PDA

Επιστροφή στο Forum : Μια εμπειρία



Samios60
10-05-12, 18:22
Λοιπον θα σας διηγηθώ μια εμπειρία οσο δούλευα σε εργοστάσιο τροφίμων.Ηταν μια συνηθισμενη μερα και αφου ειχα κανει τη βολτα μου (ημουνα βαρδια)
οι μηχανες δουλευαν καλα το προιον εβγαινε ειπα να επιστρεψω στο εργαστηρη-γραφειο να πιω τον πρωινο καφε μου.Δεν προλαβα να καταπιω την πρωτη γουλια καφε οταν χτυπα το τηλεφωνο "επειγοντος η μηχανη της τουρτας σταματησε".Φευγω σφαιρα ,ανεβαινω στην παραγωγη τι να δω πραγματι η μηχανη σταματημενη και ο φαρος του alarm αναμενος .Εδω να σημειωσω οτι η μηχανη φοραγε PLC Mitsubishi .Ξεκιναω το ψαξιμο και καταληγω οτι το alarm προερχονταν απο ενα σταθμο που ειχε μεινει κατω και για να μην ξηλωθη ολη η μηχανη ο κατασκευστης ειχε προβλεψη να σταματα.Ωραια και καλα ψαχνω γιατι δεν βγαζει εξοδο απο ενα παναρχαιο manual (φυσικα το προγραμμα του PLC δεν υπηρχε )και βλεπω οτι οντως η Q5.3 δεν αναβε μετρω με το πολυμετρο πραγματι δεν εβγαζε 24 v Κατεβαινω στην αποθηκη μηπως βρω αλλο pLC εφεδρικο (το PLC και τα Ι/Ο ηταν μια μοναδα) τιποτα .Ωχ τωρα τι κανουμε ψαχνω να βρω την εταιρεια αντιπρόσωπό στην Ελλαδα δεν υπηρχε ειχε κλεισει .Αρχιζω ψαξιμο στο internet για το συγκεκριμενο PLC (η μηχανη εντωμεταξυ σταματημενη και ο κοσμος που δουλευε εκει καθοντανε αρα ολα αυτα τα χρεωνομουνα εγω...Επικοινωνω με τον διεθυντη μου του εξηγω την κατασταση πανικοβαλετε και αυτος και μου "Ωχ και εχουμε μεγαλη παραγγελια απο τουρτες καηκαμε".Βαρια ατμοσφαιρα προσπαθω να σκφτω να δω τι μπορω να κανω.ξαναπω στο internet τελικα βρισκω ενα γιαπωνεζικο site με κατι φωτο PLC ιδιο με το δικο μας ,μετα απο κοπο και πολλη αναμονη ερχεται στο τηλεφωνο ενας τεχνικος και με γιαπονεζικαγγλικα προσπαθουμε να συνονοηθουμε τελικα μετα απο ωωωωρα μου λεει οτι το συγκεκριμενο μοντελο δεν βγαινει πια και θα παμε σε νε ο μοντελο σε ερωτηση μου σε ποσο χρονο θα το εχουμε η απντηση ηταν ....μηνας και βλεπουμε.Εκλεισα το τηλεφωνο απογοητευμενος καταιβενω στην αποθηκα και αρχισα να ψαχνω και ξαφνικα σε μια γωνια βλεπω ενα παλαιο Simatic S5 με cpu και πολλες I/O.Μια ιδεα περασε απο το μυαλο μου ...λες ?Παω στο διεθυντη ντου λεω την σκεψη μου "να βαλουμε S5 στην θεση του MItsubish...με κοιταξε λες και ημουνα τρελος....θα το κανω του λεω ...καλα μου λεει εχεις 2 μερες μετα καηκαμε μαζι. Δυο μερες ξεκιναω αμεσως ξηλωμα του παλιου ..τι ευκολα που ξηλωνονταν ουτε 2 ωρες δεν εκανα ,Εγκαθιστω το Simatic και αφου εβγαλα ενα προχειρο σχεδιο ξεκιναω καλωδιωσεις.