PDA

Επιστροφή στο Forum : εγκατάσταση συναγερμού AVITAL 3100 σε Alfa Romeo 146



filarhos
28-04-12, 20:03
Εγκατέστησα ένα μέρος των καλωδίων και ο συναγερμός δουλεύει αλλά μου έχουν μείνει οι παρακάτω απορίες για να ολοκληρώσω την εγκατάσταση, αν μπορείτε βοηθήστε με:

Για τον συναγερμό πληροφορίες θα βρείτε εδώ (http://www.directeddealers.com/manuals/IG/Avital/N3100L%202008-12,%20web.pdf)

Και τώρα οι ερωτήσεις μου σύμφωνα με τις πάνω οδηγίες:
-Door check H1/5
Προσωρινά έχω συνδέσει τον έλεγχο με την πλαφονιέρα αλλά κάπου διάβασα ότι πρέπει να πάει στο check panel στα led ου έχει με 5 διόδους.

-Trunk release H1/12
Grey/Black στο ρελέ μπροστά στον οδηγό αλλά που είναι αυτό;
-Interior light illumination relay H1/4
αυτό πως συνδέεται και τι κάνει;
-κλείδωμα/ξεκλείδωμα των θυρών.
Έβγαλα μια φωτογραφία για να μου πείτε τι συνδέω με τι.
http://img217.imageshack.us/img217/820/22042012680.jpg
βρήκα κάπου και γράφανε lock light blue-gry CDL and unlock white-gry CDL αλλά ο συναγερμός δίνει δύο καλώδια
+ lock - unlock or -lock + unlock
και έχει επιπλέον επιλογές: door lock pulse 0.8 sec or 3.5 sec, double pulse to lock or to unlock
μήπως χρειάζεται κάποιο ρελέ για να λειτουργήσει. Στις οδηγίες λέει ότι μπορεί να χρειαστεί το 451M Door Lock Relay Satellite.
-σύνδεση των φλας (τα ενώνω με διόδους παράλληλα;)
http://img20.imageshack.us/img20/3251/22042012679.jpg (έχει και ένα ορθογραφικό αλλά δεν πειράζει)

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων


Υ.Γ. Ψάχνοντας βρήκα τα εξής για την εγκατάσταση:
12volts battery
Starter red/black at the steering column
Ignition orange at the steering column
Power Lock lt. blue - gry CDL module at fusebox
Power Unlock white - gry CDL module at fusebox
Parking Lights+ blue & blue/black at the steering column
Turn Signal(L)
Turn Signal(R)
Door Trigger white/black - at the switch
Trunk/Hatch Pin grey/black

vasilllis
29-04-12, 11:51
αυτον εχω και εγω σε golf v.

δοκιμασε σε αυτα τα καλωδια αρχικα με -.το γαλαζιο-γκρι δηλαδη δουλευει; αν δουλευει τοτε ειναι σωστα τα καλωδια και δουλευουν με -.
ο unicars εδω μεσα ξερει τα καλωδια απ'εξω οποτε μπορει να βοηθησει.
βασικα οι οδηγιες που ανεβασες αφορουν τον συναγερμο και καθε αμαξι εχει αλλη συνδεσμολογια.αν

filarhos
29-04-12, 12:30
αυτον εχω και εγω σε golf v.

δοκιμασε σε αυτα τα καλωδια αρχικα με -.το γαλαζιο-γκρι δηλαδη δουλευει; αν δουλευει τοτε ειναι σωστα τα καλωδια και δουλευουν με -.
ο unicars εδω μεσα ξερει τα καλωδια απ'εξω οποτε μπορει να βοηθησει.
βασικα οι οδηγιες που ανεβασες αφορουν τον συναγερμο και καθε αμαξι εχει αλλη συνδεσμολογια.αν



Καλημέρα φαντάζομαι εννοείς αυτό:
(έχει γκρι καλώδιο αλλά όταν γράφει gry CDL module νόμιζα ότι έλεγε την γκρι φίσα)
Power Lock lt. blue - gry CDL module at fusebox
Power Unlock white - gry CDL module at fusebox

πήρα τα δύο καλώδια lt. blue και white και τα συνέδεσα με αυτά που βγάζει ο συναγερμός τα δοκίμασα και τα δύο, αλλά δεν έκανε τίποτα.
Σε μια από τις αναζητήσεις το διαδίκτυο είδα ότι άλλος χρησιμοποίησε άλλα καλώδια του αυτοκινήτου και όχι αυτά τα δυο.
Πως μπορώ να δω ποιό καλώδιο στέλνει τους παλμούς, έχω πολύμετρο (ένα στην γείωση/σώμα και ένα στο καλώδιο και τι πρέπει να δείξει);
Επίσης λέει ότι η 146 έχει negative trigger αυτό δεν είναι μόνο για να ξέρει πότε είναι ανοικτές οι πόρτες;

Υ.Γ. Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει και χρειάζεται τα ηλεκτρολογικά σχέδια του αυτοκινήτου τα έχω και μπορώ να του τα στείλω. Τα έχω διαβάσει πολλές φορές έχω κάνει και σημειώσεις αλλά δεν...

