PDA

Επιστροφή στο Forum : pmr contest!!!



Killo_Watt
23-05-12, 18:57
Εχω μια ιδεα να διοργανώσουμε pmr contest τι λετε?

thanp
24-05-12, 05:58
Με "κανονικά" PMR446 μισού watt και rubber ή ..."κατ'όνομα" PMR με μπόλικα watts, linears, εξωτερικές κεραίες, προενισχυτές κλπ; Αν πρόκειται για το πρώτο, ένα contest είναι μια ενδιαφέρουσα ιδέα. Αν είναι όμως για το δεύτερο δεν βλέπω να έχει κάποιο νόημα.

Υπάρχει πάντως και μια ακόμα δυσκολία, τουλάχιστον στην πόλη μου αλλά και στα περίχωρά της. Δυστυχώς οι ως συνήθως ανεγκέφαλοι "θολοί" έχουν καταχρηστικά πιάσει τα κανάλια των PMR νομίζοντάς τα "χωράφι" τους και με WFM και 50W μέρα νύχτα έχουν στην κυριολεξία καταστρέψει την ήδη μικροσκοπική "μπάντα" των PMR446. Καταλαβαίνεις, μιλάμε για ...βόδια με ασύρματους. :saad:

ikaros1978
24-05-12, 07:33
Καταλαβαίνεις, μιλάμε για ...βόδια με ασύρματους. :saad:

33383

:lool::lool::lool::lool:

thanp
24-05-12, 16:42
:lool::lool::lool:

matthew
24-05-12, 23:25
"θολοί"
:hahahha: Καλό! Την έχω ακούσει αυτή την έκφραση!
Ναι, όντως! Οι συγκεκριμένοι είναι μείζον θέμα γενικά! Θρασύτατοι & όπως σωστά είπες ανεγκέφαλοι! :thumbdown:
Τώρα όσον αφορά για pmr contest, δεν βλέπω να έχει νόημα ή μεγάλο ενδιαφέρον για τους ραδιοερασιτέχνες όπως πχ ένα hf/vhf/uhf field day. Ποιά η διαφορά εκπομπής από τα 440 MHz με τα 446 MHz;
Όπως & να έχει, δεν είναι κακή ή ακριβή ιδέα για τους μη ραδιοερασιτέχνες οι οποίοι χρησιμοποιούν τα εμπορικά μισόβατα & χωρίς αποσπώμενη κεραία pmr! :mrgreen:

Killo_Watt
26-05-12, 12:48
Το ενδιαφέρον ειναι οτι και πολλα ατομα τα οποια δεν εχουν αδεια ραδιοερασιτέχνη θα μπορούσαν να πάρουν μέρος... Οπως και το οτι ειναι ενδιαφέρων να δούμε τι επαφές θα καταφέρουν να γίνουν με αυτα τα μηχανάκια!

thanp
27-05-12, 03:59
Ενδιαφέρον θα είναι αν όπως σωστά είπε ο φίλος ο Μάνθος γίνει με χρήση "πραγματικών" PMR με μισό watt και rubber. Αλλιώς μιλάμε για "γιαλαντζή" pmr contest.
Έχω διαβάσει σε ξένα sites για εξαιρετικά ενδιαφέροντα PMR expeditions με τους χειριστές να σκαρφαλώνουν σε βουνά, κτήρια, πύργους, δέντρα ακόμα και αερόστατα και να επικοινωνούν με μισό βατ σε αποστάσεις εκατοντάδων χιλιομέτρων. Αυτό ναι, είναι ενδιαφέρον, και πολύ μάλιστα. Το να βάλεις όμως ένα πεντάβατο "pmr" σε μια 16el yagi ή μια 6x5/8 collinear και να μιλήσεις με κάποιο αντίστοιχο στον παραδίπλα νομό δεν μου λέει τίποτα απολύτως.

Άλλωστε καλοκαιράκι είναι. Βγείτε όλοι στις ταράτσες ή στα κοντινά λοφάκια με τα φορητά στο χέρι και δώστε του να καταλάβει. Αυτό ναι είναι pmr contest στο οποίο θα λάμβανα και εγώ μέρος με μεγάλη μου χαρά μάλιστα.

lepouras
27-05-12, 15:22
μέσα στην Αθηνά να είσαι σίγουρος ότι θα μπουκάρουν όλοι αυτοί που μιλάνε με PMR και μιλάνε μέσα από το σπίτι τους ο ένας Σαλαμίνα ο άλλος Πειραιά ένας από Νέα Σμύρνη ο άλλος Σύνταγμα και ένας ακομα που βγαίνει από Χαλάνδρι, Γαλάτσι, Κηφισιά και κανένας μα κανένας δεν μιλά με εξωτερική κεραία και παραπάνω βατ
και το λένε χαριτολογώντας και γελώντας. τους έχω ακούσει σε φάση παιχνιδιού δοκιμή που έχω μιλήσει από Υμηττό με Πάρνηθα Δερβενοχώρια.

Killo_Watt
27-05-12, 15:57
Είναι πρόβλημα αν βγούνε οι παντόφλες στον αέρα... Παρόλα αυτά εγώ έχω να προτείνω το Σάββατο 2 Ιουνίου και ώρα 3μμ να αρχίσει το pmr contest!!! Κανάλι κλήσεως θα είναι το κανάλι 5 τον prm και σε περίπτωση traffic θα γίνονται εναλλακτικά κλήσεις και στο κανάλι 3. Μέγιστη επιτρεπόμενη ισχύς 0.5 watt αυστηρά!!!

