PDA

Επιστροφή στο Forum : AVR



nassos69
18-05-12, 20:19
Εχω βρει μια γεννητρια να αγορασω 11kva με μηχανη deutz αλλα την γεννητρια δεν την ξερω. Το μονο που ξερω ειναι οτι ειναι τουλαχιστον δεκαετιας και οτι ειναι τριφασικη. Αυτος που την εχει δεν ξερει και πολλες λεπτομερειες. Αυτο που θελω να μου πειτε ειναι αν αυτη δεν εχει avr μπορω να της βαλω μετα; Θα δουλεψει σε καντινα και θα συνδεθουν τοστιερα, ψυγεια καταψυκτες. μουσικη λαπτοπ ενισχυτης. Επισης με την γεννητρια που εχω τωρα δεν δουλευουν καποια απο τα ψυγεια της coca cola (πιθανως εχουν επιτηρητη φασης; ). Υποψιν οτι και αυτη που εχω δεν εχει avr. Πιστευετε οτι θα λυθουν καποια προβληματα με το avr; ή χρειαζεται και κατι αλλο να προσεξω πριν την παρω; Ευχαριστω.

vasilllis
18-05-12, 20:33
αν δεν εχει avr δεν μπαινει ή δεν συμφερει να μπει.αν ειναι δεκαετιας τοτε μαλλον δεν εχει.
ποσο την πουλαει;.ειναι 3000στρ.; δικυλινδρη;ποσες ωρες θα δουλευει;
ποσα kw φορτια εχεις υπολογισει;

nassos69
18-05-12, 23:27
Το πιθανοτερο ειναι να μην εχει avr. Την πουλαει 1000 ευρω. Ειναι deutz δικιλυνδρη f2l 912 αν θυμαμαι καλα στις 1500 στροφες. Θα δουλευει 12 ωρες καθε μερα. Το βραδυ θα βαζω μια μικροτερη που θα δουλευουν μονο τα ψυγεια και οι καταψυκτες. Τα φορτια ειναι τα εξης:
Ενα διπλο ψυγειο τις coca cola 1100watt
Ενας καταψυκτης για τα παγωτα 600 watt
Ενας καταψυκτης για παγο περιπου 400 watt
Ενα μικρο ψυγειο για τα σαντουιτς περιπου 200 watt
Μια μηχανη του καφε περιπου 1500 watt
Δυο φραπιερες απο 200 με 300 watt η καθε μια περιπου.
Ηχεια ενεργα 15ιντσα, δεν εχω προσεξει καταναλωση.
Τοστιερα μικρη περιπου 1000 watt
και σκεφτομαι να βαλω ενα ακομα ψυγειο της μπυρας και μια γρανιτομηχανη.
Αυτα ειναι τα φορτια.

leosedf
18-05-12, 23:47
Που το ξέρεις οτι δεν έχει AVR? Το είδες? Τι αυτοματισμό έχει? Governor έχει?

nassos69
19-05-12, 13:59
Απ΄οτι κουβεντιασα με αυτον μου ειπε οτι δεν ξερει αν εχει αλλα μαλλον δεν εχει avr. Αυτοματισμο τι εννοείς; Για να κραταει τι στροφες του κινητήρα σταθερες; Αν εννοεις αυτο τοτε εχει αυτοματο η μηχανη οπως μου ειπε ο ιδιοκτητης. Ξερεις αυτο που οταν εχει φορτιο η γεννητρια και κοβουν οι στροφες, δινει λιγο γκαζι απο την αντλια πετρελαιου και παιρνει λιγες στροφες ακομα. governor το λενε αυτο;

vasilllis
19-05-12, 16:08
ναι,μηχανικο γκοβερνο.
δεν νομιζω να εχεις καποιο προβλημα με τα φορτια.ισως αντιμετωπισεις καποιο προβλημα με λαπτοπ και ενισχυτη στο ξεκινα σταματα των ψυγειων οταν τυχει να παρει το μεγαλο και ολα τα αλλα δουλευουνε ή δυο μαζι.
αν δεν ειναι1500στρ.ΜΗΝ ΤΗΝ παρεις για 12ωρο.αλλιως προχωρα το.