Πως σου φαίνεται ο συναγερμός; Χρησιμοποιείς όλες τις δυνατότητες του;

Ευχαριστώ πολύ

vasilllis
29-04-12, 14:30
στειλε τα σχεδια.
μια χαρα ειναι ι συναγερμος.τον πληρωσα 28€ και για τα λεφτα του ειναι σουπερ.

αυτα ενοουσα, νομιζα οτι το gry ειναι γκρι.τεσπα.
ασφαλειοθηκη με - δεν υπαρχει.οποτε δεν πιστευω να θελει -.οτι δοκιμαζεις κανε το με το σασι και οχι με τον συναγερμο, μην τον καψεις κιολας.αν εχεις σχεδια στειλτα.

filarhos
29-04-12, 15:12
http://imageshack.us/photo/my-images/502/trunkopen.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/829/doorlocking.jpg/

Αν βρω κάτι άλλο σχετικό θα το ανεβάσω.

Για να συνδέσω να ανάβουν τα φλας χρειάζεται δίοδο αλλά μου είπαν δίοδο 10Α πολλά δεν είναι για 6 λάμπάκια;

Σκέφτομαι να βάλω ένα ρελέ για τα φώτα της πλαφονιέρας το οποίο θα γειώνει έναν από τους ελεγκτές μια πόρτας σαν να ήταν ανοικτή ώστε να ανοίγουν τα φώτα. Τι λέτε είναι σωστή η σκέψη;

vasilllis
29-04-12, 21:27
http://imageshack.us/photo/my-images/502/trunkopen.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/829/doorlocking.jpg/

Αν βρω κάτι άλλο σχετικό θα το ανεβάσω.

Για να συνδέσω να ανάβουν τα φλας χρειάζεται δίοδο αλλά μου είπαν δίοδο 10Α πολλά δεν είναι για 6 λάμπάκια;

Σκέφτομαι να βάλω ένα ρελέ για τα φώτα της πλαφονιέρας το οποίο θα γειώνει έναν από τους ελεγκτές μια πόρτας σαν να ήταν ανοικτή ώστε να ανοίγουν τα φώτα. Τι λέτε είναι σωστή η σκέψη;

στην φωτο με το πορτμπαγκαζ:δες στο ρελε 152 το ασπρο κοκκινο ειναι η ταση που δεχεται το actuatora για να ανοιξει το πορτμπαγκαζ.Οποτε δες αν τροφοδοτεισεις το πηνιο του ρελε και οπλισει με κλειστο διακοπτη εχεις ταση στο ασπρο-κοκκινο να ανοιξει το actuator?
στην δευτερη φωτο μολις ζουμαρω δεν εχει καθολου ευκρινεια και δεν βλεπω τιποτα.Για δες ομως τα m σε καθε πορτα ειναι το μοτερ που κλεινει και ανοιγει τις κλειδαριες οποτε αυτο πρεπει να τροφοδοτησεις.το αλλο απο πανω ειναι ο διακοπτης της πορτας για να παρεις εντολη αν εχει ανοιξει καποια πορτα.Πλαφονιερα δεν ειναι σωστο γιατι αν εχεις κλειστα τα φωτακια της δεν θα δουλεψει.Για τα φλας θες 2 διοδους ή βαλε το στα alarm αν εχει μια γραμμη.εγω τα εβαλα στα φωτα πορειας.επισης αν εχεις αυτοματα παραθυρα μπορεις να τα κανεις να κλεινουν με την εντολη 30sec.poy exei.

filarhos
30-04-12, 02:24
Το καλώδιο άσπρο-κόκκινο WHT-RED έχει τάση όταν είναι βγαλμένο το κλειδί από τη μίζα (τότε λειτουργεί και το κουμπί του πόρτ παγκάζ μόνο). Σκέφτομαι ότι στο GRN-BLK θα πρέπει να βάλω ένα ρελέ ακόμα που όταν παίρνει εντολή από το -200mA να το γειώνει.

http://imageshack.us/content_round.php?page=done&l=img135/3170/doorlocking.jpg
η φωτογραφία που δεν φαίνεται καλά.
Από ότι κατάλαβα το σήμα του να κλειδώσουν οι κλειδαριές το μεταφέρει για κλείδωμα το GRY και για ξεκλείδωμα το YEL.

Αν την πλαφονιέρα την αφήνω πάντα ανοικτή (δηλαδή να ανοίγει με τις θήρες, δεν έχει κλείσει και ποτέ) θα υπάρξει πρόβλημα;

Αυτό για την εντολή 30 δευτ τι είναι;

Ευχαριστώ

vasilllis
30-04-12, 10:02
Το καλώδιο άσπρο-κόκκινο WHT-RED έχει τάση όταν είναι βγαλμένο το κλειδί από τη μίζα (τότε λειτουργεί και το κουμπί του πόρτ παγκάζ μόνο). Σκέφτομαι ότι στο GRN-BLK θα πρέπει να βάλω ένα ρελέ ακόμα που όταν παίρνει εντολή από το -200mA να το γειώνει.

