PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναζήτηση φίλτρου 25Hz



Hary Dee
05-05-12, 04:01
Καλησπέρα. Χρειάζομαι φίλτρα για να ελέγχω την περιοχή των 25 Hz στο τηλεφωνικό δίκτυο. Έχετε να προτείνετε κάτι; Γιατί δεν μου είχαν χρειαστεί ποτέ και δεν έχω ιδέα από φίλτρα στην πράξη!

spiroscfu
05-05-12, 12:31
Μάλλον θα εννοείς lpf, η ποιο απλή μορφή του είναι με rc
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3b/RC_Divider.svg

με f=1/(2π*R*C) υπολογίζουμε την συχνότητα.

Και ενεργό
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/59/Active_Lowpass_Filter_RC.svg
η συχνότητα υπολογίζεται με f=1/(2π*R2*C) και το κέρδος με -R2/R1.

Hary Dee
06-05-12, 00:03
1. Δεν είμαι σίγουρος αν θα μου κάνει lpf από 25 και κάτω, γιατί δεν ξέρω ακόμη αν υπάρχει κανένα άλλο σήμα κάτω από τα 25Hz (εκτός βέβαια από την dc που υπάρχει).

2. Το 1ο κύκλωμα φοβάμαι πως δεν μου κάνει γιατί φαντάζομαι ότι θα γειώνει σήμα γραμμής, dsl και κάτι άλλα ψιλά!!!

3. Το 3 θα το ψάξω, αλλά θέλει πολλή σκέψη γιατί μιλάμε όχι για πολύ μικρά σήματα (τηλεφωνία, ε; ) και ο Τ.Ε. αμφιβάλλω αν κάνει. Όπως και να έχει θα το δω.

4. Κανένα ολοκληρωμένο εξάρτημα/λύση δεν υπάρχει να το αγοράσω έτοιμο; Θέλω 6 από αυτά (για 6 γραμμές αντίστοιχα) οπότε θα βόλευε κάτι έτοιμο. Δεν έχω ιδέα όμως πώς ψάχνεις για κάτι τέτοιο στην πιάτσα. Έψαξα λίγο αλλά δεν βρήκα.

spiroscfu
06-05-12, 15:14
Δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα χαράλαμπε αλλά σίγουρα θα υπάρχουν έτοιμα κυκλώματα (ηχογράφησεις πχ.).

Τώρα σχετικά με τα φίλτρα μπορείς να χρησιμοποιήσεις band pass, bpf με μικρό Q.

Και με την γραμμή κάποιον πυκνωτή σύζευξης στην είσοδο και limiter στην έξοδο, κάπως έτσι
32671
Θέλει δοκιμές!

Hary Dee
06-05-12, 17:56
αλλά σίγουρα θα υπάρχουν έτοιμα κυκλώματα (ηχογράφησεις πχ.Για αυτό το άνοιξα το θέμα, για να μου δείξει κανείς, αλλά δεν στάθηκα τυχερός (για την ώρα)! Ευχαριστώ πολύ Σπύρο, θα τσεκάρω τα δικά σου και όπως είπες θα κάνω δοκιμές ;)

p.gabr
06-05-12, 21:40
Δεν εχω καταλαβει αν ζητας band pass filter
Αν ναι τοτε διαβασε εδω .μπορει να σε βοηθησει
http://www.electronics-tutorials.ws/filter/filter_4.html
ακομα να βρης και calculator για τα στοιχεια μπορεις

spiroscfu
07-05-12, 00:24
Και εγώ Χαράλαμπε δεν έχω καταλάβει τη ακριβώς θέλεις, στο προηγούμενο θέμα έγραψες


Γιατί φτιάχνω κάτι σαν τηλεφωνικό κέντρο, και ήθελα να τσεκάρω το αν καλείται μία γραμμή κλπ. Τελικά κατάλαβα ότι η κλήση συνεπάγεται σήμα 25Hz και έτσι ψάχνω σε αυτό το θέμα (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=63476&p=519670#post519670) για το κατάλληλο φίλτρο...

