PDA

Επιστροφή στο Forum : κουδούνι οικίας και εξαεριστήρας..



enbi
15-05-12, 17:50
είναι μεγάλη ανάγκη παιδιά.. μου ζήτησε ένας φίλος μου να του εγκαταστήσω κουδούνι στο σπίτι του καθώς επίσης και εξαεριστήρα για το μπάνιο.. ηλεκτολόγος είμαι αλλά δεν έχω εμπιρία καθόλου σε ηλ εγκαταστάσεις... μπορείτε να με βοηθήσετε να μου δώσετε οδιγίες και για τα δύο για τον τρόπο εγκαταστασης??? σας ευχαριστώ..

FILMAN
15-05-12, 17:55
ηλεκτολόγος είμαι αλλά δεν έχω εμπιρία καθόλου σε ηλ εγκαταστάσεις...
Πώς γίνεται αυτό;

plouf
15-05-12, 18:10
πηγαινε αγόρασε τα και παίξε λίγο σπίτι σου..

το κουδούνι είναι απλός διακόπτης...
ο εξαεριστήρας απλός κινητήρας.. αν τα δεις θα τα καταλάβεις..

μιλάς για τελείως απλα πράγματα.. με τι έχεις ασχοληθεί εσύ ? ως ηλεκτρολόγος !?

enbi
15-05-12, 18:19
φίλοι μου, λόγο κρίσης όπως ξέρετε και σερβιτόρος είναι δύσκολο να βρείς δουλειά..εγώ πριν 2 μήνες τελείωσα...
ο εξαεριστήρας συνδέεται κατευθείαν στον πίνακα πχ?
το μπουτόν του κουδουνιού που καταλήγει και με τι καλώδιο συνδέεται?
συγνώμη που σας ρωτώ απλές ερωτήσεις αλλα προτιμώ να ρωτήσω παρά να το παίξω έξυπνος...

plouf
15-05-12, 18:27
το κουδουνι 8έλει μονιμα 230βολτ και δυο κουδουνοσυρματα εως έξω στο κουμπι.

τωρα για το εξαριστήρα αναλογα ποσο μεγάλος ειναι, λογικα θα ειναι μικρος αρα μπορεις να παρεις απο μια γραμμη εκει κοντα πριζας.


πάντως δεν τα διδαχτήκατε στη σχολη ?! τεσπα.. ξεσκόνισε λίγο τα βιβλία σου και δοκίμαζε , ειναι οι μόνιμες δικές μου συμβουλές...

enbi
15-05-12, 18:32
σ ευχαριστώ πολύ.. αυτό ήθελα απλός να σιγουρευτώ οτι και εγώ σωστά τα είχα σκεφτεί.. απλά είναι μεγάλη ανάγκη γιατί σε μια ώρα πάω στον φίλο μου και δεν έχω εδώ βιβλία... και πάλι σ ευχαριστώ!

agis68
15-05-12, 22:09
με την εγκατάσταη του ανεμιστήρα προσοχή για την υγρασία!!! δεν παιζουμε! Θελει καλή μόνωση

Παντως Χρήστο δεν ήξερα οτι το κουδούνι εχει 230V τα κουδούνια που εχουμε σε όλη τη πολυκατοικία είναι με 12V !!! και στο εξοχικό ολά με 12v

katmadas
15-05-12, 22:34
με την εγκατάσταη του ανεμιστήρα προσοχή για την υγρασία!!! δεν παιζουμε! Θελει καλή μόνωση

Παντως Χρήστο δεν ήξερα οτι το κουδούνι εχει 230V τα κουδούνια που εχουμε σε όλη τη πολυκατοικία είναι με 12V !!! και στο εξοχικό ολά με 12v

Ενοητε και μαλιστα εναλασομενα.

