PDA

Επιστροφή στο Forum : Προστασία σε AC παροχή ώστε να μην πέφτει ο γενικός.



babylonx
02-05-12, 21:14
Καλησπέρα.

Έχω σπάσει το κεφάλι μου αλλά δε μπορώ να σκεφτώ κάποια λύση.

Ο πατέρας μου κάνει συχνά πυκνά πειράματα στο υπόγειο με χαλασμένες και πολλές φορές βραχυκυκλωμένες ηλεκτρικές συσκευές. Το πρόβλημα είναι ότι τραβάει από την ίδια γραμμή που τροφοδοτούνται πολλές άλλες συσκευές του σπιτιού.

Έχει βάλει μια ασφάλεια/αυτόματο 10Α στη πρίζα με την οποία κάνει τις ταρζανιές αλλά αυτό δεν βοηθάει και πολύ καθώς, αν κάνει βραχυκύκλωμα, άλλες φορές πέφτε η δική του ασφάλεια, άλλες φορές πέφτει της γραμμής του πίνακα, άλλες φορές ο γενικός από τον πίνακα και άλλες φορές ακόμη και η ασφάλεια της χελώνας. Ειδικά οι δύο τελευταίες περιπτώσεις δημιουργούν πολλά προβλήματα αφού διακόπτεται το ρεύμα σε όλο το σπίτι.

Έχω γεμίσει με UPS ότι ευαίσθητο ηλεκτρονικό υπάρχει στο σπίτι αλλά και αυτά τα φτηνά UPS για PC παράγουν τετραγωνικό παλμό και σακατεύουν τους πυκνωτές. Και όπως και να το κάνεις, το ότι έχεις αερόσακους και ζώνη ασφαλείας στο αμάξι δε σημαίνει ότι μπορείς να κάνεις κασκαντεριλίκια και να είσαι ασφαλής...

Ψάχνω λοιπόν μία λύση ώστε σε περίπτωση που δημιουργεί βραχυκύκλωμα, να μην επηρεάζεται όλο το σπίτι αλλά να τον προστατεύει τοπικά κάποια συσκευή.

Έχετε να προτείνετε κάτι που μπορώ να κάνω ώστε να λύσω αυτό το πρόβλημα;

Ευχαριστώ.

eebabs2000
02-05-12, 21:31
Πόσο ρεύμα χρειάζεται ο πατέρας σου σύνολο; Εγώ για παράδειγμα, για τα πειράματά μου έχω βάλει ασφάλεια 6A και ακόμα και να έχω βραχυκύκλωμα δεν πέφτουν οι άλλες ασφάλειες του σπιτιού.

ikaros1978
02-05-12, 21:56
6Α ειναι οριακα μιας και μια ηλεκτρικη σκουπα στην εκκινηση τραβαει 8-10 και πεφτει μετα στα 6 (περιπου βεβαια τα νουμερα).Απλα πρεπει η ταρζανοασφαλεια να ειναι τουλαχιστον 5-6 αμπερ μικροτερη και επειδη φανταζομαι οτι η ασφαλεια πεφτει απο αιχμες καμμια φορα κατι σε πυκνωτη θα ηταν χρησιμο

Ηλιας Α
02-05-12, 21:59
Καλησπέρα Αλέξανδρε

<< Ο πατέρας μου κάνει συχνά πυκνά πειράματα στο υπόγειο με χαλασμένες και πολλές φορές βραχυκυκλωμένες ηλεκτρικές συσκευές >>
Η δοκιμή των συσκευών αμφιβόλου κατάστασης γίνεται πάντα με την παρεμβολή εν σειρά μιας κατανάλωσης ανάλογης ισχύος.
Αν ενδιαφέρεσαι, σε προηγούμενα μηνύματα μου έχω αναρτήσει σχέδιο και έχω αναφερθεί σε λεπτομέρειες.

vasilllis
02-05-12, 22:10
Η πιο σωστη λυση ειναι απο τον γενικο ενα δικο του ρελε και μια 16αρα ασφαλεια (ολα εκτος του σπιτιου) και κατευθειαν υπογειο.

αλπινιστης
02-05-12, 22:37
Το να του παρεις δωρο εναν μετασχηματιστη απομονωσης 220/220 το εχεις σκεφτει?:thinking:
Μπορει να εχει ενα μικρο κοστος αλλα ειναι φθηνοτερο απο το να γεμιζεις το σπιτι UPS\\:D/

JOUN
03-05-12, 19:08
Η πιο σωστη λυση ειναι απο τον γενικο ενα δικο του ρελε και μια 16αρα ασφαλεια (ολα εκτος του σπιτιου) και κατευθειαν υπογειο.
Δεν νομιζω..Σε ενδεχομενο βραχυκυκλωμα θα πεσει και η ασφαλεια του μετρητη οτι και να κανεις.Το ποιο σωστο οπως ειπωθηκε ειναι να βαλεις σε σειρα μια καταναλωση η ακομη καλυτερα να τροφοδοτησεις την υποπτη συσκευη μεσω variac.

vasilllis
03-05-12, 21:07
Δεν νομιζω..Σε ενδεχομενο βραχυκυκλωμα θα πεσει και η ασφαλεια του μετρητη οτι και να κανεις.Το ποιο σωστο οπως ειπωθηκε ειναι να βαλεις σε σειρα μια καταναλωση η ακομη καλυτερα να τροφοδοτησεις την υποπτη συσκευη μεσω variac.


δεν εχω ασχοληθει καθολου με variac και δεν ξερω να σου απαντησω αν θα δουλεψει.
για το θεμα να παρει απο τον πινακα κατευθειαν απο μια βραδειας και βαλει στον παγκο μια ταχειας ή αυτοματη 4,5ΚΑ και πιο κατω γιατι να πεφτει η γενικη??

JOUN
03-05-12, 22:38
Γιατι σε περιπτωση βραχυκυκλωματος δεν προλαβαινουν να κοψουν οι ασφαλειες οσο γρηγορες και να ειναι..Καλα δεν εχει τυχει σε κανεναν σε βραχυκυκλωμα να πεσει και η ασφαλεια της γραμμης και ο μικροαυτοματος (το τονιζω οχι τηκτο) της ΔΕΗ;

Ηλιας Α
03-05-12, 22:47
δεν εχω ασχοληθει καθολου με variac και δεν ξερω να σου απαντησω αν θα δουλεψει.
για το θεμα να παρει απο τον πινακα κατευθειαν απο μια βραδειας και βαλει στον παγκο μια ταχειας ή αυτοματη 4,5ΚΑ και πιο κατω γιατι να πεφτει η γενικη??

<< κατευθειαν απο μια βραδειας και βαλει στον παγκο μια ταχειας ή αυτοματη 4,5ΚΑ και πιο κατω γιατι να πεφτει η γενικη >>

Καλησπέρα.
Όταν λες Βασίλη << 4,5ΚΑ >> τι εννοείς;

Ηλιας Α
03-05-12, 23:08
Δεν νομιζω..Σε ενδεχομενο βραχυκυκλωμα θα πεσει και η ασφαλεια του μετρητη οτι και να κανεις.Το ποιο σωστο οπως ειπωθηκε ειναι να βαλεις σε σειρα μια καταναλωση η ακομη καλυτερα να τροφοδοτησεις την υποπτη συσκευη μεσω variac.