Αν οπλιζεις το υπαρχον ρελε δεν εχεις αναγκη για δευτερο.

http://imageshack.us/content_round.php?page=done&l=img135/3170/doorlocking.jpg
η φωτογραφία που δεν φαίνεται καλά.
Από ότι κατάλαβα το σήμα του να κλειδώσουν οι κλειδαριές το μεταφέρει για κλείδωμα το GRY και για ξεκλείδωμα το YEL.

μηπως θελει + το 1 και - το αλλο και μετα τα αναποδα?
Αν την πλαφονιέρα την αφήνω πάντα ανοικτή (δηλαδή να ανοίγει με τις θήρες, δεν έχει κλείσει και ποτέ) θα υπάρξει πρόβλημα;

Οχι τεχνικα ,απλα δεν ειναι σωστο απο θεμα ασφαλειας.
Αυτό για την εντολή 30 δευτ τι είναι;

δεν την εχει? η εξοδος για το κλειδωμα μπορει να γινει μεχρι 30 sec. Για να κλεινει παραθυρα σε καποια μοντελα(πχ σε μοντελα που οταν κρατας το κλειδι στην θεση κλειδωματος ανεβαζει τα παραθυρα ή να δωσεις στα μπουτον παραθυρων ταση για 30 sec.)
Ευχαριστώ

Εγω ειχα κατεβασει καμια 30 σχεδια και εψαχνα καμια εβδομαδα.δυστηχως αν δεν τα ξερεις θελει πολυ ψαξιμο.Βαλε καποιον να σε βοηθησει και εσυ μετρα τασεις στα καλωδια που υποψιαζεσαι οτι ειναι να βρεις πολικοτητα και τετοια.

UNICARS
30-04-12, 11:31
καλημερα παιδια σε ολους!!!!!σε παρακαλω ξαναγραψε τι εκερεμμοτητες εχεις για να τις δουμε μια μια γιατι εδω γινετε λιγο χαμος....απογευμα προς βραδακι θα ξανασυνδεθω να σε βοηθησω οσο μπορω κι εγω.....

filarhos
30-04-12, 15:35
καλημερα παιδια σε ολους!!!!!σε παρακαλω ξαναγραψε τι εκερεμμοτητες εχεις για να τις δουμε μια μια γιατι εδω γινετε λιγο χαμος....απογευμα προς βραδακι θα ξανασυνδεθω να σε βοηθησω οσο μπορω κι εγω.....

Ευχαριστώ πολύ!!!

σύμφωνα με τις πάνω οδηγίες εκκρεμούν:

-Σύνδεση των φλας H1/2 (τα ενώνω με διόδους 10Α ή 1A παράλληλα; )
μάλλον βρήκα το Ν13 και λογικά τα καλώδια που θέλω είναι τα LTB-BLK και LTB.
το σχεδιάγραμμα:
http://imageshack.us/content_round.php?page=done&l=img826/9941/parkinglights.jpg

-Interior light illumination relay H1/4
αυτό πως συνδέεται και τι κάνει; Να το συνδέσω κάπου;

-Door check H1/5 (το Η1/7 είναι για άλλου τύπου ελεγκτές; )
Προσωρινά έχω συνδέσει τον έλεγχο με την πλαφονιέρα αλλά κάπου διάβασα ότι πρέπει να πάει στο check panel στα καλώδια που γειώνει με 5 διόδους.

-Trunk release H1/12
Grey/Black στο ρελέ μπροστά στον οδηγό αλλά που είναι αυτό; Μάλλον το βρήκα το ρελέ αλλά δεν ξέρω αν χρειάζεται κι άλλο για να γειώνει το καλώδιο που ενεργοποιείται από τον διακόπτη (ο συναγερμός βγάζει -200mA). Το σχεδιάγραμμα του αυτοκινήτου:
http://imageshack.us/photo/my-images/502/trunkopen.jpg/

-κλείδωμα/ξεκλείδωμα των θυρών.
Το σχεδιάγραμμα:
http://imageshack.us/content_round.p...oorlocking.jpg (http://imageshack.us/content_round.php?page=done&l=img135/3170/doorlocking.jpg)
Έβγαλα μια φωτογραφία τα καλώδια που έρχονται από την πόρτα.
http://img217.imageshack.us/img217/820/22042012680.jpg
(βρήκα κάπου και γράφανε lock light blue-gry CDL and unlock white-gry CDL αλλά ο συναγερμός δίνει δύο καλώδια
+ lock - unlock or -lock + unlock
και έχει επιπλέον επιλογές: door lock pulse 0.8 sec or 3.5 sec, double pulse to lock or to unlock
μήπως χρειάζεται κάποιο ρελέ για να λειτουργήσει. Στις οδηγίες λέει ότι μπορεί να χρειαστεί το 451M Door Lock Relay Satellite.)

