PDA

Επιστροφή στο Forum : C Compiler



gI@
12-05-12, 13:47
Γειά σας, ξέρει κάποιος κανένα άλλων compiler για προγραμματισμό PIC C18 εκτος απο τον MPLAB, το έχω αλλά δν δουλεύει σωστά, προσπάθησα να το ρυθμίσω αλλά μου κάνει BUILD FAILED. Κάποιος που να ξέρει..?

Ευχαριστώ

somone
12-05-12, 15:06
Αν θέλεις δώσε περισσότερες λεπτομέριες για το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις όπως τι λάθος/θη βγάζει το πρόγραμμα όταν πας να κάνεις build, απο που προέρχετε ο κώδικας που θες να κάνεις build (γιατι μπορεί να έχει γραφτεί για άλλον compiler οπότε να θέλει τροποποιήσεις).

Γενικά το MPLAB είναι περιβάλλον ανάπτυξης που υπόστηρίζει διάφορους compiler όπως τον C18, HI-TECH C κλπ. Εσύ ποιον compiler έχεις; Ιδιαίτερα δημοφιλής compiler είναι και ο CCS οπότε δες μήπως ο κώδικάς σου είναι γραμμένος για αυτόν.

gI@
12-05-12, 17:05
Γράφω στο MPLAB κάνω ενα απλό με Void(){} για να δώ αν μπορώ να κάνω build αλλά δν μπορέι, έχω διαβάσει κάτι οδηγούς στο internet αλλά δέν μπορώ να εντοπίζω κάτι βιβλιοθήκες που μου ζητάει. Για το CCS ξέρω αλλά δν μπορώση να το βρώ, μπορείς να μου πείς απο που μπορώ να τον βρώ...Σε ευχαρισώ για την άμεση απάντηση.

στεφανος μιχαλης
12-05-12, 17:24
μπορεις να ανεβασεις το πλήρη κώδικα που κάνεις build??? ετσι θα είναι ποιο ευκολη η βοηθεια

klik
12-05-12, 17:45
Δεν είναι σωστή η έκφραση Void() {}.
Θα μπορούσε να είναι


void Void(void) {}

αλλά αν κάνεις λάθος οποιοδήποτε γράμμα (αν κάνεις κάποιο κεφαλαίο αντί για πεζό ή το ανάποδο) πάλι δεν θα περνά τον compiler.

Δοκίμασε το εξής:


#include <p18f1320.h>

void main(void){
Nop();
}


γράψε τα λάθη που σου βγάζει (αν σου βγάζει).

gI@
14-05-12, 13:28
Το κατάφερα και έκανα το BUILD με το MPLAB το πρόβλημα ήταν κάποιες βιβλιοθήκες που δεν τις είχε προεγκατεστημένες για το C18, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.