<< Το ποιο σωστο οπως ειπωθηκε ειναι να βαλεις σε σειρα μια καταναλωση η ακομη καλυτερα να τροφοδοτησεις την υποπτη συσκευη μεσω variac. >>
Σαφώς το << variac>> υπερτερεί έναντι της << εν σειρά μια κατανάλωσης >>, αλλά δεν ανέφερα το variac λόγω του ότι έχει υψηλό κόστος.

Ηλιας Α
04-05-12, 08:00
Καλημέρα.
Ο φίλος μας Αλέξανδρος (αλπινιστης (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=55846) )
γράφοντας αυτά << εναν μετασχηματιστη απομονωσης 220/220 >>που έγραψε στο 6 μήνυμα, μάλλον δεν διάβασε ή δεν πίστεψε τα γραφόμενα εδώ:
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=56200
και εδώ:
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=49322

vasilllis
04-05-12, 09:11
Γιατι σε περιπτωση βραχυκυκλωματος δεν προλαβαινουν να κοψουν οι ασφαλειες οσο γρηγορες και να ειναι..Καλα δεν εχει τυχει σε κανεναν σε βραχυκυκλωμα να πεσει και η ασφαλεια της γραμμης και ο μικροαυτοματος (το τονιζω οχι τηκτο) της ΔΕΗ;

στην θεωρεια θα δουλεψει ετσι οπως τα λεω.στην πραξη ναι συμβαινει να πεσουν και ασφαλεια γραμμης-γενικου-ρολογιου.αλλα κουφα .γραμμης οχι γενικου υποπινακα αλλα γενικου γενικου πινακα. ή γραμμης και ρολογιου.

Αλλα δεν ειναι καλυτερο και ασφαλεστερο απο το να μην εχει τιποτα?

vasilllis
04-05-12, 09:24
<< κατευθειαν απο μια βραδειας και βαλει στον παγκο μια ταχειας ή αυτοματη 4,5ΚΑ και πιο κατω γιατι να πεφτει η γενικη >>

Καλησπέρα.
Όταν λες Βασίλη << 4,5ΚΑ >> τι εννοείς;

το μαγνητικο της μικροαυτοματης. εχει σε(καταλογος shneider)
c60a-4,5KA c60N-6KA c60H-10KA c60L-25KA .το μαγνητικο ειναι αυτο που ριχνει την ασφαλεια στο βραχυκυκλωμα.Απο θερμικα σε αυτες τις κατηγοριες ειναι απο 2-63Α.Αυτα ειναι αναλογα με τις καμπυλες που ολοι γνωριζουμε (φωτισμου κινητηρα κλπ) C-D-K-Z.

FILMAN
04-05-12, 12:16
Μερικά σχόλια:

Τα kA που αναγράφουν οι ασφάλειες είναι η ικανότητα διακοπής βραχυκυκλώματος και δεν έχουν καμία σχέση με το ρεύμα στο οποίο διακόπτει το μαγνητικό στοιχείο.

Στην καμπύλη Z το μαγνητικό στοιχείο κόβει μεταξύ 2 και 3 φορές του ονομαστικού ρεύματος
Στην καμπύλη B το μαγνητικό στοιχείο κόβει μεταξύ 3 και 5 φορές του ονομαστικού ρεύματος
Στην καμπύλη C το μαγνητικό στοιχείο κόβει μεταξύ 5 και 10 φορές του ονομαστικού ρεύματος
Στην καμπύλη K το μαγνητικό στοιχείο κόβει μεταξύ 10 και 14 φορές του ονομαστικού ρεύματος
Στην καμπύλη D το μαγνητικό στοιχείο κόβει μεταξύ 10 και 20 φορές του ονομαστικού ρεύματος

Τα ανωτέρω ισχύουν άσχετα από τα kA της ασφάλειας

Μερικά παραδείγματα:

α) 4 ασφάλειες ιδίου ονομαστικού ρεύματος και ίδιας καμπύλης μεταξύ τους, με ικανότητες διακοπής 3kA, 4.5kA, 6kA και 10kA συνδεμένες εν σειρά, θα πέφτουν πάντα μαζί.

β) Μια ασφάλεια C40Α στο μετρητή ΔΕΗ, μια γενική C32Α στον πίνακα, και μια επιμέρους C6Α θα πέσουν όλες μαζί αν το ρεύμα βραχ/ματος υπερβεί τα 400Α.

γ) Μια γενική ασφάλεια B32Α στον πίνακα θα πέφτει πάντα μαζί με μια επιμέρους C16Α ασχέτως μεγέθους του ρεύματος βραχυκυκλώματος.

Κατά συνέπεια αν οι αντιστάσεις των αγωγών του ηλεκτρικού κυκλώματος είναι τέτοιες που στην πρίζα πειραματισμού το ρεύμα βραχυκυκλώματος να είναι π.χ. >400Α, σε κάθε βραχυκύκλωμα θα πέφτει η ασφάλεια C40Α του μετρητή ΔΕΗ που να βάλετε 0.5Α ασφάλεια στην επιμέρους γραμμή της πρίζας, ό,τι καμπύλης θέλετε και ό,τι ικανότητας διακοπής θέλετε.

Άρα πρέπει να περιοριστεί το ρεύμα.

Ένας καλός τρόπος είναι η σύνδεση εν σειρά με τη δοκιμαζόμενη συσκευή μιας κατάλληλης αντίστασης (π.χ. ηλεκτρική θερμάστρα). Αλλά αυτός ο τρόπος δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε συσκευές μεγάλης ισχύος.

Ένας άλλος τρόπος είναι με βάριακ, όπου ξεκινάμε να αυξάνουμε την τάση που δίνουμε στην ελεγχόμενη συσκευή από το 0 (αρκεί να μην έχουμε ξεχάσει το βάριακ στο τέρμα τη στιγμή που συνδέουμε τη συσκευή! ). Σημειώστε επίσης ότι η ζεύξη του βάριακ στο δίκτυο ίσως χρειαστεί περιορισμό ρεύματος για αν μην έχουμε πάλι πτώσεις ασφαλειών.

Ένας τρίτος τρόπος είναι με μετασχηματιστή 1:1. Το ρεύμα βραχ/ματος στο δευτερεύον του μετασχηματιστή αυτού είναι σχετικά μικρό. με μια κατάλληλη ασφάλεια στο πρωτεύον μπορεί κανείς να περιορίσει την πτώση σε αυτή την ασφάλεια μόνον. Και εδώ κατά τη ζεύξη του μ/ς μπορεί να χρειαστεί περιορισμός του ρεύματος.

vasilllis
04-05-12, 15:45
Μερικά σχόλια:

Τα kA που αναγράφουν οι ασφάλειες είναι η ικανότητα διακοπής βραχυκυκλώματος και δεν έχουν καμία σχέση με το ρεύμα στο οποίο διακόπτει το μαγνητικό στοιχείο.

