PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεσμολογία μεσω hdmi splitter



smartakis
10-05-12, 17:39
Καλησπέρα,
εχω κανει την παρακατω συνδεσμολογια και δεν μπορω να στειλω σημα απο το ps3 στην tv3.
Ενω μεσα απο την ιδια συνδεσμολογια το σημα του media player παιζει κανονικα.

Το καλωδιο που παει στην tv3 ειναι 10μετρα (hdmi) ενω αυτο που παει στην tv2 ειναι 1 μετρο (hdmi).
Θα ελεγα οτι το προβλημα ισως το δημιουργουσε το μακρυ καλωδιο αλλα εφοσον το media player παιζει παραλληλα και στις 2 τηλεορασεις δεν ευθυνεται το καλωδιο.

Η συνδεσμολογια ειναι:

Απο το Ps3 ενα hdmi παει στο splitter.
Απο το splitter ενα Hdmi παει στην tv1 και ενα hdmi sto switcher.
Επισης στο switcher παει και ενα media player (το οποιο εχω συνδεσει και παιζει κανονικα στις τηλεορασεις 2 και 3).
Απο το switcher ενα hdmi παει σε ενα αλλο splitter απο το οποιο παει ενα hdmi στην tv2 και ενα στην Tv3.
Το περιεργο ειναι οτι το media player παιζει κανονικα, ενω το Ps3 παιζει μονο στην tv2 ενω στην tv3 οχι.

Εφτιαξα και προχειρα ενα σχεδιο:

32863

jami
11-05-12, 17:56
Σε τί ανάλυση στέλνεις στην TV3;Δοκίμασες να χαμηλώσεις την ανάλυση του PS3;Να την κάνεις 1080i,ίσως;

smartakis
12-05-12, 09:24
Το εχω κανει αλλα τπτ :( Συνδεσα μια αλλη tv πανω και παιζει κανονικα ομως. Αρα το προβλημα ειναι στην tv τελικα. Ομως τι προβλημα μπορει να ειναι αφου οταν το συνδεω απ'ευθειας χωρις hdmi splitter παιζει κανονικα?

jami
13-05-12, 02:38
Τί να σου πώ και εγώ!Άβυσσος η ψυχή του....:confused1:

vasilllis
13-05-12, 15:34
για να παρουμε μια ιδεα ποια ειναι τα switcher-splitter.
γιατι τα συνδεσες ετσι; ειναι σε διαφορετικα δωματια;ισως και για αυτο να μην παιζει.