PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι ειδους κινητήρας ειναι η μιζα και το δυναμο αυτοκινητου.



genaris
18-05-12, 16:07
Καλημερα παιδια..
Μηπως γνωριζει καποιος τι ειδους κινητηρας ειναι η μιζα κ το δυναμο του αυτοκινητου..?

FILMAN
18-05-12, 16:29
Η μίζα είναι μοτέρ συνεχούς με μόνιμους μαγνήτες. Το δυναμό δεν είναι κινητήρας αλλά γεννήτρια, και παλαιότερα ήταν παρόμοιας κατασκευής με τη μίζα, σήμερα πια είναι μια κανονική σύγχρονη τριφασική γεννήτρια με ενσωματωμένο τριφασικό ανορθωτή οπότε ο όρος "δυναμό" είναι λάθος.

αλπινιστης
18-05-12, 16:31
Η μιζα ειναι μοτερ 12VDC
Το δυναμο ειναι συνηθως AC αλλα για την ταση τα πραγματα δεν ειναι πια δεδομενα. Πλεον βρισκεις τασεις εξοδου εως και 80-90Vac. Αν χρειαζεσια κατι παραπανω, κανε λιγο πιο συγκεκριμενη την ερωτηση. Τι χρηση θελεις να κανεις?

....Γραφαμε ταυτοχρονα με τον Φιλιππο! Με καλυπτει και εμενα η απαντηση του. Η τελικη ερωτηση για την χρηση ισχυει.

genaris
18-05-12, 16:36
Αυτα τα ξερω, απλα τι ειδους κινητηρας κ γεννητρια ειναι. Δακτυλιοφορου δρομεα;; Επαγωγικου τυμπανου;; Ξένης διεγερσης;; κλπ κλπ..

Papas00zas
18-05-12, 16:37
Κινητήρες συνεχούς ρεύματος είναι, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι διέγερσης σε σειρά΄ή με παραλληλη διέγερση.
Όσο για το δυναμό, πλέον έχει αντικατασταθεί από τον εναλλακτήρα, όπου είναι γεννήτρια AC και μεταρέπεται σε DC μέσω ανόρθωσης.
Ουσιαστικά πάντως, η μίζα με το δυναμό δεν έχει καμια΄διαφορα κατασκευαστικά.

edit: με πρόλαβε ο Φιλμαν

FILMAN
18-05-12, 16:45
Δημήτρη όταν έχει μόνιμους μαγνήτες δεν μπορεί να έχει ούτε διέγερση σειράς ούτε παράλληλη διότι υπάρχει μόνο ένα τύλιγμα.

genaris
18-05-12, 16:48
Ναι αλλα δεν εχει μονιμους μαγνητες.. Ουτε το ενα ουτε το αλλο..!!

FILMAN
18-05-12, 17:01
Η μίζα δεν έχει;

genaris
18-05-12, 17:24
Οχι δεν εχει.. μονο κατι μικρές απο μοτο και αυτες οχι παντα. εγω πιστευω οτι η γεννητρια ειναι δακτυλιοφορου δρομεα (χωρις να ειμαι σιγουρος) και η μιζα δεν γνωριζω καθολου..

rch
18-05-12, 17:32
Η μίζα δεν έχει;

Κάπου είχα διαβάσει ότι η μίζα είναι διέγερσης σειράς για να δίνει μεγάλη ροπή που ουσιαστικά αυτή είναι η λειτουργία της.
Επιφυλλάσομαι, βέβαια, γτ δν έχω ανοίξει και ποτέ.

klik
18-05-12, 17:39
Με μια γρήγορη αναζήτηση για auto starter, μια φωτό με πηνίο για δημιουργία πεδίου:
https://en.wikipedia.org/wiki/Starter_(engine)
λινκ στη φωτό απ' ευθείας εδώ (https://en.wikipedia.org/wiki/File:Automobile_starter_2.JPG)


...Starter motors with electro-magnetic field windings for light vehicle applications are series wound motors. Because the resistance of the field and armature windings is low, the current flow is high when the motor starts under load and this generates a strong magnetic field that will produce a high turning effort at low speeds. This high initial torque drops sharply as motor speed increases due to the back EMF induced in the armature windings which opposes current flow and reduces torque output...
πηγή (http://www.cdxetextbook.com/electrical/chargStartLight/start/startermagnets.html)

FILMAN
18-05-12, 17:41
:-k........

genaris
18-05-12, 17:51
Διεγερσης σειρας δηλαδη για την μιζα.... Για την γεννητρια..??

kplgr
18-05-12, 18:46
Στέφανε για την "γεννήτρια" δεν νομίζω να υφίσταται κατηγοριοποίηση ανάλογα με την διέγερση,
(δηλαδή σειρά/παράλληλη) γιατί διαγείρεται μόνο το πηνίο του ρότορα (με slip rings και καρβουνάκια)..

Τι ψάχνεις ακριβώς εσύ;

Notios38
18-05-12, 19:18
Καλησπερα,σας η μιζα ειναι κινητηρας dc σειρας για να μπορει να δωσει ισχυ και μεγαλη ροπη για λιγα λεπτα..δεν εχει μονιμο μαγνητικο πεδιο...για να τσεκαρουμε τα παραπανω βαζοντας αναποδα ταση δεν αλλαζει η φορα περιστροφης...οτι αναφερει η πηγη απο τον Klik

genaris
19-05-12, 09:37
Δημητρη ευχαριστω, Κωστα σε μια εργασια το χρειαζομαι..