Στην καμπύλη Z το μαγνητικό στοιχείο κόβει μεταξύ 2 και 3 φορές του ονομαστικού ρεύματος
Στην καμπύλη B το μαγνητικό στοιχείο κόβει μεταξύ 3 και 5 φορές του ονομαστικού ρεύματος
Στην καμπύλη C το μαγνητικό στοιχείο κόβει μεταξύ 5 και 10 φορές του ονομαστικού ρεύματος
Στην καμπύλη K το μαγνητικό στοιχείο κόβει μεταξύ 10 και 14 φορές του ονομαστικού ρεύματος
Στην καμπύλη D το μαγνητικό στοιχείο κόβει μεταξύ 10 και 20 φορές του ονομαστικού ρεύματος

Τα ανωτέρω ισχύουν άσχετα από τα kA της ασφάλειας

Μερικά παραδείγματα:

α) 4 ασφάλειες ιδίου ονομαστικού ρεύματος και ίδιας καμπύλης μεταξύ τους, με ικανότητες διακοπής 3kA, 4.5kA, 6kA και 10kA συνδεμένες εν σειρά, θα πέφτουν πάντα μαζί.

β) Μια ασφάλεια C40Α στο μετρητή ΔΕΗ, μια γενική C32Α στον πίνακα, και μια επιμέρους C6Α θα πέσουν όλες μαζί αν το ρεύμα βραχ/ματος υπερβεί τα 400Α.

γ) Μια γενική ασφάλεια B32Α στον πίνακα θα πέφτει πάντα μαζί με μια επιμέρους C16Α ασχέτως μεγέθους του ρεύματος βραχυκυκλώματος.

Κατά συνέπεια αν οι αντιστάσεις των αγωγών του ηλεκτρικού κυκλώματος είναι τέτοιες που στην πρίζα πειραματισμού το ρεύμα βραχυκυκλώματος να είναι π.χ. >400Α, σε κάθε βραχυκύκλωμα θα πέφτει η ασφάλεια C40Α του μετρητή ΔΕΗ που να βάλετε 0.5Α ασφάλεια στην επιμέρους γραμμή της πρίζας, ό,τι καμπύλης θέλετε και ό,τι ικανότητας διακοπής θέλετε.

Άρα πρέπει να περιοριστεί το ρεύμα.

Ένας καλός τρόπος είναι η σύνδεση εν σειρά με τη δοκιμαζόμενη συσκευή μιας κατάλληλης αντίστασης (π.χ. ηλεκτρική θερμάστρα). Αλλά αυτός ο τρόπος δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε συσκευές μεγάλης ισχύος.

Ένας άλλος τρόπος είναι με βάριακ, όπου ξεκινάμε να αυξάνουμε την τάση που δίνουμε στην ελεγχόμενη συσκευή από το 0 (αρκεί να μην έχουμε ξεχάσει το βάριακ στο τέρμα τη στιγμή που συνδέουμε τη συσκευή! ). Σημειώστε επίσης ότι η ζεύξη του βάριακ στο δίκτυο ίσως χρειαστεί περιορισμό ρεύματος για αν μην έχουμε πάλι πτώσεις ασφαλειών.

Ένας τρίτος τρόπος είναι με μετασχηματιστή 1:1. Το ρεύμα βραχ/ματος στο δευτερεύον του μετασχηματιστή αυτού είναι σχετικά μικρό. με μια κατάλληλη ασφάλεια στο πρωτεύον μπορεί κανείς να περιορίσει την πτώση σε αυτή την ασφάλεια μόνον. Και εδώ κατά τη ζεύξη του μ/ς μπορεί να χρειαστεί περιορισμός του ρεύματος.

καμπυλη Ζ εχω στον καταλογο 25KA απο 1Α εως και 40Α.Αρα κατι εν καταλαβαινω καλα στην αναλογια καμπυλης/ονομαστικο ρευμα.

Εχεις δικιο στο κομματι οτι δεν μπορουμε να ελεγξουμε ενα βραχυλυκλωμα ποσα ΚΑ θα φτασει.αλλα σε 2 ασφαλειες 3ΚΑ και 10 ΚΑ με 4ΚΑ βραχυκυκλωμα θα πεσουν και οι δυο?

FILMAN
04-05-12, 15:55
Η ασφάλεια των 3kA αντέχει να διακόψει ρεύμα ως 3kΑ, η ασφάλεια των 6kA αντέχει να διακόψει ρεύμα ως 6kA, κ.λ.π. Τώρα αν έχουμε μια ασφάλεια π.χ. 10Α καμπύλης C αυτή θα διακόψει σίγουρα λόγω ενεργοποίησης του μαγνητικού στοιχείου σε ρεύμα μεγαλύτερο από 100Α, και ίσως σε ρεύμα μεγαλύτερο από 50Α. Αν το ρεύμα βραχυκυκλώματος εκεί είναι 4kA δεν θα χρησιμοποιήσουμε ασφάλεια των 3kA γιατί σε ένα τέτοιο βραχυκύκλωμα θα καταστραφεί. Θα βάλουμε μια 4.5 ή καλύτερα 6kA. Αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με το αν θα πέσει η ασφάλεια ή όχι. Αυτό εξαρτάται από την καμπύλη της ασφάλειας και το ονομαστικό της ρεύμα.

Παρεμπιπτόντως ρίξτε μια ματιά στον παρακάτω πίνακα της ΑΒΒ:

FILMAN
04-05-12, 16:03
αλλα σε 2 ασφαλειες 3ΚΑ και 10 ΚΑ με 4ΚΑ βραχυκυκλωμα θα πεσουν και οι δυο?
Με 4kA βραχυκύκλωμα θα πέσουν σίγουρα όλες οι ασφάλειες αφού η πιο σκληρή που υπάρχει είναι η 125Α καμπύλης D η οποία πέφτει σίγουρα στα 20 * 125 = 2.5kA.

Αν έχουμε λοιπόν δυο ασφάλειες μια των 3kA και μια των 6kA τότε στα 4 kA θα πέσουν και οι δύο ασχέτως ονομαστικού ρεύματος ή καμπύλης. Η διαφορά είναι ότι αυτή των 6kA θα τη σηκώσουμε και θα ξαναδουλέψει, ενώ αυτή των 3kA θα χρειαστεί πιθανότατα αλλαγή. Τα ανωτέρω ισχύουν για την περίπτωση όπου στο κύκλωμα συμμετέχει κάθε φορά μόνο η μια ασφάλεια, αν έχουμε περισσότερες από μια ασφάλειες εν σειρά που ανοίγουν ταυτόχρονα, η συνολική ικανότητα διακοπής υπερβαίνει την ικανότητα διακοπής της ασφάλειας με την μικρότερη ικανότητα διακοπής (συνεργασία).

vasilllis
04-05-12, 17:02
ειχα την εντυπωση πως συμπεριφερονται σαν τους αυτοματους διακοπτες με ρυθμιζομενο μαγνητικο.

αλπινιστης
04-05-12, 20:23
Τι εχεις βρε Ηλια με τον Μ/Σ 220/220?
Ειναι λιγο κλασικη λυση για τετοια προβληματα. Δες και την τριτη λυση που προτεινει ο Φιλλιπος στο 15, αλλα και αν ακομα αγχωνεσαι, βαλε στην εξοδο του Μ/Σ ρελε διαρροης και γειωσε του το σασι.
Ας με διορθωσουν και οι ηλεκτρολογοι εαν κανω λαθος, αλλα 220/220 χρησιμοποιω πολυ στο εργαστηριο ακριβως για τον ιδιο λογο.
Τον εχω γειωμενο και αντε να του βαλω και ρελε διαρροης μετα την σημερινη συζητηση:wiink:
Φιλικα,
Αλεξανδρος

MacGyver
04-05-12, 23:45
Πετάς τις ασφάλειες και βάζεις σύρμα!
-Θετικά: Δεν πέφτει ποτέ η ασφάλεια!
-Αρνητικά:Χάνεις τον πατέρα σου!