Να και ενα σχεδιακι για του λογου το αληθες:
33120

Τωρα βεβαια δεν ξερω αν υπαρχουν με 220.
Απο οσο ξερω παντως και τα ηλεκτρονικα εχουν μετασχηματιστη.

xsterg
15-05-12, 23:02
ασε το καλυτερα φιλε μου. και ζημια μπορει να κανεις και να σκοτωθει κανενας. αν δεν ξερεις ασε να το κανει καποιος που ξερει καλυτερα απο εσενα. παντως ειναι απαραδεκτο να λες οτι εισαι ηλεκτρολογος και να μην μπορεις να υλιποιησεις αυτα τα τοσο απλα κυκλωματα που οχι ηλεκτρολογος, αλλα οποιοσδηποτε με ελαχιστη ενασχοληση με τα ηλεκτρολογικα-ηλεκτρονικα κανει και μαλιστα με ασφαλη τροπο. αληθεια οταν λες ηλεκτρολογος ποια η σχολη σου? τεε, ιεκ, τει, κατι αλλο?

klik
15-05-12, 23:09
Υπάρχουν κουδούνια 220V αλλά δεν χρησιμοποιούνται σε σπίτια.
Μόνο χαμηλής τάσης χρησιμοποιούνται.
Δεν είναι δυνατόν να έχει 220 στο μπουτόν του κουδουνιού. Θα πάει ο κάθε ένοικος να αλλάξει το χαρτάκι με το όνομα του και πάρτον κάτω...
Και φυσικά δεν μπορεί να κλείσει έτσι εύκολα την ασφάλεια (είναι στα κοινόχρηστα).

stam1982
15-05-12, 23:12
καλησπέρα τα θυροτηλέφωνα και οι θυροτηλεοράσεις λειτουργούν με 12 βολτ.
το κουδούνι στο διαμέρισμα σου δουλεύει με 220 βολτ

johnnyb
15-05-12, 23:31
ασε το καλυτερα φιλε μου. και ζημια μπορει να κανεις και να σκοτωθει κανενας. αν δεν ξερεις ασε να το κανει καποιος που ξερει καλυτερα απο εσενα. παντως ειναι απαραδεκτο να λες οτι εισαι ηλεκτρολογος και να μην μπορεις να υλιποιησεις αυτα τα τοσο απλα κυκλωματα που οχι ηλεκτρολογος, αλλα οποιοσδηποτε με ελαχιστη ενασχοληση με τα ηλεκτρολογικα-ηλεκτρονικα κανει και μαλιστα με ασφαλη τροπο. αληθεια οταν λες ηλεκτρολογος ποια η σχολη σου? τεε, ιεκ, τει, κατι αλλο?

Στα ΤΕΕ απο οτι μου εχουν πει δεν ολοκληρωνουν τις εργαστηριακες ασκησεις πλεον επειδη δεν τους φτανει ο χρονος..........
Προχτες καναν τη μιση συνδεσμολογια πινακος στους εγκαταστατες γιατι τελειωσε η ωρα.........
Στα ΤΕΙ εχετε δει και απο αλλα topic εδω μεσα τι συμβαινει (για οσους θυμουνται την ερωτηση για το πως κουμπωνουν οι μικροαυτοματοι ραγας στη ραγα)
Fantastic Greek education..........

klik
16-05-12, 00:03
καλησπέρα τα θυροτηλέφωνα και οι θυροτηλεοράσεις λειτουργούν με 12 βολτ.
το κουδούνι στο διαμέρισμα σου δουλεύει με 220 βολτ

κουδούνια:
a)
http://www.sml.ee.upatras.gr/UploadedFiles/Ασκηση_204.pdf (σελίδα 3)

...Τα ηλεκτρικά κουδούνια των σπιτιών, των γραφείων κλπ. τροφοδοτούνται με χαμηλή τάση (συνήθως με 4V, 8V, 12V) για λόγους ασφαλείας. Η χαμηλή τάση λαμβάνεται μέσω ενός κατάλληλου μετασχηματιστή που τροφοδοτείται από το κοινό κύκλωμα φωτισμού του κτιρίου...

b)
http://papers.uth.gr/ekp_yliko/Διδακτικές_Σημειώσεις_6ης_Ενότητας.pdf (σελίδα 2)

... εγκαταστάσεις ασθενών ρευμάτων (εγκαταστάσεις κουδουνιών, θυροτηλεφώνων,
θυροτηλεοράσεων, κεραιών, επεξεργασίας πληροφοριών κλπ.)....

