PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με την σύνδεση στο ίντερνετ (windows 7)



tzo
16-05-12, 00:20
Γεια σας παιδια....πριν απο πολυ καιρο ειχα εγκαταστησει τα windows 7 σε εναν φορητο υπ. με windows vista .....με το που εγκατεστηθηκαν το σημα του wifi ειχε γινει πολυ ασθενες ....δοκιμασα να εγκαταστησω αλλο network driver αλλα δεν βοηθησε σε τιποτα....επισης στην αντιμετωπιση προβληματων με δειχνει οτι δεν μπορει να αναγνωρισει το προβλημα....

παρακαλω βοηθηστε με!!

agis68
16-05-12, 00:48
φίλε σίγουρα δεν φταινε τα windows 7. Δεν μας είπες αν το σημα wifi αφορά δικό σου ρουτερ ή παιρνεις από καπου γύρω...
Σιγουρα να ελέγξεις τους drivers του wifi που διαθέτεις...Αν παιρνεις από τη γυρω γειτονιά τοτε μπορει αυτός που διαθέτει το ιντερνετ μπορει να εβγαλε τη κεραία από το ρουτερ του...

tzo
16-05-12, 16:06
...........Το δικτυο αυτο που πιανω ειναι το οικιακο μου δικτυο...κι ομως οταν το παω κοντα στο ρουτερ (καπου στο ενα μετρο) πιανει 3-4 γραμμες απο τις 5 οταν παω καπυ στα 3 μετρα πιανει μονο μια γραμμη η και υπαρχει πιθανοτητα να αποσυνδεθει ...εψαξα στο ιντερνετ...εχω κανει ενημερωση τους drivers δικτυου και με ελεγε οτι ηταν ηδη ενημερωμενοι δοκιμασα και αλλα πραγματα αλλα δεν διορθωθηκε....και ξεχασα επισης να πω οτι οταν ειχα τα τα win.vista επιανε πολυ καλυτερο σημα που εφτανε στα 10-15 μετρα (δηλαδη η συνηθισμενη εμβελεια που πιανει καθε υπολογιστης)

tzo
16-05-12, 23:29
μαλλον κανεις δεν γνωριζει για αυτο το προβλημα...

agis68
17-05-12, 00:01
εχω την εντύπωση τοτε οτι σίγουρα οι drivers που εβαλαν τα 7 απο μόνα τους δεν ειναι ιδανικοι....1. λύση να ξαναγυρίσεις στα vista για να ξανασυγκρίνεις τη δυναμη του δικτυου ή 2. μενεις στα 7 και ελέγχεις τις ρυθμίσεις του ρουτερ μήπως παιζει κατι απο εκεί...(εχει φυγει καμια κεραια κλπ)

Mousikantis
17-05-12, 00:24
Επίσης μην το αφήνεις να αναζητά μόνο του τους drivers όπως είπε και ο agis98 αλλά μπες στο site του κατασκευαστή του λαπτοπ και ψάξε απο εκεί τους drivers που δίνουν για 7 για το δικό σου μοντέλο. (αν δίνουν διότι το συνάντησα πολλές φορές λόγω αγοράς να μην βγάζουν drivers, λέγοντας πως δεν υπάρχει συμβατότητα)

tzo
17-05-12, 13:23
εχω την εντύπωση τοτε οτι σίγουρα οι drivers που εβαλαν τα 7 απο μόνα τους δεν ειναι ιδανικοι....1. λύση να ξαναγυρίσεις στα vista για να ξανασυγκρίνεις τη δυναμη του δικτυου ή 2. μενεις στα 7 και ελέγχεις τις ρυθμίσεις του ρουτερ μήπως παιζει κατι απο εκεί...(εχει φυγει καμια κεραια κλπ)

Οσο για το ρουτερ δεν νομιζω να εχει καποιο προβλημα επειδη στις υπολοιπες συσκευες δουλευει μια χαρα

tzo
17-05-12, 13:26
Επίσης μην το αφήνεις να αναζητά μόνο του τους drivers όπως είπε και ο agis98 αλλά μπες στο site του κατασκευαστή του λαπτοπ και ψάξε απο εκεί τους drivers που δίνουν για 7 για το δικό σου μοντέλο. (αν δίνουν διότι το συνάντησα πολλές φορές λόγω αγοράς να μην βγάζουν drivers, λέγοντας πως δεν υπάρχει συμβατότητα)

μολις εχθες ειχε ψαξει για προβληματα στο ιντερνετ και με εδειξε οτι υπαρχει ενα διαθεσιμος driver για εγκατασταση συγκεκριμενα για υπολογιστη toshiba (αυτη η μαρκα του λαπτοπ μου) το ειχα κατεβασει απο το ιντερνετ....και το μονο που εκανε ηταν οτι δεν ανοιγε...