Οι ασφάλειες κατασκευάστηκαν για να ...πέφτουν!
Αν πέφτουν όμως και οι προηγούμενες τότε απλά πρέπει να μικρύνουμε ...τις επόμενες!
Μία παλιά κλασική μέθοδος είναι λάμπα (η παράλληλες λάμπες), σε σειρά με την κατανάλωση, για να έχεις ταυτόχρονα και προστασία υπερέντασης και virtual...αμπερόμετρο!

PanagiotisHlektrlogos
05-05-12, 03:42
Στη πριζα του πάγκου του θα βάλει σε σειρά με τη φάση μία λάμπα 100 βάτ πυρακτώσεως. Οτι θέλει να δοκιμάσει ασ το δοκιμάσει εκει! Δεν θα ρίξει ασφάλεια! αν η λάμπα ανάβει κανονικά τοτε έχει βραχυκύκλωμα και πρέπει να το κοιτάξει αν τρεμοσβύνει τοτε είναι κανονική η συσκευη και μπορεί να τη βάλει στα 220 κανονικά!
Στη δοκιμαστική πρίζα πάντα έχουμε σημαδεμένη τη φάση και ΠΑΝΤΑ η φάση πρεπει να περνάει μέσα απο την λάμπα!
Πρίζα διαφορετικού χρώματος- σχεδίου βοηθάει απο τυχόν παρατράγουδα!

Κυριακίδης
05-05-12, 08:40
Ο πατέρας μου κάνει συχνά πυκνά πειράματα στο υπόγειο με χαλασμένες και πολλές φορές βραχυκυκλωμένες ηλεκτρικές συσκευές. Το πρόβλημα είναι ότι τραβάει από την ίδια γραμμή που τροφοδοτούνται πολλές άλλες συσκευές του σπιτιού.

Έχει βάλει μια ασφάλεια/αυτόματο 10Α στη πρίζα με την οποία κάνει τις ταρζανιές αλλά αυτό δεν βοηθάει και πολύ καθώς, αν κάνει βραχυκύκλωμα, άλλες φορές πέφτε η δική του ασφάλεια, άλλες φορές πέφτει της γραμμής του πίνακα, άλλες φορές ο γενικός από τον πίνακα και άλλες φορές ακόμη και η ασφάλεια της χελώνας. Ειδικά οι δύο τελευταίες περιπτώσεις δημιουργούν πολλά προβλήματα αφού διακόπτεται το ρεύμα σε όλο το σπίτι.

Για τι είδους ηλεκτρικές συσκευές μιλάμε?
Θα μπορούσε ο πατέρας σου να περιορίσει τα προβλήματα διακοπών , με εκ τον προτέρων έλεγχο της όποιας συσκευής με πολύμετρο προτού το δοκιμάσει απευθείας π.χ. σε ένα πλυντήριο να κάνει έλεγχο διαρροής τμηματικά π.χ. στην αντίσταση ή στο μοτέρ κτλ . Αν δει (φουλ καρφωμένο βραχυκύκλωμα) αυτονόητο είναι ότι δεν θα πρέπει να το δοκιμάσει απευθείας στο ρεύμα . και να προβεί σε αντικατάσταση του ελαττωματικού μέρους πριν την δοκιμή . σε μικρότερες διαρροές μπορεί να κάνει αυτό που δήλωσε και ο eebabs 2000 στο μήνυμα #2.

gcostas
05-05-12, 09:33
αγαπητέ
η καλύτερη και ρεαλιστική λύση για το πρόβλημα σου είναι να βάλεις στον πίνακα του σπιτιού μια τηκόμενη ασφάλεια σε ένα μικρό ασφαλειοαποζεύκτη και φυσικά τον αντίστοιχο μικροαυτόματο, η τηκόμενη ασφάλεια πχ 16Α θα λειτουργεί κυρίως σαν περιοριστής ρεύματος στο βραχυκύκλωμα.Πέρα από όλα αυτά δες τι τύπος είναι ο μικροαυτόματος της παροχής του πατέρα σου, υπάρχουν μικροαυτόματοι Κ αν θυμάμαι καλά και C οι οποίοι έχουν καθυστέρηση στην διακοπή.

Κώστας

taskom
05-05-12, 19:39
Υπαρχει και ο βλαχικος τροποσ αν θες:

βαζεις σε μια γραμμη σε σειρα 3 λαμπες 100w
και κανεισ εκει τις δοκιμες...

Απλα θα χρειαστεις μερικες λαμπες για ανταλακτικες..


32649

Ηλιας Α
06-05-12, 10:59
Τι εχεις βρε Ηλια με τον Μ/Σ 220/220?
Ειναι λιγο κλασικη λυση για τετοια προβληματα. Δες και την τριτη λυση που προτεινει ο Φιλλιπος στο 15, αλλα και αν ακομα αγχωνεσαι, βαλε στην εξοδο του Μ/Σ ρελε διαρροης και γειωσε του το σασι.
Ας με διορθωσουν και οι ηλεκτρολογοι εαν κανω λαθος, αλλα 220/220 χρησιμοποιω πολυ στο εργαστηριο ακριβως για τον ιδιο λογο.
Τον εχω γειωμενο και αντε να του βαλω και ρελε διαρροης μετα την σημερινη συζητηση:wiink:
Φιλικα,
Αλεξανδρος
Καλημέρα.
Αλέξανδρε είμαι της σχολής που λέει: όχι στην αβασάνιστη (*) χρήση των Μ/Σ 230 / 230V, εκτός αν παίρνομε τα αναγκαία μέτρα, και δυο μέτρα απ΄αυτά ήδη επισήμανες και εσύ: 1) << Τον εχω γειωμενο >> προφανώς εννοείς τον ένα πόλο και 2) << και αντε να του βαλω και ρελε διαρροης μετα την σημερινη συζητηση >> και πολύ καλά θα κάνεις!.
Τώρα στο τραπέζι ΄΄ έπεσε ΄΄ αυτό << Δες και την τριτη λυση που προτεινει ο Φιλλιπος στο 15 >> για να λέω την αλήθεια δεν είχε περάσει από το μυαλό μου μια τέτοια λύση.
Σε άλλο μήνυμα για την τιμή και μόνο των όπλων θα κάνω προσπάθεια να υποστηρίζω ότι: η λύση Μ /Σ 1/1 δεν περιορίζει δραστικά το Ι βραχ/σης σε τέτοιο βαθμό ώστε να δουλέψει σωστά η επιλογική προστασία των ασφαλειών, και κατά πολύ περισσότερο δεν περιορίζει δραστικά το Ι βραχ/σης μια τυχαία επιλογή Μ/Σ όσο αφορά την τάση βραχυκύκλωσης του Μ/Σ. - αυτή που εκφράζεται % -


(*) Και με αυτή τη λογική απάντησα στο δημιουργό του θέματος - πλαγίως -μέσω εσένα, ο δε δημιουργός έδωσε αυτήν την εικόνα για τον πατέρα του << Ο πατέρας μου κάνει συχνά πυκνά πειράματα στο υπόγειο με χαλασμένες και πολλές φορές βραχυκυκλωμένες …………. >> εικόνα όχι τεχνικά αξιοζήλευτη.
Πάντα καλοπροαίρετα
Ηλίας

Ηλιας Α
06-05-12, 14:30
Υπαρχει και ο βλαχικος τροποσ αν θες:

βαζεις σε μια γραμμη σε σειρα 3 λαμπες 100w
και κανεισ εκει τις δοκιμες...