Notios38
19-05-12, 09:47
Στέφανε σε τι εφαρμογη την θελεις ..γιατι το ρευμα που χρειαζεσαι ειναι αρκετο...

genaris
19-05-12, 10:01
Οχι,οχι.. Το ξερω, ειμαι σε ηλεκτρολογειο αυτοκινητων κ ξερω οτι τραβανε μεγαλα ρευματα κ πρεπει να δουλευουν για λιγο. Απλα φτιαχνω μια εργασια για το ΤΕΙ και ειχα κολλησει, δεν μπορορυσα να θυμηθω τι ειδους μηχανη ειναι.

-nikos-
19-05-12, 10:12
Η μίζα δεν έχει;


σε μικρους κινητηρες οι μιζες ειναι με μονιμους μαγνητες [μοτοποδηλατα-μηχανακια κλπ]
σε μεγαλους κινητηρες οι μιζες ειναι με ηλεκτρομαγνητες παραλληλης διεγερσης για
μεγιστη δυναμη.

[απορω πως δεν σε διορθωσε ο ΗΛΙΑΣ α ? ρε Φιλμαν]:biggrin:

genaris
19-05-12, 10:16
... παραλληλης διεγερσης ..
Παραλληλης...?? τελικα παραλληλης ειναι ή σειρας.?

ntafis
19-05-12, 16:01
Συγγνώμη αλλά για να μην ανοίξω νέο θέμα… υπάρχει τρόπος να κάνουμε μια μίζα να γυρίσει ανάποδα; Θέλω να βάλω μια μίζα αυτοκίνητου σε μια πετρέλαιο-αντλία… αλλά δεν ταιριάζει η φορά.

mixalis1988
19-05-12, 19:37
Αλλαξε την φορα του ρευματος στο τυλιγμα τυμπανου μονο.

ntafis
19-05-12, 20:19
Και πως θα γίνει αυτό; υπάρχει κάποιο σχέδιο;

-nikos-
19-05-12, 21:01
Παραλληλης...?? τελικα παραλληλης ειναι ή σειρας.?

oι πιο πολλες ειναι σειρας [το συν μπενει απο τον στατορα βγενει στο ενα καρβουνακι
[οταν εχουμε τεσσερα καρβουνακια στα δυο] και περνωνας μεσα και απο τον ροτορα καταληγει στο
πλην απο το-τα αλλα δυο καρβουνακια.
υπαρχουν ομως και παραλληλης οπου το συν
διεγειρει ταυτοχρονα και τα δυο [στατορα-ροτορα]

οι πιο πολλες ομως ειναι συνδεση σειρας
:001_smile:


για αλλαγη περιστροφης αλλαζεις-σκατζαρεις μονο την συνδεση του στατορα
[ειναι ευκολοτερο]
αλλα προσοχη στην μονοση των καλωδιων που θα βαλεις
στα απλα καλοδια λιωνει η μονοση
εγω τιληγω γυμνα καλοδια
με χαρτοταινια αλλα υπαρχουν και καλυτερες λυσεις πιο επαγγελματικες,
πχ χοντρο πηνιοσυρμα κτλ.

Ηλιας Α
19-05-12, 23:18
Στα αυτοκίνητα η μίζα είναι καραμπινάτος κινητήρας διέγερσης σειράς, όσο για τα τρίκυκλα δε γνωρίζω θα ρωτήσω όμως κανέναν Κοτζιαμάνη και θα μάθω.

Ηλιας Α
19-05-12, 23:22
Οχι,οχι.. Το ξερω, ειμαι σε ηλεκτρολογειο αυτοκινητων κ ξερω οτι τραβανε μεγαλα ρευματα κ πρεπει να δουλευουν για λιγο. Απλα φτιαχνω μια εργασια για το ΤΕΙ και ειχα κολλησει, δεν μπορορυσα να θυμηθω τι ειδους μηχανη ειναι.
<< κ πρεπει να δουλευουν για λιγο >> Ναι!, αλλά πάντα με φορτίο

Ηλιας Α
19-05-12, 23:37
Συγγνώμη αλλά για να μην ανοίξω νέο θέμα… υπάρχει τρόπος να κάνουμε μια μίζα να γυρίσει ανάποδα; Θέλω να βάλω μια μίζα αυτοκίνητου σε μια πετρέλαιο-αντλία… αλλά δεν ταιριάζει η φορά.
<< … υπάρχει τρόπος να κάνουμε μια μίζα να γυρίσει ανάποδα; >> ναι, αρκεί να αναστρέψεις τη φορά του ρεύματος στον στάτη ή στο δρομέα, να λάβεις όμως σοβαρά στα υπ΄όψη έχεις να κάνεις με μπάρες και όχι με σύρματα

Αν κολλάς μόνο στο σχέδιο γνέψε μου να το (τα) αναρτήσω

Ηλιας Α
19-05-12, 23:45
Διεγερσης σειρας δηλαδη για την μιζα.... Για την γεννητρια..??

<< Για την γεννητρια..>> υπάρχουν γεννήτριες d.c kai a.c εσύ για ποιες θα ήθελες να κάνεις καμάκι.

