PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με μετασχηματιστης



alexisk10
10-05-12, 14:02
Παιδες εχω ενα μετασχηματιστη αυτο της εικονας

Το προβλημα μου ειναι το εξης ενωσα το κοκκινο - καφε , μαυρο - μπλε , κ την γιωση με την γιωση και μου ριχνει τον αυτοματο
καποια διευκρινιση?

32838

katmadas
10-05-12, 14:21
Την γειωση κακως την συνδεσες στο κιτρινο.
Το κιτρινο ειναι για να δωσεις 110 Βολτ λογικα.
Συνδεσε μονο το κοκκινο και το μαυρο.

lepouras
10-05-12, 14:44
μήπως να μετρήσει μεταξύ των τριών που έχει την μεγαλύτερη αντίσταση για να βρει με σιγουριά ποια είναι για το 220?

katmadas
10-05-12, 16:04
Ναι αυτο ειναι το καλυτερο απολα....
Απλα συνηθως ετσι πανε τα χρωματα....

jami
10-05-12, 19:10
Αλέξη πρίν κάν διαβάσω απο που είσαι,κοιτά το ταμπελάκι με την τιμή και βλέπω το σήμα της λίρας."Ρε που τον βρήκε αυτός τον μετασχηματιστή με τις λίρες;;;".Μετά είδα είδα οτι είσαι απο Κύπρο.Χαιρετίσματα στην Κύπρο.Υπηρέτησα πριν καμμιά δεκαριά χρόνια.

Papas00zas
10-05-12, 20:34
Λοιπόν, τα πράγματα είναι πολύ απλά: Ο μετασχηματιστής αυτός είναι για να δουλεύει σε 2 ασεις, μια σο δίκτυο της Αμερικής (110) και μια στο δίκτυο της Ευρώπης(220). Το μεσαίο καλώιο είναι η γείωση, γιάτυό και σου έριξε την ασφάλεια.
Στα 220, θα βάλεις τα πηνία του πρωτεύοντος σε σειρά και μετά θα εφαρμόσεις τάσση. Αυυτό θα το άνεις βάζοντας κόκκινο και κιτρινο καλώδιο στα 220. Στα 110 τώρα, τα πηνία μπαίνουν παράλληλα-εκεί θα χρειαστεί η μεσαία λήψη(μαύρο).

PCMan
10-05-12, 21:21
Λοιπόν, τα πράγματα είναι πολύ απλά: Ο μετασχηματιστής αυτός είναι για να δουλεύει σε 2 ασεις, μια σο δίκτυο της Αμερικής (110) και μια στο δίκτυο της Ευρώπης(220). Το μεσαίο καλώιο είναι η γείωση, γιάτυό και σου έριξε την ασφάλεια.
Στα 220, θα βάλεις τα πηνία του πρωτεύοντος σε σειρά και μετά θα εφαρμόσεις τάσση. Αυυτό θα το άνεις βάζοντας κόκκινο και κιτρινο καλώδιο στα 220. Στα 110 τώρα, τα πηνία μπαίνουν παράλληλα-εκεί θα χρειαστεί η μεσαία λήψη(μαύρο).

Νομίζω ότι είσαι εντελώς λάθος.
Τα πηνία είναι ήδη σε σειρά.
Δεν είναι η γείωση το μεσαίο καλώδιο.
Θα μετρήσει ποιος συνδυασμός των τριών έχει την μεγαλύτερη αντίσταση και αυτόν θα συνδέσει στα 230V.
Αν υποθέσουμε ότι η μεγαλύτερη αντίσταση είναι στο κόκκινο-κίτρινο, τότε αυτά θα μπουν στην πρίζα και το μαύρο θα μείνει στον αέρα γιατί είναι άχρηστο(είναι η μεσαία λήψη του τυλίγματος των 240V). Καλύτερα κόψτο ή μόνωσε το γιατί αν το ακουμπήσεις θα χορεύεις σε ρυθμούς σάμπα!

Papas00zas
10-05-12, 22:07
Νομίζω ότι είσαι εντελώς λάθος.
Τα πηνία είναι ήδη σε σειρά.
Δεν είναι η γείωση το μεσαίο καλώδιο.
Θα μετρήσει ποιος συνδυασμός των τριών έχει την μεγαλύτερη αντίσταση και αυτόν θα συνδέσει στα 230V.
Αν υποθέσουμε ότι η μεγαλύτερη αντίσταση είναι στο κόκκινο-κίτρινο, τότε αυτά θα μπουν στην πρίζα και το μαύρο θα μείνει στον αέρα γιατί είναι άχρηστο(είναι η μεσαία λήψη του τυλίγματος των 240V). Καλύτερα κόψτο ή μόνωσε το γιατί αν το ακουμπήσεις θα χορεύεις σε ρυθμούς σάμπα!
Πού το είδες αυτό; :confused1::blink:

JOUN
11-05-12, 01:19
^^^ Αμα δεν ξερουμε καλυτερα να μην μιλαμε..
Ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ οπως τα λεει ο PCMan..

