PDA

Επιστροφή στο Forum : χαωδης πινακας



andrew0171
04-05-12, 17:21
καλησπερα
μπορει να με βοηθησει καποιος βλεπωντας τον παρακατω πινακα

http://img843.imageshack.us/img843/6616/dsc00194hyn.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/843/dsc00194hyn.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

http://img594.imageshack.us/img594/7850/dsc00195kj.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/594/dsc00195kj.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

το σπιτι ειναι 62τμ και εχει μονοφασικο ρευμα και νυκτερινο τιμολογιο
η υπαρξη 3 μαυρων καλωδιων σημαινει οτι ειχε στηθει για τριφασικο;
τα κουτακια που ειναι σαν μετασχηματιστες χρησιμευουν σε κατι ; γιατι καποιες παροχες περνανε απο εκει;
υπαρχει περιπτωση να εχω περισσοτερη καταναλωση ρευματος;

stom
04-05-12, 17:32
Αυτος ειναι ενας κλασσικος τριφασικος πινακας παλαιου τυπου με θερμοσυσσωρευτες.
Τα "κουτακια" ειναι ρελε που οπλιζουν με νυχτερινο και φορτιζουν τους θερμοσσυσωρευτες.
Τιποτε το περιεργο, ουτε το χαωδες επισης.

gsmaster
04-05-12, 17:35
Μια χαρά συμμαζεμένος είναι ο πίνακας...
Αν εννοείς τα 6 siemens στην δεύτερη ράγα απο πάνω πιθανότατα είναι ρελέ για θερμοσυσσορευτές.

andrew0171
04-05-12, 17:37
Αυτος ειναι ενας κλασσικος τριφασικος πινακας παλαιου τυπου με θερμοσυσσωρευτες.
Τα "κουτακια" ειναι ρελε που οπλιζουν με νυχτερινο και φορτιζουν τους θερμοσσυσωρευτες.
Τιποτε το περιεργο, ουτε το χαωδες επισης.

ευχαριστω για την απαντηση
απο την στιγμη που δεν εχω τριφασικο εχω καποιο θεμα με τον πινακα;
τα ρελε χρειαζονται σε κατι;

andrew0171
04-05-12, 17:37
οι θερμοσσυσωρευτες τι ειναι;

stom
04-05-12, 17:38
Εχεις θερμοσυσσωρευτες΄ή καποια αλλη μορφη ηλεκτρικης θερμανσης?
Γιατι το σκαλιζουμε πιο ειναι το θεμα μας?

andrew0171
04-05-12, 17:43
Εχεις θερμοσυσσωρευτες΄ή καποια αλλη μορφη ηλεκτρικης θερμανσης?
Γιατι το σκαλιζουμε πιο ειναι το θεμα μας?

οχι επειδη δεν εχω ρωταω
απο την στιγμη που δεν εχω χρειαζεται να εχουν ρευμα τα ρελε;
υπαρχει περιπτωση να εχω καταναλωση ρευματος απο αυτα;
αυτο που θελω να μαθω ειναι οτι αν ακυρωσω την παροχη των ρελε δεν εχω ρευμα σε καποιες πριζες
οποτε αν δεν μου χρειαζονται σε κατι να τις μεταφερω σε κανονικες ασφαλειες χωρις να παιρνουν ρευμα πο εκει

GiwrgosTH
04-05-12, 17:49
οχι επειδη δεν εχω ρωταω
απο την στιγμη που δεν εχω χρειαζεται να εχουν ρευμα τα ρελε;
υπαρχει περιπτωση να εχω καταναλωση ρευματος απο αυτα;
αυτο που θελω να μαθω ειναι οτι αν ακυρωσω την παροχη των ρελε δεν εχω ρευμα σε καποιες πριζες
οποτε αν δεν μου χρειαζονται σε κατι να τις μεταφερω σε κανονικες ασφαλειες χωρις να παιρνουν ρευμα πο εκει
Λογικά τα ρελέ τροφοδοτούν μόνο τους θερμοσυσσωρευτές και όχι άσχετες πρίζες.
Από τη στιγμή που έχουν καταργηθεί αυτοί, δεν έχουν λόγο ύπαρξης και τα ρελέ.
Κόβε έναν έναν και μέτρα τις παροχές σου να δεις αν δίνουν και κάπου αλλού.

stom
04-05-12, 17:50
Οχι δεν εχεις καταναλωση. Τα πηνια καταναλωνουν μονο αεργη ισχυ η οποια δεν χρεωνεται. Το ωμικο μερος της καταναλωσης των πηνιων ειναι ακομα πιο αμελητεο.

