PDA

Επιστροφή στο Forum : hitachi cp-2121r



bikas
02-05-12, 21:14
καλησπέρα κύριοι ,'εχω την hitachi cp-2121r και σήμερα όταν πήγα να την θέσω σε λειτουργία απο stand by έκανε ένα μικρό μπαμ κι όλα σκοτάδια στην τηλεόραση (μόνο).

την άνοιξα λιγο πριν λίγο και είδα ότι μα΄λλον είχε ξαναανοιχτει αφού είχαν ενώσει το καλώδιο με κλέμα και η ασφάλει είχε ενισχυθεί με σύρμα.

βέβαια τα στεκαρα κι όλα καλα.είδα μετά τον .47μ λίγο μαύρο το έβγαλα και τον μέτρησα αλλ'α δείχνει οκ.
έχει κανείς παόμοια εμπειρία αφού το μοντέλο αυτό έβγαινε με διάφορα ονόματα daewwo hitachi κλπκλπ,επισυναπτω και φωτο.

δεν ανάβει ούτε το στανδ βυ.

bikas
02-05-12, 21:41
32474 η φωτό εδώ

bikas
05-05-12, 13:54
σήμερα νπου την έβαλα ξανα στο ρευμα ειδα που έβγαλε μια σπίθα ενα άσπρο
στοιχείο με 3 ποδαράκια δίπλα στον πυκνωτη που αντικατεστησα με κωδικό ph96447 ίσως photocoupler .

ezizu
05-05-12, 14:06
Αυτό το <<άσπρο στοιχείο>> που λες, με κωδικό PH96447 ,είναι PTC και χρησιμέυει στην απομαγνήτιση της οθόνης.Δεν διευκρινίζεις όμως ,πέρα από την σπίθα στο PTC,η τηλεόραση άναψε, λειτούργησε κανονικά,έκανε κάποιο πρόβλημα, ή δεν ανάβει καθόλου;

Υ.Γ. Παρεμπιπτόντως, νομίζω θα ήταν σωστότερο ,να είχες ανοίξει το θέμα σου στην κατηγορία επισκευές συσκευών εικόνας και μάλλον θα πρέπει να το ζητήσεις ,ώστε κάποιος από τους διαχειριστές να το μεταφέρει.

bikas
05-05-12, 14:21
[/QUOTE]Αυτό το <<άσπρο στοιχείο>> που λες, με κωδικό PH96447 ,είναι PTC και χρησιμέυει στην απομαγνήτιση της οθόνης.Δεν διευκρινίζεις όμως ,πέρα από την σπίθα στο PTC,η τηλεόραση άναψε, λειτούργησε κανονικά,έκανε κάποιο πρόβλημα, ή δεν ανάβει καθόλου;[/QUOTE]
όχι τελικά δεν άναψε απλώς ακούστηκε ένας θόρυβος στην οθόνη αλλά ούτε το σταντ μπαι ζωντανεψε.

[/QUOTE]Υ.Γ. Παρεμπιπτόντως, νομίζω θα ήταν σωστότερο ,να είχες ανοίξει το θέμα σου στην κατηγορία επισκευές συσκευών εικόνας και μάλλον θα πρέπει να το ζητήσεις ,ώστε κάποιος από τους διαχειριστές να το μεταφέρει.[/QUOTE]
βασικά το κατάλαβα αργα ότι έκανα την παπ...ρια και ΄'ηλπιζα ότι καποιος mod θα το μετεφερε.πάντως ευχαριστω για το ενδιαφέρον σου.

ezizu
05-05-12, 14:40
Δεν ξέρω αν έχεις κάποια σχετική εμπειρία στα ηλεκτρονικά και βασικά στις μετρήσεις με πολύμετρο ,αλλά για να προχωρήσεις θα χρειαστεί σίγουρα να κάνεις κάποιες μετρήσεις.Πιθανών να έχει καεί το ολοκληρωμένο STR-S5707, η αντίσταση R802 (3.3Ω/10W ) και ίσως κάποια δίοδος ή άλλο εξάρτημα κ.α.Θέλει ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ , ειδικά κατά τις μετρήσεις με την TV υπό τάση ,επειδή υπάρχουν υψηλές τάσεις στα κυκλώματα της τηλεόρασης και είναι πολύ επικίνδυνες.