PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με πριζα legrand valena cat6



hamurabi
20-05-12, 02:16
Καλησπερα παιδια.εκανα ανακαινιση το σπιτι μου και εφτιαξα απτην αρχη και τα ηλεκτρολογικα μου. Στις πριζες επελεξα legrand. Tα καλωδια πουχω περασει σπιτι ειναι cat5e ενω ο υπαλληλος στα ηλεκτρολογικα μουπε οτι η σειρα valena κατηργησε τις cat5e πριζες και να παρω cat6,ειναι το ιδιο.
σημερα ηταν η μερα που θα ξεκιναγα να βαλω τις πριζες με τη βοηθεια ενος φιλου ....
Ελα ομως που το κατ 6 καλωδιο ειναι λιγο διαφορετικου μεγεθους (αν ειναι εκει το προβλημα) απτο cat5e...
με αποτελεσμα το κατ5 που εχω σπιτι οταν περναγε καθε καλωδιακι μεσα στη πριζα αναμεσα στα σιδερακια να σκιζεται το καλωδιο γιατι τα σιδερακια κοβουν σα λεπιδες.

Οποτε...πακετο! τι κανουμε τωρα; αλλαγη ολες οι πριζες; 300ευρω εδωσα να παρω legrand ναχω το κεφαλι μου ησυχο και να τα...

Η διαδικασια που ακολουθω...
ξεβιδωνω το καπακι απτη πριζα,
βαζω στο καπακι τα καλωδιακια με τη σωστη συνδεσμολογια,
βιδωνω το καπακι στη πριζα και με το που κανει "κλικ" οτι κουμπωσε τοτε το καλωδιακι μου εχει σχεδον κοπει.
Το πιεζει το καπακι τοσο κατω στη πριζα και εκει κοβεται.

jami
20-05-12, 02:44
Ο χαλκός που έχει το cat 5 είναι 24AWG (0,205 τετ.χιλ) και το cat 6 έχει 24 AWG (0,205 τετ.χιλ).Πάντως είσαι 100% σίγουρος οτι τοποθετείς σωστά τα καλώδια στην πρίζα;

Edit:To UTP cat6 είναι ίδιας διατομής με το UTP cat5.To cat6 FTP όμως έχει πιο χοντρά καλώδια.Οπότε δές μήπως κάνεις κάτι λάθος!
Multiple edit::Όταν λές σκίζεται το καλώδιο,εννοείς οτι σκίζεται το πλαστικό περίβλημα του καλωδίου ή οτι κόβεται ο χαλκός στα δύο;Αν γίνεται το πρώτο τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.Αν σου κόβεται ο χαλκός,μάλλον κάτι άλλο γίνεται!

hamurabi
20-05-12, 02:55
Εχω σπασει το κεφαλι μου και δε μπορω να βρω τι μπορει να κανω λαθος...
αν καποιος εχει καποιο τιπ ή κατι του φαινεται λαθος στη διαδικασια πουπα οτι κανω ας βοηθησει παρακαλω...

jami
20-05-12, 03:00
Όταν οι πρίζες της Legrand είναι σφραγισμένες στο κουτί τους, συνοδευονται απο ένα χαρτί με τυπωμένες οδηγίες για την σωστή τοποθέτηση τους.Το βρήκες;

hamurabi
20-05-12, 03:08
Οχι δεν υπηρχε κατι τετοιο.
Ηταν ενα μακροστενο κουτι που τις ειχε μεσα σε σειρες. δεν υπηρξαν καπου οδηγιες.

jami
20-05-12, 03:11
Τότε το κουτί δεν ήταν σφραγισμένο.Ζήτα το απο εκεί που αγόρασες τις πρίζες.Θα σου φανεί χρήσιμο σαν γνώση ή απλά ρώτα πώς συνδέονται οι πρίζες δικτύου απο το μαγαζί που τις πήρες.

plouf
20-05-12, 10:27
το cat6 ειναι κατα κανόνα ελάχιστα ποιο χοντρο αρα αποκλείετε να βάζεισ cat5 καλώδιο se cat6 πρίζα και να σκίζεται κάτι κάνεις λάθος..