Notios38
20-05-12, 00:25
Τριανταφυλλε δεν σου κανει σε τετοια εφαρμογη..ψαξε για κινητηρα παραλληλο..σε μιζαντλιες λαδιου μονο σε υδραυλικες ανατροπες την εχω δει που εχει κ εκει παρομοια συμπεριφορα..ροπης...και απαιτηση ισχυος..για αλλαγη φορας περιστροφης αλλαζομαι την τροφοδοσια στον ροτορα..οπως προαναφερε ο Μιχαλης κ ο Ηλιας ...Νικο ειναι δυσκολο να αλλαξεις φορα στον στατορα γιατι τα ορια καταληγουν στις εξωτερικες επαφες ...στα καινουργια οχηματα με on/off κατα την σταση..τι μιζα φορανε αυτα?
Παντως σε μια γεννητρια diesel Honta 4kva ειχε μιζα με παραλληλη διεγερση...με μειωτηρα και de-mi στον κινητηρα τυπου V

genaris
20-05-12, 02:49
υπάρχουν γεννήτριες d.c kai a.c εσύ για ποιες θα ήθελες να κάνεις καμάκι.

με ενδιαφερει κυριως για τους εναλλακτηρες. για το ac δλδ..

παιδια σας ευχαριστω παντως.!!

Ηλιας Α
20-05-12, 09:43
με ενδιαφερει κυριως για τους εναλλακτηρες. για το ac δλδ..

παιδια σας ευχαριστω παντως.!!

Καλημέρα.
Στέφανε οι εναλλακτήρες των αυτοκινήτων είναι σύγχρονες (*) ac ηλ. μηχανές (**).
Ανήκουν στην κατηγορία των εναλλακτήρων με στρεφομένους πόλους.
Η παραγόμενη τάση έχει μεγάλη σχετικά συχνότητα(***).
Έχουν 2 δακτυλίους για τη μεταφορά του d.c ρεύματος στο δρομέα, αλλά αυτό όμως δε μας επιτρέπει – νομίζω - να τις κατατάσσομε στις δακτυλοφόρες μηχανές.

Οπτικά διαφέρουν από τις αντίστοιχες d.c έχοντας μεγάλη διάμετρο(****) και μιας και έχουν μεγάλη διάμετρο δε χρειάζεται να έχουν μεγάλο μήκος, άρα μικρό μήκος.
σύγχρονες (*) Αυτό σημαίνει πως η παραγόμενη συχνότητα/min f = p * n / 60. ( 1 )
μηχανές (**). Μπορούν να δουλεύουν και σαν κινητήρες.
συχνότητα(****). Προφανώς για να έχουν – μετά από την ανόρθωση τάση με μικρές κυματώσεις.
διάμετρο(****) Έχουν μεγάλη διάμετρο, για να χωρέσει τους πολλούς πόλους 24 - αν θυμάμαι καλά -
( 1 ) όπου: p = αριθμός των ζευγών πόλων, n = στροφές / min, και 60 για προσαρμογή του αποτελέσματος στα min.

genaris
20-05-12, 14:01
ευχαριστω πολυ. πιστευω οτι με καλυψατε...!!

ntafis
20-05-12, 15:17
Δημήτρη, ευχαριστώ για την απάντηση! Αλλά μάλλον δεν διατύπωσα σωστά! δεν είναι πετρέλαιο-αντλία αλλά κινητήρας πετρελαίου που χρησιμοποιείται σαν αντλία… έχει κορδόνι για να πάρει μπρος αλλά δεν τραβιέται με τίποτα! έχει μεγάλη συμπίεση!

genaris
20-05-12, 15:20
βρες αλλη μιζα.. το καλυτερο κ πιο σιγουρο και πολυ πιο ευκολο.. εσυ λογικα εχεις δεξιοστροφη κ θες αριστεροστροφη (ή το αναποδο) σωστα..???

ntafis
20-05-12, 15:21
<< … υπάρχει τρόπος να κάνουμε μια μίζα να γυρίσει ανάποδα; >> ναι, αρκεί να αναστρέψεις τη φορά του ρεύματος στον στάτη ή στο δρομέα, να λάβεις όμως σοβαρά στα υπ΄όψη έχεις να κάνεις με μπάρες και όχι με σύρματα

Αν κολλάς μόνο στο σχέδιο γνέψε μου να το (τα) αναρτήσω

Ηλία ναι αν είναι εύκολο στείλε ένα σχέδιο…Ευχαριστώ

ntafis
20-05-12, 15:23
βρες αλλη μιζα.. το καλυτερο κ πιο σιγουρο και πολυ πιο ευκολο.. εσυ λογικα εχεις δεξιοστροφη κ θες αριστεροστροφη (ή το αναποδο) σωστα..???
Ναι αυτο θελω!αλλα έχω μια μίζα...να μην αγοράζω άλλη...

genaris
20-05-12, 15:26
αν πας σε καποιο μαγαζι που κανει ανακατασκευες το πιο πιθανο να θελει να κανετε αλλαγη, να του δωσεις την μια κ να σου δωση μια αλλη. εμεις εχουμε ηλεκτρολγειο αυτοκινητων κ το εχουμε κανει.

