PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόγραμμα που κλειδώνει το ίντερνετ



pvelectric
21-05-12, 13:48
Γειά σας παιδιά ψάχνω ενα προγραμματάκι που να μπορώ να κλειδώνω το ίντερνετ και τον σκληρό δίσκο του υπολογιστή ώστε αυτός που θα είναι στον υπολογιστή να μπορεί να έχει πρόσβαση μόνο στο τοπικό δίκτυο...π.χ να βλέπει μόνο κάμερες..

gas_liosia
21-05-12, 14:40
Γεια σου Θωμά και καλωσήρθες! Ένα πρόγραμμα που είχα χρησιμοποιήσει στο παρελθόν είναι το Internet Password Lock (http://internet-password-lock.com/) με το οποίο μπορείς να μπλοκάρεις τον Internet Explorer, Media Player και δίκτυα αν θυμάμαι καλά, αλλά δεν είναι freeware. Επιλέγεις εσύ τι θες να μπλοκάρεις και το ενεργοποιείς όποτε θες. Για απενεργοποίηση ζητάει κωδικό. Για τον σκληρό που λες ή οποιονδήποτε φάκελο θες να μπλοκάρεις είχα ένα άλλο του οποίου δυστυχώς μου διαφεύγει το όνομα.

Αποστόλης1
21-05-12, 19:35
Γιατί δεν βάζεις κωδικό στο βιος να κλειδώνει ο Η/Υ ??

Papas00zas
22-05-12, 01:40
Ναι, αλλά σε περίπτωση που τον ξεχάσει, υπάρχει μόνο ένας τρόπος να επανέλθει-να βγάλει τη μπαταρία της μητρικής για κανα τέταρτο και μετά να την ξαναβάλει.
Εννοείται ότι μετά θα πρέπει να κάνει ολες τις ρυθμίσεις.

bchris
22-05-12, 12:52
Γιατί δεν βάζεις κωδικό στο βιος να κλειδώνει ο Η/Υ ??

Γιατι φιλε Αποστολη, δεν θελει να μην χρησιμοποιει ο "Χ" τον υπολογιστη του καθολου.
Θελει απλα να τον χρησιμοποιει μονο για να κοιταει τις καμερες για 8 ωρες (στην καλυτερη).

Με αλλα λογια, θελει ο security να μην μπορει να δει ουτε ενα in.gr να διαβασει καμμια ειδηση...
Ηλεκτρονικη σκλαβια δηλαδη.

vasilllis
22-05-12, 13:23
Περιεργο.
τι ασφαλεια θετεις αν ο admin κανει τα παντα σε αυτον τον υπολογιστη ?Πιστευω οτι απαιτειται ενας υπολογιστης αποκλειστηκα για χρηση παρακολουθησης και τιποτα αλλο.
Στο προκειμενω τωρα δεν ειναι πιο σωσο να ανοιχτει ενας λογαριασμος user ο οποιος θα τρεχει μονο το προγραμμα παρακολουθησης και δεν θα βλεπει καννενα αλλο προγραμμα?

Αποστόλης1
23-05-12, 00:31
Aς κλειδώσει Η/Υ, πληκτρολόγιο στο Χρηματοκιβώτιο και να αφήσει έξω το μόνιτορ. :laugh:

pvelectric
23-05-12, 11:16
χαχαχαχα... Χρήστο ακριβώς αυτό θέλω!!υπάρχει θέμα και δεν θέλω να υπάρχει πρόσβαση στο ίντερνετ είμαι με 3G οπότε δεν φτάνουν τα gb!!Βασίλη αυτό σκέφτηκα εξ'αρχής!Ένα νέο user με περιορισμένα δικαιώματα...μπορείτε να μου πείτε όμως πώς θα φτιάξω τις ρυθμίσεις ώστε να μην υπάρχει πρόσβαση στο ίντερνετ αλλά και σε αρχεία του σκληρού δίσκου?Υπάρχουν και απόρρητα αρχεία..βλέπεται!

info@kalarakis.com
23-05-12, 11:27
βγάλε το πληκτρολόγιο και το ποντική
Βάλε το πρόγραμμα με τις κάμερες στην εκκίνηση και είναι οκ

vasilllis
23-05-12, 11:50
χαχαχαχα... Χρήστο ακριβώς αυτό θέλω!!υπάρχει θέμα και δεν θέλω να υπάρχει πρόσβαση στο ίντερνετ είμαι με 3G οπότε δεν φτάνουν τα gb!!Βασίλη αυτό σκέφτηκα εξ'αρχής!Ένα νέο user με περιορισμένα δικαιώματα...μπορείτε να μου πείτε όμως πώς θα φτιάξω τις ρυθμίσεις ώστε να μην υπάρχει πρόσβαση στο ίντερνετ αλλά και σε αρχεία του σκληρού δίσκου?Υπάρχουν και απόρρητα αρχεία..βλέπεται!


Ο χρηστης δεν εχει προσβαση στον σκληρο.
το ιντερνετ αν διαγραψεις τον εχπλορερ απο τον χρηστη δεν μπορει να παιξει(νομιζω μπορεις να ορισεις και ποιος χρηστης εχει προσβαση).
προγραμματα δεν μπορει να εγκαταστησει.
αυταα

bchris
23-05-12, 13:00
Ρε παιδια, ο ανθρωπος λεει οτι θελει να εχει προσβαση μονο στο local lan για να βλεπει τις καμερες, πιθανοτατα μεσω καποιου browser (IE/FF).
Δεν ξερω απο παραθυρα, αλλα αν στα network settings δεν βαλεις default gateway, τοτε η μηχανη δεν θα μπορεσει να δει ποτε τιποτα αλλο εκτος του local lan.

Εννοειται οτι ο χρηστης δεν πρεπει να ειναι admin για να μην μπορεσει να βαλει μονος του default gateway...

Ξαναλεω δεν ξερω τι παιζει με το security των παραθυρων.

PANDOKRATOR
02-06-12, 23:41
Γειά σας παιδιά ψάχνω ενα προγραμματάκι που να μπορώ να κλειδώνω το ίντερνετ και τον σκληρό δίσκο του υπολογιστή ώστε αυτός που θα είναι στον υπολογιστή να μπορεί να έχει πρόσβαση μόνο στο τοπικό δίκτυο...π.χ να βλέπει μόνο κάμερες..

Λειτουργικο ? (xp,vista,7,linux)
Σε (Σ)Vista & XP με το Windows SteadyState (http://fuckip.blogspot.gr/2010/12/windows-steadystate.html)
Σε linux (αν και νομιζω οτι μιλας για windows) με "δικαιωματα" στον χρηστη
#chmod 444 @user