PDA

Επιστροφή στο Forum : Φόρτιση μπαταριών!



jami
08-05-12, 10:42
32731

Παίδες θέλω βοήθεια!Με αυτό το τροφοδοτικό μπορώ να φορτίσω μπαταρίες 12V 7Ah και 12V 2,3Ah;Πόσες ώρες να υπολογίζω περίπου οτι χρειάζεται για μια πλήρη φόρτιση;Σας ευχαριστώ όλους!

vasilllis
08-05-12, 11:21
32731

Παίδες θέλω βοήθεια!Με αυτό το τροφοδοτικό μπορώ να φορτίσω μπαταρίες 12V 7Ah και 12V 2,3Ah;Πόσες ώρες να υπολογίζω περίπου οτι χρειάζεται για μια πλήρη φόρτιση;Σας ευχαριστώ όλους!

Βαλε ενα αμπερομετρο και οταν φτασει 0 τοτε εχει φορτισει η μπαταρια.

lakafitis
08-05-12, 11:42
32731

Παίδες θέλω βοήθεια!Με αυτό το τροφοδοτικό μπορώ να φορτίσω μπαταρίες 12V 7Ah και 12V 2,3Ah;Πόσες ώρες να υπολογίζω περίπου οτι χρειάζεται για μια πλήρη φόρτιση;Σας ευχαριστώ όλους!
Οχι φίλε δεν γινεται γιατι πρεπει με κάποιο τροπο να ρυθμισεις το ρευμα φορτισης. Αρα θες καποιο τροφοδοτικο το οποιο να ρυθμιζεις και το ρευμα, το οποιο ειναι περιπου στο 1/10 της χωρητικοτητας της μπαταριας.

GR_KYROS
08-05-12, 11:46
Νομίζω δεν χρειάζεται είναι σταθεροποιημένο 13,8v οπότε σε 1-2 ώρες είναι ok
Αλλά και μπορείς να τις αφήσεις και περισσότερο η και μόνιμα, τώρα αν τα παίξει το μηχάνημα εξαρτάτε από την ποιότητα κατασκευής.

jami
08-05-12, 13:02
Απο ποιότητα μην πειμένετε και πολλά!Κατα βάση δεν το χρησιμοποιώ,αλλα προχτές ήθελα να φορτίσω μια μπαταρία και παρατήρησα οτι δεν είχα ένα φορτιστή!Και τότε το μάτι μου έπεσε πάνω σε αυτό το τροφοδοτικό!Φίλε Γιάννη το ξέρω αυτό για την σωστή φόρτιση της μπαταρίας,αλλα δεν θα το κάνω συχνά, και αυτός είναι και ο λόγος που ρώτησα!Υπάρχει τρόπος να ελέγξω την ένταση;