Ηλιας Α
20-05-12, 21:04
Ηλία ναι αν είναι εύκολο στείλε ένα σχέδιο…Ευχαριστώ
Έχω έτοιμο σχέδιο θα κάνω προσπάθεια να το…………. αναρτήσω, στην υλοποίηση θα συναντήσεις τις παρακάτω δυσκολίες:
α) έχεις να κάνεις με μπάρες και όχι με σύρματα, άρα ποιο δύσκολο ( * ).
β) Αν επιλέξεις την αλλαγή φοράς του Ι ρότορα ( όπως είναι στο σχέδιο ) θα έχεις πρόβλημα (**) στον γειωμένο πόλο του (των ) κυκλώματος ( των), λόγω του ότι οι κινητήρες αυτοί εκ κατασκευής έχουν ένα γειωμένο πόλο ( στο σασί ή αλλιώς σώμα ).
γ) Επειδή δεν τύλιγμα αντιστάθμισης ενδεχόμενα να έχεις σπινθηρισμούς (***) στις ψήκτρες
( * ). Δύσκολο ναι αλλά όχι ακατόρθωτο.
(**) όλο και κάτι μπορεί να γίνει και τα πράγματα θα είναι ποιο εύκολα αν τα ηλεκτρικά είναι λίγα κυκλώματα.
(***) αν υπάρξουν σπινθηρισμοί ελαχιστοποιούνται με την μετατόπιση των ψηκτρών ή του ψηκτροφορέα

Υ/Γ Μερικές φωτό, και αν είναι εύκολο φωτό με βγαλμένο το εμπρός καπάκι θα βοηθούσε,

ntafis
21-05-12, 01:39
Έχω έτοιμο σχέδιο θα κάνω προσπάθεια να το…………. αναρτήσω, στην υλοποίηση θα συναντήσεις τις παρακάτω δυσκολίες:
α) έχεις να κάνεις με μπάρες και όχι με σύρματα, άρα ποιο δύσκολο ( * ).
β) Αν επιλέξεις την αλλαγή φοράς του Ι ρότορα ( όπως είναι στο σχέδιο ) θα έχεις πρόβλημα (**) στον γειωμένο πόλο του (των ) κυκλώματος ( των), λόγω του ότι οι κινητήρες αυτοί εκ κατασκευής έχουν ένα γειωμένο πόλο ( στο σασί ή αλλιώς σώμα ).
γ) Επειδή δεν τύλιγμα αντιστάθμισης ενδεχόμενα να έχεις σπινθηρισμούς (***) στις ψήκτρες
( * ). Δύσκολο ναι αλλά όχι ακατόρθωτο.
(**) όλο και κάτι μπορεί να γίνει και τα πράγματα θα είναι ποιο εύκολα αν τα ηλεκτρικά είναι λίγα κυκλώματα.
(***) αν υπάρξουν σπινθηρισμοί ελαχιστοποιούνται με την μετατόπιση των ψηκτρών ή του ψηκτροφορέα

Υ/Γ Μερικές φωτό, και αν είναι εύκολο φωτό με βγαλμένο το εμπρός καπάκι θα βοηθούσε,
Ευχαριστώ πολυ!θα το προσπαθείσω και θα δούμε...

Notios38
21-05-12, 09:34
Καλήμερα σας..Τριανταφυλλε μηπως δεν ειναι απλη μιζα αυτη που εχεις..αλλα μιζοδυναμο...εβαζαν τετοια με ιμαντα σε μονοκυλινδρα,αλλα με βοηθεια αναστολης συμπιεσης...τι κινητηρας ειναι?

-nikos-
21-05-12, 10:05
Τριανταφυλλε δεν σου κανει σε τετοια εφαρμογη..ψαξε για κινητηρα παραλληλο..σε μιζαντλιες λαδιου μονο σε υδραυλικες ανατροπες την εχω δει που εχει κ εκει παρομοια συμπεριφορα..ροπης...και απαιτηση ισχυος..για αλλαγη φορας περιστροφης αλλαζομαι την τροφοδοσια στον ροτορα..οπως προαναφερε ο Μιχαλης κ ο Ηλιας ...Νικο ειναι δυσκολο να αλλαξεις φορα στον στατορα γιατι τα ορια καταληγουν στις εξωτερικες επαφες ...στα καινουργια οχηματα με on/off κατα την σταση..τι μιζα φορανε αυτα?
Παντως σε μια γεννητρια diesel Honta 4kva ειχε μιζα με παραλληλη διεγερση...με μειωτηρα και de-mi στον κινητηρα τυπου V


ευχαριστω Δημητρη
και σε ενα ΝΙVA που εχω με παραλληλη συνδεση ειναι οι περισωτερες ομως ειναι σε σειρα
.
σε δυο μιζοδυναμο που αλλαξα την περιστροφη [χρηση σε βαρκες]
το εκανα απο τον στατορα γιατι
τα καρβουνακια ηταν πριτσινομενα στο καπακι και ηταν αδυνατο μιας
και οπως ολες το ''σωμα''πλην ηταν συνδεδεμενο μονιμα,,
ενω απο τον στατορα
απλα αλαζω τις συνδεσεις , η δυσκολεια ειναι κατασκευαστικη -οχι ηλεκτρολογικη.