Υ.Γ. Τι είναι αυτά τα -200mA που βγάζει ο συναγερμός;;;

UNICARS
30-04-12, 21:11
λοιπον εχουμε και λεμε....τα φλας συνηθως τα διαχωριζουμε με διοδους 1n5408 και στελνουμε μια σε καθε φλας...απ οτι βλεπω εχεις ενα καλωδιο φλας οποτε
κανεις split με δυο διοδους και στελνεις στα ανοιχτο μπλε και ανοιχτο μπλε-μαυρο που θα τα βρεις στη καλωδιωση κοντα στο περασμα της μουφας του οδηγου στο kick panel δλδ στη καλωδιωση που παει πισω στο αυτοκινητο...παντα με ελεγχο φυσικα....
το Interior light illumination relay ειναι αν δε κανω λαθος να σου αναβει τον εσωτερικο φωτισμο στο αμαξι....τη πλαφονιερα.....δινει δλδ ο συναγερμος μια αρνητικη εντολη...αν θες το συνδεεις αν θες οχι....θα κανεις συνδεση αναλογα με ρελε οτι χρειαζετε η πλαφονιερα σου(μου διαφευγει τωρα το καλωδιο....το βρισκεις ευκολα με πολυμετρο-σαν να ανοιγει φαντασου η πορτα...)
το door check το βαζεις και απο τη πλαφονιερα για πιο γρηγορα αλλα μπορεις και με 5 διοδους 1n4007 4 πορτες και πορτ μπαγαζ και αν θες.... και καπω αν δεν εχεις αλλη εισοδο στο συναγερμο...μολις ειδα εχει ξεχωριστη εισοδο για καπω το μπλε καλωδιο....οποτε οκ...επισης υπαρχει ενα ασπρο καλωδιο εκει που θα βρεις και τα φλας και ειναι και για τις 4 πορτες....οτι σε βολεψει....
το ρελε για το μπαγαζ δεν θυμαμαι που ειναι αλλα θα το βρεις αν βαλεις καποιον να σου ανοιγει το μπαγαζ και εσυ στη καμπινα μεσα ακουσεις την οπλιση απο ποιο ρελε γινετε....αναλογα παλι με ρελε δινουμε την εντολη του συναγερμου και προσαρμοζουμε σε οτι χρειαζετε το αμαξι(δυστυχως δε θυμαμαι για το 146)!!
το κλειδωμα τωρα στην 146 ειναι αρνητικο...το ξεκλειδωμα ειναι το ασπρο καλωδιο στη θεση 7 και το κλειδωμα το μπλε στη θεση 8 σε ενα κονεκτορα 21 θεσεων στην αριστερη πλευρα της ασφαλειοθηκης....το παλμο κανονικα χωρις χρονο στιγμιαιο δε θες ρελε επιπλεον και θα συνδεσεις απευθειας τα δυο του συναγερμου αφου εχεις βεβαιωθει για τα σωστα καλωδια στο αμαξι...ακολουθεις το τυπο b του manual για toyota κτλ....
τα 200ma το απρο-μπλε λες φανταζομαι ειναι για extra πλακετες...πχ ανυψωση παραθυρων...
ΠΡΟΣΟΧΗ!παντα με ελεγχο και μετρηση και μετα συνδεση....ειναι αρκετα εξειδικευμενες συνδεσεις....καλη επιτυχια....

filarhos
01-05-12, 16:42
Ευχαριστώ πολύ!!!

Μερικές ερωτήσεις ακόμα:

-Το πορτ παγκαζ ανοίγει από ένα κουμπί στο σαλόνι που απλώς γειώνει το ένα καλώδιο του ρελέ του αυτοκινήτου και έτσι ανοίγει την κλειδαριά. Οπότε αν κατάλαβα καλά χρειάζομαι να αγοράσω ένα ρελέ που θα παίρνει την εντολή από τον συναγερμό και θα γειώνει το ίδιο καλώδιο με το κουμπί (έκανα το σχέδιο και θα πάω να το ζητήσω έτσι).

με αυτή τη λογική: http://img825.imageshack.us/img825/4470/relaytrunk.jpg


-Για το κλείδωμα θα χρειαστώ και τα δύο καλώδια που δίνει ο συναγερμός(δεν είναι δύο για να επιλέξω ποιό μου κάνει); Το άσπρο και το μπλε τα είχα συνδέσει και δεν έκανε τίποτα. Πως μπορώ να ελέγξω ποιά καλώδια είναι με το πολύμετρο(σε άλλη 146 μου είπαν ότι ήταν το γκρι και το κίτρινο αλλά περισσότερα δεν ήξεραν να μου πουν);


-Αυτά τα -200mA είναι αρκετά για να ενεργοποιήσουν ένα ρελέ; Γενικά δεν έχω καταλάβει πως κλείνεις ένα κύκλωμα με αυτούς τους αρνητικούς παλμούς. Δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτό το αρνητικό μήπως γείωση (+12 και γείωση υπάρχει και άλλη κατάσταση; );

-Τα εσωτερικά φώτα δεν θα τα βάλω προς το παρόν (εκτός αν βρω εύκολα το σημείο γείωσης στην πόρτα του οδηγού).