συνηθως αυτες οι πρίζες δεν βάζεις το καλώδιο με το χέρι αλαλ το κουμπώνει το καπάκι του, εσυ το σπρώχνεις με κάνα εργαλείο ?

xsterg
20-05-12, 12:33
το σιγουρο ειναι οτι κατι κανεις λαθος. παντως μια φωτογραφια των πριζων πριν και με την λαθος καλωδιωση θα βοηθουσε αρκετα για να εντοπιστει το λαθος που κανεις. επίσης ολες αυτες οι πριζες ακομη και οι πιο φθηνες εχουν μεσα η στην συσκευασια τους χαρτι με τον τροπο τοποθετησης τους. οταν λες οτι σκιζεται τι εννοεις?

anamprox
20-05-12, 13:27
εχω τις οδηγιες... θα κανω σκαναρισμα και θα τις στειλω σε λιγο

anamprox
20-05-12, 14:00
332833328433285

hamurabi
20-05-12, 14:11
Λοιπον παιδια τραβηξα φωτος να εστιασουμε στο προβλημα....

αρχικα σας δειχνω πως τοποθετω τα καλωδια στο καπακι....και μετα το βιδωνω στη πριζα... δεν κοβω τα περισευουμενα,αγνοειστε το αυτο....

http://img542.imageshack.us/img542/1732/57162072.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/542/57162072.jpg/)

http://img710.imageshack.us/img710/3407/20902750.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/710/20902750.jpg/)

http://img69.imageshack.us/img69/9779/35296865.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/69/35296865.jpg/)

http://img269.imageshack.us/img269/4020/60471367.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/269/60471367.jpg/)


και τωρα το ξεβιδωνω παλι απτη πριζα για να σας δειξω το προβλημα και οτι μου κοβονται τα καλωδιακια.... στα σημεια που εχω τους μαυρους κυκλους ειναι σχεδον κομμενο το καλωδιο. με μερικες πολυ απαλες κινησεις κοβεται στα δυο τωρα εκει.

http://img832.imageshack.us/img832/1433/20156434.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/832/20156434.jpg/)



ακουω κυριοι.... σωστε με!!!!

klik
20-05-12, 14:15
Βάλε τα σύρματα στο πριζάκι (στα λαμάκια) και όχι στο καπάκι. Το καπάκι το βάζεις από πάνω για να τα καρφώσει στη θέση τους.

υγ. ελπίζω να μην έχεις στραβώσει τα λαμάκια. Αλλιώς θα χρειαστείς kron tool.

αντονιο
20-05-12, 14:17
δοκίμασε να βάλεις τα καλώδια στην βάση και μετά να βάλεις το "καπάκι "από πάνω και να το κουμπώσεις..

hamurabi
20-05-12, 14:17
το cat6 ειναι κατα κανόνα ελάχιστα ποιο χοντρο αρα αποκλείετε να βάζεισ cat5 καλώδιο se cat6 πρίζα και να σκίζεται κάτι κάνεις λάθος..

συνηθως αυτες οι πρίζες δεν βάζεις το καλώδιο με το χέρι αλαλ το κουμπώνει το καπάκι του, εσυ το σπρώχνεις με κάνα εργαλείο ?

Βαζω τα καλωδιακια στις σχισμες του καπακιου ελαφρα με το χερι.

hamurabi
20-05-12, 14:24
Παιδια συμφωνα με τις οδηγιες που σκαναρε ο φιλος απο πανω πρεπει τα καλωδιακια να μπουνε πρωτα στο καπακι και μετα αυτο τα σπρωχνει στη βαση.

οπως και ναχει δοκιμασα τωρα να βαλω τα καλωδιακια στη βαση στα λαμακια απευθειας.... αφου μπει το καλωδιο,αν το βγαλω μετα ειναι κομμενο δεξια αριστερα και με 2-3 κουνηματα κοβεται στα δυο εκει το καλωδιο.

