PDA

Επιστροφή στο Forum : λαμπάκι θεμοκρασίας



ntafis
19-05-12, 20:45
Γεια σας, θέλω στο μηχανάκι μου να βάλω ένα λαμπάκι το οποίο να ανάβει όταν ζεσταθεί ο κινητήρας, τι υλικά πρέπει να αγοράσω; Και σε πια θερμοκρασία θα πρέπει να ανάβει; είναι παπάκι αερόψυκτο.

ikaros1978
19-05-12, 20:54
http://www.ebay.com/itm/2PCS-KSD301-Temperature-N-O-Controlled-Control-Switch-150-C-2650-/120917197869?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c273a042d

αυτος ειναι ο πιο οικονομικος τροπος να το κανεις.Βαζεις σε σειρα με αυτον τον διακοπτη-θερμοστατη το λαμπακι που θελεις (Προτεινω LED auto flashing)
Απλα πρεπει καπου να το προσαρμοσεις καταλληλα ωστε να πετυχεις την σωστη περιοχη που πρεπει να αναβει.

ntafis
19-05-12, 21:02
Ευχαριστώ! Ναι πρέπει να μάθω ποια είναι η επικίνδυνη θερμοκρασία !

ikaros1978
19-05-12, 21:07
μετα απο αρκετη ωρα λειτουργιας του κινητητα μετρα σε καποιο σημειο που απο πριν εχεις δει οτι μπορει να στηριχτει καλα ο θερμοστατης.(Ενα σημειο στο οποιο δεν θα φαινεται απ εξω ασχηματα ο θερμοστατης καθως και τα 2 καλωδια που θα βγαινουν απ αυτον)
Αν ας πουμε μετρησεις 150 βαθμους τοτε επελεξε εναν θερμοστατη στους 170.Ισως και 180.Σιγουρα αν θα δημιουργηθει προβλημα στον κινητηρα θα υπερβει η θερμοκρασια τους 200!

(οι τιμες ειναι ενδεικτικες μονο και μονο για το παραδειγμα)

herctrap
20-05-12, 16:36
δεν νομιζω οτι πρεπει να ειναι πανω απο 100C
ισως λεω και πολυ

agis68
20-05-12, 23:12
νομίζω αν το τοποθετήσεις δίπλα στο μετρητη λαδιου θα σου δίνει σωστές μετρήσεις....

Phatt
20-05-12, 23:26
Οι μεγαλυτερες θερμοκρασιες σημειωνονται στην κεφαλη της μηχανης οπου και γινονται οι εκρηξεις.Γενικα δεν υπαρχουν ενδειξεις θερμοκρασιας σε αεροψυκτους κινητηρες γιατι πολυ απλα ο μονος τροπος να ανεβασει θερμοκρασια ενας τετοιος κινητηρας ειναι να μεινει απο λαδια.Οποτε εχουν λαμπακι της πιεσης λαδιου, και εξυπηρετει και τους δυο σκοπους.

Το προβλημα σου στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν ειναι τι θα κανεις, αλλα ποια θα ειναι η τιμη της θερμοκρασιας που θα σημαινει προβλημα.Προταση μου ειναι να βαλεις ενα θερμομετρο στο σημειο που θα βαλεις μελλοντικα το θερμικο σου και να το μετρησεις σε διαφορες χρησεις.Δηλαδη ποσο μετραει σε κανονικη πορεια, σε ζορι/ανηφορα η σε μεγαλες εξωτερικες θερμοκρασιες, και να βαλεις την μεγιστη θερμοκρασια που θα δεις +5 βαθμους.

ntafis
21-05-12, 02:21
Οι μεγαλυτερες θερμοκρασιες σημειωνονται στην κεφαλη της μηχανης οπου και γινονται οι εκρηξεις.Γενικα δεν υπαρχουν ενδειξεις θερμοκρασιας σε αεροψυκτους κινητηρες γιατι πολυ απλα ο μονος τροπος να ανεβασει θερμοκρασια ενας τετοιος κινητηρας ειναι να μεινει απο λαδια.Οποτε εχουν λαμπακι της πιεσης λαδιου, και εξυπηρετει και τους δυο σκοπους.