Υ.Γ. Συγνώμη για το πρήξιμο αλλά θέλω να είμαι σίγουρος στο τι κάνω.

vasilllis
01-05-12, 18:27
για το πορτ μπαγκαζ αφου ο 3100 δινει - και το κουμπι στο ρελε - δεν θες και αλλο ρελε,ριξε το κατευθειαν.
το αρνητικο που λες ειναι το - δηλαδη το σασι.παλμοι εννοουνε οτι μολις κλειδωσει δινει - για 0,8 ή 3,5 δευ.
τα 200ma ειναι μονο για ρελε.
δοκιμασε τα καλωδια που υποπτευεσαι με ενα πολυμετρο και κλειδωνε ξεκλειδωνε συνεχεια μεχρι να βρεις πιο αλλαζει κατασταση.περνει + ή - .
τα φωτα πλαφονιερας αν θυμαμαι καλα ειναι εισοδος +.ειναι για να μην τραβας απο πορτες αλλα κατευθειαν απο την πλαφονιερα.μην την συνδεσεις.

filarhos
01-05-12, 19:56
για το πορτ μπαγκαζ αφου ο 3100 δινει - και το κουμπι στο ρελε - δεν θες και αλλο ρελε,ριξε το κατευθειαν.
το αρνητικο που λες ειναι το - δηλαδη το σασι.παλμοι εννοουνε οτι μολις κλειδωσει δινει - για 0,8 ή 3,5 δευ.
τα 200ma ειναι μονο για ρελε.
δοκιμασε τα καλωδια που υποπτευεσαι με ενα πολυμετρο και κλειδωνε ξεκλειδωνε συνεχεια μεχρι να βρεις πιο αλλαζει κατασταση.περνει + ή - .
τα φωτα πλαφονιερας αν θυμαμαι καλα ειναι εισοδος +.ειναι για να μην τραβας απο πορτες αλλα κατευθειαν απο την πλαφονιερα.μην την συνδεσεις.


Α τώρα κατάλαβα, γειώνει για αυτό το λίγο χρόνο (=παλμός) αλλά δεν επαρκεί για να γειώσει π.χ. φώτα μόνο ένα ρελεδάκι.

Ευχαριστώ πολύ!!!

Για το κλείδωμα κατέβασα όλο το manual της 146 (http://imageshack.us/content_round.php?page=done&l=img135/3170/doorlocking.jpg) και λέει τα εξής (http://imageshack.us/photo/my-images/823/odhgiesdoor.jpg/) που δεν τα καταλαβαίνω και πολύ. Τελικά ποιά καλώδια μεταφέρουν την εντολή το 2-3 ή το 1Μ-2Μ;

vasilllis
01-05-12, 23:44
to 2-3 einai η κλειδαρια που εχουν οι μπροστινες πορτες.οποτε δοκιμασε αυτο που λεει να δωσεις - στο πιν 2 ή 3.με αυτο τον τροπο θα ενεργοποιησεις το κοντρολερ ν11.Αυτο με την σειρα του τη κανει: δινει στο 2μ + και στο 1μ- ενα σημα για κλειδωμα (παλμο) και αναποδα για να ξεκλειδωσει.οποιος τροπος σε βολεψει κανεις.πιο ευκολος ειναι χωρις ρελε στο 2-3.

UNICARS
02-05-12, 09:59
τα δυο΄καλωδια για το κλειδωμα αν θυμαμαι καλα μπορει να τα βρεις και στη μουφα των καλωδιων του οδηγου.....ναι χρησιμοποιεις και τα δυο του συναγερμου....ολα τα υπολοιπα που απαντησε ο φιλος Βασιλης ειναο σωστα....ειναι γνωστης του αντικειμενου....σιγουρα πρεπει να σαι σιγουρος του τι κανεις...
ειναι γνωσεις που τις αποκτας με εμπειρια....αν χρειαστεις κατι αλλο περιμενουμε.....

vasilllis
02-05-12, 10:04
τα δυο΄καλωδια για το κλειδωμα αν θυμαμαι καλα μπορει να τα βρεις και στη μουφα των καλωδιων του οδηγου.....ναι χρησιμοποιεις και τα δυο του συναγερμου....ολα τα υπολοιπα που απαντησε ο φιλος Βασιλης ειναο σωστα....ειναι γνωστης του αντικειμενου....σιγουρα πρεπει να σαι σιγουρος του τι κανεις...
ειναι γνωσεις που τις αποκτας με εμπειρια....αν χρειαστεις κατι αλλο περιμενουμε.....