Την επομενη το μεσημερι ειχα τελειωσει με την καλωδιωση εβαλα ταση αναψαν τα λαμπακια του αχα τι ωραια τωρα τι εμενε ο προγραματισμος.Παιρνω τα παλαια manual ευτυχως η γλωσσα προγραματισμου ηταν τυπου ladder ομως πως θα το εκανα θα μου επαιρνε πολυ χρονο τοτε ειχα μια ιδεα 'γυρισα' την S5 σε ladder και αρχισα να κανω αντιγραφη απο τα manual στο S5 .Εκει που καθυστερουσα ηταν τα flags επρεπε να τα ορισω στο simatic και μετα να τα ονοματισω.Πραγματι ετσι μου βγηκε πολυ γρηγορα μεχρι το βραδυ ειχα κανει την αντιγραφη ομως θα δουλευε?.Σε λιγο ηρθε ο διεθυντης μου και μου ειπε αυριο το μεσημερι θα γινει δοκιμη αν δουλεψει καλως αλλιως χασαμε την παραγγελια και ολοι θα μας δακτυλοδειχνουν.Παλι με επιασε πανικος εκατσα μεχρι αργα το βραδυ στο εργοστασιο ελεγχοντας γραμμη γραμμη τον κωδικα (ο παλιαος κωδικας του manual δεν ειχε επεξηγησεις)
Την αλλη μερα πηγα πολυ πρωι .Σημειωτεον η μηχανη ηταν ολη πνευματικη χωρις μοτερ .Αφου κανω αλλο ενα τελευταιο ελεγχο και μιας και ημουνα μονος στο συγκεκριμενο σημειο λεω δεν την βαζω μπρος .Εκεινη την ωρα για καλη μου τυχη ερχεται ενας μηχανικος που θεωρουνταν κορυφη στο εργστασιο .Τι γινετε μου θα βαλουμε ? ναι του λεω και παταω το κουμπι.....Οχι δεν εγινε εκρηξη ..η μηχανη δουλεψε αρχισα να χοροπηδαω και μετα απο καποιες υποδειξεις που μου εκανε και εβαλα καποια χρονικα ειχαμε ακομη καλυτερα αποτελεσματα .Ημουνα χαρουμενος "για να φερω και ενα μπωλ" μου λεει ο μηχανικος να δουμε εικονικα πως θα πεφτει μεσα η τουρτα ,πραγματι βαλαμε ενα και φαινοντα οτι δουλευε ..."οχι μου λεει ο μηχανικος θα ριχνει την τουρα πο ψηλα και θα εχουμε προβλημα" και φευγει.Μενω παλι προβληματισμενος ..και αν εχει αδικο τοτε φτιαχνω αλλη μια ρουτινα ανενεργη για καβατσα καλου κακου λεω μεσα μου.Και ερχεται το μεσημερι με πολλους γραβατιαδες τριγυρω ..διευθυντες παραδιεθυντες και περιμενα να δουν..καταλαβαινετε πως ενιωθα .Θα ηθελα να μην ημουνα εκει να ημουνα αγροτης ...ταξιτζης κατι αλλο τελος παντων...Αλλα πισω στην πραγματικοτητα .Ηρθε το προιον ο χειρηστης εκανε τις απιτουμενες ενεργειες και εβαλε μπρος .Χα λεει ενας εκ των γραβατιαδων με κακια το ριχνει ψηλα παμε να φυγουμε δεν δουλευει...μισο του λεω και αμεσως αλλαζω την ρουτινα ...και βουαλα επιτελους δουλεψε και αρχισε να βγαζει παραγωγη.η χαρα μου ηταν μεγαλη οπως και η εμπειρεια ...φυσικα δεν ακουσα ευχαριστω..απο κανεναν ουτε καλα λογια ..αλλαδεν με ενιαζε το εεληνικο πνευμα χτυπησε παλι,...

dimpet
10-05-12, 18:31
Καλύτερα που δεν ακούς ευχαριστώ γιατί όπου παίζουνε πολλά ευχαριστώ και μπράβο παίζουνε και πολλές χριστοπαναγίες .