Papas00zas
11-05-12, 01:39
^^^ Αμα δεν ξερουμε καλυτερα να μην μιλαμε..
Ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ οπως τα λεει ο PCMan..
Αύριο, θα γράψω ό,τι ακριβως λέει το βιβλίο μου για τους μ/τ σαν κι αυτόν.

PCMan
11-05-12, 01:45
Πού το είδες αυτό; :confused1::blink:

Για να καταλάβεις:
http://img717.imageshack.us/img717/7041/ndps5d3fcopy.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/717/ndps5d3fcopy.jpg/)

Τα χρώματα είναι υποθετικά.

Τα 110V μπορούν να μπουν είτε στο ένα τύλιγμα είτε στο άλλο. Τα 220V μόνο στα ακριανά.

Θα έγραφα και κάτι άλλο για τον συγκεκριμένο μετασχηματιστή αλλά θα μπερδευτείς περισσότερο και δεν μας ενδιαφέρει κιόλας γιατί αφορά τα 110V..

JOUN
11-05-12, 01:48
Αύριο, θα γράψω ό,τι ακριβως λέει το βιβλίο μου για τους μ/τ σαν κι αυτόν.
Nα γραψεις,να γραψεις..

FILMAN
11-05-12, 17:33
Βρε Δημήτρη, βρε παλληκάρι μου, δεν βλέπεις ότι βγαίνουν έξω 3 καλώδια και όχι 4;

Papas00zas
11-05-12, 19:05
Βρε Δημήτρη, βρε παλληκάρι μου, δεν βλέπεις ότι βγαίνουν έξω 3 καλώδια και όχι 4;
Φυσικά και το είδα, πόσα δηλαδή καλώδια πρέπει να έχει; Αφού αυτά πάν ανάλογα με την ταση-δες πώς τους είχαν λ.χ. κάποια παλιά ραδιόφωνα και θα καταλάβεις τι εννοώ.

FILMAN
14-05-12, 13:22
Εσύ ξέρεις τι εννοείς; Για να μπορούν τα πρωτεύοντα πηνία να συνδεθούν είτε σε σειρά είτε παράλληλα πρέπει να μην έχουν κανένα κοινό σημείο. 2 πηνία λοιπόν = 4 καλώδια. Και αν το κίτρινο όπως λες ήταν γείωση (που φυσικά δεν είναι), θα έπρεπε να βγαίνουν έξω 5 καλώδια και όχι 3 (μιλάμε για την αριστερή μεριά του μετασχηματιστή).

Papas00zas
16-05-12, 04:11
Τότε πες μας εσύ τι είναι αυτό και γιατί έχει 3 καλώδια, εφόσον το κίτρινο δεν είναι η μεσαία λήψη για τα 110.

mixalis1988
16-05-12, 13:32
Τότε πες μας εσύ τι είναι αυτό και γιατί έχει 3 καλώδια, εφόσον το κίτρινο δεν είναι η μεσαία λήψη για τα 110.

Μπορει να μην ειναι το κιτρινο η μεσαια ληψη αλλα ειναι καποιο απ τα αλλα δυο.

FILMAN
16-05-12, 15:29
Τότε πες μας εσύ τι είναι αυτό και γιατί έχει 3 καλώδια, εφόσον το κίτρινο δεν είναι η μεσαία λήψη για τα 110.
Είπα εγώ πουθενά ότι δεν υπάρχει μεσαία λήψη για τα 110 (η οποία δεν είναι απαραίτητο να είναι το κίτρινο, μπορεί να είναι οποιοδήποτε); Για πες μας εσύ εφόσον υπάρχει μεσαία λήψη πώς θα συνδεθούν τα πρωτεύοντα παράλληλα; Και είπες κιόλας ότι το ένα καλώδιο είναι η γείωση! Δηλαδή έχουμε μόνο 2 καλώδια να συνδέσουμε και μπορούμε κιόλας να κάνουμε σύνδεση εν σειρά ή παράλληλη!

Το ποστ 11 ξεκαθάρισε το θέμα. Ξαναδές το.