Niko απο οτι εχω δει σε απαντησεις σου ο μονος γνωστης εισαι εσυ.Μεχρι και τα χρωματα των καλωδιων ξερεις.

UNICARS
02-05-12, 11:02
απλα Βασιλη σχεδον καθε μερα περναω απο ενα συναγερμο και ετσι τα χω φρεσκα στο μυαλο αλλα για να ειμαι ειλικρινεις κραταω και σημειωσεις....απο καποια αυτοκινητα.....δεν ειναι δυνατον να τα ξερω απ εξω!!!!!! οχι ολα τουλαχιστον....και πιστεψε με σε σχεση με αλλα παλικαρια οι γνωσεις μου ειναι ελαχιστες....

vasilllis
02-05-12, 15:05
απλα Βασιλη σχεδον καθε μερα περναω απο ενα συναγερμο και ετσι τα χω φρεσκα στο μυαλο αλλα για να ειμαι ειλικρινεις κραταω και σημειωσεις....απο καποια αυτοκινητα.....δεν ειναι δυνατον να τα ξερω απ εξω!!!!!! οχι ολα τουλαχιστον....και πιστεψε με σε σχεση με αλλα παλικαρια οι γνωσεις μου ειναι ελαχιστες....

Νικο,εχω ενα golf v με can bus.Mia μερα το βρισκω ανοικτο και αδειο χωρις παραβιαση.αφου ψαχτηκα λιγο βρηκα οι υπαρχουν ανιχνευτες που ξεκλειδωνουν τα vag ,οποτε θεωρησα οτι ημουν και τυχερος που δεν το πηραν και ολο.Αποφασισα λοιπον να βαλω εναν οχι can bus.Ε μετα απο 70 καταστηματα που επικοινωνησα ΚΑΝΝΕΝΑΣ δεν ηξερε.Πηρα και εγω αυτον ον φτηνο ψαχτηκα και τον εφτιαξα.
Ασε φιλε το 70% των επαγγελματιων που εχω γνωρισει σε ολους τους τομεις ειναι για κλωτσιες.

filarhos
02-05-12, 20:16
Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ!!!

Το Σαββατοκύριακο θα τα δοκιμάσω και θα σας πω ελπίζω να δουλέψουν όλα καλά!!!

Τελικά πήρα διόδου για 6A τις 6A10 γιατί με ρώτησε ο πωλητής για τι τις θέλω και μου έδωσε λίγο μεγαλύτερες, ελπίζω να κάνουν (αν και από ότι κατάλαβα καλύτερα μεγαλύτερη παρά μικρότερη).

Υ.Γ. Βασίλη για πες περισσότερα για το golf και ο πατέρας μου passat μήπως να βάλουμε και έναν ακόμα πέρα από το εργοστασιακό σύστημα;;;

vasilllis
02-05-12, 23:15
Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ!!!

Το Σαββατοκύριακο θα τα δοκιμάσω και θα σας πω ελπίζω να δουλέψουν όλα καλά!!!

Τελικά πήρα διόδου για 6A τις 6A10 γιατί με ρώτησε ο πωλητής για τι τις θέλω και μου έδωσε λίγο μεγαλύτερες, ελπίζω να κάνουν (αν και από ότι κατάλαβα καλύτερα μεγαλύτερη παρά μικρότερη).

Υ.Γ. Βασίλη για πες περισσότερα για το golf και ο πατέρας μου passat μήπως να βάλουμε και έναν ακόμα πέρα από το εργοστασιακό σύστημα;;;
einai αρκετα δυσκολο.Θελεις καλωδιο προγραμματισμου και υπομονη.αν τα εχεις ξεκινα το.εδω ειμαστε.

διοδους οσο πιο μεγαλες τοσο πιο καλες.

UNICARS
03-05-12, 09:31
βασιλη απο τι μπορω να θυμηθω το golf 4 εχει αρνητικα κλειδωματα,τα φλας επισης ευκολα οποτε φτιαχνοταν χωρις να ναι απαραιτητα can bus....τωρα περαν αυτου δε σημαινει οτι επειδη χρησιμοποιει ενα οχημα multiplex δεν παταει απανω του συναγερμος απλος....πριν περιπου 6-8 μηνες ειχαμε περασει plip συναγερμο στο νεο focus στο οποιο επειδη χρησιμοποιουσε τελευταιας γενιας can bus δεν γνωριζε ακομα καμια εταιρια τιποτα....τωρα φυσικα υπαρχει οτι ζητησεις...απλα υπαρχει η πιθανοτητα αναλογος το κατασκευαστη....να διαβασει το αμαξι παραπανω καταναλωση ρευματος απο το συναγερμο και να ξεκινησει τιποτα παλαβα...αυτη ειναι μια διαφορα με το can bus...και κακα τα ψεμματα...πολλες φορες ειναι πολυ απλουστερη η τοποθετηση συναγερμου....