Αν θυμάμαι καλά η γραμμή του τηλεφώνου σε αναμονή έχει ~50VDC όταν σηκώσουμε το ακουστικό αυτή η τάση γίνεται ~5VDC και πάνω σε αυτά διαμορφώνεται ο ήχος,
τώρα με τα 25hz που λες μάλλον θα εννοείς το σήμα κουδουνισμού, αυτό λοιπόν στέλνεται όταν το τηλέφωνο είναι σε αναμονή (~50VDC) και είναι μια εναλλασσόμενη τάση ~70-80VAC.

Αν είναι αυτό που θέλεις τότε δεν είναι δύσκολο ένα κυκλωματάκι ring detector.

32687(το πρώτο)

Υγ.
Δεν είμαι σίγουρος αν έγραψα της σωστές τάσεις (δοκιμή και πάλι :001_smile:).

FILMAN
07-05-12, 12:58
Χαράλαμπε, ανίχνευση κουδουνισμού θες να κάνεις;

Hary Dee
07-05-12, 14:24
Χαράλαμπε, ανίχνευση κουδουνισμού θες να κάνεις;Ακριβώς! Υπάρχει τίποτε έτοιμο;

Παναγιώτη και Σπύρο εκκρεμεί μια απάντησή μου στα τελευταία posts... ευχαριστώ πολύ για την ώρα!

FILMAN
07-05-12, 14:32
Βρε συ, δεν θα κοιτάξεις να ανιχνεύσεις τα 25Hz αλλά την υψηλή AC τάση! Θα βάλεις ένα πυκνωτή σε σειρά με τη γραμμή. Αυτός θα αφήσει μόνο το AC να περάσει. Τώρα από κει και πέρα εξαρτάται τι θες να κάνεις. Ας πούμε θέλεις γαλβανική απομόνωση ή όχι;

Hary Dee
07-05-12, 17:14
@p.gabr: Το τσέκαρα, αλλά με προβληματίζει το ότι για την υλοποίηση του χαμηλοπερατού τμήματος του φίλτρου γειώονται το σήμα γραμμής, dsl κλπ. Εκτός και αν κάνω λάθος.


32687(το πρώτο)Μέχρι την αρχή του optocoupler δεν καταλαβαίνω! (άσχετος, τς τς)


Και εγώ Χαράλαμπε δεν έχω καταλάβει τη ακριβώς θέλει

Βρε συ, δεν θα κοιτάξεις να ανιχνεύσεις τα 25Hz αλλά την υψηλή AC τάση! Θα βάλεις ένα πυκνωτή σε σειρά με τη γραμμή. Αυτός θα αφήσει μόνο το AC να περάσει. Τώρα από κει και πέρα εξαρτάται τι θες να κάνεις. Ας πούμε θέλεις γαλβανική απομόνωση ή όχι;Φίλλιπε δεν σε πιάνω :saad:

Έλεγα να ανιχνεύσω τα 25Hz γιατί έχω καταλάβει ότι εκεί είναι το σήμα κουδουνισμού. Επομένως αν κοιτάξω αλλού μπορεί να πέσω στο σήμα τηλεφώνου (την ώρα που μιλάει κάποιος), στο dsl κλπ.
Αυτό θέλω να κάνω, να ελέγχω αν μια γραμμή καλείται. Η γαλβανική απομόνωση δεν έχω ιδέα τι κάνει!

FILMAN
07-05-12, 17:16
Είναι πολύ δύσκολο να μπερδέψεις τα 125V~ του κουδουνισμού με τα λίγα V~ της ομιλίας! Πες μου τι ακριβώς θες να κάνεις, να έχεις π.χ. ένα LED που να ανάβει κατά το κουδούνισμα;

Hary Dee
07-05-12, 17:30
Είναι πολύ δύσκολο να μπερδέψεις τα 125V~ του κουδουνισμού με τα λίγα V~ της ομιλίας! Πες μου τι ακριβώς θες να κάνεις, να έχεις π.χ. ένα LED που να ανάβει κατά το κουδούνισμα;Θέλω απλά να "γνωστοποιείται" η κλήση σε έναν μικροελεγκτή (η συμπάθειά σου!), αφού δηλαδή κατασταλάξω στο πως θα ανιχνεύσω τον κουδουνισμό, μάλλον με ένα optocoupler θα μεταβιβάζω το θέμα της κλήσης σε ένα pin του μΕ.