Papas00zas
17-05-12, 17:26
Έχουμε και λέμε:
<<Πρωτεύοντες ή κύριοι Μ/Σ ισχύος
Χρησιμοποιούνται σε πάρα πολλές εμπορικές συσκευές.
Εργάζονται στις συχνότητες του δικτύου-50 ή 60 HZ, γι'αυτό και είναι ογκωδέστεροι και βαρύτεροι από τα smps για την ίδια ισχύ. Κατασκευάζονται συνήθως από φύλλα σιδηροπηρύνα ΕΙ.
Στη χώρα μας, η τάση πρωτεύοντος είναι 220-240 V rms. Ενδεχομένως να βρεθεί Μ/Σ σε συσκευή, η οποία να φέρει διακόπτη για επιλογή 110-120 V rms και 220-240 V rms.
Όταν ο διακόπτης βρίσκεται στη θέση 220-240 V, τότε τα πρωτεύοντα συνδέονται σε σειρά,ενώ στη θέση 120, αυτά τίθενται παράλληλα. Οι τάσεις δευτερευοντος ποικίλουν ανάλογα με τις απαιτήσεις της συσκευής.
Παρακάτω γράφει για τα δευτερεύοντα, οπότε δε μας ενδιαφέρει.
Τεχνολογία διατάξεων ηλεκτρονικής-βιβλίο ΤΕ Ε, ΟΕΔΒ, 1998, σελίδα 92.

FILMAN
17-05-12, 17:29
Ωραία. Δείξε μας τα δυο πρωτεύοντα του συγκεκριμένου μ/ς.

Papas00zas
17-05-12, 17:44
Καλά, δε το έγραψα παραπάνω ότι η μεσαία λήψη είναι για τα 110; Μόνος σου δε το είπες; Το μεσαίο καλώδιο δεν είναι κοινό;

michaelcom
18-05-12, 01:42
Να πω κι γω κατι??? αμα ηταν center tap οπως λες Δημητρη δεν θα επρεπε να έλεγε 110v-0-110v?? και στην τελικη με ενα πολυμετρο ειναι απλα τα πραματα αν κιτρινο καφε εχουν διπλασια αντισταση απο μαυρο-καφε και μαυρο-κιτρινο τοτε δημητρη εχεις δικιο!!! Αλλα αν κιτρινο μαυρο εχουν μιση αντισταση απ οτι κιτρινο-καφε τοτε τα τυλιγματα ειναι σε σειρα!!!

Αν τυχον πεταξα καμοια μπαρουφα να θυμαστε μιλαει αρχαριος!:biggrin:

Papas00zas
18-05-12, 04:42
Να πω κι γω κατι??? αμα ηταν center tap οπως λες Δημητρη δεν θα επρεπε να έλεγε 110v-0-110v?? και στην τελικη με ενα πολυμετρο ειναι απλα τα πραματα αν κιτρινο καφε εχουν διπλασια αντισταση απο μαυρο-καφε και μαυρο-κιτρινο τοτε δημητρη εχεις δικιο!!! Αλλα αν κιτρινο μαυρο εχουν μιση αντισταση απ οτι κιτρινο-καφε τοτε τα τυλιγματα ειναι σε σειρα!!!

Αν τυχον πεταξα καμοια μπαρουφα να θυμαστε μιλαει αρχαριος!:biggrin:
Λοιπόν:
Ναι,θα έπρεπε να δείχνει 110-0-110, και αυτόπουλες ισχύει,ΑΛΛΑ:
Αν τα τυλίγματα είναι παράλληλα,τότε θα πρέπει η αντίσταση να είναι η μιση.

michaelcom
18-05-12, 10:34
αν κιτρινο-καφε ειναι πχ 200Ω τοτε καφε-μαυρο και κιτρινο μαυρο θα ειναι 100Ω το καθε ενα! νομιζω οτι λεμε το ιδιο!

FILMAN
18-05-12, 13:14
Καλά, δε το έγραψα παραπάνω ότι η μεσαία λήψη είναι για τα 110; Μόνος σου δε το είπες; Το μεσαίο καλώδιο δεν είναι κοινό;
Ακριβώς. Για δείξε μας ένα σχηματάκι να δούμε λοιπόν πώς εννοείς την παράλληλη σύνδεση αυτών των 2 πρωτευόντων σε περίπτωση τροφοδότησης με 110V;

arispao13
20-05-12, 12:39
παιδιά έχω ακριβώς το ίδιο μετασχηματιστή και τα πρωτεύον είναι στη σειρά, λοιπών το δικό μου εγώ το έβαλα βάση σειράς που γράφει από πάνω 0-110-240 δηλαδή το μηδέν κίτρινο και το 240 κόκκινο και τα πράγματα είναι απλά στο μαύρο το τύλιγμα του πρωτεύον κάνει μια έξοδο για το 110 και συνεχίζετε σερί για το 240(το κόκκινο). είμαι αρχάριος απλά έχω τυλίξει ο ίδιος μετασχηματιστή παλιότερα.

FILMAN
21-05-12, 12:52
Να πούμε εδώ ότι δεν πρέπει να βασιζόμαστε στα χρώματα, αλλά να κάνουμε ένα έλεγχο με το πολύμετρο. Θα έχουμε 2 (περίπου) ίδιες ωμομετρήσεις και μια διπλάσια. Τα καλώδια που δίνουν τη διπλάσια μέτρηση είναι αυτά που θα βάλουμε στα 220, το 3ο καλώδιο το αφήνουμε ασύνδετο (δεν είναι γείωση)