αντονιο
20-05-12, 14:30
κατα την γνώμη δεν υπάρχει πρόβλημα και αυτό είναι φυσιολογικό γιατί όταν το κουμπώνουμε εκεί τελειώνουμε και την εργασία μας δηλαδή δεν το ξαναβγάζουμε δεν το κουνάμε.Η πρίζα είναι πολύ καλή και δεν έχω δει ποτέ κανένα πρόβλημα.

klik
20-05-12, 14:30
Δεν πρέπει να ξανανοίξεις το καπάκι. Στις οδηγίες λέει ότι το καπάκι ακινητοποιεί το καλώδιο ώστε να μην δημιουργεί τάσεις στα σύρματα.
Τα λαμάκια φυσικά θα χαράξουν τη μόνωση και το σύρμα. Αν κουνάς το σύρμα που βρίσκεται ανάμεσα στα λαμάκια, φυσικά θα κοπεί.
Για ευκολία δικιά σου προτείνω να βάλεις τα σύρματα στα λαμάκια και μετά να βάλεις το καπάκι ώστε να είσαι βέβαιος για την σωστή τοποθέτηση.

αντονιο
20-05-12, 14:32
έπίσης αύτός είναι ο τρόπος που κάνει επαφή το καλώδιο με την πρίζα χωρίς βίδα χωρίς ελατήριο.

αντονιο
20-05-12, 14:37
hamurabi ένα έχω να σου πώ ψυχραιμία.

hamurabi
20-05-12, 14:44
Antonio σωστη η συμβουλη σου για ψυχραιμια γιατι εχω φρικαρει απτα νευρα μου.
Ωραια παιδια, συνδεσα τη πριζα με rj45 τη δοκιμασα σε δικτυο και δουλευει.
Μια στιγμη να δοκιμασω και για τηλεφωνο.

αντονιο
20-05-12, 14:48
δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

hamurabi
20-05-12, 14:57
Επειδη εχει θολωσει το μυαλο μου τελιως βοηθειστε με ρε παιδια σε κατι.

Εχω μπροστα μου μια γραμμη που ρχεται απτον ΟΤΕ με τα παλια τα καλωδια που συνδεεται σε πριζα τηλεφωνου και απο εκει περνει ιντερνετ ενα ρουτερ.

Εχω επισης UTP καλωδιο το οποιο το συνδεσα στη 2πλη πριζα rj45 απτη μια να βγαζει ιντερνετ και απτην αλλη τηλεφωνο.
Τι να βαλω στην αλλη πλευρα του UTP για να δοκιμασω αν θα δουλευει και η συνδεση για τηλεφωνο;;;

εχει κολησει το κεφαλι μου

Ηλιας Α
20-05-12, 15:00
Ο χαλκός που έχει το cat 5 είναι 24AWG (0,205 τετ.χιλ) και το cat 6 έχει 24 AWG (0,205 τετ.χιλ).Πάντως είσαι 100% σίγουρος οτι τοποθετείς σωστά τα καλώδια στην πρίζα;

Edit:To UTP cat6 είναι ίδιας διατομής με το UTP cat5.To cat6 FTP όμως έχει πιο χοντρά καλώδια.Οπότε δές μήπως κάνεις κάτι λάθος!
Multiple edit::Όταν λές σκίζεται το καλώδιο,εννοείς οτι σκίζεται το πλαστικό περίβλημα του καλωδίου ή οτι κόβεται ο χαλκός στα δύο;Αν γίνεται το πρώτο τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.Αν σου κόβεται ο χαλκός,μάλλον κάτι άλλο γίνεται!