tzo
17-05-12, 13:35
Το ρουτερ δεν νομιζω να εχει καποιο προβλημα γιατι στους υπολοιπους υπολογιστες και συσκευες δουλευει μια χαρα....οσο για τους drivers μαλλον κατι φταιει εκει αλλα δεν μπορω να καταλαβω πως στον ενα μου υπολογιστη (τον toshiba με το προβληματικο driver) εχω τα windows 7 ultimate και δεν εχει καλους drivers για το δικτυο και στον αλλον μου (ενα netbook eee pc ) που εχει το ιδιο λογισμικο και δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα...

kostas_dh
17-05-12, 14:04
Κάνε τον κόπο να πάς σε κάποιο άλλο ρούτερ για να δεις και εκεί τι γίνετε, σε κάποιον φίλο ή σε κάποιο καφέ.

tzo
17-05-12, 14:52
..εχω διπλανα δικτυα τα οποια με τις αλλες συσκευες μπορω να τα πιασω αλλα με το toshiba οχι. θελω να πω με αυτο οτι αφου δεν πιανει το δικο μου...δεν θα πιανει και τα αλλα...αρα δεν νομιζω να φταιει το ρουτερ αλλα οι drivers....κι ομως ειναι πολυ παραξενο που δεν μπορουνε να δουλεψουνε σωστα...ενω ειναι οι καλυτεροι και οι πιο καινουργιοι

Mousikantis
17-05-12, 16:40
Δώσε μου το ακριβές μοντέλο του λαπτοπ αν μπορείς να τσεκάρω κάτι

agis68
17-05-12, 16:42
Επίσης μην το αφήνεις να αναζητά μόνο του τους drivers όπως είπε και ο agis98 αλλά μπες στο site του κατασκευαστή του λαπτοπ και ψάξε απο εκεί τους drivers που δίνουν για 7 για το δικό σου μοντέλο. (αν δίνουν διότι το συνάντησα πολλές φορές λόγω αγοράς να μην βγάζουν drivers, λέγοντας πως δεν υπάρχει συμβατότητα)

Αγις68 οχι 98 (μη κοβεις χρόνια!!!):P

Mousikantis
17-05-12, 16:45
Αγις68 οχι 98 (μη κοβεις χρόνια!!!):P
Σε έκανα πιπίνι τι άλλο θες :lool:

tzo
17-05-12, 23:33
Δώσε μου το ακριβές μοντέλο του λαπτοπ αν μπορείς να τσεκάρω κάτι

Φυσικα και μπορω...το γραφει στο κατω μερος του λαπτοπ...λοιπον ειναι ενα ''toshiba tecra a8'' ....... ο υπολογιστης (φωτογραφια) ειναι ακριβως οπως ο δικος μου
33213

Mousikantis
18-05-12, 00:14
http://support1.toshiba-tro.de/tools/updates/intel-wlan/proset-intel-v134000-win7-32.zip δοκιμασε αυτο λογικά δουλεύει γιατί η καρτα wireless λεει ότι είναι η intel.

Αλλιώς αν είναι άλλη μάρκα η κάρτα δες ποια είναι απο εδώ http://aps2.toshiba-tro.de/wlan/?page=downloads

tzo
18-05-12, 12:13
http://support1.toshiba-tro.de/tools/updates/intel-wlan/proset-intel-v134000-win7-32.zip δοκιμασε αυτο λογικά δουλεύει γιατί η καρτα wireless λεει ότι είναι η intel.

Αλλιώς αν είναι άλλη μάρκα η κάρτα δες ποια είναι απο εδώ http://aps2.toshiba-tro.de/wlan/?page=downloads

το εγκατεστησα....ιδιο σημα.... :001_huh:

tzo
18-05-12, 12:19
λοιπον στην διαχειριση συσκευων,στους προσαρμογεις δικτυου λεει δυο drivers ....ο ενας ειναι ενας ιντελ pro/1000 pl network conection ,και ο αλλος προσαρμογεας ιντελ pro/wireless 3945ABG network conection....μηπως πρεπει πρωτα να απεγκαταστησω τους drivers και μετα να εγκαταστησω αυτον?

Mousikantis
18-05-12, 13:16
Καλημέρα φυσικά και ΠΡΕΠΕΙ φίλε μου αλλιώς δε ξέρει τι το κουμαντάρει! Θα κάνεις τα εξής:

1: Απεγκατάσταση και των δύο απο τη διαχείρηση εργασιών
2:επανεκίνηση
3:Χωρίς να είσαι συνδεδεμένος στο ίντερνετ με κάποιο lan εγκαθιστάς αυτούς που σου έστειλα και θα δουλεύει ελπίζω!

tzo
18-05-12, 13:29
οκ τωρα θα το δοκιμασω....παντως Αχιλλεα ευχαριστω ρε για την βοηθεια και τον κοπο σου .να σαι καλα

Mousikantis
18-05-12, 13:30
οκ τωρα θα το δοκιμασω....παντως Αχιλλεα ευχαριστω ρε για την βοηθεια και τον κοπο σου .να σαι καλα
Τίποτα μη το συζητάς άμα στρώσει πες μου! και καλό θα ήταν να κάνεις κατάργηση των συσκευών

tzo
18-05-12, 13:46
Τίποτα μη το συζητάς άμα στρώσει πες μου! και καλό θα ήταν να κάνεις κατάργηση των συσκευών