FILMAN
07-05-12, 17:34
η κλήση σε έναν μικροελεγκτή (η συμπάθειά σου!)
Ναι, τι να σου πω!

Πρόσεξε τώρα: Ο κουδουνισμός είναι 1sec κουδούνισμα και 5sec παύση. Ο μ/ε σου θες να δέχεται σήμα σε όλη αυτή τη διάρκεια ή μόνο στο 1sec;

Αν μόνο στο 1sec, πειράζει να δέχεται παλμούς 25Hz ή πρέπει να δέχεται σταθερά λογικό 1 (ή 0) σε αυτό το 1sec;

Hary Dee
07-05-12, 18:15
Ο κουδουνισμός είναι 1sec κουδούνισμα και 5sec παύση. Ο μ/ε σου θες να δέχεται σήμα σε όλη αυτή τη διάρκεια ή μόνο στο 1sec;

Αν μόνο στο 1sec, πειράζει να δέχεται παλμούς 25Hz ή πρέπει να δέχεται σταθερά λογικό 1 (ή 0) σε αυτό το 1sec;Νομίζω ότι δεν με πειράζει κανένα από τα 2 σενάρια, γιατί μπορώ να βάλω και με το χέρι μία καθυστέρηση (1-2 sec). Αυτό το ζήτημα νομίζω όμως ότι μπορώ να το δω και μετά από δοκιμές.
Αλλά εν πάσι περιπτώσει, αν έχεις κάτι, με όποιο από τα 2 σενάρια λες θα ήθελα να το ακούσω (με πολλή ανυπομονησία!).

spiroscfu
07-05-12, 23:33
Το σχέδιο που σου έβαλα κάνει αυτό που σου λέει ο φίλιππος
32720
και σύμφωνα με αυτά

7.4 Τάση Κωδωνισμού (TBR 21, παράγραφος 4.5)
Η τάση κωδωνισμού, ημιτονοειδούς κυματομορφής με αρμονική παραμόρφωση μικρότερη από 10%,
μεταδίδεται προς τον καλούμενο για να τον πληροφορήσει ότι μια εισερχόμενη κλήση έφθασε και
πρέπει να απαντηθεί.
7.4.1 Ηλεκτρικά Χαρακτηριστικά
Ρυθμός: 1,0 s ON – 4,0 s OFF με ανοχή: +/- 10%
ιάρκεια: Εφόσον η κλήση δεν έχει απαντηθεί από τον καλούμενο ή δεν έχει τερματιστεί
από τον καλούντα, ο διάρκεια της τάσης κωδωνισμού διακόπτεται μετά από
120 s.
Συχνότητα: Η συχνότητα της τάσης κωδωνισμού είναι είτε 25 Hz με ανοχή +/- 2Hz είτε 50
Hz με ανοχή +/-3 Hz.
AC Τάση: Η τάση κωδωνισμού υπερθέτεται στη συνεχή τάση τροφοδοσίας της γραμμής
και στους δύο a,b αγωγούς.
Ονομαστική τιμή τάσης κωδωνισμού στη πλευρά του Κέντρου: 90 Vrms
Ελάχιστη τάση κωδωνισμού στο ΤΣ, επί ενός φορτίου 4 Κ5: 25 Vrms
Ο C1 κόβει την dc συνιστώσα, οι zener D1/D2 κόβουν μικρές ac τάσεις (μπορούν να είναι από 10 ως 20V η κάθε μια), η D3 προστατέυει το optocoupler
και η R1 μαζί με τον C1 κάνουν περιορισμό ρεύματος.

Πχ. 90VAC τάση κουδουνισμού (μπορεί να είναι και αρκετά μικρότερη), σε peak 90/0,707=127V και συχνότητα 25hz,
και έτσι έχουμε και την Xc του πυκνωτή 1/(157*470*10^-9)=13,5k

δηλ I= (127-20-0,7-1,5)/(13,5k+10k)=4,5mA ρεύμα στο optocoupler

τα πιν 5,4 όταν υπάρχει κουδουνισμός θα γειώσουν ~3 με 4mA (ανάλογα το ctr του opto).
Και ένα με ποιο λίγα εξαρτήματα
32722



Φυσικά η έξοδος του opto θα είναι διακοπτόμενη με συχνότητα 25hz, αν θέλεις dc (αυτό το δευτερόλεπτο) βάλε πυκνωτή.



