PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με ballast xenon



dimitris.stef
11-05-12, 23:47
καλησπερα γνωριζει κανεις τι μπωρει να φταιει στο ballast (http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CFsQFjAA&url=http%3A%2F%2Ftechteam.gr%2Fforum%2Ftopic%2F885 45-ti-einai-to-ballast%3F%2F&ei=LWqtT7P5NMfd8APgmdDWDA&usg=AFQjCNEejQBx3P1CRuwRYjDvAtuUi6QXuw&sig2=33PkCH6We2Hca9fLMeC6BA) προσπαθει να αναψει τη λαμπα αναβοσβηνει μια στο τοσο την αναβει.κανενας πυκνωτης να επεσε? εχει κανεις εμπειρια ? 3292132922329233292432925 απο τη πλευρα που δεν εχει καλωδιο ειναι η υψιλη

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
12-05-12, 00:12
Ότι και να είναι χαλασμένο δεν βλέπω να επισκευάζετε με ρητίνη επάνω

Phatt
12-05-12, 01:10
Δοκιμασες να βαλεις αλλη λαμπα να δεις οτι δεν ειναι η λαμπα; Η ρητινη αυτη που εχουν τα ballast δεν ειναι σαν τις αλλες ρητινες που ειναι σκληρες, ειναι σαν σφουγγαρι και κοβεται ευκολα.Δεν εμποδιζει στην επισκευη.

dimitris.stef
12-05-12, 02:01
το δωκιμασα με αλλη λαμπα το ιδιο κανει. και η λαμπα ειναι καλη. η ρυτινη ειναι μαλακια σαν σιλικονη

Phatt
12-05-12, 02:04
Βγαλε την ρητινη οσο μπορεις να δει κανενας ανθρωπος καλες φωτογραφιες μπας και καταφερει να σε βοηθησει.

Christos E
12-05-12, 02:22
Λείπει ένας πυκνωτής ή μου φαίνεται εμένα? Φαίνεται μία "τρύπα"-κενή θέση στην ρητίνη στις φωτογραφίες 1,3,5

PCMan
12-05-12, 02:23
Βγαλε την ρητινη οσο μπορεις να δει κανενας ανθρωπος καλες φωτογραφιες μπας και καταφερει να σε βοηθησει.

Πάρε άλλο. 6€ έχει. (http://www.ebay.com/itm/Car-35W-HID-Slim-Ballast-for-Xenon-Light-H1-H3-H7-H9-H10-H11-9005-D2S-All-Size-/170825773868?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item27c602732c)

dimitris.stef
12-05-12, 21:15
εχεις δικιο καλα προσεξες τιν ωρα που το εβγαζα απο το καβουκι του τρυπισε με το κατσαβιδη και το ξεκολησα. το καθαρισα αν βγαλει καποιος ακρη και βοηθεισει

dimitris.stef
12-05-12, 21:18
αυτες ειναι η φωτο

xsterg
12-05-12, 21:26
με το ξυσιμο με το κατσαβιδι μπορει παντως να εγιναν χειροτερα τα πραγματα. αν εχει 6€ οπως λεει ο φιλος δεν αξιζει τον κοπο.

dimitris.stef
12-05-12, 21:29
το ειδα στο e bay αν και δεν εχω παραγγειλη ποτε ειναι τ τελευταια επιλογη θα προτιμουσα να ητα απο ελλαδα

PCMan
12-05-12, 21:50
το ειδα στο e bay αν και δεν εχω παραγγειλη ποτε ειναι τ τελευταια επιλογη θα προτιμουσα να ητα απο ελλαδα

Από ελλάδα υπολόγισε 30-40€ και λίγα λέω.

Το ότι δεν έχεις παραγγείλει ποτέ, δεν είναι δικαιολογία. 5 λεπτά θες να βγάλεις μια κάρτα σε μια τράπεζα και άλλα 5 να φτιάξεις paypal. Δεν υπάρχουν άλλα έξοδα.
Αν έχεις τόσα πολλά λεφτά και θέλεις να τα χαρίζεις σε κλέφτες, τότε πάω πάσο.

dimitris.stef
12-05-12, 22:11
λευτα για πεταμα δεν εχω γιαυτο και προσπαθισα και το ανοιξα μηπως και το φτιαξω. εχει μια διαδικασια η παραγγελια την οποια θα ηταν καλητερα να μου εδειχνε καποιος φιλος που παρηγγειλε. ξερω εδω τα κοπανανε

error
12-05-12, 22:18
Η πλακέτα στην εξοδο δεν πρέπει να βγάζει 23ΚV. Αυτά βγαίνουν με πολλαπλασιαστή που είναι πάνω στο καλώδιο πρίν τα βύσματα που κουμπώνουν στις λάμπες.
Δοκίμασε με 12V να δείς αν φταίει η πλάκέτα ή ο τελικός πολλαπλασιαστής. (δε ξέρω να σου πώ πόσα βόλτ πρέπει να δεις στην έξοδο της πλακέτας.)
Τουλάχιστον θα ξέρεις 50-50 από που να ξεκινήσεις...

dimitris.stef
12-05-12, 22:47
το δοκιμασα πηρα απο το αλλο μπαλαστ τιποτα το ιδιο .νωμιζα αυτο ειναι το καν μπασ , εχω και ενα αλλο συνολο που εχει μονο μπαλαστ και δινει κατευθειαν στη λαμπα αρα εχει μεσα στο μπαλαστ την υψιλη.