Notios38
21-05-12, 10:28
Σωστα..Νικο ειναι κατασκευαστικη δυσκολια..η αλλαγη γιατι εχομε λαμακια και οχι καλωδια...αν ειναι ποιο ευκολο στον ροτορα το ιδιο κανει...η φιλοσοφια παραμενει ιδια

ntafis
21-05-12, 21:18
Καλήμερα σας..Τριανταφυλλε μηπως δεν ειναι απλη μιζα αυτη που εχεις..αλλα μιζοδυναμο...εβαζαν τετοια με ιμαντα σε μονοκυλινδρα,αλλα με βοηθεια αναστολης συμπιεσης...τι κινητηρας ειναι?
Γεια σας! Η μίζα είναι από ένα Mitsumpisi πετρέλαιο αγροτικό 2,5L

matthew
21-05-12, 23:57
Από το μάθημα ΜΕΚ στο ΤΕΙ θυμάμαι που έγραφε ότι οι μίζες είναι συνήθως τετραπολικοί ηλεκτροκινητήρες με διέγερση σε σειρά & το δυναμό είναι γεννήτρια συνεχούς ρεύματος.

Notios38
22-05-12, 01:05
Aκριβως ...ετσι οπως τα λες .Μανθο .μα τα δυναμο δεν κυκλοφορουν πλεον και στην θεση τους εχομαι ενα τριφασικο εναλλακτηρα με μεταβλητη ταση που ανορθωνεται απο ενα τριφασικο ανορθωτη και ετσι προκυπτει συνεχης ταση απο 12-14 V περιπου ..Για την μιζα εχομαι τετραπολικες σε μεγαλης ιπποδυναμης μηχανες..σε μικρες διπολικες..παντα σε σειρα..99% να αφησουμε και περιπτωσεις με παραλληλη...διεγερση....
Τριανταφυλλε τι κινητηρας ειναι το μονοκυλινδρο που δεν σπαει με το σκοινακι?Αν η μιζα ειναι απο L200 μη την χαλασεις?να σου στειλω μια perkins να τη τραπαρουμε?

ntafis
22-05-12, 22:03
Aκριβως ...ετσι οπως τα λες .Μανθο .μα τα δυναμο δεν κυκλοφορουν πλεον και στην θεση τους εχομαι ενα τριφασικο εναλλακτηρα με μεταβλητη ταση που ανορθωνεται απο ενα τριφασικο ανορθωτη και ετσι προκυπτει συνεχης ταση απο 12-14 V περιπου ..Για την μιζα εχομαι τετραπολικες σε μεγαλης ιπποδυναμης μηχανες..σε μικρες διπολικες..παντα σε σειρα..99% να αφησουμε και περιπτωσεις με παραλληλη...διεγερση....
Τριανταφυλλε τι κινητηρας ειναι το μονοκυλινδρο που δεν σπαει με το σκοινακι?Αν η μιζα ειναι απο L200 μη την χαλασεις?να
σου στειλω μια perkins να τη τραπαρουμε?
Ο κινητήρας είναι αν θυμάμαι καλά 7,5 ίππους. την μίζα την έχει ψιλοχαλάσει αυτός που πήγε να την τοποθετήσει… <<την τρόχισε για να χοράει…..>> Το σχινάκη το έχουμε κόψει από το τράβιγμα τρεις φορές και δεν παίρνει! Απορώ για τη το βάλανε!!

Ηλιας Α
22-05-12, 22:43
Ο κινητήρας είναι αν θυμάμαι καλά 7,5 ίππους. την μίζα την έχει ψιλοχαλάσει αυτός που πήγε να την τοποθετήσει… <<την τρόχισε για να χοράει…..>> Το σχινάκη το έχουμε κόψει από το τράβιγμα τρεις φορές και δεν παίρνει! Απορώ για τη το βάλανε!!
Καλησπέρα.
7,5 ίππους κινητήρας λογικά δεν πρέπει να έχει πρόβλημα στην εκκίνηση με σχοινί.
Μήπως είναι ακατάλληλο το σχοινί, θα έλεγα σχοινί Φ 10 – 12 mm.
Ρίχνεις 3 – 4 σταγόνες λάδι; στο θάλαμο καύσης προ της εκκίνησης.

Notios38
23-05-12, 02:50
Καλημερα..πολυ σημαντικο ειναι το σχοινι..ακομα και το μηκος του, και το κερασμα που σωστα προαναφερει ο Ηλιας χρειαζεται..την φερνεις λιγο πριν την συμπιεση και με μια στροφη του βολαν πηρε...10 lombardini 40 χρονων και με την πρωτη προσπαθεια παιρνει..αντε σε σας με το κρυο να την κερασετε και λιγο λαδι....κατι δεν κανεις σωστα Τριανταφυλλε

ntafis
24-05-12, 02:01
Αυτό με το λάδι δεν το ήξερα! για τους ίππους δεν είμαι σίγουρος αλλά θα μάθω… Με βάλατε σε σκέψεις… άμα πάρει μία φορά και ζεσταθεί μετά παίρνει πολύ εύκολα! Αλλά βασικά την θέλω για άλλο σκοπό… θέλω θα την βάλω πάνω σε ένα κοφλερ 500L και να κάνω ένα αυτοματισμό για να ξεκινάει και να σταματάει αυτόματα