@p.gabr: Το τσέκαρα, αλλά με προβληματίζει το ότι για την υλοποίηση του χαμηλοπερατού τμήματος του φίλτρου γειώονται το σήμα γραμμής, dsl κλπ. Εκτός και αν κάνω λάθος.
Είπαμε θα βάλεις φίλτρο στην γραμμή αν έχεις dsl όπως και να έχει.

Hary Dee
08-05-12, 02:13
Σπύρο ευχαριστώ πολύ για τα κυκλώματα και την ανάλυση! Είμαι σε φάση μελέτης...

Να προσθέσω κάτι για το:

Είπαμε θα βάλεις φίλτρο στην γραμμή αν έχεις dsl όπως και να έχει.Όταν έλεγα:

@p.gabr: Το τσέκαρα, αλλά με προβληματίζει το ότι για την υλοποίηση του χαμηλοπερατού τμήματος του φίλτρου γειώονται το σήμα γραμμής , dsl κλπ. Εκτός και αν κάνω λάθος.εννοούσα ότι φίλτρα που γειώνουν τα ανεπιθύμητα για τον κουδουνισμό σήματα δεν μας κάνουν, αφού θα γειώσουν μαζί τα τηλεφωνήματα, την αναγνώριση κλήσης, τα φαξ κλπ. Χρειάζεται δηλαδή φίλτρο που αντί να γειώνει τα σήματα, να τα εμποδίζει να μπαίνουν στο τμήμα που ελέγχω τον κουδουνισμό.
Κλείνει η παρένθεση! :001_rolleyes:

ΥΓ: Μελετάω τα κυκλώματα του Σπύρου αλλά αν έχει κανείς και κάτι άλλο είναι ευπρόσδεκτο... :001_cool:

spiroscfu
08-05-12, 03:17
εννοούσα ότι φίλτρα που γειώνουν τα ανεπιθύμητα για τον κουδουνισμό σήματα δεν μας κάνουν, αφού θα γειώσουν μαζί τα τηλεφωνήματα, την αναγνώριση κλήσης, τα φαξ κλπ. Χρειάζεται δηλαδή φίλτρο που αντί να γειώνει τα σήματα, να τα εμποδίζει να μπαίνουν στο τμήμα που ελέγχω τον κουδουνισμό.
Κλείνει η παρένθεση! :001_rolleyes:

Δεν σου είπα να γειώσεις σήματα αλλά να πάρεις έξοδο από ένα φίλτρο (η είσοδος μπορεί να παραμείνει ως έχει ενεργά ή παθητικά).

Από την μέχρι τώρα συζήτηση μας έχω καταλάβει πώς σε κουδουνισμό (αυτό που σε ενδιαφέρει) έχουμε ~90VAC η φωνή και τα άλλα data είναι διαμορφωμένα πάνω σε μια DC ~ στα 5V και σε αναμονή έχουμε ~50VDC.
Είναι δύσκολο λοιπόν να μπερδευτούν.

FILMAN
08-05-12, 18:00
Χρυσόστομε με πρόλαβε ο Σπύρος, θα σου πρότεινα κάτι σαν το 1ο κύκλωμα του Σπύρου! Θα πρότεινα όμως διαφορετικές τιμές υλικών - για οπτοζεύκτη έναν PC814 και να φύγει η D3 (έτσι θα χρειαστείς μικρότερο φιλτράρισμα μετά τον οπτοζεύκτη - εναλλακτικά μπορείς να βάλεις τον οπτοζεύκτη του Σπύρου (ή PC817) αλλά στο LED του να βάλεις μια γέφυρα ανόρθωσης), επίσης για τις D1 - D2 προτείνω ζένερ στα 75 ή 82V, και μικρότερη R1, γύρω στα 2.2kΩ. Να έχεις υπόψη σου ότι το κύκλωμα αυτό είναι πιθανόν να σου δώσει έναν σύντομο παλμό στην έξοδο κατά το σήκωμα / κατέβασμα του ακουστικού και επίσης πιθανόν να μην δουλέψει με σήματα κουδουνισμού από τηλεφωνικό κέντρο (διότι συνήθως αυτά δίνουν χαμηλότερη τάση κουδουνισμού - στην περίπτωση αυτή ίσως χρειαστεί να βάλεις μικρότερες ζένερ).

