PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόβλημα με γεώτρηση



riggas
20-05-12, 11:34
Γεια σας έχω ένα πρόβλημα με μια γεώτρηση το αστεροτριγωνικο της δουλεύει μια χαρά όταν δεν έχω συνδέσει την αντλία ενώ όταν την συνδέω ξεκινάνε οι 2ρελεδες γενικός και αστέρας να χτυπιούνται και μετά μένει οπλισμένος μόνο του τρίγωνου , έχει για προστασία επιτηρητή ασυμετριας διαδοχής φάσεων έχω κοιτάξει όλες τις βοηθητικές επαφές επισεις βραχυκύκλωσα και το θερμικό μήπως το κάνει αυτό, έδωσα στο βοηθητικό από άλλη φάση τσέκαρα ουδέτερο άλλα πάλι τα ίδια .

Μήπως το κανει από πτώση τάσης?αλλα δεν θα εκοβε απο επιτηρητη, καμιά ιδέα

tomka
20-05-12, 11:55
Καλημερα...

Οταν λες να χτυπιουνται τι εννοεις??? Για εξηγησε το λιγο... Η εγκατασταση δουλευε και καποια στιγμη παρουσιασε προβλημα ή τωρα κανεις την εγκατασταση?

lepouras
20-05-12, 17:42
αν έκανες εσύ την συνδεσμολογία, μανδαλοση έκανες μεταξύ των ρελε?

riggas
20-05-12, 23:38
παιδια Η εγκατασταση δουλευε κανονικα και καποια στιγμη παρουσιασε προβλημα οταν λεω οτι χτυπιουνται ενοω οτι οπλιζουν και ξεοπλιζουν συνεχεια και μανδαλωση δεν εχω κανει αν και σπανια να δεις σε αστεροτριγωνικο

lepouras
20-05-12, 23:53
ι μανδαλωση δεν εχω κανει αν και σπανια να δεις σε αστεροτριγωνικο
δεν είναι προαιρετική αλλά απαραίτητη, όσο για το σπάνια μάλλον το αντίθετο θα έλεγα.
πώς εξασφαλίζεις ότι όταν είναι οπλισμένο το ένα ρελε δεν θα οπλίσει το δεύτερο και μάλιστα κατά την εναλλαγή από αστέρα σε τρίγωνο?

αλπινιστης
21-05-12, 01:58
δεν είναι προαιρετική αλλά απαραίτητη, όσο για το σπάνια μάλλον το αντίθετο θα έλεγα.
πώς εξασφαλίζεις ότι όταν είναι οπλισμένο το ένα ρελε δεν θα οπλίσει το δεύτερο και μάλιστα κατά την εναλλαγή από αστέρα σε τρίγωνο?

Με βρισκεις και εμενα απολυτα συμφωνο.
Απο την αλλη το να οπλιζουν και να ξεοπλιζουν συνεχεια, δεν εχει καποια αλλη λογικη παρα να σε κατευθυνει να τσεκαρεις το χρονικο.
Γιατι αν δουλευει σωστα και υποθεσουμε οτι ελλειψη μανδαλωσης μπορουν να ειναι ενεργοποιημενα και τα δυο ρελε, τοτε απλα θα εκαιγες το μοτερ σου!
Να υποθεσουμε οτι απο το βραχυκυκλωμα πεφτει η ταση και ξεοπλιζουν και μετα εχουμε παλι πυροτεχνηματα? Τραβηγμενο. Θα ειχε πεσει φυσικα και η ασφαλεια στην παροχη σου.
Ριξε μια ματια στο χρονικο σου.
Μετρα και τα τυλιγματα του μοτερ σου ωμικα να δουμε τι κανει. Και καλου κακου μετρα και μια μετρηση με μεγγερ φαση-φαση και φαση-γη (μηπως εχει γεμισει νερο)μην τυχον και κοβει ο επιτηρητης σου.
Καλη τυχη!

FILMAN
21-05-12, 14:01
Γιατι αν δουλευει σωστα και υποθεσουμε οτι ελλειψη μανδαλωσης μπορουν να ειναι ενεργοποιημενα και τα δυο ρελε, τοτε απλα θα εκαιγες το μοτερ σου!
Δεν καίγεται το μοτέρ, αλλά συμβαίνει τριφασικό βραχυκύκλωμα της τροφοδοσίας.

αλπινιστης
21-05-12, 14:15
Δεν καίγεται το μοτέρ, αλλά συμβαίνει τριφασικό βραχυκύκλωμα της τροφοδοσίας.
Σωστος. Το σχολιο ηταν "ελαφρα την καρδία"
Οποτε και παλι δικαιολογειται η διακοπη απο τον επιτηρητη με διαρροη μεταξυ φασων γιατι με ενα καλο τριφασικο βραχυκυκλωμα μαλλον δεν θα εμενε ασφαλεια να ξαναξεκινησει η διαδικασια!

bchris
21-05-12, 15:24
Παιδια, να ρωτησω κι εγω σαν ολιγον τι ασχετος,,, τι ειναι η μανδαλωση?