Ηλιας Α
24-05-12, 07:49
Aκριβως ...ετσι οπως τα λες .Μανθο .μα τα δυναμο δεν κυκλοφορουν πλεον και στην θεση τους εχομαι ενα τριφασικο εναλλακτηρα με μεταβλητη ταση που ανορθωνεται απο ενα τριφασικο ανορθωτη και ετσι προκυπτει συνεχης ταση απο 12-14 V περιπου ..Για την μιζα εχομαι τετραπολικες σε μεγαλης ιπποδυναμης μηχανες..σε μικρες διπολικες..παντα σε σειρα..99% να αφησουμε και περιπτωσεις με παραλληλη...διεγερση....
Τριανταφυλλε τι κινητηρας ειναι το μονοκυλινδρο που δεν σπαει με το σκοινακι?Αν η μιζα ειναι απο L200 μη την χαλασεις?να σου στειλω μια perkins να τη τραπαρουμε?

<<Για την μιζα εχομαι τετραπολικες σε μεγαλης ιπποδυναμης μηχανες..σε μικρες διπολικες..παντα σε σειρα.>> Σωστός ο παίχτης!
Και σαν πρώτο γνώρισμα
Τετραπολικες έχουν 4 ψήκτρες

Διπολικες έχουν 2 ψήκτρες

Ηλιας Α
24-05-12, 08:12
Αυτό με το λάδι δεν το ήξερα! για τους ίππους δεν είμαι σίγουρος αλλά θα μάθω… Με βάλατε σε σκέψεις… άμα πάρει μία φορά και ζεσταθεί μετά παίρνει πολύ εύκολα! Αλλά βασικά την θέλω για άλλο σκοπό… θέλω θα την βάλω πάνω σε ένα κοφλερ 500L και να κάνω ένα αυτοματισμό για να ξεκινάει και να σταματάει αυτόματα

<< Αυτό με το λάδι δεν το ήξερα! >>
Έχει και άλλα το μποστάνι…………….

<< άμα πάρει μία φορά και ζεσταθεί μετά παίρνει πολύ εύκολα! >>
Λογικό ακούγεται, η αυτανάφλεξη σε θερμό περιβάλλον γίνεται ευκολότερα, αλλά και αν μείνει 1……..4 ώρες, ναι μεν κρυώνει πλην όμως

φεύγει το λάδι από τα ελατήρια του πιστονιού, με αποτέλεσμα να μην έχομε την κατάλληλη συμπίεση που θα κάνει την αυτανάφλεξη, και τότε το κέρασμα είναι σωτήριο.
<< θέλω θα την βάλω πάνω σε ένα κοφλερ 500L και να κάνω ένα αυτοματισμό για να ξεκινάει και να σταματάει αυτόματα >>
Αν είναι μονοκύλιδρος μηχανή μάλλον πρέπει να το ξεχάσεις.

Αν είναι πάνω από 2 κυλίνδρους ναι μεν γίνεται αλλά δεν είναι και απλό.

ntafis
24-05-12, 23:21
Γιατί είναι δεν γίνετε με μονοκύλινδρo; Δεν έχει αρκετή δύναμη;

Ηλιας Α
25-05-12, 01:37
Γιατί είναι δεν γίνετε με μονοκύλινδρo; Δεν έχει αρκετή δύναμη;
Καλησπέρα
Τριατνάφυλλε αρχίζω από το δεύτερο.
<< Δεν έχει αρκετή δύναμη;>>
α) Η δύναμη που θα εξασκηθεί σ΄ένα πιστόνι δεδομένης επιφάνειας εξαρτάτε από την εφαρμοζόμενη πίεση, την οποία εσύ μπορείς να την φέρεις στα μέτρα σου επομένως δε κολλάς στη δύναμη.
<< Γιατί είναι δεν γίνετε με μονοκύλινδρo >>
β)Γιατί την στιγμή κατά την οποία είναι μονοκύλιδρος μηχανή, και στον μοναδικό κύλινδρο του εφαρμόζεις αέρα με κάποια πίεση - περισσότερη της κανονικής του - πως περιμένεις να κάνει αυτανάφλεξη στον μοναδικό κύλινδρο;
Υ/Γ για το β είναι δική μου γνώμη, που δεν κατέχω αρκετά από Π.Β.Μ, αύριο θα ρωτήσω γνώστες του αντικειμένου - καραβίσιους μαστόρους - και θα απαντήσω ποιο έγκυρα.

ntafis
25-05-12, 15:04
Ηλία σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! έχω ένα μονοκύλινδρο μοτέρ πετρελαίου, αντί για το ηλεκτρικό μοτέρ του κοφλερ θα βάλω τον πετρελαιοκινητήρα… αυτό που με προβληματίζει είναι: πως θα ξεκινάει ο πετρελαιοκινητήρας χωρίς άμεσο φορτίο για να μην ζορίζετε στην εκκίνηση.