Hary Dee
08-05-12, 20:05
Παιδιά ευχαριστώ και πάλι για τα κυκλώματα, τις ιδέες και τις αναλύσεις. Πραγματικά είμαι υπόχρεος!
Μία μικρή και μάλλον χαζή ερώτηση: Αυτό το κύκλωμα μπαίνει παράλληλα με τη γραμμή (+/-) ή σε σειρά με τη "φάση" (πχ), δηλαδή εκεί όπου έχουμε και το dc; Γιατί κάτι με δυσκολεύει και στις 2 εκδοχές. :saad:
Καλόμαθα τόσο καιρό με τους μΕ και τα (πολλά και σούπερ) αναλογικά μου πήγαν περίπατο!:laugh:

ΥΓ1:
Χρυσόστομε...Ποιος είναι αυτός;:confused1:

ΥΓ2:Αυτά που (ξανα)έγραψα στο post 17 περί φίλτρων μάλλον δεν έγιναν κατανοητά αλλά δεν με πειράζει στην παρούσα φάση.

herctrap
08-05-12, 20:40
παράλληλα
παράλληλα

spiroscfu
09-05-12, 00:38
για τις D1 - D2 προτείνω ζένερ στα 75 ή 82V

Όντως το pc814 βολεύει φίλιππε αλλά γιατί τόσο μεγάλες zener ,
στο ποιο πίσω τεχνικό φυλλάδιο αναφέρει ελάχιστη τιμή ac rms τα 25V λοιπόν μια μέση τιμή (προς τα πάνω) είναι τα 60-70V που θα έχουν peak 80-100V οριακές δεν θα είναι
ή τις βάζεις επίτηδες για φιλτράρισμα θορύβων.

Hary Dee
09-05-12, 02:30
Παιδιά έχω αρχίσει τα πειράματα μέσω Multisim (παραθέτω φωτό) αλλά θέλω να θέσω άλλη μια απορία.
Το όλο κύκλωμα βασίζεται στη λογική ότι με τις zener κόβουμε τα πάντα εκτός του κουδουνισμού εκμεταλλευόμενοι το ότι είναι πιο δυνατό το σήμα του; Γιατί κάτι σε φιλτράρισμα σε πεδίο συχνότητας δεν βλέπω. Αν ισχύει ο παραπάνω συλλογισμός:
α) Τι γίνεται με το 2ο κύκλωμα που δεν έχει zener;
β) Είναι σίγουρα το μεγαλύτερο σήμα αυτό του κουδουνισμού;


Τα κανονικά τηλέφωνα άραγε με τι κυκλώματα παίζουν;;;:confused1:
Θα προσπαθήσω να βρω κανένα σχέδιο...

herctrap
09-05-12, 10:30
μονο το κουδουνισμα ειναι στα 100+

ολα τα αλλα ειναι πιο χαμηλα απο οτι ακουστικε πιο πανω

γιαυτο βαζεις τις zener

δεν κοβεις συχνοτητες διαφορες των 25Hz αλλα τασεις μικροτερες των Zener


Από την μέχρι τώρα συζήτηση μας έχω καταλάβει πώς σε κουδουνισμό (αυτό που σε ενδιαφέρει) έχουμε ~90VAC η φωνή και τα άλλα data είναι διαμορφωμένα πάνω σε μια DC ~ στα 5V και σε αναμονή έχουμε ~50VDC.
Είναι δύσκολο λοιπόν να μπερδευτούν.

FILMAN
09-05-12, 14:27
Μία μικρή και μάλλον χαζή ερώτηση: Αυτό το κύκλωμα μπαίνει παράλληλα με τη γραμμή (+/-) ή σε σειρά με τη "φάση" (πχ), δηλαδή εκεί όπου έχουμε και το dc; Γιατί κάτι με δυσκολεύει και στις 2 εκδοχές.
Τα δυο καλώδια εισόδου του κυκλώματος μπαίνουν στην τηλεφωνική γραμμή όπως θα έβαζες τα δυο καλώδια ενός τηλεφώνου.