vasilllis
03-05-12, 10:16
βασιλη απο τι μπορω να θυμηθω το golf 4 εχει αρνητικα κλειδωματα,τα φλας επισης ευκολα οποτε φτιαχνοταν χωρις να ναι απαραιτητα can bus....τωρα περαν αυτου δε σημαινει οτι επειδη χρησιμοποιει ενα οχημα multiplex δεν παταει απανω του συναγερμος απλος....πριν περιπου 6-8 μηνες ειχαμε περασει plip συναγερμο στο νεο focus στο οποιο επειδη χρησιμοποιουσε τελευταιας γενιας can bus δεν γνωριζε ακομα καμια εταιρια τιποτα....τωρα φυσικα υπαρχει οτι ζητησεις...απλα υπαρχει η πιθανοτητα αναλογος το κατασκευαστη....να διαβασει το αμαξι παραπανω καταναλωση ρευματος απο το συναγερμο και να ξεκινησει τιποτα παλαβα...αυτη ειναι μια διαφορα με το can bus...και κακα τα ψεμματα...πολλες φορες ειναι πολυ απλουστερη η τοποθετηση συναγερμου....

συμφωνα με τα λογια τους το 70% δεν ειχαν ιδεα πως θα μπει.Ειχαν μαθει να αγορασουν τον can να βαλουν τα δυο καλωδιακια του την σειρηνα και αντε γεια.ΑΠο 150€ και πανω.
Απο οτι ειδα εγω δεν ηταν δυσκολο απλα οταν δεν εχεις ιδεα θελει πολλη ψαξιμο.Το V που λεω ειναι το 5 (tsi) exei αρνητικο κλειδωμα και αρνητικο με αντισταση ξεκλειδωμα.το ξεκλειδωμα με παιδεψε γιατι επρεπε να απενεργοποιησω μεσω vagcom των μαμα synagermo.ο plip ειναι συναγερμος που βασιζεται στις εντολες του αυτοκινητου?? παλι απλη συνδεσμολογια δεν ειναι?

UNICARS
03-05-12, 15:26
Κοιτα δε τα παω καλα με τα λατινικα!!!!!!!!!το v νομιζα ειναι 4, το vi 5 και το iv 6??????τελοσπαντων....σιγουρα θα υπηρχε τροπος....απλα σωστα ειπες το can ειναι πιο ευκολο....και εβγαλες εκτος τον εργοστασιακο ε?αν δεν εχει εργοστασιακο ομως παταει κανονικα ετσι? με την αντισταση για το ξεκλειδωμα....ε? δεν εχει χρειαστει να το ψαξω δε το χει ζητησει κανεις.... αλλα ευχαριστω που μου το ειπες....!!!!!!με τη διαγνωση του vw δεν ειχες κανα θεμα??το plip δουλευει χωρις χειριστηρια απλα διαβαζωντας φλας και μοτερ κλειδαριας...πολικοτητες και αναλαμπες....και αναλογα οπλιζει-αφοπλιζει....

vasilllis
03-05-12, 15:44
Κοιτα δε τα παω καλα με τα λατινικα!!!!!!!!!το v νομιζα ειναι 4, το vi 5 και το iv 6??????τελοσπαντων....σιγουρα θα υπηρχε τροπος....απλα σωστα ειπες το can ειναι πιο ευκολο....και εβγαλες εκτος τον εργοστασιακο ε?αν δεν εχει εργοστασιακο ομως παταει κανονικα ετσι? με την αντισταση για το ξεκλειδωμα....ε? δεν εχει χρειαστει να το ψαξω δε το χει ζητησει κανεις.... αλλα ευχαριστω που μου το ειπες....!!!!!!με τη διαγνωση του vw δεν ειχες κανα θεμα??το plip δουλευει χωρις χειριστηρια απλα διαβαζωντας φλας και μοτερ κλειδαριας...πολικοτητες και αναλαμπες....και αναλογα οπλιζει-αφοπλιζει....

οταν τα περασα ολα αν ηταν ξεκλειδωμενο ξεκλειδωνε κανονικα,οταν το κλειδωνα πρωτα μετα εμπαινε σε κατασταση sleep και δεν δουλευε,οποτε αναγκαστικα να απενεργοποιησω το safe secure (αν θυμαμαι καλα)Εχω συνδεσει καπο -πορτμπαγκαζ ολα οκ.οταν ανοιγω το πορτμπαγκαζ μονο αναβοσβησνουν τα φλας(λογω του εργοστασιακου συναγερμου-που δεν εχει σειρηνα)

Κοιτα ομς με τον πλιπ τι γινεται .αν ανοιξεις το αμαξι εχεις βγαλει οφ και τον συναγερμο.

