PDA

Επιστροφή στο Forum : boot cd



kpetros
19-05-12, 19:30
μηπως ξερει κανεις καποιο προγραμμα που χρησιμοποιουν στα μαγαζια (πλαισιο - μουλτι κτλ) , το οποιο bootaroyn ενα cd και βρισκουν τα προβληματα του υπολογιστη ?

makatas
19-05-12, 19:34
Αυτό είναι φοβερό http://www.ultimatebootcd.com/ το έχω χρησιμοποιήσει επανειλλημένως.

picdev
19-05-12, 20:04
δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο,
το καλύτερο που έχει, πάρα πολλά διαγνωστικά είναι το HIREN, αλλά δεν είναι κάτι αυτόματο που τα τσεκάρει όλα αυτό ήταν πάει και τέλειωσε,
κάθε πρόγραμμα κάνει διαφορετικό έλεγχο

agis68
19-05-12, 20:24
Πράγματι και το Hiren's cd και το Ultimate ειναι καταπηκτικά αρκει να ξερεις τι κανεις γιατι στα χέρια ασχετου μπορει να χάσει ολα τα δεδομένα...!!! Θέλει πολύ προσοχή....πιο καλό ειναι να εχεις φτιάξει ο ιδιος απο πριν οταν λειτουργουσε το συστημα ενα boot disk. Αν τωρα δεν εχεις κανει κατι τετοιο, χρησιμοποιησε ενα USB boot win XP ή Vista και κανε save ολα τα δεδομένα σου και μετά φορματ. Γιατί τα δυο προτεινόμενα προγράμματα εχουν υψηλό βαθμό ρίσκου σε περίπτωση που κάποιος δεν ξέρει ΑΚΡΙΒΩΣ τι πρέπει να κανει

kpetros
19-05-12, 21:39
ευχαριστω για την αμεση απαντηση σας και μαλιστα με 2 προγραμματα ,
δοξα το θεο ασχετος δεν ειμαι :P
απλα , πριν κατι μερες σε εναν φιλο ειχαν χαλασει οι μνημες , παρολα αυτα απο οσο ξερω οταν χαλανε αυτες , αρχιζει να κανει μπιπ μπιπ ο υπολογιστης και δεν ανοιγει . εκεινου ομως ΑΝΟΙΓΕ! και εσβηνε οταν φορτωνε το logo των windows .
ετσι το πλαισιο με αυτο το μαγικο cd διαπιστωσε το προβλημα στις ραμ

την επομενη φορα , το πορισμα θα το βγαλω πρωτος εγω XD

makatas
19-05-12, 21:40
λέγεται Μemtest και περιέχεται και στα δύο cd

Deithomen
21-05-12, 20:23
To memtest είναι για πέταμα σε μνήμες με χρονισμό πάνω από 667 δεν κάνει καλό scan. Από το Hirens να τρέχεις πάντα το goldmemory test για να τεστάρεις μνήμες είναι το καλύτερο.