Εξαλλου αυτο μπορεις να το διαπιστωσεις και μονος σου
Κλεινεις τις υπολοιπες ασφαλειες, αφηνεις μονο τα απαραιτητα ωστε να ειναι τα ρελε οπλισμενα, και παρατηρεις το ρολοι.

Θα ελεγα να μην το πειραξεις αν δεν εισαι σιγουρος για το τι πας να κανεις.

Η τροποποιηση που σκεφτεσαι εχει πρακτικες λεπτομεριες που αν δεν τις κατεχεις μπορει να δημιουργησουν θεματα.

andrew0171
04-05-12, 17:54
Λογικά τα ρελέ τροφοδοτούν μόνο τους θερμοσυσσωρευτές και όχι άσχετες πρίζες.
Από τη στιγμή που έχουν καταργηθεί αυτοί, δεν έχουν λόγο ύπαρξης και τα ρελέ.
Κόβε έναν έναν και μέτρα τις παροχές σου να δεις αν δίνουν και κάπου αλλού.

οχι δεν εχουν μπει ποτε θερμοσσυσορευτες αν τα κλεισω απο την ασφαλεια δεν εχω ρευμα σε 2 πριζες και το ηλεκτρικο ρολο μονο

FILMAN
04-05-12, 17:55
Ε ωραία, βγάλε τα ρελέ αυτά που τροφοδοτούν τις πρίζες και το ρολό και αντικατάστησέ τα με κλέμες ράγας

andrew0171
04-05-12, 17:55
Οχι δεν εχεις καταναλωση. Τα πηνια καταναλωνουν μονο αεργη ισχυ η οποια δεν χρεωνεται. Το ωμικο μερος της καταναλωσης των πηνιων ειναι ακομα πιο αμελητεο.

Εξαλλου αυτο μπορεις να το διαπιστωσεις και μονος σου
Κλεινεις τις υπολοιπες ασφαλειες, αφηνεις μονο τα απαραιτητα ωστε να ειναι τα ρελε οπλισμενα, και παρατηρεις το ρολοι.

Θα ελεγα να μην το πειραξεις αν δεν εισαι σιγουρος για το τι πας να κανεις.

Η τροποποιηση που σκεφτεσαι εχει πρακτικες λεπτομεριες που αν δεν τις κατεχεις μπορει να δημιουργησουν θεματα.
δηλαδη δεν εχω κανενα θεμα απο εκει με καταναλωση οποτε δεν υπαρχει και νοημα να μεταφερω τις γραμμες απο εκει και να τις παω σε κανονοκες ασφαλειες

andrew0171
04-05-12, 18:38
Ε ωραία, βγάλε τα ρελέ αυτά που τροφοδοτούν τις πρίζες και το ρολό και αντικατάστησέ τα με κλέμες ράγας

ναι ωραια ιδεα θα φαινεται η ενωση εκει

οποτε απο ασφαλεια θα παει στην μια κλεμα και μετα στην επανω που ερχονται και οι γραμμες
Εκει οπως ειδα ερχονται ομως και ουδετερος και φαση μαζι οποτε απο την πανω κλεμα θα παει στην κατω και στην ασφαλεια και η αλλη θα παει στην φαση του πινακα

xrhstosmp
04-05-12, 23:30
Καθε αλλο παρα χαωδης μπορει να χαρακτιριστει αυτος ο πινακας.η μοναδικη παραφωνια εκει μεσα ειναι το by pass του ρελαι διαφυγης που εγκατασταθηκε προσφατα και εντελως κακοτεχνα.αν ξερεις αυτον που στο τοποθετησε φωναξε τον παλι ,παρτου πισω τα χρηματα και δωστου παλι αυτη την επικινδυνη διαταξη παρακαμψης.

andrew0171
04-05-12, 23:35
Καθε αλλο παρα χαωδης μπορει να χαρακτιριστει αυτος ο πινακας.η μοναδικη παραφωνια εκει μεσα ειναι το by pass του ρελαι διαφυγης που εγκατασταθηκε προσφατα και εντελως κακοτεχνα.αν ξερεις αυτον που στο τοποθετησε φωναξε τον παλι ,παρτου πισω τα χρηματα και δωστου παλι αυτη την επικινδυνη διαταξη παρακαμψης.