Ηλιας Α
27-05-12, 00:19
Ηλία σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! έχω ένα μονοκύλινδρο μοτέρ πετρελαίου, αντί για το ηλεκτρικό μοτέρ του κοφλερ θα βάλω τον πετρελαιοκινητήρα… αυτό που με προβληματίζει είναι: πως θα ξεκινάει ο πετρελαιοκινητήρας χωρίς άμεσο φορτίο για να μην ζορίζετε στην εκκίνηση.
Καλησπέρα.
Νομίζω πως έχομε ξεφύγει πολύ από το θέμα, αν κρίνεις σκόπιμο μπορείς να ανοίξεις νέο θέμα με τον κατάλληλο τίτλο.

ntafis
27-05-12, 21:47
Καλησπέρα.
Νομίζω πως έχομε ξεφύγει πολύ από το θέμα, αν κρίνεις σκόπιμο μπορείς να ανοίξεις νέο θέμα με τον κατάλληλο τίτλο.

Συμφωνώ απόλυτα!Ευχαριστώ

tsimpidas
27-05-12, 22:28
Από το μάθημα ΜΕΚ στο ΤΕΙ θυμάμαι που έγραφε ότι οι μίζες είναι συνήθως τετραπολικοί ηλεκτροκινητήρες με διέγερση σε σειρά & το δυναμό είναι γεννήτρια συνεχούς ρεύματος.


σας ειχαν εξηγίσει στο ΤΕΙ γιατί προτυμούν οι κατασκευαστές την σύνδεση σε σειρά ???
[ αντί της παράλληλης ]

Μπορεί να απαντήσει και όποιος άλλος γνωρίζει την απάντιση.

klik
27-05-12, 22:44
Στη wikipedia κοίταξες; :wiink:

nikolaras
15-11-12, 10:33
ευχαριστω Δημητρη
και σε ενα ΝΙVA που εχω με παραλληλη συνδεση ειναι οι περισωτερες ομως ειναι σε σειρα
.
σε δυο μιζοδυναμο που αλλαξα την περιστροφη [χρηση σε βαρκες]
το εκανα απο τον στατορα γιατι
τα καρβουνακια ηταν πριτσινομενα στο καπακι και ηταν αδυνατο μιας
και οπως ολες το ''σωμα''πλην ηταν συνδεδεμενο μονιμα,,
ενω απο τον στατορα
απλα αλαζω τις συνδεσεις , η δυσκολεια ειναι κατασκευαστικη -οχι ηλεκτρολογικη.
Επαναφέρω το θέμα, μιας και θέλω να αλλάξω τη φορά περιστροφής μιας μίζας.
Μπορεί κάποιος να εξηγήσει πιο αναλυτικά πως μπορώ να το κάνω;
Η μίζα που έχω έχει στον στάτορα 4 πηνία με μπάρες σε σειρά, το ένα άκρο πάει στο + και το άλλο στο καρβουνάκι.
Τι πρέπει να κάνω ώστε να αλλάξει η φορά περιστροφής;
Ευχαριστώ.

-nikos-
15-11-12, 11:05
Επαναφέρω το θέμα, μιας και θέλω να αλλάξω τη φορά περιστροφής μιας μίζας.
Μπορεί κάποιος να εξηγήσει πιο αναλυτικά πως μπορώ να το κάνω;
Η μίζα που έχω έχει στον στάτορα 4 πηνία με μπάρες σε σειρά, το ένα άκρο πάει στο + και το άλλο στο καρβουνάκι.
Τι πρέπει να κάνω ώστε να αλλάξει η φορά περιστροφής;
Ευχαριστώ.


το + περναει απο το πηνιο του στατορα πριν περασει απο τον ροτορα μεσω των καρβουνακιων,,

αλλαζωντας την συνδεση του στατορα = εχει μεν 4 πηνια αλλα εχει δυο τερματα,, ενα στα καρβουνακια και ενα στην εισοδο του +


αυτα τα αλαζεις και η μιζα γυριζει αναποδα.




σας ειχαν εξηγίσει στο ΤΕΙ γιατί προτυμούν οι κατασκευαστές την σύνδεση σε σειρά ???
[ αντί της παράλληλης ]

Μπορεί να απαντήσει και όποιος άλλος γνωρίζει την απάντιση.




για να μην απαντισε κανενας μαλον δεν ηξερε κανενας. [6 μηνες μετα,,,,]

συνδεση σε σειρα επιλεγουν για εναν πολυ απλο λογο = αν εχουμε μια φθορα σε συνδεση η σε καρβουνακια τοτε κοβεται ολο το κυκλωμα στο σημειο της βλαβης και δεν εχουμε και αλλες φθορες που να καθηστουν την μιζα μη επισκευασιμη.

κατα τα αλλα και παραλληλα να την συνδεσεις δεν εχει κανενα προβλημα και δουλευει κανονικοτατα.

Notios38
15-11-12, 14:48
Εχει απαντηθει παραπανω οτι ενα μοτερ σειρας εχει μεγαλη ροπη εκκινησης (αρα κ μεγαλο ρευμα )σε σχεση με ενα παραλληλης συνδεσμολογιας διεγερσης...γιαυτο και εχει θεση στο 99% των μιζων διαφορων κινητηρων..Νικο αυτο μπορεις να το εξηγησεις κατα τα αλλα και παραλληλα να την συνδεσεις δεν εχει κανενα προβλημα και δουλευει κανονικοτατα.

