PDA

Επιστροφή στο Forum : Λειτουργία αυτονομου γραφείου με χρήση φωτοβολταϊκών



Astraxanidis
05-05-12, 12:49
Καταρχήν να πω συγγνώμη για το πρώτο μου post στα Greeklish

δεύτερον να πω ότι στο site αυτό έχω βρει παρα πολλές πληροφορίες και ένα μεγάλο μπράβο σε όλους

και τώρα στο θέμα μου xD

Θέλω λοιπόν να φτιάξω ένα γραφείο στην μέση του πουθενά και συγκεκριμένα στην σαουδική αραβία στην έρημο και θέλω να το κάνω να είναι λειτουργικό μονο με φωτοβολταϊκά . Στο γραφείο αυτό λοιπόν θα λειτουργεί ένα A/C 18000 btu 2 λάμπες φθορίου και ένας ψύκτης νερού με την επιλογή ζεστό κρύο


και θα ήθελα λοιπόν να μάθω περίπου τι θα χρειαστώ και ποσο θα στοιχίσει αυτό το κατασκεύασμα
οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με φωτοβολταϊκά υπολογισμούς ακόμα και σημειώσεις για υπολογισμό φωτοβολταϊκών συστημάτων θα ήταν ευπρόσδεκτη.

ευχάριστο εκ τον προτερων

xsterg
06-05-12, 23:35
πλακα μας κανεις φιλε!!!!

Astraxanidis
07-05-12, 07:52
πλακα μας κανεις φιλε!!!!


????????

GeorgeVita
07-05-12, 12:26
... Θέλω λοιπόν να φτιάξω ένα γραφείο στην μέση του πουθενά και συγκεκριμένα στην σαουδική αραβία στην έρημο και θέλω να το κάνω να είναι λειτουργικό μονο με φωτοβολταϊκά. Στο γραφείο αυτό λοιπόν θα λειτουργεί ένα A/C 18000 btu 2 λάμπες φθορίου και ένας ψύκτης νερού με την επιλογή ζεστό κρύο

Καλώς ήλθες στο forum!

Πρέπει πρώτα να βρεις στοιχεία για την μέση ημερήσια ηλεκτρική κατανάλωση του κλιματιστικού συστήματος σε εκείνη την περιοχή. Ενα κλιματιστικό inverter 18Kbtu έχει ηλεκτρική είσοδο περίπου 5KW αλλά είναι διαφορετικό να ψύχει στην Αθήνα (max 35-40°C) ή στην έρημο με θερμοκρασίες >45°C. Μετά από το PVGIS-calculator για Αφρική (http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php?map=africa&lang=en) θα βρεις στατιστικά στοιχεία απόδοσης φωτοβολταϊκών κλπ.

Είχαμε κάνει μια "προσπάθεια" στο θέμα: Βοήθεια για υπολογισμό panel (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=52983)
Πάντα υπάρχει η δυνατότητα να θέσεις το θέμα σε ειδικούς...

G

Astraxanidis
07-05-12, 18:19
σε ευχάριστο πολύ για τις πληροφορίες σου Γιώργο θα ψάξω τα link και άμα ενδιαφέρεστε μπορώ να κάνω post ότι βρω που έχει σχέση με αυτό