UNICARS
03-05-12, 18:06
Κοιτα δεν ειναι απολυτο...σε μεγαλο βαθμο εξαρταται απο το αμαξι....υπαρχουν αυτοκινητα που οταν ανοιξει η κλειδαρια δεν αναβοσβηνει τα φλας για να δει ο συναγερμος ξεκλειδωμα!!!!!μονο απο το τ/χ τα αναβει...υπαρχουν και εξαιρεσεις πχ citroen...!!!!και ακομα δε σημαινει πως αμα ανοιξεις το αμαξι θα παρει το μοτερ της κλειδαριας ρευμα για να αφοπλισει το συναγερμο...τεσπα....ειναι πολλα που παιζουν σημασια.....καθε μερα κανεις μαθαινει!!!!τι θα δουμε ακομα!!!!!παντως ευκαιρια να φρεσκαρω τα λατινικα μου!!!!!χεχε!!!!!!

UNICARS
03-05-12, 18:12
λοιπον.....1=Ι.....2=ΙΙ.....3=ΙΙΙ....4=ΙV........5 =V.....6=VI......7=VII.....
οποτε εχεις δικιο βασιλη!!!!!αληθεια το golf VII παρουσιαζετε οπου να ναι εεε????

vasilllis
03-05-12, 18:19
βγαλανε το vi αλλα που χρονος να διορθωσουν τα προβληματα του.παμε για αλλα.μαλακ....ες υπαρχουν.ολα μου φαινεται εδω τα στελνουν.

UNICARS
03-05-12, 18:26
χεχε καταλαβα ζημιες ε?

vasilllis
03-05-12, 22:05
καιει 1 λτ. λαδι στα 1000κμ.τι και αν αλλαξανε κινητηρες.

filarhos
08-05-12, 20:47
Καλησπέρα!!!
Γράφω να σας πω ότι δουλεύει άψογα και σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο για την βοήθεια που μου δώσατε!!!

Υ.Γ. Για το κλείδωμα/ξεκλείδωμα επειδή δεν ήθελα να ανοίξω την ασφαλειοθήκη (από την πίσω πλευρά φεύγουν μαζεμένα όχι όπως είναι από μπροστά αλλά ανάλογα με το που πάνε) πήγα και πέρασα τα δυο καλώδια κατευθείαν πάνω στα ποδαράκια του ρελέ τα έπιασα και με ταινία και δεν κουνιούνται. Ίσως κάποια στιγμή που θα έχω όρεξη να ψάξω να βρω μέσα στην μακαρονάδα τα καλώδια που πρέπει να ενώσω, μέχρι τότε όμως θα δουλεύει άψογα και έτσι.
Μου αρέσει που κλειδώνει με το που γυρίσω το κλειδί αλλά θα ήθελα να μην ξεκλειδώνει όταν το βγάζω και δυστυχώς δεν βρήκα τέτοια ρύθμιση.

vasilllis
08-05-12, 23:11
Καλησπέρα!!!
Γράφω να σας πω ότι δουλεύει άψογα και σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο για την βοήθεια που μου δώσατε!!!

Υ.Γ. Για το κλείδωμα/ξεκλείδωμα επειδή δεν ήθελα να ανοίξω την ασφαλειοθήκη (από την πίσω πλευρά φεύγουν μαζεμένα όχι όπως είναι από μπροστά αλλά ανάλογα με το που πάνε) πήγα και πέρασα τα δυο καλώδια κατευθείαν πάνω στα ποδαράκια του ρελέ τα έπιασα και με ταινία και δεν κουνιούνται. Ίσως κάποια στιγμή που θα έχω όρεξη να ψάξω να βρω μέσα στην μακαρονάδα τα καλώδια που πρέπει να ενώσω, μέχρι τότε όμως θα δουλεύει άψογα και έτσι.
Μου αρέσει που κλειδώνει με το που γυρίσω το κλειδί αλλά θα ήθελα να μην ξεκλειδώνει όταν το βγάζω και δυστυχώς δεν βρήκα τέτοια ρύθμιση.


δεν καταλαβα τι θες να πεις.

εννοεις η ρυθμιση που εχει ο συναγερμος να κλειδωνει το αμαξι?ναι δεν εχει επιλογη να μην ξεκλειδωνει.Φανταζομαι και καννενας δεν εχει.

filarhos
09-05-12, 15:43
δεν καταλαβα τι θες να πεις.

εννοεις η ρυθμιση που εχει ο συναγερμος να κλειδωνει το αμαξι?ναι δεν εχει επιλογη να μην ξεκλειδωνει.Φανταζομαι και καννενας δεν εχει.


Αφού βάλω το κλειδί στην μίζα και το γυρίσω στην θέση ΜΑR 5 δευτερόλεπτα μετά κλειδώνει αυτόματα. Και μετά με το που βγάλω το κλειδί ξεκλειδώνει αυτόματα. (ε το δεύτερο ήθελα να καταργήσω)

UNICARS
10-05-12, 15:47
ναι αυτη τη λειτουργια τη κανουν αρκετοι συναγερμοι....ειτε πατωντας φρενο ειτε αυτοματα.....συνηθως δεν αλλαζει αυτη η λειτουργεια....δες ομως ξανα τις οδηγιες μπας και ειναι προγραμματιζομενη.....χαιρομαστε που βοηθησαμε....