FILMAN
21-05-12, 15:27
Είναι η μηχανική σύζευξη ή ηλεκτρική σύνδεση των 2 ρελέ με τέτοιο τρόπο ώστε αν είναι οπλισμένο το ένα να μην μπορεί να οπλίσει και το άλλο, ακόμα και αν το κύκλωμα ελέγχου του δώσει τέτοια εντολή

bchris
21-05-12, 15:35
Είναι η μηχανική σύζευξη ή ηλεκτρική σύνδεση των 2 ρελέ με τέτοιο τρόπο ώστε αν είναι οπλισμένο το ένα να μην μπορεί να οπλίσει και το άλλο, ακόμα και αν το κύκλωμα ελέγχου του δώσει τέτοια εντολή

Merci.


Να φαντασστω οτι εδω αποτρεπει το τριγωνο και τον αστερα απο το να ενεργοποιηθουν ταυτοχρονα?

FILMAN
21-05-12, 15:40
Ακριβώς, διότι σε αυτή την περίπτωση το ρελέ του Δ δίνει τις φάσεις R-S-T στα άκρα Υ-Ζ-Χ του κινητήρα αντίστοιχα, ενώ το ρελέ του Υ γεφυρώνει τα Χ-Υ-Ζ μεταξύ τους με αποτέλεσμα τελικά να βραχυκυκλώνονται μεταξύ τους οι 3 φάσεις της παροχής.

stavroskaloxrist
21-05-12, 16:42
κανε την μανδαλωση μεταξη των ρελε για να εισαι σιγουρος και μετα τσεκαρε το χρονικο..(εμενα για χρονικο παντος μου μιριζει η δουλεια..:001_huh:) και ενωειτε πως ειναι απαραιτητη η μανδαλωση..

vasilllis
21-05-12, 18:36
Οχι μονο μηχανικη.υπαρχει και ηλεκτρικη μανδαλωση για την ιδια ακριβως δουλεια.

lepouras
21-05-12, 18:42
Οχι μονο μηχανικη.υπαρχει και ηλεκτρικη μανδαλωση για την ιδια ακριβως δουλεια.


Είναι η μηχανική σύζευξη ή ηλεκτρική σύνδεση των 2 ρελέ με τέτοιο τρόπο ώστε αν είναι οπλισμένο το ένα να μην μπορεί να οπλίσει και το άλλο, ακόμα και αν το κύκλωμα ελέγχου του δώσει τέτοια εντολή

ναι Βασίλη και το ανέφερε και ο Φίλιππος.

riggas
23-05-12, 13:00
Δεν λέω ότι είναι λάθος να υπάρχει μηχανική μανδαλοση αλλά σαν προστασία για να μην συμβεί να οπλίσουν και οι 2 μαζί αστέρα τρίγωνο.οπως ειπαν και τα παιδια υπαρχει και ηλεκτρικη μανδαλωση η εντολή του τριγώνου περνάει μέσα από μια κλειστή επαφή σε ηρεμία που βρίσκετε πάνω στο ρελε του αστέρα με αποτέλεσμα να μην μπορεί να οπλίσει το τρίγωνο αν ο αστέρας δεν είναι σε ηρεμία εκτός αν έχει μείνει κολλημένη που θα συμβεί βραχυκύκλωμα και θα καούν οι ασφάλειες συνήθως...όπως λέει και ο filman. Τελικά το πρόβλημα ήταν από τη ΔΕΗ έπεφτε πολύ η τάση όταν ξεκινουσε η αντλία

JOUN
24-05-12, 16:16
Είναι η μηχανική σύζευξη ή ηλεκτρική σύνδεση των 2 ρελέ με τέτοιο τρόπο ώστε αν είναι οπλισμένο το ένα να μην μπορεί να οπλίσει και το άλλο, ακόμα και αν το κύκλωμα ελέγχου του δώσει τέτοια εντολή
Πολυ περισοτερο η μηχανικη χρειαζεται ωστε να μην παει καποιος και πατησει με το κατσαβιδι τον οπλισμο του λαθους ρελε και γινει ο κακος χαμος(κατι το οποιο δεν μας αποτρεπει η ηλεκτρικη μανδαλωση.. )

lcharal
25-05-12, 14:45
.......Τελικά το πρόβλημα ήταν από τη ΔΕΗ έπεφτε πολύ η τάση όταν ξεκινουσε η αντλία