ναι ηθελα να το ρωτησω και αυτο, χρειαζεται σε κατι αυτη η παρακαμψη;
ετσι τον βρηκα τον πινακα

stom
04-05-12, 23:37
Ναι.. χρειαζεται ξηλωμα και παλουκωμα αυτος που την εφτιαξε.
Καραγκιοζηδες.

andrew0171
04-05-12, 23:46
Ναι.. χρειαζεται ξηλωμα και παλουκωμα αυτος που την εφτιαξε.
Καραγκιοζηδες.

ναι οντως και εγω με το που εβγαλα το καπακι αυτο καπως δεν μου κολαγε εκει και οταν ρωτησα τον ιδιοκτητη μου ειπε οτι τα εβαλαν για να μην πεφτει ο γενικος

MacGyver
05-05-12, 00:14
Πόσο σχετικό είναι τελικά το καλό...με το κακό, η κορυφή...με τον πάτο.
Με αυτή τη λογική ψηφίζει και ο κόσμος, μέρες που είναι.
Ότι δεν καταλαβαίνουμε το θεωρούμε @$%#κία και χάος!

- Σε σχέση με το τι κυκλοφορεί στα σπίτια, είναι τουλάχιστον αριστούργημα !

andrew0171
05-05-12, 00:19
Πόσο σχετικό είναι τελικά το καλό...με το κακό, η κορυφή...με τον πάτο (με αυτή τη λογική ψηφίζει και ο κόσμος, μέρες που είναι).
Ότι δεν καταλαβαίνουμε δεν το θεωρούμε @$#κία και χάος!
Σε σχέση με το τι κυκλοφορεί στα σπίτια, είναι τουλάχιστον αριστούργημα !

οφειλω να ζητησω συγνωμη για τον τιτλο το μετανοιωσα με το που το δημοσιευσα ( βασικα βιαστηκα και δεν το σκεφτηκα)
εννοειται οτι ειναι αριστουργημα και οτι καλυτερο εχω δει
και ακομα αναρωτιεμαι ποση ωρα εκανε αυτος που τον εφτιαξε να ταξινομισει ετσι τα καλωδια δεν πιστευω οτι σημερα γινονται πολλες τετοιες δουλειες

FILMAN
07-05-12, 14:27
ναι ωραια ιδεα θα φαινεται η ενωση εκει

οποτε απο ασφαλεια θα παει στην μια κλεμα και μετα στην επανω που ερχονται και οι γραμμες
Εκει οπως ειδα ερχονται ομως και ουδετερος και φαση μαζι οποτε απο την πανω κλεμα θα παει στην κατω και στην ασφαλεια και η αλλη θα παει στην φαση του πινακα
Οι κλέμες θα αντικαταστήσουν τις επαφές των ρελέ. Τα καλώδια που πήγαιναν στα πηνία απλώς θα τα αφαιρέσεις.

UNICARS
07-05-12, 22:39
παιδια και γω που ειχα ασχοληθει λιγακι με τα ηλεκτρολογικα....αυτος ο πινακας μου φαινεται υποδειγματικος αν εξαιρεσεις το bypass που εχουν κανει οπως παρατηρησατε....μακαρι να ταν πολλοι πινακες ετσι...!!!!!!οι γνωστες του αντικειμενου ξερουν τι εγκληματα συναντουν καθημερινα...

aristidis540
08-05-12, 01:43
ο πινακας ειναι μια χαρα ζωγραφια,αυτο που ηθελα να πω εγω ειναι οτι εαν καποιος δεν ξερει τι ειναι τα κουτακια, καλο ειναι να κλεισει τον πινακα και να τον αφησει στην ησυχια του.

stinger
11-05-12, 20:36
ο φιλος λεει πως στο σπιτι εχει μονοφασικο ρευμα αλλα κοιταζοντας τον πινακα υπαρχει τριφασικος γενικος..τριφασικο ρελε και τρεις ασφαλειες ...μηπως κανει λαθος???
ο πιλοτος για το νυχτερινο ρευμα ειναι διπλα απο τα ρελε???διοτι δεν φαινεται καλα