Γ1:Ποιος είναι αυτός;:confused1:
Ωχ, λάθος, Χαράλαμπε ήθελα να γράψω!

Αυτά που (ξανα)έγραψα στο post 17 περί φίλτρων μάλλον δεν έγιναν κατανοητά αλλά δεν με πειράζει στην παρούσα φάση.
Και βέβαια έγιναν κατανοητά. Σου είπαν τα παιδιά πως το κύκλωμα αυτό θα το συνδέσεις στην τηλεφωνική γραμμή μέσω ενός φίλτρου ADSL.

Όντως το pc814 βολεύει φίλιππε αλλά γιατί τόσο μεγάλες zener ,
στο ποιο πίσω τεχνικό φυλλάδιο αναφέρει ελάχιστη τιμή ac rms τα 25V λοιπόν μια μέση τιμή (προς τα πάνω) είναι τα 60-70V που θα έχουν peak 80-100V οριακές δεν θα είναι
ή τις βάζεις επίτηδες για φιλτράρισμα θορύβων.
Τις βάζουμε για να κόψουμε οτιδήποτε με τάση μικρότερη του κουδουνισμού.

Το όλο κύκλωμα βασίζεται στη λογική ότι με τις zener κόβουμε τα πάντα εκτός του κουδουνισμού εκμεταλλευόμενοι το ότι είναι πιο δυνατό το σήμα του; Γιατί κάτι σε φιλτράρισμα σε πεδίο συχνότητας δεν βλέπω. Αν ισχύει ο παραπάνω συλλογισμός:
α) Τι γίνεται με το 2ο κύκλωμα που δεν έχει zener;
β) Είναι σίγουρα το μεγαλύτερο σήμα αυτό του κουδουνισμού;
Τα κανονικά τηλέφωνα άραγε με τι κυκλώματα παίζουν;;;:confused1:
Θα προσπαθήσω να βρω κανένα σχέδιο...
Απάντησε ο Ηρακλής. Για να πάρεις μια ιδέα, στα παλιά τηλέφωνα το κύκλωμα κουδουνισμού ήταν ένας πυκνωτής 1μF σε σειρά με το πηνίο του ηλεκτρομαγνήτη που οδηγούσε το σφυράκι...

Όσο για τα καινούρια ηλεκτρονικά τηλέφωνα δες π.χ. το datasheet του PSB6520...

Hary Dee
10-05-12, 02:04
Παιδιά ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις. Όσο ψάχνω, τόσο περισσότερο βρίσκω και ετοιματζίδικες λύσεις (όχι όμως πάντα διαθέσιμες) όπως αυτά τα 2: 34017A (TELEPHONE TONE RINGER) (http://www.freescale.com/files/analog/doc/data_sheet/MC34017A.pdf) , CPC5710N (Phone Line Monitor) (http://www.clare.com/home/pdfs.nsf/www/cpc5710N.pdf/$file/cpc5710N.pdf)

Τελικά λοιπόν μπορούμε να παραλείψουμε τις zener, αρκεί το optocoupler να καταφέρει να σκανδαλίζεται μόνο με το "δυνατό" σήμα του κουδουνισμού. Το επαληθεύω τσεκάροντας και το σχέδιο του "τηλεφωνικού κέντρου" που θέλω να αντικαταστήσω...

ΥΓ: Φίλιππε είσαι πάντα μπροστά! Λίγο πριν κάνω post είδα το datasheet του PSB6520... και είδα ότι ανήκει στις ολοκληρωμένες λύσεις που έγραψα! Και εγώ που νόμιζα ότι είναι τηλέφωνο (πριν το τσεκάρω)!...

FILMAN
10-05-12, 13:11
είδα το datasheet του PSB6520... και είδα ότι ανήκει στις ολοκληρωμένες λύσεις που έγραψα! Και εγώ που νόμιζα ότι είναι τηλέφωνο (πριν το τσεκάρω)!...
Εμ βέβαια, έτσι που το έγραψα... Το έβαζε η INTRACOM σε κάποια τηλέφωνα που έβγαζε για τον ΟΤΕ.

