PDA

Επιστροφή στο Forum : Μια αλλη εμπειρια



Samios60
13-05-12, 09:45
Λοιπον παιδια δειτε μια αλλη εμπειρία οσο ημουν στο εργοστασιο. Ειναι πρωι καποιο καλοκαιρι πινω τον καφε μου και ετοιμαζομαι να παω στην παραγωγη γιατι οπου ναναι θα ξεκινουσε ,ξαφνικα (παλι) χτυπα το τηλεφωνο βλαβη στο ...ταδε τμημα του εργοστασιου .βαζω το καπελακι μου και μεταβαινω στο συγκεκριμενο καμματι του εργοστασιου ,ηδη βλεπω απο μακρια τον χειριστη της μηχανης που με περιμενει ,οπως βαδιζω περναω διπλα απο αλλα μηχανηματα ψυκτικα και τα πρισσοτερα απο αυτα κομπουτερε οπως θα τα λεγαμε .Το ματι μου παιρνει ενα alarm οπως περνω διπλα σε ενα απο αυτα ,σταματω κοιτω την οθονη πραγματι εχει ενα alarm απλωνω το χερι μου και ...παταω το reset ...ακουγετε ο χαρακτηριστικος ηχος ανοιγματος βαλβιδος 'κλακ' και στην συνεχεια και σε κλασματικα δευτερολεπτα τυλιγομαι απο ενα ασπρο συνεφο .....τι συνεφο ?? αμμωνιας σε εξαερωση ..εκεινη την ωρα φαινετε ημουνα σε διαδικασια εισπνοης ...νοιωθω την αμμωνια να κατεβαίνει στουν πνευμονες και ξαφνικα ..πως ειναι σαν με ενα διακοπτη να κοβεις την αναπνοη ετσι εγινε δεν μπορουσα με τιποτα να αναπνευσω ...προσπαθουσα να παρω ανασα αλλα ματαια .... ο χειριστης ειχε δει την φαση και ετρεξε προς το μερος μου και αρχισε να με χτυπα στην πλατη ...τιποτα ημουνα σιγουρος οτι παει θα πεθανω ...αρχισα να περπατω γρηγορα πρεπει να ειχαν περασει τουλαχιστον 50 δευτερολεπτα χωρις να μπορεσω να αναπνευσω ....τρομερο συναισθημα να μην σας τα πολυλογο εκανα μια διαδρομη γυρω στα 200 μετρα με τον χειριστη να με κτυπα συνεχεια στην πλατη και εγω να αγωνιζομαι να ανπνευσω ..ομως τα πνευμονια μου ηταν σαν να τα ειχες δεσει με σχοινη ....τελικα και μετα απο σιγουρα 1,5 με 2 λεπτα πηρα την πρωτη ανασα ξερφακαραν τα πνευμονια μου απο την αμμωνια .....ποτε δεν θα ξεχασω αυτη υην εμπειρια ... οσο για το μηχανημα τελικα διαπιστωθηκε οτι ειχε τρυπηση το λεγομενο drain λαδιου και την πατησα .....:crying:

jami
13-05-12, 10:38
Ηθικό δίδαγμα: "Η εργασία σκοτώνει!"

sotron1
13-05-12, 16:31
Άρα, καλύτερα άνεργος και ασφαλής. :001_rolleyes:

LOL.

NIKTRALYS
13-05-12, 23:17
Aπ τον υπνο δεν πεθανε κανενας.

lepouras
14-05-12, 02:40
Aπ τον υπνο δεν πεθανε κανενας.
Γεννήθηκα κουρασμένος, ζω για να ξεκουραστώ:lool:

aris285
14-05-12, 08:57
Φιλε μου διαροη αμμωνιας ειχα πριν απο ενα μηνα στο εγοστασιο που δουλευω. και χρειαστηκε να δουλευω επι μια ωρα μεσα σε ενα ντουμανιασμενο απο αμμωνια μηχανοστασιο με μασκα ασφαλως για να σταματισω την διαροη. ευτυχως τα πνευμονια μου την εχουν συνιθησει και να πω την αληθεια γουσταρω να την ρουφαω:lool::biggrin:
παντως να ξερεις οτι η αμμωνια ειναι απο τα καλητερα στειρωτικά ειδικα αμα σε καψει στα π@π@ρια καταστραφηκες.

αθικτον
14-05-12, 11:47
Καλημερα φιλε Πλουταρχε.

Αν μου επιτρεπεις να σε ρωτησω κατι:

Για ποιο λογο δημοσιευσες τη δυσκολη στιγμη που περασες; Ποιος ηταν ο στοχος σου;

Αν καποιος σου ελεγε οτι αυτο που επαθες ηταν στημενο,θα το πιστευες; προφανως οχι.

Δες ομως μια περιεργη συμπτωση: η αμμωνια εφτασε στη μυτη σου,ακριβως τη στιγμη που θα εισεπνεες.

Σκεψου για λιγο αυτον τον περιεργο συγχρονισμο.

Η γνωμη μου ειναι πως θα πρεπει να διηγηθεις σε ιερεα το συμβαν και να ζητησεις βοηθεια,να προσευχηθει για σενα.

Μπορει να σου φαινεται οπισθοδρομικο "εν ετει" 2012 ,αλλα καντο για να γλιτωσεις.