Δημήτρη αν θα έβανες μονάδες εδώ << (0,205 τετ.χιλ) >> τι μονάδες θα ήταν;

hamurabi
20-05-12, 15:29
Λοιπον παιδια δοκιμασα και μου δουλευει και το ιντερνετ και το δικτυο.
Πολυ περιεργο, ειμαι σε αλλο σπιτι βεβαια. χτες στο σπιτι που με ενδιαφερει να τα βαλω ταβαζε ο φιλος μου και δε μας δουλευε το τηλεφωνο.

θελω μια βοηθεια σε κατι.
Ας πουμε οτι εχω ενα καλωδιο UTP cat5e. Στη μια πλευρα του θα παει σε διπλη πριζα δικτυου οπου στη μια θα βγαλει ιντερνετ και στην αλλη τηλεφωνο. Ξερω να τις κανω τις συνδεσεις εκει ολα καλα.
Στην αλλη πλευρα ομως που θελω να το πατσαρω με δυο φισακια ενα rj45 (για να παει στο switch) και ενα rj45 για να παρει γραμμη απτο οτε...

Στο rj45 που θα παει στο switch θα τα συνδεσω ετσι:
1. Ασπρο-πορτοκαλι
2. πορτοκαλι
3. Ασπρο-πρασινο
6. Πρασινο

Στο rj11 που θα παει στη γραμμη του οτε πως θαναι η συνδεσμολογια;

stom
20-05-12, 15:36
Μην σπας το καλωδιο χωρις λογο. Κανονικα διπλη πριζα 2 καλωδια. Εαν καπου θες να αξοιοποιησεις μια πριζα και για lan και για τηλ, τοτε απλα βαζεις εξωτερικα splitter.
Αν το κανεις απο μεσα, μετα απο λιγο δεν βγαινει ακρη, ανοιγεις πριζες για να δεις τι εγινε, και αρχιζει το μπαχαλο.
Και παρε ενα φτηνο utp cable tester. Θα πελαγωσεις χωρις αυτο. Δεν γινεται ετσι οπως το πας.

hamurabi
20-05-12, 15:38
Eξωτερικο σπλιτερ τετοιο που μπορω να βρω; καποιο λινκ;

επισης παρακαλω ενδιαφερομαι οπωσδηποτε να μαθω την παραπανω συνδεσμολογια που ρωτησα για να συνδεσω cat5e με rj11. Οποιος ξερει ας μου πει παρακαλω.

hamurabi
20-05-12, 15:50
Συνδεσα τελικα στο rj11
2. Aσπρο-μπλε
3.μπλε

και μου δουλευει κανονικα και αυτο. Οποτε ολα δουλευουν καλα.
Βεβαια αφησα το ασπρο καφε και το καφε να κρεμονται εξω απτο βυσμα. αν τα βαζα κι αυτα μεσα θα δουλευε παλι;


Υ.Σ. χ χτες που ταβαζαμε στο αλχλο σπιτρι δουλευαμε με τεστερ και το τεστερ μασ εβγαζε οτι δε δουλευε καποιιον απτα καλωδιακια. στη πραξη που το δοκιμασα σημερα χωρις τεστερ,ολα καλα. τι να πω...

anamprox
20-05-12, 16:27
φιλε μου με συγχωρεις... αλλα με μπερδεψες! στην αρχη ρωτησες για μια μπριζα... σου εστειλα τις οδηγιες για να δεις πως ειναι λογικο να χαρακωνωνται τα καλωδια.( ετσι κανει επαφη οπως εγραψαν και αλλοι). τωρα με τα τελευταια τα διαβασα 2 φορες και δεν καταλαβα τι θες να κανεις!
Ας πουμε οτι εχω ενα καλωδιο UTP cat5e. Στη μια πλευρα του θα παει σε διπλη πριζα δικτυου οπου στη μια θα βγαλει ιντερνετ και στην αλλη τηλεφωνο αυτο πως θα το κανεις; με ενα καλωδιο στην διπλη πριζα; ενα καλωδιο utp θα σου δωσει μια συνδεση δικτυου...τελος! με δευτερο καλωδιο στο δευτερο βισμα rj45 της πριζας για να παρεις τηλεφωνο θες ενα απλο ζευγος...το οποιο ζευγος δεν περισσευει απο ενα μονο καλωδιο utp που θα περνα δικτυο!
τωρα αν βαλεις δευτερο καλωδιο utp για τηλεφωνο στο βυσμα rj45 και απο την αλλη θες rj11... δεν προκειτε κανενα τεστερ να σου δειξει οτι δουλευει σωστα ακομα και αν το τηλεφωνο λειτουργισει (αφου το rj45 εχει 4 ζευγη και το rj11 εχει 2 ζευγη). για να εχεις τηλεφωνο αρκει να δωσεις το μεσαιο (διορθωστε με αν κανω λαθος) ζευγος και στα δυο βυσματα. ή ποιο απλα...φτιαξε το rj45 και δοκιμαζοντας φτιαξε και το rj11!