Να σε ρωτήσω ρε φιλάρο γιατί ασχολούμαι και γω με αυτά... ( με το hi-hi πάντα και καλοπροαίρετα) riggas, αφού έχεις επιτηρητή τάσης... και κατά την εκκίνηση της αντλίας η τάση πέφτει στο δύκτιο,τότε γιατί δεν "έκοψε" ο επιτηρητής ? για αυτή τη δουλειά τον βάζουμε άλλωστε

FILMAN
25-05-12, 14:46
Μα αυτό έκανε. Μόλις έκοβε, ξανανέβαινε η τάση και ξαναέδινε, κοκ.

riggas
25-05-12, 21:03
γινοταν ακριβως αυτο που λεει ο φιλμαν απλα δεν προλαβενε να αναψει η λυχνια που εχει ο επιτηπητης οταν βγαινει εκτος γιατι μετο που εκοβε και ξεοπλιζαν οι ρελεδες επανερχοταν η ταση αμεσως

lcharal
30-05-12, 12:13
Μάλιστα... το πρόβλημα λύθηκε??? Αν ναι, τι έκανες, αν επιτρέπεται φυσικα...???

lepouras
30-05-12, 14:17
γινοταν ακριβως αυτο που λεει ο φιλμαν απλα δεν προλαβενε να αναψει η λυχνια που εχει ο επιτηπητης οταν βγαινει εκτος γιατι μετο που εκοβε και ξεοπλιζαν οι ρελεδες επανερχοταν η ταση αμεσως

μήπως θα ήταν καλό τότε να ανεβάσει την χρονοκαθυστέρηση του επιτηρητή(αν έχει ρύθμιση τέτοια) ώστε να μην ξαναδίνει εντολή αμέσως?

riggas
31-05-12, 01:20
το προβλημα ηταν η δεη ηρθε κοιταξε το μετασχηματιστη της και διορθωθηκε . αυτος ο επιτηρητης δεν ειχε τεοια ρυθμιση αν και δεν ξερω αμα υπαρχει αλλα και να ειχε δυσκολα θα το καταλαβαινα οτι ηταν απο αυτο

Ηλιας Α
31-05-12, 08:55
Επιτηρητές τάσης - που έχω δει μέχρι σήμερα – δεν έχουν ρύθμιση χρονοκαθηστέρησης, έχουν όμως ρύθμιση αποδεκτής τάσης.
Έχει συμβεί και σε μένα να κόβει η αντλία πιεστικού συγκροτήματος από επιτηρητή τάσης, αύξησα λίγο την ανοχή του επιτηρητή (σε τάση ) και όλα καλά.
Εκείνο που δεν μου κάθεται καλά είναι αυτό: << οι 2ρελεδες γενικός και αστέρας να χτυπιούνται και μετά μένει οπλισμένος μόνο του τρίγωνου >> από το 1 μήνυμα, το οποίο κατά τη γνώμη μου δεν έπρεπε να συμβαίνει έστω και επενεργούσε ο επιτηρητής τάσης.
Παρακαλώ λοιπόν το δημιουργό του θέματος να αναρτήσει σχέδιο του αστεροτριγωνικού συστήματος γιατί κάτι μου μυρίζει άσχημα, επίσης να αναρτήσει φωτό του επιτηρητή ( αν δεν έχει σχέδιο ) μήπως υπάρχει περίπτωση – που σίγουρα θα υπάρχει - να μην αρχίσουν πάλι τα ρελέ να δέρνονται έστω και ενεργήσει πάλι ο επιτηρητής,

vasilllis
31-05-12, 09:52
υπαρχει χρονοκαθυστερηση σε επιτηρητες τασης.
Ισχυει ομως η καθυστερηση για ''καποια''ταση εκτος οριων.Δηλ.αν εχεις ρυθμισει 10% πτωση για 5δευ.αν σου κανει 15% πτωση θα δουλεψει η καθυστερηση,αν εχεις (νομιζω 40%) 50% πτωση θα ειναι ακαριαια.

lcharal
31-05-12, 10:04
Εκείνο που δεν μου κάθεται καλά είναι αυτό: << οι 2ρελεδες γενικός και αστέρας να χτυπιούνται και μετά μένει οπλισμένος μόνο του τρίγωνου >> από το 1 μήνυμα, το οποίο κατά τη γνώμη μου δεν έπρεπε να συμβαίνει έστω και επενεργούσε ο επιτηρητής τάσης.
Παρακαλώ λοιπόν το δημιουργό του θέματος να αναρτήσει σχέδιο του αστεροτριγωνικού συστήματος γιατί κάτι μου μυρίζει άσχημα, επίσης να αναρτήσει φωτό του επιτηρητή ( αν δεν έχει σχέδιο ) μήπως υπάρχει περίπτωση – που σίγουρα θα υπάρχει - να μην αρχίσουν πάλι τα ρελέ να δέρνονται έστω και ενεργήσει πάλι ο επιτηρητής,