Samios60
10-05-12, 18:34
Χα Σωστος

ikaros1978
10-05-12, 19:01
Μπραβο Πλουταρχε.Λιγοι τεχνικοι μπορουν να καταλαβουν την χαρα τετοιας επιτυχιας καθως λιγοι επισης την εχουν γευτει μιας και περασες ολο το βουνο των προβληματων και βγηκες παληκαρι.

ΥΓ Μολις εφαγα ενα κομματι τουρτα απο κατι γενεθλεια και ειχε μεσα ενα BC547!!!!! :lool::lool::lool:

leosedf
10-05-12, 19:18
Πρώτο λάθος, τον "μηχανικό" έπρεπε να τον πετάξεις με τις κλωτσιές από εκεί μιας και είσαι ο ΜΟΝΟΣ υπεύθυνος στη δουλειά που κάνεις, αν γινόταν καμιά χοντρή ζημιά ο μηχανικός θα έπαιρνε μερίδιο ευθύνης? Οπότε φιλαράκι άσε με να δουλέψω και πάνε σπίτι σου μη σου γμσω. Όταν έχεις την ευθύνη εσύ σε κάτι τόσο σημαντικό σιγουρέψου ότι εφόσον έβαλε χέρι και ο άλλος να ενημερώσεις τους μλκες με τις γραβάτες ότι την πρώτη ρουτίνα την έκανε ο άλλος. Σε βοήθησε αλλά πρέπει να μετράς αυτά που σου λέει μη γίνει στραβή.

Δεύτερο λάθος είναι ότι περίμενες ευχαριστώ από γραβατάκηδες γραφειάδες, Κρίμα τέτοια διασκέδαση πάντως, έπρεπε να ήμασταν μαζί εκεί να γελάσουμε..

Συγχαρητήρια πάντως για την καλή σου δουλειά, εδώ φαίνεται ο καλός τεχνίτης.

aris285
10-05-12, 19:24
Δυστυχώς στις περισοτερες περιπτωσεις δεν ακους μπραβο απο αφεντικα. πες μπραβο στον εαυτο σου που τα καταφερες και ασε τους κεραταδες. να ξερεις ομως οτι κατα 99% το εκτίμησαν αυτο που εκανες.

leosedf
10-05-12, 19:28
Ο διευθυντής του ίσως, οι άλλοι μπα.

Samios60
10-05-12, 19:42
Ευχαριστω παιδια :-)

katmadas
10-05-12, 20:34
Ε ρε Πλουταρχε ωραιος............
Μονο που το θημασε και το γραφεις κιολας εδω σημαινει οτι σου χαραχτηκε αυτη η αναμνηση.
Οι αναμνησεις...............ξαναγυριζουνε............ .

κολας
10-05-12, 21:32
Το ευχαρηστω κανεις δεν το αναγνωριζει σήμερα!Αυτό που έχει σημασια όμως είναι οτι εσυ καταφερες να το φτιαξεις και αυτό το πραγμα μπωρει να σου δωσει και μεγαλυτερη πιστη στον εαυτό σου και όποτε το σκεφτεσαι σε κάποια δυσκολια να σε ενθαρυνει!