hamurabi
20-05-12, 17:21
Φιλε μου απο ενα καλωδιο μπορεις να βγαλει και ιντερνετ και τηλεφωνο.
Ενα καλωδιο utp σου δινει και ιντερνετ και τηλεφωνο σε μια διπλη πριζα.
Το εχω δει στη δουλεια του πατερα μου οταν το φτιαχνανε.

Και το δοκιμασα και εγω τωρα και οντως δουλευει!

jami
20-05-12, 17:37
Δημήτρη αν θα έβανες μονάδες εδώ << (0,205 τετ.χιλ) >> τι μονάδες θα ήταν;

Δεν κατάλαβα και πάρα πολύ την ερώτηση σου,αλλα τον πίνακα με τις διατομές τον βρήκα εδώ (http://en.wikipedia.org/wiki/American_wire_gauge),αν εννοείς αυτό.Και απλά βρήκα στον πίνακα την αντιστοιχία σε τετραγωνικά χιλιοστά που μετράμε στην Ευρώπη.Ελπίζω να σε κάλυψα.

lepouras
20-05-12, 18:02
παιδιά ψυχραιμία.
πρώτον η σωστή σύνδεση γίνετε όπως ακριβός την έκανες και σου έστειλε και το παλικάρι τις οδηγίες. έτσι γίνετε, τα καλώδια στο καπάκι, κουμπώνεις, χαράζονται οι μονώσεις, κάνουν επαφή και με ένα κοφτακι κόβεις τα περισσεύματα από έξω .
μην δοκιμάσεις και παιδευτείς να τα βάλεις πρώτα στα λαμακια και μετά το καπάκι.
δεύτερον
με 1 UTP να περάσεις και τηλέφωνο και ίντερνετ μπορείς. αφήνοντας τα πορτοκαλί , πράσινα ζευγάρια στην θέση τους και εκμεταλλεύεσαι τα καφέ, μπλε για τηλέφωνο, αλλά αν θέλεις να είναι και δίκτυο μεταξύ υπολογιστών μην περιμένεις να έχεις την ταχύτητα ενός σωστού δικτύου. δηλαδή τα 100 ξεχνατα ανάλογα και το μήκος σου.
μόνο για ίντερνετ καλά είναι
υπάρχουν και έτυμα σπλιτερ για αυτή την δουλεία.για να μην χαλάς την καλωδιακή σου εγκατάσταση.

stom
20-05-12, 18:08
Δεν υπαρχει κανενα προβλημα με τα 100, ειδικοτερα οταν τυπικα το μηκος ειναι πολυ μικροτερο απο το μεγιστο των 100 μετρων. Ακομα και gigabit δεν ενοχλειται αν περνας και κανα τηλεφωνο στο αχρησιμοποιητο μπλε. Δοκιμασμενο και μετρημενο απειρες φορες.
Το rj11 κουμπωνει οπως ειναι στο rj45 και συνδεεται στο μπλε ζευγαρι. Ενα απλο ταφ αν βαλεις, στο ενα το δικτυο και στο αλλο το τηλεφωνο.
Απο κει και περα υπαρχουν και ανταπτορες που μπορουν να σου δωσουν και δυο δικτυα απο ενα καλωδιο (στα 100mbit χωρις κανενα προβλημα), αλλα μαλλον δεν το θες αυτο.

