωταερια με 150€ και κινεζικα στα σπιτια σας και καννενα δεν ακουσα να λεει αλλα 300€ για ανιχνευτες διαρροης μακρια.
Σε συστηματακι που θελετε με inverter Γενητρια. Στα 20kva και μπαταρίες τότε με σωστο σχεδιασμο θα βαζεις ανα δυο μερες μπροστα για 4 ωρες και θα εισαι οκ.