PDA

Επιστροφή στο Forum : είναι φυσιολογικό ;;



giannis - IKARIA
02-05-12, 14:54
Καλημέρα απο Ικαρία!!! αναβάθμισα την ταχύτητα στο ιντερνέτ 2 Mpps σε 24Mpps και τώρα που είναι πιο γρήγορο το μόντεμ αργεί να φορτώσει είναι φυσιολογικό αυτό ;; επίσης μερικές φορές το μόντεμ κάνει παράσιτα στο ραδιόφωνο είναι και αυτό φυσιολογικό ;;

patent61
02-05-12, 15:08
Τι να σου πω Γιάννη. Ακριβώς το ίδιο είχα πάθει κι εγώ πριν περίπου ένα χρόνο. Δύο επαγγελματίες τεχνικοί και ένας του ΟΤΕ αφού ήρθαν και ξαναήρθαν έκαναν μια ρύθμιση και υποβάθμισαν το modem από 24 σε 16Mppsap, αν θυμάμαι καλά και είδα βελτίωση. Η τελική γνωμάτευση ήταν ότι φταίνε οι γραμμές τηλεφώνου του δικτύου. Περισσότερα δεν ξέρω να σου πω. Για το ράδιο πάντως δεν το έχω παρατηρήσει να κάνει παράσιτα, αλλά το έχω αρκετά μακριά από το modem. Ίσως κάποια άλλα παιδιά σου πουν περισσότερα

vasilllis
02-05-12, 15:35
Καλημέρα απο Ικαρία!!! αναβάθμισα την ταχύτητα στο ιντερνέτ 2 Mpps σε 24Mpps και τώρα που είναι πιο γρήγορο το μόντεμ αργεί να φορτώσει είναι φυσιολογικό αυτό ;; επίσης μερικές φορές το μόντεμ κάνει παράσιτα στο ραδιόφωνο είναι και αυτό φυσιολογικό ;;

Κανε ενα speedtest.net να δεις ταχυτητες.Κατεβασε απο ενα μεγαλο Site πχ.ATI ενα αρχειο να δεις με τι ταχυτητα κατεβαινει,σιγουρεψου οτι το Modem einai adsl 2+.
Tιποτα απο ολα αυτα δεν ειναι φυσιολογικα.

Samios60
02-05-12, 15:35
Οταν λες το modem αργει να φορτωσει τι ενοεις ?? Για την ταχυτητα ειναι σιγουρα πολυ υπεθυνο το καλωδιο απο το kafao στο σπιτι σου αλλα και τα καλωδια μεσα στο σπιτι μετα χρησιμοποιεις ασυρματο η ενσυρματο internet??

giannis - IKARIA
02-05-12, 15:44
Οταν λες το modem αργει να φορτωσει τι ενοεις ?? Για την ταχυτητα ειναι σιγουρα πολυ υπεθυνο το καλωδιο απο το kafao στο σπιτι σου αλλα και τα καλωδια μεσα στο σπιτι μετα χρησιμοποιεις ασυρματο η ενσυρματο internet??
έχω ενσύρματο μόντεμ η ταχύτητα μου είναι 14 -18 Mpps αργεί να ανοίξει το μόντεμ να πρασινίσει το λαμπάκι του ιντερνέτ. δεν με ενοχλεί απλά να ξέρω....

Samios60
02-05-12, 15:48
Το λαμπακι του internet θα ανοιξη οταν πρωτο ανοιξης το modem(αργει λιγο ειναι φυσιολογικο) μετα θα το εχεις μονιμα ανοιχτο 14 -18 Mpps ειναι πολυ καλα