lepouras
20-05-12, 18:16
Δεν υπαρχει κανενα προβλημα με τα 100, ειδικοτερα οταν τυπικα το μηκος ειναι πολυ μικροτερο απο το μεγιστο των 100 μετρων. Ακομα και gigabit δεν ενοχλειται αν περνας και κανα τηλεφωνο στο αχρησιμοποιητο μπλε. Δοκιμασμενο και μετρημενο απειρες φορες.
Το rj11 κουμπωνει οπως ειναι στο rj45 και συνδεεται στο μπλε ζευγαρι. Ενα απλο ταφ αν βαλεις, στο ενα το δικτυο και στο αλλο το τηλεφωνο.
Απο κει και περα υπαρχουν και ανταπτορες που μπορουν να σου δωσουν και δυο δικτυα απο ενα καλωδιο (στα 100mbit χωρις κανενα προβλημα), αλλα μαλλον δεν το θες αυτο.
δεν θα διαφωνήσω για την ταχύτητα, δεν μέτρησα πότε τέτοιο δίκτυο για να σου πω.
όσο για τους ανταπτορες υπάρχουν όλα τα είδη από RG45 σε(δίκτυο δίκτυο) ,(δίκτυο τηλέφωνο) , (τηλέφωνο τηλέφωνο).

plouf
20-05-12, 20:29
Δεν υπαρχει κανενα προβλημα με τα 100, ειδικοτερα οταν τυπικα το μηκος ειναι πολυ μικροτερο απο το μεγιστο των 100 μετρων. Ακομα και gigabit δεν ενοχλειται αν περνας και κανα τηλεφωνο στο αχρησιμοποιητο μπλε. Δοκιμασμενο και μετρημενο απειρες φορες.
Το rj11 κουμπωνει οπως ειναι στο rj45 και συνδεεται στο μπλε ζευγαρι. Ενα απλο ταφ αν βαλεις, στο ενα το δικτυο και στο αλλο το τηλεφωνο.
Απο κει και περα υπαρχουν και ανταπτορες που μπορουν να σου δωσουν και δυο δικτυα απο ενα καλωδιο (στα 100mbit χωρις κανενα προβλημα), αλλα μαλλον δεν το θες αυτο.

to GigaBit ενοχλείτει γιατι απαιτεί. ΚΑΙ τα 8 καλώδια..

Nightkeeper
20-05-12, 20:46
to GigaBit ενοχλείτει γιατι απαιτεί. ΚΑΙ τα 8 καλώδια..


Σωστος ο plouf :
1000BASE-T (also known as IEEE 802.3ab) is a standard for gigabit Ethernet over copper wiring. It requires, at least Category 5 cable (the same as 100BASE-TX), but Category 5e (Category 5 enhanced) or Category 6 cable may also be used and are often recommended.
1000BASE-T requires all four pairs to be present and is far less tolerant of poorly installed wiring than 100BASE-TX.
Each network segment cable length may be up to 100 meters, although several chip manufacturers claim 150 meters. Autonegotiation is a requirement for using 1000BASE-T, according to the standard. Several device drivers will allow you to force 1000 Mbps full duplex to eliminate autonegotiation issues.




1

BI_DA+

Bi-directional pair A +



2

BI_DA-

Bi-directional pair A -



3

BI_DB+

Bi-directional pair B +



4

BI_DC+

Bi-directional pair C +



5

BI_DC-

Bi-directional pair C -



6

BI_DB-

Bi-directional pair B -



7

BI_DD+

Bi-directional pair D +



8

BI_DD-

Bi-directional pair D -

hamurabi
20-05-12, 21:46
λοιπον παιδια εβαλα ολες τις πριζες με τις καταλληλες συνδεσμολογιες.
το θεμα ειναιοτι εκανα αιτηση για νεα γραμμη και ως τοτε δεν εχω γραμμη Οτε να τα τεσταρω.