info@kalarakis.com
10-05-12, 22:00
Κατ αρχήν μπράβο
Από τους γραβατάκιδες δεν υπάρχει περίπτωση ν΄ακούσεις καλό λόγο.
ούτε από το διευθυντή αν και του γλίτωσες και τη δική του καρέκλα. Αυτός είναι υπεύθυνος και αυτός πρέπει να φροντίζει να έχεις εργαλεία και ανταλλακτικά.
για καλό και κακό θύμιζε του που και που ότι αν δεν είχες βρει το παραπεταμένο τώρα θα ήταν με του λοιπούς ανέργους Θα σου εγκρίνει τουλάχιστον ανταλλακτικά.
Για το παλιό μηχανικό όπως λέει και ο προηγούμενος ας τον έστελνες σπίτι του, τι ήρθε δηλαδή να επιβλέψει? και μετά ήρθε με τους λοιπούς να τους πει τι? ότι το έφτιαξε αυτός? το στόμα σου κλειστό σε ότι σε ρωτάει σχετικά με κώδικα κτλ Δίνε του κάποια επιφανειακή πληροφορία αλλά το σημαντικό στοιχείο λειτουργίας είναι για εσένα. Όταν έρθει η ώρα για μύωση προσωπικού (μακρυά από εμάς) τότε αυτό θα σου φανεί χρήσιμο. και μη λες οτι εσένα δεν πρόκειται να ....
Δεν ξέρω όλη την ιστορία με τον "παλιό" αλλά σίγουρα τους είπε ότι με τις οδηγίες του έφτιαξες τη μηχανή

Εύχομαι ακόμα καλύτερες επιτυχίες

Samios60
10-05-12, 22:24
Παιδια σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια βεβαια οπως θα ειδατε στην αρχη της περιγραφης της εμπειρειας μου λεω "οταν δουλευα" ναι σωστα μαντεψατε μετα απο καιρο και αφου αρχισαν οι μειωσεις πρωσωπικου ...ακομη το θυμαμαι σαν χθες ..ηταν παρασκευη κααι με ειχαν στειλη σε ενα αλλο εργοστασιο του ιδιου ομιλου για βλαβη σε κοχλιοτο συμπιεστη και τα παιδια εκει ζοριζονταν ..πηγα λοιπον τους βοηθησα και βγηκε η βλαβη ..γυρνωντας πισω στο εργοστασιο και λιγο πριν σχολασο (13.30 περιπου) χτυπα το τηλεφωνο οτι με ηθελε ο διευθντης εργοστασιου πηγα ...με ρωτησε πως πηγε η βλαβη γιατι (ως συνηθως ηταν επειγον) και μετα μου ειπε με κυνικο υφος οτι παυει η συνεργασια μας ....ταραχτηκα αλλα κρατησα την ψυχραιμια μου και εφυγα ....μετα λιγο καιρο εμαθα οτι απελυσαν και αυτον τον διεθυντη ...χαμος κανεις δεν νοιαζονταν για τεχνικους ,βλαβες ,βαρδις ,παραγωγες ηταν ο σωζον εαυτον σωθητω τωρα εχω ξεκινηση κατι δικο μου μακρια απο το καρκινομα του εργοστασιου

p.gabr
10-05-12, 22:43
ΠΛΟΥΤΑΡΧΕ
Ανοιξες ενα πολυ ωραιο θεμα
Σου κοπανησα ενα αστερι Ειναι ωραιο να μοιραζεσαι τις εμπειριες, μακαρι να συναιχιστει. ΟΛΟΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΕΧΟΥΝ

Τωρα βεβαια υπαρχουν και τα αρνητικα μας .........για αυτο ομως δεν θα αναφερθει κανεις

kostas_dh
10-05-12, 23:14
Πλούταρχε πιάστηκες κορόιδο. Εγώ θα "έψαχνα" στο internet και θα "έβρισκα" δήθεν την λύση η οποία θα κόστιζε κάποιες εκατοντάδες ευρώ για να έχω το μηχάνημα έτοιμο να έρθει με "courier" και να βγάλει παραγωγή σε δύο μέρες. Αν δεν πετύχαινα να το προγραμματίσω θα το "επέστρεφα" όπως και τα χρήματα. Τότε θα άκουγες και το ευχαριστώ διότι ουδείς ασφαλέστερος εχθρός από τον ευεργετηθέντα αχάριστο.