υγ. εκτός αν στο διαμέρισμα έχεις κανένα τέτοιο:
33123

stam1982
16-05-12, 00:21
σωστός κλικ,όντως το κουδούνι της φωτογραφίας έχω και σηκώνω στο πόδι την πολυκατοικία :lool:

NIKTRALYS
16-05-12, 00:26
σωστός κλικ,όντως το κουδούνι της φωτογραφίας έχω και σηκώνω στο πόδι την πολυκατοικία :lool:

Σταματη αυτο ειναι για πυρασφαλειες και κατασβεσεις,τους εχεις πεθανει.

johnnyb
16-05-12, 01:31
σωστός κλικ,όντως το κουδούνι της φωτογραφίας έχω και σηκώνω στο πόδι την πολυκατοικία :lool:

Βγαινουν για διαλειμμα οταν το χτυπας :lool:

plouf
16-05-12, 07:58
έλεος ρε παιδιά .. φυσικά και στο ΠΛΗΚΤΡΟ ΔΕΝ πάνε 230..
αλλα στο ΚΟΥΔΟΥΝΙ πάνε... (το κουτί που βγάζει τον ήχο)
και απο το "κουτι" και μετά ειναι σαφώς χαμηλό ...

xsterg
16-05-12, 09:24
οπως ειπε και ο φιλος απο επανω στο κουδουνι πανε 220. αλλα εχει μ/τ και στο κουδουνι εχει 12 για λογους ασφαλειας. α και φυσικα τα κουδουνια των διαμερισματων ΔΕΝ παιρνουν απο το κοινοχρηστο. παιρνουν απο το ρευμα του διαμερισματος. απο το κοινοχρηστο παιρνει μονο το κοινοχρηστο συστημα που ειναι στην εισοδο της πολυκατοικιας.

klik
16-05-12, 10:07
έλεος ρε παιδιά .. φυσικά και στο ΠΛΗΚΤΡΟ ΔΕΝ πάνε 230..
αλλα στο ΚΟΥΔΟΥΝΙ πάνε... (το κουτί που βγάζει τον ήχο)
και απο το "κουτι" και μετά ειναι σαφώς χαμηλό ...
Δεν είναι υποχρεωτικό να έχουν ενσωματωμένο μετασχηματιστή ή να λειτουργούν με 220.
Αν δεις π.χ. τον κατάλογο της legrand, θα δεις πάρα πολλά να δουλεύουν με 8 ή 12Vac (χωρίς να περιλαμβάνουν μετασχηματιστή) και σε πολυκατοικίες μπορούν να τροφοδοτούνται από το μετασχηματιστή του θυροτηλεφώνου.
Ακόμα και σε ατομικές οικίες (π.χ. μεζονέτες) μπορούν να χρησιμοποιούν κοινό μετασχηματιστή όλα τα κουδούνια στις πόρτες (ειδικά όταν υπάρχει θυροτηλέφωνο).

katmadas
16-05-12, 11:26
έλεος ρε παιδιά .. φυσικά και στο ΠΛΗΚΤΡΟ ΔΕΝ πάνε 230..
αλλα στο ΚΟΥΔΟΥΝΙ πάνε... (το κουτί που βγάζει τον ήχο)
και απο το "κουτι" και μετά ειναι σαφώς χαμηλό ...

Απλα πολες φορες ο γραπτως λογως φιλε ειναι αστα να πανε...
Αλλα θελεις να πεις και αλλα καταλαβαινει ο αναγνωστης...

klik
16-05-12, 13:52
Σωστά, γι' αυτό έγιναν οι διευκρινίσεις. Φαντάσου π.χ. τον δημιουργό του νήματος που δηλώνει ηλεκτρολόγος χωρίς εμπειρία, να πάρει κανένα κουδούνι χωρίς μετασχηματιστή και να του δώσει 220.
Ή να πάρει κουδούνι με μετασχηματιστή και να συνδέσει το μπουτόν στα 220.

Η μια έκπληξη θα είναι από το φωτάκι που θα κάνει τσάφ και η δεύτερη μόλις το πατήσει...για να την ακούσει:biggrin: