PDA

Επιστροφή στο Forum : είναι επικίνδυνη η ηλεκτροσυγκοληση?????



Panοs
17-05-12, 23:06
κάπου άκουσα οτι εχει σκοτωθεί πολύς κόσμος με τι παλιές ηλεκτροκολησεισ χαλκού γτ κάτι γίνονταν στον μ/τ βραχυκύκλωνε και γέμιζε ρεύμα όλο το κουτί.!!!!!!!!!!!
άκουσα επίσης οτι έχουν σκοτωθεί αρκετοί μόλις έπιασαν τισ τσιμπίδες........
αληθεύουν αυτά:blink:?????

-nikos-
18-05-12, 11:58
εγω πρωτη φωρα το ακουω.

υπο καταληλες συνθηκες βεβαια ολα ειναι πιθανα.:001_unsure:

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
18-05-12, 12:19
Εγώ θα το απλοποιήσω το ζήτημα.

Κάθε συσκευή με μεταλλικό σκελετό χρειάζεται έλεγχο ποιότητας στην γείωση της , εσωτερικό , άλλα και του δικτύου 220V.

Panοs
18-05-12, 14:07
γίνετε να σε σκοτώσει το ρεύμα που βγάζει η ηλεκτροκοληση????το λεω επηδει ειχα φάει ενα γερο σουτ απο μια κολοηλεκτρονικη.......(μου ξεβούλωσε και τισ αρτηρίες....):001_tt2:

PCMan
18-05-12, 18:12
γίνετε να σε σκοτώσει το ρεύμα που βγάζει η ηλεκτροκοληση????το λεω επηδει ειχα φάει ενα γερο σουτ απο μια κολοηλεκτρονικη.......(μου ξεβούλωσε και τισ αρτηρίες....):001_tt2:

Αν σου κάνουν ζημιά περίπου 40VDC και 100Α(νομίζω δεν έχουν σημασία τα Α), τότε μπορεί.
Δε νομίζω πάντως να σου κάνει τίποτα, εκτός αν "καταλάθος" βάλεις την τσιμπίδα και το σώμα στην γλώσσα σου! :001_tt2:

Phatt
18-05-12, 19:54
Εγω εχω φαει ξυλο απο ηλεκτροκολληση χαλκου.Δεν ξερω αν ειναι σωστο να τις λεμε "παλιες" γιατι σαν παλιες λογιζω τις περιστροφικες.Η ταση και το ρευμα τους σκοτωνουν, αλλα οχι οταν τις ακουμπησεις στιγμιαια με τα χερια σου.Αλλα μηπως το βραχυκυκλωμα που λεει ο Πανος, δεν ειναι απλως διαρροη του δευτερευοντος στο σασσι;

johnnyb
18-05-12, 22:20
Εγω εχω φαει ξυλο απο ηλεκτροκολληση χαλκου.Δεν ξερω αν ειναι σωστο να τις λεμε "παλιες" γιατι σαν παλιες λογιζω τις περιστροφικες.Η ταση και το ρευμα τους σκοτωνουν, αλλα οχι οταν τις ακουμπησεις στιγμιαια με τα χερια σου.Αλλα μηπως το βραχυκυκλωμα που λεει ο Πανος, δεν ειναι απλως διαρροη του δευτερευοντος στο σασσι;

Και εμενα η περιγραφη μου μοιαζει περισσοτερο με μετασχηματιστη που βραχυκυκλωσε και περασε 220V στο δευτερευον -γειωση κλπ

spirakos
18-05-12, 22:21
Αν παρεις το ηλεκτροδιο και το καρφωσεις στο ματι σου και στα καπακια χτυπησεις το κεφαλι σου στη γωνια της ηλεκτροκολησης, τοτε ναι σκοτωνει

matthew
18-05-12, 22:35
γίνετε να σε σκοτώσει το ρεύμα που βγάζει η ηλεκτροκοληση????
Εξαρτάται από τη συσκευή. Αν είναι ηλεκτροκόλληση συνεχούς ρεύματος, θα σε αφήσει στον τόπο σίγουρα! Αν είναι εναλλασσομένου μπορεί να τη γλυτώσεις.

Panοs
18-05-12, 22:40
Και εμενα η περιγραφη μου μοιαζει περισσοτερο με μετασχηματιστη που βραχυκυκλωσε και περασε 220V στο δευτερευον -γειωση κλπ
πωσ γίνεται να περάσει ο μ/τ 220 στο δευτερεύων?:001_huh:

Panοs
18-05-12, 22:40
Αν παρεις το ηλεκτροδιο και το καρφωσεις στο ματι σου και στα καπακια χτυπησεις το κεφαλι σου στη γωνια της ηλεκτροκολησης, τοτε ναι σκοτωνει
δεν νομίζω να το δοκιμάσω....:001_tt2:

Panοs
18-05-12, 22:42
Εξαρτάται από τη συσκευή. Αν είναι ηλεκτροκόλληση συνεχούς ρεύματος, θα σε αφήσει στον τόπο σίγουρα! Αν είναι εναλλασσομένου μπορεί να τη γλυτώσεις...
υπάρχουν ηλεκτροσυγκολλήσεις χαλκου με συνεχές ρεύμα????εγω ήξερα οτι υπάρχουν μονο με εναλλασσόμενο...

matthew
18-05-12, 23:25
..υπάρχουν ηλεκτροσυγκολλήσεις χαλκου με συνεχές ρεύμα????εγω ήξερα οτι υπάρχουν μονο με εναλλασσόμενο...
Δεν ξέρω αν είναι χαλκού, αλλα υπάρχουν γενικά ηλεκτροσυγκολλήσεις συνεχούς ρεύματος, στις οποίες μάλιστα μπορείς να αλλάξεις θέση τσιμπίδα & σώμα, ανάλογα με το πάχος σε βάθος που θες να έχει μία ραφή. Χρησιμοποιούνται από βιομηχανίες μεταλλικών κατασκευών, ναυπηγεία κλπ & σπάνια κυκλοφορούν στο εμπόριο. Βέβαια είναι ογκώδης συσκευές με μεγάλη ισχύ & χρησιμοποιούνται για τεμάχια προς συγκόλληση με μεγάλο πάχος ( > 10 mm). Είναι επικίνδυνες & συνιστάται να χρησιμοποιούνται μόνο από πιστοποιημένους συγκολλητές.

KOKAR
18-05-12, 23:36
χωρίς λόγια....

http://www.dangerousminds.net/images/uploads/jua-kali-guy-with-arc-welder-small.jpg


http://bushytails.net/~furrywolf/welder1.jpg


http://tarawa.blog.com/files/2011/10/DSC04136.jpg


http://tarawa.blog.com/files/2011/10/DSC04140.jpg


http://tarawa.blog.com/files/2011/10/untitled1.png

Ηλιας Α
19-05-12, 00:30
Δεν ξέρω αν είναι χαλκού, αλλα υπάρχουν γενικά ηλεκτροσυγκολλήσεις συνεχούς ρεύματος, στις οποίες μάλιστα μπορείς να αλλάξεις θέση τσιμπίδα & σώμα, ανάλογα με το πάχος σε βάθος που θες να έχει μία ραφή. Χρησιμοποιούνται από βιομηχανίες μεταλλικών κατασκευών, ναυπηγεία κλπ & σπάνια κυκλοφορούν στο εμπόριο. Βέβαια είναι ογκώδης συσκευές με μεγάλη ισχύ & χρησιμοποιούνται για τεμάχια προς συγκόλληση με μεγάλο πάχος ( > 10 mm). Είναι επικίνδυνες & συνιστάται να χρησιμοποιούνται μόνο από πιστοποιημένους συγκολλητές.
Καλησπέρα.
Μάνθο, θα μπορούσα να πω καλά τα γράφεις, επίτρεψε μου να συμπληρώσω.