Ηλιας Α
19-11-12, 01:51
το + περναει απο το πηνιο του στατορα πριν περασει απο τον ροτορα μεσω των καρβουνακιων,,

αλλαζωντας την συνδεση του στατορα = εχει μεν 4 πηνια αλλα εχει δυο τερματα,, ενα στα καρβουνακια και ενα στην εισοδο του +


αυτα τα αλαζεις και η μιζα γυριζει αναποδα.








για να μην απαντισε κανενας μαλον δεν ηξερε κανενας. [6 μηνες μετα,,,,]

συνδεση σε σειρα επιλεγουν για εναν πολυ απλο λογο = αν εχουμε μια φθορα σε συνδεση η σε καρβουνακια τοτε κοβεται ολο το κυκλωμα στο σημειο της βλαβης και δεν εχουμε και αλλες φθορες που να καθηστουν την μιζα μη επισκευασιμη.

κατα τα αλλα και παραλληλα να την συνδεσεις δεν εχει κανενα προβλημα και δουλευει κανονικοτατα.
1)<< συνδεση σε σειρα επιλεγουν για εναν πολυ απλο λογο = αν εχουμε μια φθορα σε συνδεση η σε καρβουνακια τοτε κοβεται ολο το κυκλωμα στο σημειο της βλαβης και δεν εχουμε και αλλες φθορες που να καθηστουν την μιζα μη επισκευασιμη.>> ….. << και δεν εχουμε και αλλες φθορες που να καθηστουν την μιζα μη επισκευασιμη>>

2) << κατα τα αλλα και παραλληλα να την συνδεσεις δεν εχει κανενα προβλημα και δουλευει κανονικοτατα >> ….<< δουλευει κανονικοτατα >>

Τι; Πέταξες πάλι ουρέ Νίκο.

-nikos-
19-11-12, 11:29
1
Τι; Πέταξες πάλι ουρέ Νίκο.



πεταξα το κολπακι των ηλεκτρολογων αυτοκινητου που για κολυμενο καρβουνακι η για χαλαρη συνδεση η για αρκ στον
ρελε λενε στον κοσμακη οτι
τους,,,,,καικε η μιζα,,, οι μιζες δεν καιγονται σχεδον ποτε ειδικα οταν εχουν εν σειρα συνδεση,, εκτος απο
περιπτοση κοληματος στα κουζινετα η στα ρουλεμαν,,

σε ολες τις αλλες περιπτοσεις το κυκλωμα κοβεται στο σημειο της βλαβης και η υπολυπη μιζα δεν παθενει τιποτα,,

και για ζημια 5-10 ευρο χρεωνουν 200αρια και 300αρια

βεβαια θα μου πεις να ''ζησουν θελουν και αυτοι'' αλλα τι να κανουμε,,σε ενα φορουμ δεν μας ενδιαφερει αυτο.



και οσο για την παραληλη συνδεση

για πες μας ουρε Ηλια,,:biggrin:,,,ποτε εχουν τα πηνια μεγαλυτερη ρωη ρευματος ??

οταν τροφωδοτουνται απευθιας απο την μπαταρια
η οταν το ρευμα που φτανει στον ρωτορα εχει περασει πρωτα μεσα απο το πηνιο του στατορα ??

για τα περι παραλληλης συνδεσης και ροπη εκινησης,,,,,,,

eustace
23-11-12, 21:19
Η μιζα (εκκινητηρας) ειναι κινητηρα συνεχους ρευματος και υπαρχη με συνδεσμολογια παραλληλη με σειρα και μικτη. Χρησιμοποιειται περισσοτερο με σειρα γιατι αναπτυσση τη μεγιστη ροπη στρεψης αμεσως με το που συνδεθη στο ρευμα. Το δυναμο (γεννητρια) ειναι τυπος κινητηρα με παραλληλη διεγερση και περνη κινηση απο τον μηχανη του αυτοκινητου. Εχει αντικατασταθη απο τον εναλλακτηρα εσωτερικης ανορθωσης

Ηλιας Α
24-11-12, 22:57
Η μιζα (εκκινητηρας) ειναι κινητηρα συνεχους ρευματος και υπαρχη με συνδεσμολογια παραλληλη με σειρα και μικτη. Χρησιμοποιειται περισσοτερο με σειρα γιατι αναπτυσση τη μεγιστη ροπη στρεψης αμεσως με το που συνδεθη στο ρευμα. Το δυναμο (γεννητρια) ειναι τυπος κινητηρα με παραλληλη διεγερση και περνη κινηση απο τον μηχανη του αυτοκινητου. Εχει αντικατασταθη απο τον εναλλακτηρα εσωτερικης ανορθωσης

Καλησπέρα.
Ο δημιουργός του θέματος ρώτησε << Τι ειδους κινητήρας ειναι η μιζα …… (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=63719&page=3)αυτοκινητου (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=63719&page=3)…………. (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=63719&page=3)>> Δε νομίζω πως μίζες ιδίως αυτοκινήτου, μπορεί να είναι άλλες εκτός της διέγερσης σειράς, και πολύ περισσότερο δε νομίζω σε μια δεδομένη μίζα -για να ανταποκρίνεται στο ρόλο της - μπορούμε να κάνομε οποιανδήποτε συνδεσμολογία ( *) μας έρθει ( εκτός απ΄αυτή που έχει φτιαχτεί ) ( *) Αυτό βεβαίως έχει υποστηριχθεί στο 60 μήνυμα από το φίλο μας Νίκο.