Απλα θα χρειαστεις μερικες λαμπες για ανταλακτικες..


32649
Τάσο
Αυτά, έστω με άλλα λόγια γράφτηκαν από 02-05-12 στο #4 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=63431&p=518908&viewfull=1#post518908) , τα έγραψε - αν θυμάμαι καλά - κάποιος βλάχος και μάλιστα βλαχοτσέλιγκας από κείθε κάτου την Τρίπολη.

αλπινιστης
07-05-12, 12:10
Φιλε Ηλια καλημερα - οπως και στους υπολοιπους του φορουμ.
Κατ' αρχην σε ευχαριστω για τις επισημανσεις και να συμφωνησω μαζι σου οτι ο Μ/Σ ΔΕΝ παρεχει 100% ασφαλεια.
Δεν ειναι λιγες, ομως, οι περιπτωσεις που σαν τεχνικοι για να μπορεσουμε να κανουμε μετρησεις για να βγαλουμε διαγνωση για μια βλαβη, ειμαστε υποχρεωμενοι να δουλεψουμε υπο ταση σε ανοικτα κυκλωματα, ή ακομα και με by-pass σε συστηματα ασφαλειας, ακομακαι να μπουμε κυριολεκτικα μεσα στο μηχανημα για να βρουμε την βλαβη. Και επειδη γνωριζουμε τους κινδυνους, μπορει τα μετρα ασφαλειας που παιρνουμε να ξεκινανε απο το να εχουμε καποιον μαζι για να κοψει την παροχη του μηχανηματος που δουλευουμε.
Για να εξηγησω λιγο καλυτερα, θα πω οτι σαν τεχνικος με κυριο ογκο εργασιας τα βιομηχανικα μηχανηματα, σε πολλες περιπτωσεις "μπαινω" κυριολεκτικα στο μηχανημα καθως καποιες μηχανες παραγωγης εχουν ογκο αυτοκινητου ή φορτηγου, ακομα και μικρου διαμερισματος..!
Που θελω να καταληξω με ολα αυτα_ Σε καποιες περιπτωσεις, οι τεχνικοι αναγκαζομαστε να κανουμε "εκπτωσεις" στο θεμα ασφαλειας, το οποιο αντισταθμιζεται με την προσοχη μας την ωρα που εργαζομαστε. Στο κατω-κατω αυτο υπονοειται στην φραση "Only certified personel". Δεν γινεται να ειμαστε 100% ασφαλεις-Απαιτειται να ειμαστε 110% προσεκτικοι!
Τονιζω οτι ΔΕΝ ειμαι υπερ της απερισκεπτης εργασιας, αλλα δεν νομιζω οτι καποιος απο εμας δεν εχει αναγκαστει να κανει by-pass σε καποια ασφαλεια (οχι με την εννοια της ασφαλειας τηξεως μονο!) για να βρει μια βλαβη. Απο την αλλη εχω παντα ανοικτα τα αυτια μου και τα ματια μου σε οποιαδηποτε καλη ιδεα την οποια δεν διασταζω να την υιοθετησω αν ειναι καλυτερη απο την δικη μου - ετσι εξελισσομαστε και σαν τεχνικοι! Ειμαι λιγο καιρο στο site και θεωρω οτι εχω ηδη βοηθηθει αρκετα απο ιδεες και αντιληψεις συναδελφων.
Το θεμα ειναι να προσπαθησουμε να πλησιαζουμε στο μεγιστο της ασφαλειας (εχουμε και μια οικογενεια πισω μας) και το υπολοιπο να το καλυπτουμε με την προσοχη μας.
Ζητω συγνωμη αν εγινα κουραστικα μακροσκελης.
Καλημερα σε ολους!

FILMAN
07-05-12, 12:28
ειχα την εντυπωση πως συμπεριφερονται σαν τους αυτοματους διακοπτες με ρυθμιζομενο μαγνητικο.
Αυτόματοι διακόπτες με ρυθμιζόμενο μαγνητικό είναι πολύ σπάνιοι. Αυτό που ρυθμίζεται συνήθως είναι το θερμικό (και συνήθως όσοι λέγεται πως έχουν ρυθμιζόμενο "μαγνητικό" είναι στην πραγματικότητα εφοδιασμένοι με ηλεκτρονική μονάδα ελέγχου της απόζευξης).

Τι εχεις βρε Ηλια με τον Μ/Σ 220/220?
Ειναι λιγο κλασικη λυση για τετοια προβληματα. Δες και την τριτη λυση που προτεινει ο Φιλλιπος στο 15, αλλα και αν ακομα αγχωνεσαι, βαλε στην εξοδο του Μ/Σ ρελε διαρροης και γειωσε του το σασι.
Ας με διορθωσουν και οι ηλεκτρολογοι εαν κανω λαθος, αλλα 220/220 χρησιμοποιω πολυ στο εργαστηριο ακριβως για τον ιδιο λογο.
Τον εχω γειωμενο και αντε να του βαλω και ρελε διαρροης μετα την σημερινη συζητηση:wiink:
Φιλικα,
Αλεξανδρος
Προσοχή με τους μετασχηματιστές αυτούς. Όσο για την τοποθέτηση ρελέ διαρροής στο δευτερεύον, αυτό δεν θα πέσει ποτέ εκτός εάν έχεις γειώσει το ένα άκρο του δευτερεύοντος του μ/ς πριν το ρελέ διαρροής (οπότε βέβαια δεν έχεις πια απομονωμένη έξοδο στο δευτερεύον αλλά έχεις φάση - ουδέτερο όπως και στην πρίζα...)


Οι ασφάλειες κατασκευάστηκαν για να ...πέφτουν!
Αν πέφτουν όμως και οι προηγούμενες τότε απλά πρέπει να μικρύνουμε ...τις επόμενες!

Στηβ, εξηγώ στο #15 γιατί αυτή η λογική δεν στέκει για ρεύματα βραχυκυκλώματος από ένα όριο και πάνω.