Αλλως τροπος να τεσταρω να δω τουλαχιστον τις πριζες rj45 ειναι με δυο λαπτοπ. Να δοκιμασω να τα κανω δικτυο; αν ναι ξερετε τι πρεπει να κανω στα windows XP?

plouf
20-05-12, 23:57
μην καθεσαι να ψαχνεις πως γινεται αμα δεν ξερεις.
απλά βάλε το ρούτερ στην μία πρίζα και το λαπτοπ στην άλλη και δες αν το βλέπεις το ρουτερ..

hamurabi
21-05-12, 00:00
Αφου δεν εχω τηλεφωνικη γραμμη καθολου, πως θα βαλω το ρουτερ?

plouf
21-05-12, 00:03
την ethernet του υπολογιστη και την ethernet του ρουτερ.

hamurabi
21-05-12, 00:06
Σωστος ο φιλος!!

Gordona
21-05-12, 08:42
Καλημέρες κι από μένα. Η legrand στις καινούριες πρίζες της, όπως αυτές που δείχνει ο φίλος (με το βιδωτό καπάκι) προτρέπει να περνάς τα καλώδια στο καπάκι όπως έκανε και ο φίλος, γιατί αλλιώς το καπάκι δε θα βιδώσει ποτέ. Είναι σχεδόν απίθανο να καρφώσεις το καλώδιο (και τα 8) ενώ να τα έχεις περασμένα μέσα από τα κανάλια που έχει. Προσέξτε λίγο ότι είναι αρκετά καμπυλωτά. Επίσης όταν βγάζεις το καπάκι λογικό είναι τα καλώδια να κόβονται (έτσι πρέπει να είναι).

Σε ένα καλώδιο να περνάς τηλέφωνα και δίκτυο γίνεται όπως είπαν παραπάνω, αξιοποιώντας τα μπλε-καφέ για τηλέφωνο, αλλά προσπάθησε να διατηρήσεις τη συστροφή τους μέχρι μέσα στο αντίστοιχο πριζάκι. Καλό βέβαια θα ήταν να περαστεί 2ο καλώδιο γιατί με την σύνδεση μόνο των 2 ζευγών ξεχνάς το gigabit.

Και όπως είπαν και πιο πάνω, σύνδεσε το ρούτερ για να δεις αν παίζουν όλα τα δίκτυα.

hamurabi
21-05-12, 12:37
Eυχαριστω πολυ παιδια,βοηθατε απιστευτα!!
Να ρωτησω κατι αλλο. θελω να παρω ενα lan tester. Υπαρχει καποιον που να μπορω να ελενξω και rj45 και rj11 αλλα να μπορω και να βρω πιο καλωδιο ειναι πιο χωρις να τουςε χω βαλει φισακια;

jami
21-05-12, 12:48
Γίνεται με μια μπαταρία 9V και ένα βομβητή.

hamurabi
21-05-12, 17:57
ευχαριστω, εχω αλλη μια σημαντικη απορια.
Αν θελω να τεσταρω ενα UTP καλωδιο το οποιο ομως και στις δυο πλευρες εχει μπει σε πριζα cat5e.
Mπορω να χρησιμοποιησω ενα λαν τεστερ συνδεοντας το με ενα μικρο rj45 καλωδιο στις πριζες; ή θα μετρησει τα μικρα αυτα καλωδιακια αντι του μεγαλου;

hamurabi
23-05-12, 00:31
Παιδια εβαλα ολες τις πριζες και δοκιμασα τη μια πλευρα τους πουναι για δικτυο και δουλευουν ρολοι.
ΤΗ παρασκευη ο οτε θα μου βαλει και τη τηλεφωνικη γραμμη την καινουργια οποτε θα δω και την αλλη πλευρα τους τα τηλεφωνα αν δουλευουν.
ολα αψογα ως τωρα ευχαριστω πολυ για ολα