λοιπον νομιζω οτι κατι δεν πηγε καλα...ανοιξα την διαχειριση συσκευων,καταργησα την εγκαταστασση και των δυο drivers ,εκανα επαννεκινιση,τον ανοιξα,κατω δεξια με ελεγε εγκαταστασταση συσκευης...ετοιμο για χρηση(οπως στους αφαιρουμενους δισκους),πηγα στην διαχ.συσκ. πηγα στους προσαρμογεις δικτυου και ειχε τους ιδιους πριν την απεγκατασταση....τι λαθος εκανα;

Mousikantis
18-05-12, 14:00
κανε οπως ειπαμε και μου λες

tzo
18-05-12, 14:40
κανε οπως ειπαμε και μου λες

δες στα εισερχομενα σου το αποτελεσμα....

andrperd
18-05-12, 14:49
Καλησπερα και απο μενα,
Αν τελικά εισαι εντάξει απο drivers τότε το πρόβλημα μου ακούγεται πως έχει ξεκουμπώσει το καλωδιάκι απο την κεραία και λειτουργεί μόνο το καλώδιο σαν κεραία.
Μήπως σου έπεσε το laptop ή μηπως εφαγε καποιο δυνατό κούνημα?

tzo
18-05-12, 14:54
Καλησπερα και απο μενα,
Αν τελικά εισαι εντάξει απο drivers τότε το πρόβλημα μου ακούγεται πως έχει ξεκουμπώσει το καλωδιάκι απο την κεραία και λειτουργεί μόνο το καλώδιο σαν κεραία.
Μήπως σου έπεσε το laptop ή μηπως εφαγε καποιο δυνατό κούνημα?

οχι δεν εχει παθει κατι τετοιο.επισης η κεραια αποκλειεται απο μονη της να αποσυνδεθει..οσο για σπασιματα δεν νομιζω....ειναι πολυ ευληγηστη και προσαρμοζεται σε καθε σταση

kpetros
18-05-12, 15:16
η δικη μου αποψη ειναι να κανεις απεγκαταστασει τα παντα σχετικα με το ιντερνετ .... ρεσταρτ .... και μετα να κατεβασεις μεσω στο windows live update το προτινομενο οδηγο για το δικτυο (και σπασμενα να τα εχεις , μπορεις γιατι δεν ειναι σημαντικη ενημερωση της ΜΣ)

agis68
18-05-12, 16:10
Ρε παιδιά τι του λέτε του ανθρώπου? Η μια συσκευή δικτύου ειναι για Ethernet καλώδιο και ο άλλος για wirelles και σιγουρα αν εινα και συγχρονο λαπτοπ θα εχει και bluetooth device...μη απενεργοποιέιτε τίποτα!!!

tzo
18-05-12, 16:59
παιδια με εχετε μπερδεψει παρα πολυ!! ....επαναλαμβανω δεν μπορω να απεγκαταστησω τους drivers επειδη οταν απεγκαταστω εναν driver , το προγραμμα εγκαταστασης με τον επαναεγκαταστει!και κατι ακομα....δεν εχω προβλημα με το lan(ενσυρματο) ,εχω προβλημα με το wlan(ασυρματο)!αλλο το ενα και αλλο το αλλο...η κανω λαθος;....

stafidas
19-05-12, 00:10
Πολύ περίεργο το πρόβλημα...
Θέλω να κάνεις μια δοκιμή αν σου είναι εύκολο. Θέλω να κουμπώσεις το προβληματικό laptop σε ένα άλλο (διαφορετικό) ασύρματο δίκτυο. Θέλω να δω αν έχει και στο άλλο δίκτυο την ίδια συμπεριφορά. Αν μπορείς προσπάθησε να βρεις διαφορετικής μάρκας router (όχι σαν το δικό σου).

angel_grig
19-05-12, 09:09
Aν δεν λειτουργησει κατι απο αυτο που σου ειπαν οι προηγουμενοι δες εδω:http://www.intel.com/support/wireless/wlan/sb/CS-032513.htm .Πηγαινε στον πινακα ελεγχου και βαλε την καρτα στο maximum perfomance.Αν και το παραδειγμα ειναι σε win xp λογικα θα υπαρχουν παρομοιες ρυθμισεις και στα win 7

stafidas
19-05-12, 11:29
Aν δεν λειτουργησει κατι απο αυτο που σου ειπαν οι προηγουμενοι δες εδω:http://www.intel.com/support/wireless/wlan/sb/CS-032513.htm .Πηγαινε στον πινακα ελεγχου και βαλε την καρτα στο maximum perfomance.Αν και το παραδειγμα ειναι σε win xp λογικα θα υπαρχουν παρομοιες ρυθμισεις και στα win 7

πολύ σωστός.... Έχεις να παίξεις με αρκετά πραγματάκια εκεί.
Δοκίμασε επίσης να δεις αν έχεις ίδια συμπεριφορά όταν δουλεύεις με μπαταρία ή με ρεύμα.