Στη πριζα του πάγκου του θα βάλει σε σειρά με τη φάση μία λάμπα 100 βάτ πυρακτώσεως. Οτι θέλει να δοκιμάσει ας το δοκιμάσει εκει! Δεν θα ρίξει ασφάλεια! αν η λάμπα ανάβει κανονικά τοτε έχει βραχυκύκλωμα και πρέπει να το κοιτάξει αν τρεμοσβύνει τοτε είναι κανονική η συσκευη και μπορεί να τη βάλει στα 220 κανονικά!
Στη δοκιμαστική πρίζα πάντα έχουμε σημαδεμένη τη φάση και ΠΑΝΤΑ η φάση πρεπει να περνάει μέσα απο την λάμπα!
Πρίζα διαφορετικού χρώματος- σχεδίου βοηθάει απο τυχόν παρατράγουδα!
Σωστά μέχρις ενός σημείου. Αν θέλει να δοκιμάσει ένα γωνιακό τροχό 2000W τότε τι γίνεται; Η λάμπα θα ανάβει φουλ. Υπάρχει λοιπόν βραχυκύκλωμα στον τροχό; Όχι απαραίτητα. Απλώς η λάμπα των 100W είναι πολύ μικρή για αυτή τη δοκιμή! Ίσως χρειαστεί να βάλει μια ηλεκτρική σόμπα!

αγαπητέ
η καλύτερη και ρεαλιστική λύση για το πρόβλημα σου είναι να βάλεις στον πίνακα του σπιτιού μια τηκόμενη ασφάλεια σε ένα μικρό ασφαλειοαποζεύκτη και φυσικά τον αντίστοιχο μικροαυτόματο, η τηκόμενη ασφάλεια πχ 16Α θα λειτουργεί κυρίως σαν περιοριστής ρεύματος στο βραχυκύκλωμα.Πέρα από όλα αυτά δες τι τύπος είναι ο μικροαυτόματος της παροχής του πατέρα σου, υπάρχουν μικροαυτόματοι Κ αν θυμάμαι καλά και C οι οποίοι έχουν καθυστέρηση στην διακοπή.
Κώστας
Ναι, αλλά τί γίνεται με την ασφάλεια του μετρητή της ΔΕΗ η οποία μπορεί κάλλιστα να είναι αυτόματη;
Επίσης δεν υπάρχουν μικροαυτόματοι με χρονοκαθυστέρηση στη δράση του μαγνητικού στοιχείου, στο κάτω - κάτω το μαγνητικό μπαίνει για να επιταχύνει την πτώση του μικροαυτόματου στο βραχυκύκλωμα όπου αν είναι να βασιζόμαστε στη θέρμανση του θερμικού στοιχείου για να πέσει ο μικροαυτόματος ...καήκαμε!


βαζεις σε μια γραμμη σε σειρα 3 λαμπες 100w
και κανεις εκει τις δοκιμες...
Απλα θα χρειαστεις μερικες λαμπες για ανταλακτικες..
Γιατί, ποια λάμπα θα καεί τροφοδοτούμενη με 220 / 3 = 73V (στη χειρότερη περίπτωση);
Επίσης έτσι μπορεί να δοκιμάσει μόνο συσκευές πραγματικά πολύ μικρής ισχύος (μερικά W)...


Σε άλλο μήνυμα για την τιμή και μόνο των όπλων θα κάνω προσπάθεια να υποστηρίζω ότι: η λύση Μ /Σ 1/1 δεν περιορίζει δραστικά το Ι βραχ/σης σε τέτοιο βαθμό ώστε να δουλέψει σωστά η επιλογική προστασία των ασφαλειών, και κατά πολύ περισσότερο δεν περιορίζει δραστικά το Ι βραχ/σης μια τυχαία επιλογή Μ/Σ όσο αφορά την τάση βραχυκύκλωσης του Μ/Σ. - αυτή που εκφράζεται % -

Ηλία, στο εργαστήριό μου έχω έναν τέτοιον μ/ς ισχύος 1kVA, στο πρωτεύον του οποίου υπάρχει μικροαυτόματος C4Α. Η γραμμή αυτή από τον πίνακα είναι ασφαλισμένη με μικροαυτόματο C10A και η γενική ασφάλεια είναι C32Α. Όποτε συνέβη βραχυκύκλωμα στο δευτερεύον έπεσε μόνο ο μικροαυτόματος C4Α. Το μόνο κακό είναι ότι 7 φορές στις 10 κατά τη ζεύξη του μ/ς πέφτει πάλι ο μικροαυτόματος C4Α. O μικροαυτόματος C10Α δεν έχει πέσει ποτέ κατά τη ζεύξη. Φαντάζομαι λοιπόν ότι αν άλλαζα τον C4A με D4A θα έλυνα πιθανότατα το πρόβλημα, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω βρει από καμιά εταιρεία στενούς L+N μικροαυτόματους καμπύλης D...

Ηλιας Α
07-05-12, 21:47
Το μόνο κακό είναι ότι 7 φορές στις 10 κατά τη ζεύξη του μ/ς πέφτει πάλι ο μικροαυτόματος C4Α. D...
Έχω ακούσει (*) πως: οι Μ/Σ ισχύος που δεν έχουν δουλέψει 10 -15 ώρες σε 100 – 120 % (**) του ον φορτίου θέλουν ( μαγνητικό κορεσμό ) (***), ώστε να μην παρουσιάζουν μεγάλη υπερένταση ζεύξης, αν νομίζεις ότι δεν έχει δουλέψει στην παραπάνω συνθήκη δεν θα έχανες τίποτα ( εκτός της κατανάλωσης ενέργειας ) να έκανες μαγνητικό κορεσμό.
(*) Δεν παίρνω όρκο.
(**) Με έλεγχο της θερμοκρασίας.
(***) Αν θυμάμαι καλά την ορολογία << μαγνητικός κορεσμός >>

vasilllis
07-05-12, 22:53
[QUOTE=FILMAN;520095]Αυτόματοι διακόπτες με ρυθμιζόμενο μαγνητικό είναι πολύ σπάνιοι. Αυτό που ρυθμίζεται συνήθως είναι το θερμικό (και συνήθως όσοι λέγεται πως έχουν ρυθμιζόμενο "μαγνητικό" είναι στην πραγματικότητα εφοδιασμένοι με ηλεκτρονική μονάδα ελέγχου της απόζευξης).

Στο μεγαλυτερο μερος ισχυος 400Α και ανω, σε 10ετιας κατασκευες και νωριτερα χρησιμοποιουνται σε πεδια μεταγωγης Ηζ γενικους δεη κλπ.

FILMAN
08-05-12, 16:30
Στο μεγαλυτερο μερος ισχυος 400Α και ανω, σε 10ετιας κατασκευες και νωριτερα χρησιμοποιουνται σε πεδια μεταγωγης Ηζ γενικους δεη κλπ.
Ξέρω για ποια υλικά μιλάς. Για αυτά ακριβώς έλεγα κι εγώ. Ψάχνοντας στους καταλόγους θα δεις ότι όσα έχουν μαγνητοθερμικά στοιχεία βασικά έχουν ρυθμιζόμενο συνήθως μόνο το θερμικό. Σε όσα αναφέρεται ότι ρυθμίζεται και το μαγνητικό συνήθως υπάρχει ηλεκτρονική μονάδα. Έχω τους καταλόγους των αυτομάτων διακοπτών από hager, legrand, Schneider Electric, ABB, SIEMENS και AEG.