Ηλία, σωστός! (δεν το σκέφτηκα νωρίτερα)
Κάτι δεν έχει κάνει σωστά, γιατί τωρα που το λες, όταν στη δική μου εφαρμογή "έκοβε" ο επιτηρητής, το έχω φτιάξει να απομονώνει όλο το σύστημα, άλλοστε, αυτός είναι και ο ρόλος του αν δεν κάνω λάθος... Φίλε ρηγα.. ανέβασε σε παρακαλώ το υλοποιημένο σχέδιο να το δούμε, ίσως κάτι δεν έχει γίνει όπως θα πρέπει...

riggas
31-05-12, 12:46
Το αστεροτριγωνικο δεν το έφτιαξα εγώ υπήρχε και δούλευε μια χαρά για πολύ καιρό και που το έλεγξα ήταν ένταξη από θέμα συνδεσμολογίας. Ο επιτηρητής τάσης είχε ρύθμιση τάσης την οποία την είχα πειράξει και την είχα βάλει στο ανώτατο οροιο νομίζω 60 βολτ και πάλι έκανε τα ίδια. Η παρατήρηση του Ηλία είναι σωστή αλλά να σας υπενθυμίσω ότι το σύστημα δούλευε κανονικά όταν δεν ήταν συνδεμένη η αντλία πάνω δηλαδή δεν υπήρχε φορτίο. Αυτό που συνεβαινε << οι 2ρελεδες γενικός και αστέρας να χτυπιούνται και μετά μένει οπλισμένος μόνο του τρίγωνου >>γινόταν γιατί την την ώρα που ξεκινούσε ο ρελε του αστέρα μαζί με το γενικό ξεκινούσε έπαιρνε ρεύμα η αντλία και έτσι είχαμε πτώση τάσης με αποτέλεσμα να χτυπιούνται οι ρελεδες, ύστερα όταν έπεφτε το τρίγωνο ο γενικός ρελες δεν έμενε οπλισμένος αφού κτυπιοταν ενώ του τριγώνου κατάφερνε να οπλίσει και να μείνει γιατί εκείνη τη στιγμή που όπλιζε η τάση ήταν κανονική αφού δεν τραβούσε η αντλία ρεύμα και με αυτό μόνο οπλισμένο επερνε ρεύμα μόνο απ τη μια μεριά του τυλίγματος της δηλαδή χωρίς να παίρνει 380 να δουλεύει άρα χωρίς να έχουμε πτώση τάσης. Νομίζω χωρίς να είμαι σίγουρος ότι ο επιτηρητής δεν προλάβαινε να κάνει καμιά ενεργεία στο όλο σκηνικό δηλαδή να κόβει αλλά όλα τα έκανε η πτώση τάσης.

Ηλιας Α
31-05-12, 13:11
Το αστεροτριγωνικο δεν το έφτιαξα εγώ υπήρχε και δούλευε μια χαρά για πολύ


Το ότι δούλευε για πολύ καιρό δε λέει, για μένα θα πρέπει -όπως έγραψα -να αντιμετωπίζει εύστοχα και την περίπτωση που επενεργεί ο Ε . Τ

lcharal
31-05-12, 13:26
Είμαι σχεδόν σίγουρος, ότι κάποια μικρή λεπτομέρεια που εκ πρώτης όψης φαίνεται σωστή, θα έχει γίνει λάθος....
Κάτι συμβαίνει με το βοηθητικό κύκλωμα του αστεροτρίγωνου και τις επαφές του επιτηρητή. Κάτι δεν έχει συνδεθεί σωστά. Μπορεί να δούλευε σωστά τόσα χρόνια, όμως δε σημαίνει ότι είναι και σωστό. Κάτσε και έλεγξε όλο το βοηθητικό κύκλωμα, καλώδιο - καλώδιο και επαφή επαφή, από τον επιτηρητή, ως τα μπουτόν και τα ρελε.... όλο τον αυτοματισμό τέλος πάντων, γιατί δε γνωρίζω ακριβώς τι έχει για να σου πω.
Πάντως, αν σου είναι εύκολο, ζωγράφισε το κύκλωμα όπως ακριβώς είναι κατασκευασμένο να σε βοηθήσουμε παραπάνω... Εγώ προσωπικά μπορώ να διαθέσω κάποιο χρόνο για να σε βοηθήσω...

Φιλικά Λευτέρης

ghostrider
03-07-12, 00:54
βοηθητικη επαφη νορμαλ κλοουζ του ρελε αστερα που απο αυτη φευγει στο πηνιο του ρελε του τριγωνου ταση