<< αλλα υπάρχουν γενικά ηλεκτροσυγκολλήσεις συνεχούς ρεύματος,>> οι οποίες θα μπορούσαν να είναι: στατές ή περιστρεφόμενες, οι δε στατές θα μπορούσε να είναι: χαλκού ή αλουμινίου.
<< στις οποίες μάλιστα μπορείς να αλλάξεις θέση τσιμπίδα & σώμα, ανάλογα με το πάχος σε βάθος που θες να έχει μία ραφή.>> …..<< να αλλάξεις θέση >>για καλή ραφή ( σε μια ή περισσότερες επιστρώσεις )
<< ανάλογα με το πάχος σε βάθος που θες να έχει μία ραφή.>> και όχι μόνο, αλλά από το είδος του ηλεκτροδίου, σκληρότητα του προς συγκόλληση υλικού, ενδεχόμενα και άλλα.
<< Χρησιμοποιούνται από βιομηχανίες μεταλλικών κατασκευών, ναυπηγεία κλπ & σπάνια κυκλοφορούν στο εμπόριο.>> Κυκλοφορούν ευρέως στο εμπόριο και θα έλεγα δεν είναι και πολύ ακριβές, εκτός από τις inverter που η τιμή της είναι τσουχτερή.
<< & χρησιμοποιούνται για τεμάχια προς συγκόλληση με μεγάλο πάχος ( > 10 mm).>> και για μικρό πάχος είναι κατάλληλες, δεδομένου ότι ή ένταση ποτέ δεν περνά από μηδενικές τιμές (ομαλό τόξο).
<< Είναι επικίνδυνες>>
δε θα έλεγα ιδιαίτερα επικίνδυνες.όσο βεβαίως δεν παρουσιάζουν βλάβη(*). Για τη διαφορά κινδύνου ηλεκτροπληξίας μεταξύ συνεχούς – εναλλασσόμενου έχουν γραφτεί στο forym αρκετά.
βλάβη(*) Αν παρουσιάσουν βλάβη και δεν υπάρχει αγωγός γείωσης,επικουρούμενος από την ασφάλεια, τότε τα πράγματα ενδεχόμενα να είναι και τραγικά – όπως σ΄όλες της ηλ μηχανές -.
Εδώ θα έλεγα ότι ο ΔΔΕ σαν επικουρικός της γείωσης ελαττώνει σε μεγάλο βαθμό τις πιθανότητες ηλεκτροπληξίας.
Υ/Γ Θα μπορούσα να επισημάνω πως η γείωση από μόνη της δεν προστατεύει έναντι ηλεκτροπληξίας, στην περίπτωση που παύει να υπάρχει η γαλβανική απομόνωση μεταξύ Υ.Τ και Χ.Τ . εκεί θα αναλάβει από μόνος ο ΔΔΕ τα της απόζευξης και ίσως……….επικουρούμενος από την ασφάλεια .

Panοs
21-05-12, 17:31
χωρίς λόγια....

http://www.dangerousminds.net/images/uploads/jua-kali-guy-with-arc-welder-small.jpg


http://bushytails.net/~furrywolf/welder1.jpg


http://tarawa.blog.com/files/2011/10/DSC04136.jpg


http://tarawa.blog.com/files/2011/10/DSC04140.jpg


http://tarawa.blog.com/files/2011/10/untitled1.png
AYTO ΘΑ ΠΕΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ :biggrin:

spiroscfu
21-05-12, 17:39
Σε αυτό το θέμα http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=62043 είχα την ίδια απορία και από ότι κατάλαβα ανάλογα την ηλεκτροκόλληση και διάφορες συγκυρίες (βρεγμένα/ιδρωμένα χέρια) η ηλεκτροπληξία δεν είναι απίθανο να συμβεί.

Panοs
21-05-12, 17:58
Σε αυτό το θέμα http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=62043 είχα την ίδια απορία και από ότι κατάλαβα ανάλογα την ηλεκτροκόλληση και διάφορες συγκυρίες (βρεγμένα/ιδρωμένα χέρια) η ηλεκτροπληξία δεν είναι απίθανο να συμβεί.
απο οτι φαίνεται οτι μπαίνει στν πρίζα θελει προσοχή....