FILMAN
08-05-12, 16:32
Έχω ακούσει (*) πως: οι Μ/Σ ισχύος που δεν έχουν δουλέψει 10 -15 ώρες σε 100 – 120 % (**) του ον φορτίου θέλουν ( μαγνητικό κορεσμό ) (***), ώστε να μην παρουσιάζουν μεγάλη υπερένταση ζεύξης, αν νομίζεις ότι δεν έχει δουλέψει στην παραπάνω συνθήκη δεν θα έχανες τίποτα ( εκτός της κατανάλωσης ενέργειας ) να έκανες μαγνητικό κορεσμό.
(*) Δεν παίρνω όρκο.
(**) Με έλεγχο της θερμοκρασίας.
(***) Αν θυμάμαι καλά την ορολογία << μαγνητικός κορεσμός >>
Με ποια λογική στέκει αυτό που λες; Το υλικό του πυρήνα είναι μαλακός σίδηρος. Δεν μαγνητίζεται μόνιμα. Εκτός αυτού τί αλλάζει στη λειτουργία του μ/ς μετά από 10 - 15 ώρες; Δεν είναι παράλογο;

katmadas
08-05-12, 16:35
Κατι τετοιο εχεις δοκιμασει?

3274732748

FILMAN
08-05-12, 16:50
Τι είναι αυτό; Φορητό ρελέ διαρροής;

Ηλιας Α
08-05-12, 16:52
Με ποια λογική στέκει αυτό που λες; Το υλικό του πυρήνα είναι μαλακός σίδηρος. Δεν μαγνητίζεται μόνιμα. Εκτός αυτού τί αλλάζει στη λειτουργία του μ/ς μετά από 10 - 15 ώρες; Δεν είναι παράλογο;


Έγραψα τα του 30 post με επιφύλαξη για αυτό και το << Δεν παίρνω όρκο.>>
Τώρα: << Το υλικό του πυρήνα είναι μαλακός σίδηρος >> << μαλακός >> θα έπρεπε να είναι, αλλά τίποτα δεν είναι ιδανικό.
<< Εκτός αυτού τί αλλάζει στη λειτουργία του μ/ς μετά από 10 - 15 ώρες >>
Ενδεχόμενα να γίνεται βαφή, δηλ το αντίστροφο της ανώπτησης ( μαλάκωμα )
<< Δεν μαγνητίζεται μόνιμα >> και βεβαίως όχι, αλλά και η ελάχιστη σκληρότητα ίσως κάνει τη διαφορά.

Υ/Γ και αν δεχτούμε ότι γίνεται βαφή θα έλεγα εγώ – για μεγαλύτερη σκλήρυνση – ή ψύξη του Μ/Σνα γίνει όσο το δυνατόν βεβιασμένα π.χ με βεβιασμένο ρεύμα αέρα.

FILMAN
08-05-12, 17:02
Για να γίνει βαφή θα πρέπει να κοκκινίσει το σίδερο από την θερμοκρασία!

Ηλιας Α
08-05-12, 17:45
Για να γίνει βαφή θα πρέπει να κοκκινίσει το σίδερο από την θερμοκρασία!

Ναι για ένα π.χ κοπίδι, αλλά για Μ/Σ έστω και η ελάχιστη βαφή ίσως να βοηθά στην προκειμένη περίπτωση.
Κάποτε είχα ακούσει, προσπαθούσαν να κάνουν ζεύξη σε καινούργιο Μ/Σ και ενώ είχαν κάποια μικρή υπεροχή ετοιμότητας για αυξηση παραγόμενης ισχύος οι γεννήτριες έκαναν απόρριψη φορτίου.
Έθεσαν το ερώτημα σε << λεγόμενο >> ειδήμονα και η απάντηση ήταν: << Η αρχική ηλέκτριση και εν συνεχεία η αρχική παραλαβή φορτίου από τον Μ/Σ να γίνει της νυχτερινές ώρες με όλες τις γεννήτριες σε ετοιμότητα για παραλαβή φορτίου, ώστε να έχουν μεγάλη υπεροχή διαθέσιμης ισχύος >>
Ο Μ/Σ πήρε το 100 -120 % για 10 – 12 ώρες του φορτίου, και έκτοτε σε άλλες ζεύξης δεν χρειάστηκε να επαναληφθεί η οδηγία.

katmadas
08-05-12, 17:46
Τι είναι αυτό; Φορητό ρελέ διαρροής;

Για δες λιγο εδω<---
(http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=63528&p=520426#post520426)

Ηλιας Α
09-05-12, 00:23
Στο 26 μήνυμα εκτός των άλλων έγραψα και αυτά:
<<Σε άλλο μήνυμα για την τιμή και μόνο των όπλων θα κάνω προσπάθεια να υποστηρίζω ότι: η λύση Μ /Σ 1/1 δεν περιορίζει δραστικά το Ι βραχ/σης σε τέτοιο βαθμό ώστε να δουλέψει σωστά η επιλογική προστασία των ασφαλειών, και κατά πολύ περισσότερο δεν περιορίζει δραστικά το Ι βραχ/σης μια τυχαία επιλογή Μ/Σ όσο αφορά την τάση βραχυκύκλωσης του Μ/Σ. - αυτή που εκφράζεται % - >>
Τώρα
Απ΄ ότι κατάλαβα το Ι βραχ/σης του δευτερεύοντος σ΄ένα Μ/Σ εξαρτάτε κυρίως από την τάση βραχυκύκλωσης του Μ/Σ, για αυτό αναρτώ σελίδα από το βιβλίο ηλ μηχανές των Σ Τούλογλου – Β Στεργίου, και για να μην παρεξηγηθώ την ανάρτηση την κάνω μόνο για όσους δεν είναι ενήμερη.
Επίσης έτσι θα μας δοθεί η ευκαιρία να δούμε πως σ΄έναν δεδομένο Μ/Σ να του αυξήσομε την τάση βρ/σης.
Μελετώντας την σελίδα αυτή το μέγιστο ρεύμα που μπορεί να δώσει ένας Μ/Σ ον τάσης 230 / 230 V, 920 V A, με τάση βρ/σης.15 % θα είναι μόνο 26,66 Α.
Άρα είμαι προ διαλύματος να υποστηρίξω ή να αναιρέσω αυτά: << Μ /Σ 1/1 δεν περιορίζει δραστικά το Ι βραχ/σης σε τέτοιο βαθμό ώστε να δουλέψει σωστά η επιλογική προστασία των ασφαλειών >> που υποστήριξα στο παραπάνω αρχικό μήνυμα

32791 Υ/Γ στην επόμενη σελίδα γράφει: ο θερμικός έλεγχος Μ/Σ δηλ με βραχ/νο το δευτερεύων δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 2 δεύτερα.

FILMAN
09-05-12, 13:31
Ναι για ένα π.χ κοπίδι, αλλά για Μ/Σ έστω και η ελάχιστη βαφή ίσως να βοηθά στην προκειμένη περίπτωση.
Κάποτε είχα ακούσει, προσπαθούσαν να κάνουν ζεύξη σε καινούργιο Μ/Σ και ενώ είχαν κάποια μικρή υπεροχή ετοιμότητας για αυξηση παραγόμενης ισχύος οι γεννήτριες έκαναν απόρριψη φορτίου.
Έθεσαν το ερώτημα σε << λεγόμενο >> ειδήμονα και η απάντηση ήταν: << Η αρχική ηλέκτριση και εν συνεχεία η αρχική παραλαβή φορτίου από τον Μ/Σ να γίνει της νυχτερινές ώρες με όλες τις γεννήτριες σε ετοιμότητα για παραλαβή φορτίου, ώστε να έχουν μεγάλη υπεροχή διαθέσιμης ισχύος >>
Ο Μ/Σ πήρε το 100 -120 % για 10 – 12 ώρες του φορτίου, και έκτοτε σε άλλες ζεύξης δεν χρειάστηκε να επαναληφθεί η οδηγία.Παράξενο το βλέπω, εγώ βέβαια θα συνιστούσα χρονικό on delay και μια αντίσταση...

