PDA

Επιστροφή στο Forum : Κυκλωμα εξαερισμου συραγγας



7theo7
17-05-12, 12:49
καλησπερα!!
Πηρα πριν καποιες μερες σαν θεμα πτυχιακης εργασιας την κατασκευη κυκλωματος εξαερισμου συραγγας με δυο ανεμιστηρες. ο πρωτος θα λειτουργει, για ενα λεπτο, οταν μπει το πρωτο αμαξι και ο δευτερος οταν μπει το δευτερο, μονο αν δεν εχει σταματησει ο πρωτος. Υπαρχουν καπου τετοια κυκλωματα; ευχαριστω!!

picdev
17-05-12, 14:39
έτοιμο αποκλείεται να βρεις, αν και δεν κατάλαβα ακριβώς τι θες να κάνεις, μπορείς να το κάνεις με λογική πύλη και χρονοκυκλωμα 555,
γίνεται και με μΕ φυσικά

vasilllis
17-05-12, 16:37
καλησπερα!!
Πηρα πριν καποιες μερες σαν θεμα πτυχιακης εργασιας την κατασκευη κυκλωματος εξαερισμου συραγγας με δυο ανεμιστηρες. ο πρωτος θα λειτουργει, για ενα λεπτο, οταν μπει το πρωτο αμαξι και ο δευτερος οταν μπει το δευτερο, μονο αν δεν εχει σταματησει ο πρωτος. Υπαρχουν καπου τετοια κυκλωματα; ευχαριστω!!
ετσι πρεπει να το κανεις? ή ετσι θες εσυ?
Διοτισε σηραγγες δουλευουν με αισθητηρες co2.

7theo7
17-05-12, 19:47
Έτσι πρέπει να το κάνω!! εκεί που κολλάω είναι ότι πρέπει να έχω έναν αισθητήρα φωτός που θα ανιχνεύει πότε περνάει αμάξι και να ενεργοποιεί τον ένα ανεμιστήρα και αν περάσει και δεύτερο στο διάστημα που λειτουργεί ο πρώτος να ενεργοποιήσει και τον δεύτερο!!

7theo7
17-05-12, 19:51
έτοιμο αποκλείεται να βρεις, αν και δεν κατάλαβα ακριβώς τι θες να κάνεις, μπορείς να το κάνεις με λογική πύλη και χρονοκυκλωμα 555,
γίνεται και με μΕ φυσικά

κατάλαβες έτσι όπως το λέω από κάτω η να σου γράψω ακριβώς πως έχει το θέμα μου; δεν μπορώ να σκεφτώ πως θα σχεδιαστεί αρχικά...ευχαριστω!!

soulhealer
17-05-12, 20:43
καταρχάς τι γίνεται όταν και τα δύο αυτοκίνητα βγούν από την σύραγγα?? άρα θες αισθητήρα ίσως δέσμης , που να ελέγχει ή να μετράει πόσα αυτοκίνητα μπήκαν στο τούνελ (απαριθμητής) και να αναμένει τόσες φορές να ενεργοποιηθεί και αντίστοιχος αισθητήρας στην έξοδο.. (σε περίπτωση που κάποιο αυτοκίνητο έμεινε μέσα στο τούνελ).. εκεί ίσως να μπορείς να σημάνεις και έναν συναγερμό πχ μια κάμερα να ενεργοποιείται και να προβάλει σε ένα μονιτορ ασφαλείας την κατάσταση.. Υ΄στερα όταν κοπεί η δέσμη μπορείς να ενεργοποιήσεις ανεμιστήρα με χρονικό ή 555 ή plc ανάλογα τι μέσα διαθέτεις, και αν ο απαριθμητής σου ξεπεράσει την τιμή 1 τότε να μπει μπροστά και δεύτερος ανεμιστήρας.
όταν ο απαριθμητής εξόδου "χτυπήσει" ίδιες φορές με τον εισόδου τότε μπορείς να κλείνεις του ανεμιστήρες. ή ακόμα πιο σωστά όταν "χτυπήσεις" ν-1 φορές τον αισθητήρα εξόδου τότε να κλείνει ο δεύτερος ανεμιστήρας ή αυτός που ξεκίνησε πρώτος και όταν φύγει και το τελευτάιο όχημα από το τούνελ, τότε κλείνεις και τον άλλο ανεμιστήρα

7theo7
17-05-12, 22:05
φίλε μου, μου έδωσες ωραίες ιδέες για τον συναγερμό!! η αλήθεια είναι ότι με κάποιων απαριθμητή δεν το είχα σκεφτεί! εγώ θέλω μέχρι δυο αυτοκίνητα αλλά ο απαριθμητής θα δουλέψει μια χαρά ελπίζω! ο ανεμιστήρας θα σταματάει αυτόματα με κάποιο timer αλλά θα δω αν μπορώ να βάλω δεύτερο αισθητήρα στην έξοδο, εξαρτάται και από τον καθηγητή μου!! εγώ αυτό που θέλω να κάνω αρχικά είναι να φτιάξω ένα λογικό διάγραμμα και μετά το πιθανότερο είναι να τo υλοποιήσω με plc!!

soulhealer
18-05-12, 17:45
Νομίζω ότι θες εσύ προτείνεις.. Ο καθηγητής δεν χρειάζεται να ερωτηθεί.. εκτός αν παίζει χρηματοδότηση.. αλλιώς απλά το αναφέρεις..
Τώρα στην περίπτωση της κάμερας αφού σου άρεσε, εννοείται ότι δεν θα βάλεις κάμερα, αλλά ένα φωτάκι όπου όταν ανάβει σημαίνει ότι τότε
η κάμερα θα "ενεργοποιείται".. ο χρόνος βέβαια που θα χρειαστεί για να ενεργοποιηθεί η κάμερα (ή το φωτάκι έστω) θα πρέπει να τον υπολογίσεις..
ότι άλλο θες, ρώτα. Κι εγώ έχω βοηθηθεί πολύ από το φορουμ, οπότε... dont be afraid to ask!!

7theo7
22-05-12, 15:19
ωραία!! λοιπόν θα ξεκινήσω σιγά σιγά και στην πορεία μιλάμε πάλι!! ευχαριστώ πολύ!! θα το υλοποιήσω με plc αλλά μπορεί να χρειαστεί και να το σχεδιάσω και σε πλακέτα και εκεί θα έχω πρόβλημα!!

soulhealer
22-05-12, 21:02
Αν βάλεις plc τι την θες την πλακέτα??