nassos69
21-05-12, 00:06
Και εγω δεν νομιζω να εχω προβλημα με τα φορτια. Το avr σε τι χρησιμευει; Και τα καινουργια ψυγεια της coca cola και της μπυρας θα δουλευουν; Γιατι τωρα με την γεννητρια που εχω, δεν δουλευουν. Ξερετε ξεκινανε για λιγο και μετα σβηνουν. Μετα απο λιγο αναβουν παλι και μετα ξανασβηνουν. Με γεννητρια με avr θα λυθει το προβλημα ή δεν ειναι θεμα avr; Δειτε και δυο φωτογραφιες που μου εστειλαν.3330633307

leosedf
21-05-12, 00:12
Ελέγχει την τάση διέγερσης της γεννήτριας.

Δεν την αγοράζεις καν και πας για άλλη. Αυτήν ξέχνα την.

nassos69
21-05-12, 00:35
Ελέγχει την τάση διέγερσης της γεννήτριας.

Δεν την αγοράζεις καν και πας για άλλη. Αυτήν ξέχνα την.

Εννοεις αυτην στην φωτογραφια δεν αγοραζω; Επειδη δεν εχει avr; Γινε πιο σαφης.

vasilllis
21-05-12, 09:52
μην σκεφτεσαι να την αγορασεις καν.Αυτη καταρχην ειναι μια ιδιοκατασκευη παμπαλαια,avr δεν εχει και γενικα δεν την βλεπω σοι.
Το avr ειναι πλακετα με αυτοματη ρυθμιση της τασης με αποκλιση +-5%(λενε τωρα).Αυτη που εχεις φωτο(μαλλον MEccalte) ειναι διεγερση με πυκνωτες.

nassos69
21-05-12, 20:59
Το avr ειναι καλυτερο απο τους πυκνωτες; Παντως εχω δυο γεννητριες μικρες που δουλευω τωρα την καντινα μια 8,5 kva lombardini με meccalte γεννητρια και μια παλι lombardini 5kva με linz γεννητρια και οι δυο στις 3000 στρ. με πυκνωτη και οι δυο και δουλευω και λαπτοπ για μουσικη και ενισχυτη και ευτυχως δεν μου εχουν κανει καμμια ζημια. Θελω ομως να βρω μια αργοστροφη για να δουλευει 12ωρο και μεγαλυτερη, μεχρι 12-15kva να μην εχω το αγχος να συνδεσω κατι παραπανω ή δεν θα το αντεξει η γεννητρια. Και εκτος αυτου εχω και το προβλημα με τα καινουργια ψυγεια τις coca cola και της μπυρας, τα οποια δεν δουλευουν με τις υπαρχουσες γεννητριες. Με το avr θα λυθει το προβλημα ή οχι.

vasilllis
21-05-12, 21:53
Το avr ειναι καλυτερο απο τους πυκνωτες; Παντως εχω δυο γεννητριες μικρες που δουλευω τωρα την καντινα μια 8,5 kva lombardini με meccalte γεννητρια και μια παλι lombardini 5kva με linz γεννητρια και οι δυο στις 3000 στρ. με πυκνωτη και οι δυο και δουλευω και λαπτοπ για μουσικη και ενισχυτη και ευτυχως δεν μου εχουν κανει καμμια ζημια. Θελω ομως να βρω μια αργοστροφη για να δουλευει 12ωρο και μεγαλυτερη, μεχρι 12-15kva να μην εχω το αγχος να συνδεσω κατι παραπανω ή δεν θα το αντεξει η γεννητρια. Και εκτος αυτου εχω και το προβλημα με τα καινουργια ψυγεια τις coca cola και της μπυρας, τα οποια δεν δουλευουν με τις υπαρχουσες γεννητριες. Με το avr θα λυθει το προβλημα ή οχι.