Το προβλημα σου στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν ειναι τι θα κανεις, αλλα ποια θα ειναι η τιμη της θερμοκρασιας που θα σημαινει προβλημα.Προταση μου ειναι να βαλεις ενα θερμομετρο στο σημειο που θα βαλεις μελλοντικα το θερμικο σου και να το μετρησεις σε διαφορες χρησεις.Δηλαδη ποσο μετραει σε κανονικη πορεια, σε ζορι/ανηφορα η σε μεγαλες εξωτερικες θερμοκρασιες, και να βαλεις την μεγιστη θερμοκρασια που θα δεις +5 βαθμους.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! Ναι πρέπει να το ψάξω λίγο το που θα μπει ο <<θερμοδιακοπτης>> και νομίζω ο καταλληλότερος τρόπος είναι αυτός που αναφέρεις.

PCMan
21-05-12, 03:02
δεν νομιζω οτι πρεπει να ειναι πανω απο 100C
ισως λεω και πολυ

Κι εγώ έτσι λέω. 100-120C μετά απο κει υπάρχει πρόβλημα.
Τα αυτοκίνητα τουλάχιστον, εκεί δουλεύουν.

gas_liosia
21-05-12, 03:40
Κατά τη γνώμη μου αν θα ήθελες αντικειμενική θερμοκρασία, η μόνη αξιόπιστη λύση νομίζω πως είναι να μετρήσεις θερμοκρασία λαδιού... που σημαίνει ότι πάει αλλού το πράγμα (τρύπημα κάρτερ (?) για αισθητήριο και κατάλληλη οδήγηση του σήματος πιθανόν με κάποιο ηλεκτρονικό κύκλωμα). Τώρα αν ο σκοπός σου είναι πιο πολύ για πλάκα τότε συμφωνώ με τον παραπάνω τρόπο αρκεί να βρεις πιο πολύ πρακτικό σημείο τοποθέτησης του θερμοστάτη. Οι θερμοκρασίες που αναφέρονται παραπάνω (100-120) είναι λογικές αλλά αφορούν τη θερμοκρασία στο εσωτερικό του κινητήρα (πχ θερμοκρασία νερού-λαδιού). Εγώ θα σου πρότεινα να κολλήσεις ένα θερμοζεύγος στο κάρτερ εξωτερικά και να αρχίσεις τις βόλτες με το πολύμετρο παρέα... ώστε να παρακολουθήσεις πως συμπεριφέρεται βάσει του λαδιού του κινητήρα. Νομίζω πως είναι καλό σημείο.

Υ.Γ.: Έχε υπόψιν ότι τα μηχανοκίνητα σηκώνουν θερμοκρασία πιο πολύ στο ρελαντί. Άρα καλό θα ήταν να του κάνεις μια βόλτα στο δρόμο να ζεσταθεί και μετά άστο κανά 5λεπτο στο ρελαντί.

error
21-05-12, 03:56
Άσχετη ερώτηση... γιατί όχι ένα ψηφιακό θερμόμετρο? Να βλέπεις κάθε στιγμή τη γίνεται...όχι μόνο στη βλάβη...
Θα βλέπεις και πότε είναι κρύα τα λάδια για μην κάνεις καφριλίκια... ;)

ntafis
21-05-12, 04:45
Άσχετη ερώτηση... γιατί όχι ένα ψηφιακό θερμόμετρο? Να βλέπεις κάθε στιγμή τη γίνεται...όχι μόνο στη βλάβη...
Θα βλέπεις και πότε είναι κρύα τα λάδια για μην κάνεις καφριλίκια... ;)

Ναι την σκέφτηκα και αυτή τη λύσει αλλά που να το τοποθετήσω… θα χρειαστεί μάλλον να κόψω κάποιο πλαστικό…