PDA

Επιστροφή στο Forum : Μηχανάκι καίει συνεχώς τις λάμπες του...



Λιάτης
13-05-12, 00:45
Καλησπέρα παιδιά!..Το μηχανάκια του κολλητού μου καίει συνεχώς τις λάμπες του...Του είπαν οτι είχε χαλασμένο ανορθωτή, τον άλλαξε, άλλαξε και μπαταρία και μόλις πατήσει μια γκαζιά πάλι τα ίδια...Υπάρχει κάποιος απλός και φθηνός τρόπος να φτιαχτεί αυτό?

vasilllis
13-05-12, 00:48
μην γκαζωνει πολυ????ειναι μια λυση και αυτο


ο ανορθωτης φταιει.Τη ταση του βγαζει στην γκαζια?τον αλλαξανε?

NIKTRALYS
13-05-12, 00:49
Καλησπέρα παιδιά!..Το μηχανάκια του κολλητού μου καίει συνεχώς τις λάμπες του...Του είπαν οτι είχε χαλασμένο ανορθωτή, τον άλλαξε, άλλαξε και μπαταρία και μόλις πατήσει μια γκαζιά πάλι τα ίδια...Υπάρχει κάποιος απλός και φθηνός τρόπος να φτιαχτεί αυτό?

Mαλλον εχει προβλημα στον αυτοματο,που πιθανως ειναι ξεχωριστα απ τον ανορθωτη.Ο αυτοματος κραταει την ταση μεχρι περιπου 14 volt για να μην χαλαει η μπαταρια απο υπερφορτωση.

Λιάτης
13-05-12, 00:51
Χαχαχαχαχα...Βασίλη κατ'αρχήν ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκρισή σου...Το μηχανάκι το έχει στο ρελαντί και μόλις πατήσει γκάζι να ξεκινήσει π.χ. τις καίει...Είχε χαλασμένο ανορθωτή, τον άλλαξε και πάλι τα ίδια του κάνει...

Λιάτης
13-05-12, 00:51
Νικόλα είναι παπί...Είναι 6-βολτα όλα...

NIKTRALYS
13-05-12, 00:58
Νικόλα είναι παπί...Είναι 6-βολτα όλα...

Απ οτι θυμαμαι και στο δικο μου ,το στογγυλοφαναρο με το αποσπωμενο το ντεποζιτακι,ειχα αλλαξει αυτοματο.Ηταν ενας μικρος με ψυκτρα ,ολη του η πλευρα,δεν θυμαμαι που ηταν .Ασχετα τα volt αυτοματο εχει.

Λιάτης
13-05-12, 01:00
Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σου...Και αυτό στρογγυλοφάναρο είναι...Θα τον ενημερώσω...:001_smile:

NIKTRALYS
13-05-12, 01:03
Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σου...Και αυτό στρογγυλοφάναρο είναι...Θα τον ενημερώσω...:001_smile:

Μακαρι να το φτιαξει.Τι μου θυμισες με το παπακι.Να σαι καλα.

Λιάτης
13-05-12, 01:03
¶!..Επίσης, ξέχασα να πώ οτι ενώ έχει αλλάξει πρόσφατα μπαταρία, δεν δουλεύουν ούτε τα φλας, ούτε η κόρνα...

Λιάτης
13-05-12, 01:04
Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!..:001_tt2:

NIKTRALYS
13-05-12, 01:06
¶!..Επίσης, ξέχασα να πώ οτι ενώ έχει αλλάξει πρόσφατα μπαταρία, δεν δουλεύουν ούτε τα φλας, ούτε η κόρνα...
α
Αν την υπερφορτωσε μπορει και να ειναι αχρηστη.Ας ψαξει και για καμια ασφαλεια καμενη.Μια μεγαλη μετα την μπαταρια εχει σιγουρα.

xsterg
13-05-12, 01:07
βρε παιδια. με βολτομετρο μετρησατε τασεις? ρελαντι, με γκαζι κλπ.

Λιάτης
13-05-12, 01:08
Μα είναι 2-3 ημερών...Γίνεται να υπερφόρτωσε σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα? Και δεν πήγε και πουθενά μακριά για να δουλεύει συνέχεια...