Phatt
12-05-12, 23:04
Οπως τα λεει ο Δημητρης, αναλογα το ballast, αλλα εχουν ενα πλακετακι επανω στο καλωδιο που δινει την υψηλη και αλλα το εχουν μεσα στο ιδιο.Τα slim line τα πιο καινουρια το εχουν εξω σιγουρα.Σε καθε περιπτωση, αμα δε δεις το κλασικο κουτακι με τη ριτηνη εξω, 100% δινει την υψηλη μεσα απο το ballast.

PCMan
13-05-12, 03:29
λευτα για πεταμα δεν εχω γιαυτο και προσπαθισα και το ανοιξα μηπως και το φτιαξω. εχει μια διαδικασια η παραγγελια την οποια θα ηταν καλητερα να μου εδειχνε καποιος φιλος που παρηγγειλε. ξερω εδω τα κοπανανε
Κι εγώ το έχω κάνει. Παιδεύτηκα όμως χωρίς λόγο για κάτι που κάνει 6€. Αν θέλεις να το φτιάξεις έτσι για εμπειρία, οκ. Αλλιώς δεν αξίζει.
Όσο για την διαδικασία, τι σκας? Εμείς τι κάνουμε εδώ? Πες μου προσωπικά κιόλας να σου δώσω msn να τα λέμε και live βήμα βήμα ;)
Δεν κοπανάνε απλά... Κανονική ληστεία κάνουν...


Η πλακέτα στην εξοδο δεν πρέπει να βγάζει 23ΚV. Αυτά βγαίνουν με πολλαπλασιαστή που είναι πάνω στο καλώδιο πρίν τα βύσματα που κουμπώνουν στις λάμπες.
Δοκίμασε με 12V να δείς αν φταίει η πλάκέτα ή ο τελικός πολλαπλασιαστής. (δε ξέρω να σου πώ πόσα βόλτ πρέπει να δεις στην έξοδο της πλακέτας.)
Τουλάχιστον θα ξέρεις 50-50 από που να ξεκινήσεις...

Μόνο τα Slim έχουν τον μετασχηματιστή έξω. Αυτό είναι fat και εκτός αυτού ο υψηλής φαίνεται σε όλες τις φωτογραφίες.

dimitris.stef
14-05-12, 00:00
νικο ειδη ειχα μπει στη διαδικασια πριν το ανοιξω οτι θα παρω αλλο και ας το εφτιαχνα. ειμουν περιεργος δυο ειχα ιδια και βγαλανε το ιδιο προβλημα τι ζορι τρωνε και απο εμπειρια. σε ευχαριστω για τι προσφωρα τις βοηθειας αν μπω στη διαδικασια θα σου πω να με βοηθησεις

PCMan
14-05-12, 05:20
νικο ειδη ειχα μπει στη διαδικασια πριν το ανοιξω οτι θα παρω αλλο και ας το εφτιαχνα. ειμουν περιεργος δυο ειχα ιδια και βγαλανε το ιδιο προβλημα τι ζορι τρωνε και απο εμπειρια. σε ευχαριστω για τι προσφωρα τις βοηθειας αν μπω στη διαδικασια θα σου πω να με βοηθησεις

Έτσι είναι αυτά. Όλα τα κινέζικα/φτηνιάρικα ballast έτσι είναι. Αμα τα σκάσεις για ένα σωστό κιτ xenon (πχ osram) τότε δε θα έχεις πρόβλημα για χρόνια. Μιλάμε όμως για 500+€. Για παράδειγμα, εμένα το αμάξι μου είναι 01 μοντέλο και έχει απο τη μάνα του xenon. Ε, 11 χρόνια τώρα όποτε το ανάβω, ανάβει και δε μου έχει κάνει τίποτα κουφό.

Phatt
14-05-12, 07:13
Ετσι ειναι, και σε Honda που εχω δει, ειναι της Mitsubishi Electric τα ballast, ειναι πολυ μεγαλα σε σχεση με αυτα που κυκλοφορουν στο εμποριο και λειτουργουν απροβληματιστα χρονια τωρα...Σε ολα τα εργοστασιακα xenon συστηματα το ιδιο ειναι...