billtsig
21-05-12, 18:37
καλησπέρα παιδιά ας πω και εγώ την γνώμη μου, εγώ πιστεύω πώς αν η ηλεκτροκολιση χρησιμοποιείτε σωστά και δεν έχει κάποια ζημιά είναι ακίνδυνη αυτά τα λέω γιατί στο σιδηρουργείο του παπου μου έχουμε 2 ηλεκτροσυγκολλήσεις μια χαλκού και μια περιστροφική ναυπηγική triodyn οι ηλεκτροσυγκολλήσεις φθάνουν τα 300A αλλά ποτέ δεν μας χτύπησε το ρεύμα παρά μόνο όταν τα χέρια ειναι βρεγμένα τότε αν ακουμπήσεις γίνετε να σε χτυπήσει αλλά δεν πιστεύω πώς γίνετε να σε σκοτώσει θεωρώ ότι το τόξο είναι πιο επικίνδυνο

Αποστόλης1
21-05-12, 19:27
Εγώ ξέρω ότι όλα τα μηχανήματα/εργαλεία είναι επικίνδυνα αν δεν ξέρεις να τα χρησιμοποιήσεις και δεν τηρείς τους κανόνες ασφαλείας.

-nikos-
21-05-12, 19:40
Εγώ ξέρω ότι όλα τα μηχανήματα/εργαλεία είναι επικίνδυνα αν δεν ξέρεις να τα χρησιμοποιήσεις και δεν τηρείς τους κανόνες ασφαλείας.


ετσι ακριβως !!!!!! η πιο σωστη κουβεντα.

εγω αν δουλευα επαγγελματικα ηλεκτροκοληση θα φωβομουν πιο πολυ
για τα ματια μου ητε απο την συνεχη καταπονηση [εστω και με μασκα]ητε απο
τα κοματακια λιωμενου μεταλου-βοραγα που πεταγωνται.[οποιος εχει κολησει
πιο ψηλα απο το κεφαλι του ξερει τι ενοω]



---
33320και υδροψυκτη :thumbup:οχι παιζουμε,,,,,,,,,με ανεμιστηρες και
αλλα ''χαζα''.
[κοκαρ που τα βρησκεις ηθελα να ξερα:lool:]

matthew
22-05-12, 00:15
Εγώ ξέρω ότι όλα τα μηχανήματα/εργαλεία είναι επικίνδυνα αν δεν ξέρεις να τα χρησιμοποιήσεις και δεν τηρείς τους κανόνες ασφαλείας.

Απόλυτα σωστό!!!. Όλα τα ατυχήματα προκαλούνται καθαρά από απροσεξία του χρήστη.


εγω αν δουλευα επαγγελματικα ηλεκτροκοληση θα φωβομουν πιο πολυ
για τα ματια μου ητε απο την συνεχη καταπονηση [εστω και με μασκα]ητε απο
τα κοματακια λιωμενου μεταλου-βοραγα που πεταγωνται.[οποιος εχει κολησει
πιο ψηλα απο το κεφαλι του ξερει τι ενοω

Έχω δουλέψει ηλεκτροσυγκόλληση & στο σπίτι για δικές μου κατασκευές (κάγκελα, τραίιλορ, πάγκους κλπ), αλλά & στη βιομηχανία & σε μηχανουργείο (κλασική με ηλεκτρόδια αλλά & ημιαυτόματη με σύρμα) την έφαγα με το κουτάλι & καταλαβαίνω τι εννοείς! Πάντα φοράω προστατευτικά γυαλιά, εκτός από της μυωπίας που φοράω συνέχεια! Μου έσωσαν τα μάτια πολλές φορές. Εκτός από το τόξο επικίνδυνα είναι & τα αέρια που παράγονται κατά τη συγκόλληση, ειδικά της ημιαυτόματης με argon.
Η ηλεκτροσυγκόλληση είναι ζόρικο σπορ & χρειάζεται πολύ προσοχή.

dejavu
23-05-12, 19:27
Ειναι και οι ακτινες που βγαζει, θελει ρουχα ψιλο....εμπιστα:lool:

UNICARS
24-05-12, 14:18
ρε παιδια!!!!!!!τι φωτο ειν αυτες???????ο Χριστος και η Παναγια!!!!!!!!ειδικα αυτη με τη ψυξη ελαιου!!!!!!τι γινετε στο κοσμο.....