Λιάτης
13-05-12, 01:09
βρε παιδια. με βολτομετρο μετρησατε τασεις? ρελαντι, με γκαζι κλπ.

Όχι...Και αφού όλα είναι καινούργια, δεν βρίσκω και τον λόγο...

NIKTRALYS
13-05-12, 01:13
βρε παιδια. με βολτομετρο μετρησατε τασεις? ρελαντι, με γκαζι κλπ.

Εχει δικιο.Μετρηστε την ταση στην μπαταρια σβηστο,στο ρελαντι ,και με γκαζι.Αν με γκαζι ανεβαινει πολυ τοτε ειναι αυτο που λεω.

Λιάτης
13-05-12, 01:14
Οκ!..Σας ευχαριστώ για την βοήθειά σας...

kostas30
13-05-12, 02:06
κοιτα για καμενη ασφαλεια απο την μπαταρια επισης πρεπει να υπαρχει κ μια βατικη αντισταση σε μεταλικο πλαισιο το οποιο γειωνετε πανω στο σκελετο και εχει ενα ροζ καλωδιο αυτη η αντισταση ειναι για τις υπερτασεις αν ειναι καμενη η δεν υπαρχει καθολου εχεις προβλημα η τιμη της αντιστασης ειναι μερικα ΩΜ
Τωρα αν δεν αναβουν φλασ κ κορνα και η ασφαλεια της μπαταριας ειναι οκ κοιτα πρωτα αν εχουν καει απο υπερταση κοιτα το φλασερ ενα βαρελακη διπλα στην μπαταρια αν ολα οκ μετα κοιτα τον διακοπτη και γενικα ολη την πλεξουδα μηπως εχει βγει κανενα φισακη η εχει κοπει κανα καλωδιο αυτα τα λιγα.

Λιάτης
13-05-12, 14:23
Εντάξει Κώστα...Σε ευχαριστώ και εσένα για τις πληροφορίες...

vasilllis
13-05-12, 15:17
καλα, πηγε στον μαστορα, του αλλαξε οτι του αλλαξε,δεν δουλευει τιποτα, φλας,φωτα κορνα,αληθεια τον πληρωσε;;;

Λιάτης
13-05-12, 16:28
Δεν το πήγε σε μάστορα...Εγώ του είχα πεί οτι θέλει μπαταρία...Και ο ξάδερφός του, που παλιά ήταν δικό του το παπί, του άλλαξε τον ανορθωτή...Μετά άλλαξε και την μπαταρία...

vasilllis
13-05-12, 18:53
να ξερεις παντως οτι αν δεν εχεις μπαταρια τοτε θα καιει τα φωτα εχει δεν εχει αλλο προβλημα γιατι εχει την μπαταρια σαν ενα καταναλωτη.

vellamos
29-05-12, 10:40
μιπως το παπι ειναι πειραγμενο???τπτ κυλυνδροπιστονα???αν ειναι πιραγμενο ειναι λογικο...... ενα glx που ειχα οταν ειμουν και εγω καγκουρας(χαχα) και το ειχα 59 μισο εκτος απο κωλοφαναρο δεν ειχα ουτε λαμπακι πανω του. και το κωλοφαναρο το ειχα συνδεσει με αντισταση και δεν το εκαιγε....

PCMan
29-05-12, 16:03
μιπως το παπι ειναι πειραγμενο???τπτ κυλυνδροπιστονα???αν ειναι πιραγμενο ειναι λογικο...... ενα glx που ειχα οταν ειμουν και εγω καγκουρας(χαχα) και το ειχα 59 μισο εκτος απο κωλοφαναρο δεν ειχα ουτε λαμπακι πανω του. και το κωλοφαναρο το ειχα συνδεσει με αντισταση και δεν το εκαιγε....

Εντελώς άσχετο αυτό που λες...

Λιάτης
29-05-12, 20:44
Όχι, δεν είναι πειραγμένο ούτως ή άλλως...Προς στιγμήν του έβαλε 12βολτο ανορθωτή και δεν το ζορίζει πολύ και είναι οκ...