-nikos-
14-05-12, 12:36
υπαρχουν δουλειες
επικινδυνες και καλοπληρομενες
και
επικινδυνες και κακοπληρομενες
δεν νομιζω οτι ο ιερεας θα μου
υποδηξει αν πρεπει να συνεχισω η να σταματισω [ζυγιζω το αν αξιζει τον κοπο και αποφασιζω]
συμφωνω
οτι το καρμα καποιου μπορει να του φερει περισωτερα ''ατυχηματα''

αλλα ισως η μεγαλυτερη ''αμαρτια'' που μπορει να εχει να
ειναι η ΕΘΕΛΟΤΥΦΛΙΑ [και θα επρεπε να συγκαταλεγεται στα 7 θανασιμα αμαρτηματα μαζι με την οκνηρια]

κατα τα αλλα παντα υπαρχουν κινδυνοι για εργατικα ατυχηματα-δυστηχηματα.

Samios60
15-05-12, 21:46
Ο λογος που το δημοσιεω ειναι οτι ολοι μας πρεπει να προσεχουμε πολυ στον εργασιακο χωρο ειδικα αν εχουμε να κανουμε με επικινδυνα μηχανηματα και οσο ποιο πολυ τα ξερουμε τοσο ποιο πολυ ειναι επικίνδυνα.....¨-)

αθικτον
23-05-12, 19:36
Αν ειναι να "γινει" δεν τ'αποφευγεις οσο και να προσεξεις φιλε Νικο.

Γι'αυτο χρειαζεσαι τη βοηθεια του θεου.

Εκει "κολλαει" ο ιερεας,να του πει δυο λογια για σενα,να σε λυπηθει και να γλιτωσεις.

-nikos-
23-05-12, 19:51
το καρμα και η επιβαρυνση-ελαφρυνση του
ειναι μεγαλο θεμα.

η εξομολογιση δεν σωνει τον αμαρτανον σωνει ΜΟΝΟ τον λανθανον
γιατι οι αμαρτιες ειναι
πουλια που πετωντας ξαναγυριζουν σε αυτον που τις εκανε
και στου βοδιου το κερατο να κρυφθει θα τον βρουν
και αν ειναι αρκετες θα τον βρουν και στην επομενη εμψυχωση για
να ζησει την προσοπικη του κολαση.

spyropap
23-05-12, 20:47
το καρμα και η επιβαρυνση-ελαφρυνση του
ειναι μεγαλο θεμα.

η εξομολογιση δεν σωνει τον αμαρτανον σωνει ΜΟΝΟ τον λανθανον
γιατι οι αμαρτιες ειναι
πουλια που πετωντας ξαναγυριζουν σε αυτον που τις εκανε
και στου βοδιου το κερατο να κρυφθει θα τον βρουν
και αν ειναι αρκετες θα τον βρουν και στην επομενη εμψυχωση για
να ζησει την προσοπικη του κολαση.

Εγώ λέω πως δεν υπάρχουν αμαρτίες ούτε αμαρτάνον ούτε λανθάνον.
Υπάρχουν επιλογές.

Και δεν υπάρχει διαφορά αξίας σε καλό κ κακό. Στο μυαλό μου δεν διαχωρίζω καλό/κακό.
Αφού τα έφτιαξε ο ίδιος δημιουργός θεός τότε είναι αναγκαία, ισότιμα, ισάξια.
Νομίζω είναι ανθρώπινο χαρακτηριστικό η λογική του χαρακτηρισμού κ διαχωρισμού σε καλό/κακό.
Ίσως είναι μια διαστροφή του ανθρώπινου εγκεφάλου /γονιδίωνDNA.
Έχει ενδιαφέρον πως το καλό το δικό σου τυχαίνει να είναι κακό δικό μου και το αντίστροφο.

Ποιός είναι ο κριτής; Ο κοσμικός κριτής δεν έχει ανθρώπινο DNA. Για την ακρίβεια δεν έχει ύλη.
Η ύλη είναι κατασταλτικός παράγοντας που περιπλέκει δομές. Έχοντας ύλη δεν μπορείς να είσαι πανταχού παρόν και τα πάντα πληρών.

Με την λογική ότι ουδείς άνθρωπος αναμάρτητος, αυτό που αξιολογούμε είναι το πόσο σημαντική ή μη είναι κάποια επιλογή πρώτα για εμάς κ έπειτα για τους άλλους. Δηλαδή συνηθίζουμε να κρίνουμε με εγωκεντρικά κριτήρια.

Τι γίνεται όταν δεν ακολουθεί επόμενη εμψύχωση; Πώς ανακυκλώνεται η ενέργεια όταν δεν παίρνει την μορφή ύλης;
Γίνεται πνεύμα ελεύθερο ικανό να ταξιδέψει σε άλλες διαστάσεις πέραν των γνωστών.

Samios60
28-05-12, 22:37
Δεν υπαρχει κακο μονο καλο καkο λεμε το κατωτατο σημειο της κλιμακας του καλου ..οπως δεν υπαρχει σκοταδι μονο φως σκοταδι λεμε το κατωτερο σμειο της κλιμακας του φωτος δεν υπαρχει κρυο μονο θερμοτητα κρυο ονομαζουμε το κατωτερο σημειο της κλιμακας της θερμοτητας
Albert Einstein