Κοιτα,Σαν φορτια δεν εχεις προβλημα.Το προβλημα υπαρχει στο οτι οι πυκνωτες,μετασχηματιστες κλπ εχουν μεγαλη αποκλιση στην ταση.Ισως και για αυτο δεν δουλευουν τα ψυγεια (δεν τα γνωριζω πια ειναι τα καινουργια) αφου δεν πιστευω να ειναι λογω ισχυς.Το να παρεις ενα Avr να το βαλεις στην γεννητρια ή να παρεις γεννητρια με avr δεν λυνει ολα τα προβληματα.
Το avr στα φορτια σου δεν θα προσθεσει και πολλα(εκτος απο τα ψυγεια που δεν τα ξερω,ουτε ενα ψυγειο δεν σηκωνει η γεννητρια? ),το λαπτοπ δεν εχει θεμα αφου δουλευει με φορτιστη,ο ενισχυτης δουλευει καλα? με τις υπαρχουσες γεννητριες?Γενικα το avr ειναι για ηλεκτρονικες συσκευες,ευαισθητες στην αυξομειωση της τασης και σε αρμονικες.Πες μου ισχυ απο τα ψυγεια .
Επισης η γεννητρια που εδειξες εχει ενα μεγαλο ελλατωμα,περα που απο οτι ειδα ο κινητηρας δεν ειναι βιομηχανικος αλλα απο οχημα(σημαινει οτι δεν ξερω αν εχει γκοβερνο 1500 στρ.Απο τι εχει βγει αυτος ο κινητηρας) εχει συνδεθει με την γεννητρια με κοπλερ.

nassos69
22-05-12, 15:21
Λοιπον, ο κινητηρας απ΄οτι μου είπε αυτος εχει γκοβερνο. Ειναι στις 1500 στροφες. Συνηθως κινητηρες σαν και αυτον φορανε μικρα μηχανηματα οπως φορτωτακια, μικροι οδοστρωτηρες κ.α. Το πολυ πολυ κραταω τον κινητηρα και αλλαζω γεννητρια. Αλλα μαλλον παλι ψηλα θα ανεβω. Οσο αφορα τα ψυγεια τα καινουργια μαλλον εχουν καποιον αυτοματισμο ετσι ωστε αν το ρευμα δεν ειναι σωστο να τα κοβει. Δεν σβηνουν δηλαδη γιατι δεν τα σηκωνει η γεννητρια, γιατι δοκιμασα και ενα μονο του πανω στην γεννητρια και παλι εσβησε το ψυγειο. Τωρα τι προβλημα μπορει να εχει το ρευμα και δεν ξερω. Η ταση ειναι σωστη μετρημενη στα 230V. Οι αρμονικες μπορει να δημιουργουν τετοιο προβλημα;

vasilllis
22-05-12, 15:26
Λοιπον, ο κινητηρας απ΄οτι μου είπε αυτος εχει γκοβερνο. Ειναι στις 1500 στροφες. Συνηθως κινητηρες σαν και αυτον φορανε μικρα μηχανηματα οπως φορτωτακια, μικροι οδοστρωτηρες κ.α. Το πολυ πολυ κραταω τον κινητηρα και αλλαζω γεννητρια. Αλλα μαλλον παλι ψηλα θα ανεβω. Οσο αφορα τα ψυγεια τα καινουργια μαλλον εχουν καποιον αυτοματισμο ετσι ωστε αν το ρευμα δεν ειναι σωστο να τα κοβει. Δεν σβηνουν δηλαδη γιατι δεν τα σηκωνει η γεννητρια, γιατι δοκιμασα και ενα μονο του πανω στην γεννητρια και παλι εσβησε το ψυγειο. Τωρα τι προβλημα μπορει να εχει το ρευμα και δεν ξερω. Η ταση ειναι σωστη μετρημενη στα 230V. Οι αρμονικες μπορει να δημιουργουν τετοιο προβλημα;

εσυ εχεις φαει κολλημα με αυτον τον κινητηρα. :lool:
πως γινεται να ειναι κινητηρας κλαρκ και να εχει γκοβερνο σταθερων στροφων .γινεται???
Μαλλον αρμονικες.