Panοs
24-05-12, 14:21
ρε παιδια!!!!!!!τι φωτο ειν αυτες???????ο Χριστος και η Παναγια!!!!!!!!ειδικα αυτη με τη ψυξη ελαιου!!!!!!τι γινετε στο κοσμο.....
aaxxax πόση ώρα να κολαει μέχρι να ζεσταθεί????

UNICARS
24-05-12, 14:29
απαπαπα!!!!το γυαλακι ηλιου τι σου λεει??τι μασκες και περιτα.......παντως περαν της πλακας......πρεπει να μας προβληματιζουν κατι τετοια.....

Panοs
24-05-12, 16:17
απαπαπα!!!!το γυαλακι ηλιου τι σου λεει??τι μασκες και περιτα.......παντως περαν της πλακας......πρεπει να μας προβληματιζουν κατι τετοια.....αυτοσ ο τύπος ειναι πολύ ποιο μπροστα στην τεχνολογία απο εμασ....... μπορεί να εχει αλλάξει τους φακούς των γυαλιών με γυαλί σαν αυτό που εχει η μάσκα τησ ηλεκτροκολλησησ:001_tt2:
φίλε εχω κάνει ποοοολλεεεεεσσ μλκιεσ με το ρεύμα αλλά αυτο θα φοβόμουν ακόμα και να το βάλω στην πρίζα.....(πχ δευτερεύων μ/τ με ηλεκτρολογικό καλώδιο)....

PCMan
24-05-12, 17:04
αυτοσ ο τύπος ειναι πολύ ποιο μπροστα στην τεχνολογία απο εμασ....... μπορεί να εχει αλλάξει τους φακούς των γυαλιών με γυαλί σαν αυτό που εχει η μάσκα τησ ηλεκτροκολλησησ:001_tt2:
φίλε εχω κάνει ποοοολλεεεεεσσ μλκιεσ με το ρεύμα αλλά αυτο θα φοβόμουν ακόμα και να το βάλω στην πρίζα.....(πχ δευτερεύων μ/τ με ηλεκτρολογικό καλώδιο)....

Υπάρχουν και τέτοια γυαλιά που κάνουν τη δουλειά της μάσκας.

Το ηλεκτρολογικό γιατί σε παραξενεύει? Όπως λειτουργεί το βερνίκι, έτσι λειτουργεί το πλαστικό που έχει το καλώδιο(μόνο που λιώνει σε χαμηλότερη θερμοκρασία).

Το λάδι είναι ο καλύτερος τρόπος ψύξης. Το χρησιμοποιούν στους μετασχηματιστές της δεή και γενικότερα σε όλο τον κόσμο.

Μόνο ο πυρίνας φαίνεται ότι νά ναι(αν και νομίζω δεν είναι ο ίδιος μετασχηματιστής σε κάθε φωτογραφία).

bchris
24-05-12, 17:26
Εδω που τα λεμε δεν ειναι και πολυ extreme. Και να τσουρουφλιστει λιγο, μαυρος ειναι δεν θα φαινεται.
:hahahha::hahahha:

Περα απο την πλακα ομως, αν σκεφτουμε τις συνθηκες στις οποιες ζουνε εκει κατω οι φουκαραδες θα μας πιασουν τα κλαματα.
33408

PCMan
24-05-12, 17:28
Εδω που τα λεμε δεν ειναι και πολυ extreme. Και να τσουρουφλιστει λιγο, μαυρος ειναι δεν θα φαινεται.
:hahahha::hahahha:

Περα απο την πλακα ομως, αν σκεφτουμε τις συνθηκες στις οποιες ζουνε εκει κατω οι φουκαραδες θα μας πιασουν τα κλαματα.
33408

Μπορεί όμως απ'την ηλεκτρονόλληση να έγινε μαύρος!

pantelisyzfr1
24-05-12, 17:37
έτσι θα μας καταντήσουν και εμάς και θα λένε τους φουκαράδες τους εκεί πάνω

Danza
27-05-12, 23:31
Επειδή δεν έβγαλα άκρη να το θέσω πιο απλά.