FILMAN
09-05-12, 13:33
Μελετώντας την σελίδα αυτή το μέγιστο ρεύμα που μπορεί να δώσει ένας Μ/Σ ον τάσης 230 / 230 V, 920 V A, με τάση βρ/σης.15 % θα είναι μόνο 26,66 Α.
Υ/Γ στην επόμενη σελίδα γράφει: ο θερμικός έλεγχος Μ/Σ δηλ με βραχ/νο το δευτερεύων δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 2 δεύτερα.
Αυτό ακριβώς εκμεταλλευόμαστε εδώ. Με μια σωστή ασφάλεια στο πρωτεύον, πετυχαίνουμε αυτό που θέλουμε.

Ηλιας Α
11-05-12, 23:11
Καλησπέρα.
Στο 40 μήνυμα, αν και έκανα προσπάθεια να ανεβάσω συνημμένο, δεν έγινε η ανάρτηση, και για αυτό επαναλαμβάνω το 40 μήνυμα μαζί με το συνημμένο.

Στο 26 μήνυμα εκτός των άλλων έγραψα και αυτά:
<<Σε άλλο μήνυμα για την τιμή και μόνο των όπλων θα κάνω προσπάθεια να υποστηρίζω ότι: η λύση Μ /Σ 1/1 δεν περιορίζει δραστικά το Ι βραχ/σης σε τέτοιο βαθμό ώστε να δουλέψει σωστά η επιλογική προστασία των ασφαλειών, και κατά πολύ περισσότερο δεν περιορίζει δραστικά το Ι βραχ/σης μια τυχαία επιλογή Μ/Σ όσο αφορά την τάση βραχυκύκλωσης του Μ/Σ. - αυτή που εκφράζεται % - >>
Τώρα
Απ΄ ότι κατάλαβα το Ι βραχ/σης του δευτερεύοντος σ΄ένα Μ/Σ εξαρτάτε κυρίως από την τάση βραχυκύκλωσης του Μ/Σ, για αυτό αναρτώ σελίδα από το βιβλίο ηλ μηχανές των Σ Τούλογλου – Β Στεργίου, και για να μην παρεξηγηθώ την ανάρτηση την κάνω μόνο για όσους δεν είναι ενήμερη.
Επίσης έτσι θα μας δοθεί η ευκαιρία να δούμε πως σ΄έναν δεδομένο Μ/Σ να του αυξήσομε την τάση βρ/σης.
Μελετώντας την σελίδα αυτή το μέγιστο ρεύμα που μπορεί να δώσει ένας Μ/Σ ον τάσης 230 / 230 V, 920 V A, με τάση βρ/σης.15 % θα είναι μόνο 26,66 Α.
Άρα είμαι προ διαλύματος να υποστηρίξω ή να αναιρέσω αυτά: << Μ /Σ 1/1 δεν περιορίζει δραστικά το Ι βραχ/σης σε τέτοιο βαθμό ώστε να δουλέψει σωστά η επιλογική προστασία των ασφαλειών >> που υποστήριξα στο παραπάνω αρχικό μήνυμα

Υ/Γ στην επόμενη σελίδα γράφει: ο θερμικός έλεγχος Μ/Σ δηλ με βραχ/νο το δευτερεύων δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 2 δεύτερα.

babylonx
25-05-12, 23:56
Κατ' αρχήν να ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις σας.

Δυστυχώς κι εγώ είμαι υπερβολικά απασχολημένος αυτό τον καιρό γιατί πλησιάζει εξεταστική περίοδος και δεν έτυχε να μπω να δω πιθανές απαντήσεις! Οφείλω να πω ότι εξεπλάγην με την έκταση που πήρε το θέμα! Και πάλι ευχαριστώ πολύ όλους!

Τώρα, επί της ουσίας, οι συσκευές που τεστάρει είναι "χοντράδες" που τραβάνε συνήθως πολλά αμπέρ. Πχ, θερμάστρες, ηλεκτρικές σκούπες, σίδερα σιδερόματος κλπ. Από το μυαλό μου είχε περάσει η ιδέα ενός μετασχηματιστή 1:1 αλλά η εμπειρία μου σε ηλεκτρολογικά τέτοιας ισχύος είναι ανύπαρκτη (τομέα ηλεκτρονικής έχω πάρει! :P ). Ένας μσχ 1:1 για τη δουλειά που το θέλει πρέπει να είναι πολλά VA, τίθενται θέματα ασφαλείας όπως είπατε κι εσείς (απομόνωση ουδετέρου = σοβαρό θέμα ασφαλείας) κι επίσης εντελώς εμπειρικά υπέθεσα ότι εάν γίνει βραχυκύκλωμα, στιγμιαία το ρεύμα θα εκτιναχτεί και στο πρωτεύον και θα υπάρξει πρακτικά βραχυκύκλωμα οπότε και θα πέφτει πάλι η ασφάλεια και θα καταστραφεί με τον καιρό ο μετασχηματιστής από τα τεράστια ρεύματα που θα τρώει και στα δύο τυλίγματα. Δε ξέρω αν είναι σωστή η συλλογιστική μου.

Αυτό με το βάριακ δε το γνωρίζω, θα ρίξω μια ματιά.

Επίσης μου τράβηξε το ενδιαφέρον η συσκευή που αναφέρθηκε με το set και reset. Δε ξέρω όμως αν κάνει για τέτοιες ισχείς.

Edit:
Όπως είδα, αυτό το τελευταίο είναι απλά ρελέ διαρροής και προφανώς δεν κάνει. Άρα πρέπει να δω τη λύση του βάριακ. Εκτός φυσικά αν έχετε να μου πείτε κάτι σχετικά με το μετασχηματιστή 1:1.

vasilllis
26-05-12, 10:12
απλα για κουβεντα,να γινεται.

μοτερ 3000 στρ. κομπλαρισμενη γεννητρια 3 kva και δεν ξαναπεφτει ασφαλεια γενικη.

FILMAN
31-05-12, 15:26
κι επίσης εντελώς εμπειρικά υπέθεσα ότι εάν γίνει βραχυκύκλωμα, στιγμιαία το ρεύμα θα εκτιναχτεί και στο πρωτεύον και θα υπάρξει πρακτικά βραχυκύκλωμα οπότε και θα πέφτει πάλι η ασφάλεια και θα καταστραφεί με τον καιρό ο μετασχηματιστής από τα τεράστια ρεύματα που θα τρώει και στα δύο τυλίγματα. Δε ξέρω αν είναι σωστή η συλλογιστική μου.
Όχι. Το ρεύμα σε αυτή την περίπτωση είναι αδύνατον να ξεπεράσει την τιμή 230V διά την ωμική αντίσταση του πρωτεύοντος (που μόνο 0 δεν είναι! )