nassos69
22-05-12, 15:31
Ενα ψιλοκολλημα ειναι αληθεια οτι το εχω. Κάποιοι γνωστοι μου παινεύουν πολυ τους deutz κινητηρες σαν οικονομικους αλλα και σαν πολυ ανθεκτικους. Δεν ξερω αν ασχολεισαι πολυ με το θεμα, ειτε επαγγελματικα ειτε ερασιτεχνικα αλλα θα ηθελα την γνωμη σου αλλα και τις προτασεις σου.

vasilllis
22-05-12, 17:50
Είναι καλοί,όχι όμως τόσο ώστε να μπλεξεις με αυτο το πραμα που καποιος το πηρε και το εκανε γενητρια.
Κοιτα καλυτερα γιακαποια ποιο καινουργια και σωστης κατασκευης.οποιασδηποτε μαρκας.

leosedf
23-05-12, 10:47
Η γεννήτρια σου μήπως έχει πρόβλημα στο πυκνωτικό της σύστημα ? Στη διέγερση εννοώ.

vasilllis
23-05-12, 11:06
Η γεννήτρια σου μήπως έχει πρόβλημα στο πυκνωτικό της σύστημα ? Στη διέγερση εννοώ.

δεν νομιζω ,πολλες συμεριφερονται ετσι λογω αρμονικων.

nassos69
23-05-12, 21:49
Αν ειχε προβλημα δεν θα παρουσιαζε και κανα αλλο συμπτωμα; Αλλα δεν νομιζω γιατι και το προβλημα παρουσιαζεται και με τις δυο γεννητριες.

leosedf
24-05-12, 01:00
Άσχετο αλλά ένα βίντεο από σήμερα, σε μια ταράτσα.

http://www.youtube.com/watch?v=bpHjxQmPBi4

nassos69
24-05-12, 22:14
Τι λέτε γι΄αυτές;
http://www.xe.gr/epixeirisiaka/gennitries|ad-13855763.html (http://www.xe.gr/epixeirisiaka/gennitries%7Cad-13855763.html)
http://www.car.gr/classifieds/builders/view/2497202/
Για την πρώτη μου ζήτησε 3.500

leosedf
24-05-12, 22:24
Έχω (ένας δικός μου) μια νομίζω 27kW με δικό της σπιτάκι μεταλλικό αν θες μεγάλη. Αλλά την είχε 7.000 κάπου εκεί.
Φυσικά με perkins κινητήρα kai stamford γεννήτρια κλπ. Αγγλικός κινητήρας και αμερικάνικη γεννήτρια όχι κινεζιές.
Βέβαια ακριβή.

nassos69
24-05-12, 22:49
Ειναι μεγαλη και ακριβη και οσο να το κανεις θα καίει και αρκετα.Εγω με τα φορτια που εχω γραψει παραπανω με 12kva νομιζω θα καλυπτομαι. Αυτες οι yanmar γιαπωνεζικες δεν ειναι; Δεν νομιζω να ειναι κινεζικες.

leosedf
24-05-12, 22:55
Ναι είναι δεν σου κάνει.
Εδώ DEUTZ έχει που αν δεις το ταμπελάκι τους κάτω μιλάει κινέζικα.

nassos69
24-05-12, 22:59
Deutz μαιμου; ή γνησια που φτιαχνεται στην Κινα;

leosedf
24-05-12, 23:05
Ξέρω κι εγώ? Κινέζικα γράφουν δεν έχω ιδέα τι λένε lol.

vasilllis
25-05-12, 00:25
oxi ,η yanmar ειναι γιαπωνεζικη και καλη.Αλλα θεωρω πολλα τα λεφτα για μεταχειρισμενη 13kva.
Oπως και τα 7000 .ειναι πολυ ακριβα.
Παντως μην σκεφτεσαι οτι η μεγαλη καιει περισσοτερα απο την μικρη.Ισχυει περιπου 130gr/kw/h.

nassos69
28-05-12, 21:27
Να ρωτησω κατι. Σκεφτομαι να παρω αυτην την deutz στην φωτογραφια που ανεβασα για εφεδρικη. Αυτο που δεν ξερω ειναι μην εχω προβλημα με την γεννητρια με το ρευμα της. Επειδη ειναι παλιας τεχνολογιας μην μου καψει τιποτα συσκευες. Τι λετε παιζει αυτο;