Σε μια ηλεκτροκόλληση εμπορίου απλή για να κάνεις την δουλειά σου, αν πιάσεις τις τσιμπίδες με γυμνά χέρια θα σε τινάξει? Με βρεγμένα χέρια και πόλους μπαταρίας αυτοκινήτου να πιάσεις θα σε "γαργαλήσει"

Ηλιας Α
28-05-12, 04:07
Επειδή δεν έβγαλα άκρη να το θέσω πιο απλά.

Σε μια ηλεκτροκόλληση εμπορίου απλή για να κάνεις την δουλειά σου, αν πιάσεις τις τσιμπίδες με γυμνά χέρια θα σε τινάξει? Με βρεγμένα χέρια και πόλους μπαταρίας αυτοκινήτου να πιάσεις θα σε "γαργαλήσει"
<< Επειδή δεν έβγαλα άκρη.>>
Πιθανόν να μην έδωσες προσοχή στο 17 μήνυμα
<< , αν πιάσεις τις τσιμπίδες με γυμνά χέρια θα σε τινάξει? Με βρεγμένα χέρια και πόλους μπαταρίας αυτοκινήτου να πιάσεις θα σε "γαργαλήσει">>
Εδώ κάνεις σύγκριση ανόμοιων μεγεθών (τάσης)

Danza
28-05-12, 05:24
<< Επειδή δεν έβγαλα άκρη.>>
Πιθανόν να μην έδωσες προσοχή στο 17 μήνυμα
<< , αν πιάσεις τις τσιμπίδες με γυμνά χέρια θα σε τινάξει? Με βρεγμένα χέρια και πόλους μπαταρίας αυτοκινήτου να πιάσεις θα σε "γαργαλήσει">>
Εδώ κάνεις σύγκριση ανόμοιων μεγεθών (τάσης)


Όντως δεν το πρόσεξα το μήνυμα #17, έφερα αυτό το παράδειγμα επειδή δεν ξέρω τι τάση βγάζουν οι ηλεκτροκολλήσεις....

Ηλιας Α
28-05-12, 10:31
Όντως δεν το πρόσεξα το μήνυμα #17, έφερα αυτό το παράδειγμα επειδή δεν ξέρω τι τάση βγάζουν οι ηλεκτροκολλήσεις....

Βγάζουν από 20 έως (70 Volt) ( * ),
Και οι πόλοι μπαταρίας αυτοκινήτου βγάζουν 12 Volt, ακόμη και στα μεγάλα φορτηγά που η εγκατάσταση είναι 12 / 24 Volt
( * ) 70 Volt βγάζουν οι ηλεκτροσυγκολλήσεις μεγάλης ισχύος που είναι ικανές να συγκολλήσουν μέταλλα πάχους ίσως και 100 mm .

jskalitexnis
19-10-12, 21:50
Βγάζουν από 20 έως (70 Volt) ( * ),
Και οι πόλοι μπαταρίας αυτοκινήτου βγάζουν 12 Volt, ακόμη και στα μεγάλα φορτηγά που η εγκατάσταση είναι 12 / 24 Volt
( * ) 70 Volt βγάζουν οι ηλεκτροσυγκολλήσεις μεγάλης ισχύος που είναι ικανές να συγκολλήσουν μέταλλα πάχους ίσως και 100 mm .
τα 70 και 90 volt ειναι η τασι ανικτου κυκλοματος.οταν κολας τα βολτ πευτουνε κατα πολυ.τα αμπερ ανεβουνε. στην κινη ηλεκτροκολιση ειναι καπο στα 10 βολτ.εγω κολλαω με βιθιζομενο τοξω(saw weld) με 600αμπερ και το βολτομετρο διχνει μονο 29volt το μονο που πεζει κατα πολυ ειναι η αντισταση.ηλεκτροπλιξια μπωρεις να παθεις πολυ ευκολα οταν βραχεις γτ πευτη η ανισταση απο το σομα σου,επισεις μπωρει να φαας ξυλια οταν το ηλεκτροδιο ακουμπα στο σιδερο και εσει πας και βαζεις το σωμα.δλδ την στηγμη που κανει το arc.ετσι την εχω πατηση και με plasma.