Τελικά λοιπόν μπορούμε να παραλείψουμε τις zener, αρκεί το optocoupler να καταφέρει να σκανδαλίζεται μόνο με το "δυνατό" σήμα του κουδουνισμού. Το επαληθεύω τσεκάροντας και το σχέδιο του "τηλεφωνικού κέντρου" που θέλω να αντικαταστήσω...
Μη τις βγάλεις. Έτσι κινδυνεύεις να έχεις εσφαλμένη ανίχνευση κουδουνισμού ακόμα και αν κάποιος φωνάζει στο μικρόφωνο.

Hary Dee
12-05-12, 02:00
Βρήκα ένα ενδιαφέρον βιβλίο (http://worknetlab.no-ip.org/docs/programming/microcontrols/TelephoneProjectsfortheEvilGeniustqw_darksiderg(2) .pdf) πάνω στο θέμα, όπου έχει και εδώ κάτι κυκλώματα σαν αυτά που στέιλατε. Ένα από αυτά χρησιμοποιούσε και το ολοκληρωμένο HCPL3700 (http://www.farnell.com/datasheets/87260.pdf) (AC/DC to Logic Interface Optocoupler).
Τελικά βλέπω μετα λύπης, ότι ενώ υπάρχει πικοιλία ολοκληρωμένων λύσεων πια, τις περισσότερες φορές είτε δεν είναι προσιτές στην Ελλάδα είτε είναι πολύ ακριβές.
Το κακό είναι πως τις βρίσκω πολύ δελεαστικές, αφού ούτε πολλά εξαρτήματα χρειάζεσαι, ούτε πολλούς υπολογισμούς, αλλά όπως προείπα...

Hary Dee
14-05-12, 18:45
Φίλιππε προσπαθώ να εξομοιώσω το optocoupler που μου προτείνεις αλλά έχω μπερδευτεί σε ένα σημείο. Το Multisim ζητάει ένα "Current (Ion)" για το οποίο βάσει του datasheet που βρίσκεται εδώ (http://www.w-r-e.de/robotik/data/opt/pc814.pdf) δεν έχω καταλάβει αν πρέπει να το βάλω 1mA, 50mA ή κάτι άλλο.
Μπορεί κανείς να βοηθήσει;

FILMAN
15-05-12, 13:38
Δεν ξέρω τι εννοεί το πρόγραμμά σου! Γιατί δεν φτιάχνεις το κύκλωμα στην πραγματικότητα;

Hary Dee
16-05-12, 16:00
Δεν ξέρω τι εννοεί το πρόγραμμά σου! Γιατί δεν φτιάχνεις το κύκλωμα στην πραγματικότητα;Θα το φτιάξω αλλά επειδή δεν έχω κοντά μου μαγαζί με αρκετά ηλεκτρονικά εξαρτήματα προτιμούσα να είμαι σίγουρος για το τι θα πάρω. Άσε που μου είναι πιο εύκολο να κάνω δοκιμές στο Multisim (παλμογράφοι κλπ) παρά στον "πραγματικό κόσμο". Τέσπα, θα σας ξαναγράψω μετά τις δοκιμές. Σας ευχαριστώ όλους και πάλι για την βοήθεια.

Α! Και κάτι ακόμα... σε ορισμένα σχέδια του βιβλίου που είχα προαναφέρει είδα και κάτι μεγάλες αντιστάσεις (1 MΩ) παράλληλα με τον πυκνωτή. Αυτές τι ρόλο παίζουν άραγε;
Επισυνάπτω σχέδια...

FILMAN
16-05-12, 17:29
Αυτές είναι για να εκφορτίζουν τον πυκνωτή όταν αποσυνδέσεις το κύκλωμα για να δουλέψεις πάνω του, διότι αλλιώς αυτός θα είναι φορτισμένος στην τάση ηρεμίας της γραμμής (30 ... 60V) και θα μπορούσε να σου δώσει ένα μικρό ηλεκτροσόκ (μικρό πάντως)