MAIKLKF
26-06-12, 13:00
μονοφασικό ρεύμα. Τριφασικο ΣΥΓΟΥΡΑ ΤΡΙΦΑΣΙΚΟ αυτός ο πίνακας είναι υπόδειγμα ηλεκτρολόγου τα μαστορια τα καλά φαίνονται ΑΠΟΨΗ

cloud_constructor
26-06-12, 13:54
καλα ελα να δεις τον δικο μου πινακα στο σπιτι (καινουριο κιολλας) να δεις τι σημαινει μπουρδελο πινακας..Ολο το σπιτι σε μια ασφαλεια , το λαμπακι του νυχτερινου σε μια μονο του... ηρθε ενας γνωστος μου να το φτιαξει γιατι καθε μερα επεφτε η ασφαλεια και φρικαρε...

αλλα αμα εβλεπες τον ηλεκτρολογο τι παλικαρι ηταν...κοιμοταν ορθιος...

button
26-06-12, 23:11
οφειλω να ζητησω συγνωμη για τον τιτλο το μετανοιωσα με το που το δημοσιευσα ( βασικα βιαστηκα και δεν το σκεφτηκα)
εννοειται οτι ειναι αριστουργημα και οτι καλυτερο εχω δει
και ακομα αναρωτιεμαι ποση ωρα εκανε αυτος που τον εφτιαξε να ταξινομισει ετσι τα καλωδια δεν πιστευω οτι σημερα γινονται πολλες τετοιες δουλειες

Εγώ τα κάνω έτσι καλλιτεχνικά άλλα αν υπάρχει βιασύνη ίσως έχουμε δυο τρις στραβές .... Βασικά δεν έχω κάνει και πολλούς μόνο 2 :lool:

thespyros
27-06-12, 23:03
Εαν θελεις βοηθειε ερχομε

xinoulis
29-06-12, 18:55
μοναδικη παραφωνια εκει μεσα ειναι το by pass του ρελαι διαφυγης που εγκατασταθηκε προσφατα και εντελως κακοτεχνα.

να φωναξεις ηλεκτρολογο να βγαλει το by pass και να ελενξει την εγκατασταση.για να μπει αυτο το by pass συμμενει οτι καπου ηπαρχει σοβαρο προβλημα. εχουν δει πολλα τα ματια μου.επειδι δεν μπορουν να βρουν την διαροη η την λαθος συνδεση κανουν το εγκλημα για να πουν οτι κατι εκαναν και να παρουν τα λεφτα. δεν τους νοιαζει γιατι δεν εχουν δωσει αυτη το ποιστοποιητικο .

MAIKLKF
05-07-12, 08:45
να φωναξεις ηλεκτρολογο να βγαλει το by pass και να ελενξει την εγκατασταση.για να μπει αυτο το by pass συμμενει οτι καπου ηπαρχει σοβαρο προβλημα. εχουν δει πολλα τα ματια μου.επειδι δεν μπορουν να βρουν την διαροη η την λαθος συνδεση κανουν το εγκλημα για να πουν οτι κατι εκαναν και να παρουν τα λεφτα. δεν τους νοιαζει γιατι δεν εχουν δωσει αυτη το ποιστοποιητικο .

Κανονικά έπρεπε κάθε φορά που επεμβαίνουν στην εγκατάσταση να υπογράφουν δελτίο συντήρησης για κάθε αλλαγή της και λεπτομερή έκθεση για την αλλαγή που προέκυψε
ευχαριστώ

MAIKLKF
05-07-12, 08:57
καλα ελα να δεις τον δικο μου πινακα στο σπιτι (καινουριο κιολλας) να δεις τι σημαινει μπουρδελο πινακας..Ολο το σπιτι σε μια ασφαλεια , το λαμπακι του νυχτερινου σε μια μονο του... ηρθε ενας γνωστος μου να το φτιαξει γιατι καθε μερα επεφτε η ασφαλεια και φρικαρε...

αλλα αμα εβλεπες τον ηλεκτρολογο τι παλικαρι ηταν...κοιμοταν ορθιος...

Καλά καλά εντάξει μην στενοχωριέστε κάποιος θα βρεθεί κοντά σας να βάλει σειρά στό πίνακα αν και δεν είναι τίποτα άλλο από την διαχείριση της φάσης