dimpet
10-05-12, 23:34
Αγαπητέ φίλε τα δήθεν σε βιομηχανία μη διανοηθείς ούτε να τα σκεφτείς και ούτε να τα πράξεις διότι δε κάνεις για βιομηχανία(δε το λέω προσωπικά μη παρεξηγηθώ). Είσαι εκεί να φτιάξεις τη μηχανή πιστεψέ με ξέρω τι σου λέω .Αμα το παίξεις δήθεν και κριψίνος ο βιομήχανος δε κολλώνει αν πάρει χαμπάρι οτι του το παίζεις δύσκολος και καθυστερείς εσκεμμένα σε ξηλώσανε και δε κολλώνουνε να φέρουνε τον ιδιο το κατασκευαστη που αυτός να είσαι σίγουρος οτι θα δώσει λύση. Οι γραβατάκηδες μπορεί να το παίζουνε κάπως αλλά δε λέει κάτι αυτό ξέρουνε όμως κατά βάθος ποιος είναι μάγκας και τον έχουν ανάγκη και όσο λιγότερα χα χου χου έχεις με αυτούς τόσο το καλύτερο.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
10-05-12, 23:45
Υπάρχουν καλοί τεχνικοί αλλά κακοί διαχειριστές του εαυτού τους και υπάρχουν καλοί διαχειριστές του εαυτού τους αλλά κακοί τεχνικοί .Ο συνδυασμός των δυο νομίζω ότι είναι πολύ δύσκολο κάπου πρέπει να ρίχνεις το βάρος .Τώρα καλώς ήρθες στο κλαμπ των ανέργων όσο για δική σου δουλεία άσε το είδαμε το άθλημα δεν είναι για Ελλάδα.

leosedf
11-05-12, 00:03
Παιδια σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια βεβαια οπως θα ειδατε στην αρχη της περιγραφης της εμπειρειας μου λεω "οταν δουλευα" ναι σωστα μαντεψατε μετα απο καιρο και αφου αρχισαν οι μειωσεις πρωσωπικου ...ακομη το θυμαμαι σαν χθες ..ηταν παρασκευη κααι με ειχαν στειλη σε ενα αλλο εργοστασιο του ιδιου ομιλου για βλαβη σε κοχλιοτο συμπιεστη και τα παιδια εκει ζοριζονταν ..πηγα λοιπον τους βοηθησα και βγηκε η βλαβη ..γυρνωντας πισω στο εργοστασιο και λιγο πριν σχολασο (13.30 περιπου) χτυπα το τηλεφωνο οτι με ηθελε ο διευθντης εργοστασιου πηγα ...με ρωτησε πως πηγε η βλαβη γιατι (ως συνηθως ηταν επειγον) και μετα μου ειπε με κυνικο υφος οτι παυει η συνεργασια μας ....ταραχτηκα αλλα κρατησα την ψυχραιμια μου και εφυγα ....μετα λιγο καιρο εμαθα οτι απελυσαν και αυτον τον διεθυντη ...χαμος κανεις δεν νοιαζονταν για τεχνικους ,βλαβες ,βαρδις ,παραγωγες ηταν ο σωζον εαυτον σωθητω τωρα εχω ξεκινηση κατι δικο μου μακρια απο το καρκινομα του εργοστασιου
Και δεν πήρες το plc να το ξηλώσεις να το βάλεις εκεί που ήταν και πριν χωρίς πρόγραμμα φυσικά μέσα?

Nikos235
11-05-12, 01:28
Κατάφερες νά δέσεις τόν γάιδαρο γιά νά έχεις εξασφαλισμένη τήν παραμονή σου στήν βιομηχανία δηλαδή νά έχεις μεροκάματο πού λένε αυτό μετράει , καί νά μείνει τό αφεντικό ευχαριστημένο από τίς δικές σου προσφερόμενες υπηρεσίες αυτό νά κοιτάς γιατί σήμερα πολλοί απολύονται από τίς δουλειές τους καί έχουν καί τίς φορομπηχτικές τής κυβέρνησις νά φέρουν είς πέρας.

Samios60
11-05-12, 07:53
Παιδια σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια στην βιομηχανια ΗΜΟΥΝ 25 χρονια δεν ειμαι χθεσινος καποια αλλη στιγμη θα σας αναφερω τι αλλα ειχα κανει στην συγκεκριμενη εταιρεια (ποσες πατεντες) οκ ειδα και καλες μερες δεν λεω οπως το 2001 με εστειλαν Νοτιο Αφρικη για ενα μηνα μαζι με ενα μηχανικο για να ξεκινησουμε ενα εργοστασιο που ειχε αγορασει το αφεντικο κατω εκει .Πολυ ωραια εμπειρεια ...αλλα και το 1998 με εστειλαν στην Γερμανια παλι μαζι με εναν μηχανικο για να επιβλεψουμε την κατασκευη μιας μηχανης αυτος στο μηχανικο καμματι και εγω στο ηλεκτρονικο και ηλεκτρολογικο πολυ ωραια και τοτε ..Τωρα θα μου πειτε περασμενα μεγαλεια ναι αλλες εποχες ..αλλος κοσμος .Οπως και να εχει η ζωη συνεχιζεται θα συνεχισουμε να παλευουμε μεχρι τελους

gcostas
11-05-12, 08:26
ΣΥΝΧΑΡΗΤΗΡΙΑ
φίλε μου, σε καταλαβένω, μετά από 56 ώρες δουλειά συνεχώς, ψάξιμο για την βλάβη και ταυτόχρονα λειτουργεία του εργοστασίου [μόνο εγώ μπορούσα-τολμούσα- να δουλεύω χειροκίνητα] βρήκα ότι σε κάποιον υποπίνακα αποθήκευσαν ένα τσουβάλι καθαριστικό με αμμωνία και οξειδόθηκαν τα καλώδια του δυκτιου.Επισκευή και ύπνος. Σημείωση είχα σχεδιάση όλη την εγκατάσταση και είχα γράψει το πρόγραμμα του PLC. Αποτέλεσμα " αφού ήταν κάτι που γινόταν γιατί δεν το έκανες πιο μπροστά." Μετά εναμιση χρόνο απόλυση λόγω έλειψης χρημάτων και ακόμα παλεύω να πάρω αποζημείωση και δεδουλευμένα, είμαι περήφανος όμως για τις στιγμές εκείνες ευχαριστημένος, ειναι αρρώστια φίλε μου το να αγαπάς την δουλειά σου.
Κώστας

Samios60
11-05-12, 08:42
Φιλε Κωστα σε καταλαβαινω απολυτα υπομονη ο καλος ο τεχνικος ποτε δεν χανεται και ναι συμφωνω ειναι αρωστια αλλα και ευχη να αγαπας την δουλεια σου

marios
11-05-12, 15:54
Τώρα μου θυμίσατε οταν δούλευα στα πλαστικά, απο βλάβες άλλο τίποτα!!:cursing:
Είχε απολυθεί κ ο μηχανικός και προσπαθούσαμε δύο άσχετοι να τρέξουμε
παραγωγή με 8 μηχανές:w00t: πολύ γέλιο...:glare:

Τώρα είμαι κ εγώ στο κλάμπ των ανέργων...

sotron1
11-05-12, 15:56
Τι έγιναν ρε παιδιά αυτά τα εργοστάσια . Υπάρχουν ακόμη;

Riggs
11-05-12, 17:07
1000 ΜΠΡΑΒΟ κι από εμένα Πλούταρχε!!!
Είναι λίγοι αυτοί που αγαπάνε τη δουλειά τους και μόνο αυτοί μπορούν να νιώσουν τη χαρά της δημιουργίας!
Το συμπέρασμα που έβγαλα σαν εκκολαπτόμενος ηλεκτρονικός είναι ότι χωρίς εμάς γρανάζι δε γυρνά!
Όσο για ευχαριστώ δε θα ακούσεις από πουθενά έτσι είναι ο καπιταλισμός, και θέλει τους εργαζόμενους φτηνούς, ευέλικτους και αναλώσιμους!