Killo_Watt
27-05-12, 17:43
Και για να το οργανώσω ποιο πολυ περιμένω συμμετοχές και το σημείο απο το οποίο θα βγούνε! ωστε να δούμε αν υπάρχει ενδιαφέρον!

aeonios
27-05-12, 18:02
Μήπως κάνεις κάποιο λάθος στην ημ/νια;

Killo_Watt
27-05-12, 18:06
Ναι σωστα! Σαββατό 2 Ιουνίου και ωρα 3μμ!

silver
27-05-12, 18:43
Συμφωνω και δηλωνω συμμετοχη.Για "διακριτικα κλησης" θα χρησιμοποιησουμε τα εδω χρησιμοποιουμενα nicknames η θα αναλαβει καποιος να δωσει "ειδικα διακριτικα" για την περιπτωση:Παντως καλο θα ειναι να μετατεθει λιγο η ωρα γιατι αν βγουμε μεσημεριατικα στις ταρατσες και ο ηλιος θα μας βαρεσει κατακουτελα και μπορει να ενοχλησουμε κανεναν ιδιορρυθμο γειτονα.Καλο θα ειναι να ορισθει "συντονιστης" στον οποιον με pm να δωσουμε πραγματικες περιοχες που θα εκπεμψουμε ωστε να γνωριζουμε τις επιδωσεις μας.

Killo_Watt
28-05-12, 14:42
Ωραία λοιπών περιμένω πμ με τους συμμετέχοντες. Στο pm θα περιλαμβάνετε η πραγματική περιοχή εκπομπής! Η κλήση θα γίνεται ως εξής: " pmr contest όνομα μέλους στο forum" αν έχετε φίλους που θέλουν να συμμετέχουν και δεν είναι μέλη στείλτε μου την περιοχή που θα βγουν και το όνομα που θα χρησιμοποιήσουν.


λίστα με ονόματα και περιοχές θα ανακοινωθεί Σάββατο πρωί. Για την ώρα το συζητάμε ακούω προτάσεις?

mits
28-05-12, 16:46
Καλησπέρα. Είμαι κι εγώ μέσα, θα σου στείλω και πμ. Για την ώρα θα πρότεινα καλύτερα λίγο πιο μετά, 6-7 ας πούμε να έχει πέσει λίγο ο ήλιος και να μην ενοχλούμε τους γείτονες μες στο μεσημέρι.

Α, να πω πως πρόσφατα μίλησα από Πάρνηθα κοντά στο καταφύγιο Μπάφι με τον αδερφό μου στην ταράτσα του σπιτιού περιοχή Μαρούσι με ένα intek 5050 εγώ κι ο αδερφός μου μια ψείρα της midland m24 πεντακάθαρα!

Πιστεύω θα έχει ενδιαφέρον το εγχείρημα. Μακάρι να δηλώσουν αρκετοί συμμετοχή!

SRF
28-05-12, 19:47
Ενημερωτικά το 1991 με ένα FT73R στο χαμηλό της εξόδου του, στα 0.5W μίλησα από κορυφή Πάρνηθας με Υψάρι Θάσου! Και την ίδια στιγμή πετάχτηκε και ένας συνάδελφος φίλος μου από Ηράκλειο Κρήτης!!! Μην υποτιμάτε καθόλου την ισχύ αυτή, σε ευθεία ζεύξη!!! Μπορεί να εκπλαγείτε!!! :biggrin:

andrewsweet4
28-05-12, 20:10
μπορουμε να λαβουμε μερος και απο την περιοχη της θεσσαλονικης? ενδιαφερον θα εχει... :)

Γιώργος 231
28-05-12, 20:45
Ανδρεα, εγω ειμαι μεσα ....
Περιοχη Καλαμαριας

andrewsweet4
28-05-12, 21:14
λες να φτασω καλαμαρια απο καμαρα?!?! δεν ξερω αν θα μπορω να εχω προσβαση σε ταρατσα, αλλα εχω σκεφτει να παω στα χιλια δενδρα αν εχει καλο καιρο για εκπομπη, στην πλαγια του βουνου διπλα στο ζωολογικο κηπο... απο κει εχεις καθαρη οπτικη επαφη με ολη τη θεσσαλονικη :) αααντε να μαζευομαστε σιγα σιγα περισσοτεροι!!!

Killo_Watt
29-05-12, 00:12
ναι παράλληλα θα μπορούσαν να συμμετάσχουν και άτομα από άλλες περιοχές όπως Θεσσαλονίκη αν υπάρχει ενδιαφέρον στην περιοχή τους... Περιμένω πμ από όλους τους συμμετέχοντες! Επίσης πέστε το και σε φίλους σας που πιθανός θα τους ενδιέφερε η ιδέα και στείλτε μου τις συμμετοχές και για αυτούς... Όσον αφορά την ώρα περιμένω να ακούσω και άλλες προτάσεις και για βρούμε κάτι που να βολεύει όλους...

Γιώργος 231
29-05-12, 18:17
καλα, μονο 2 απο θεσσαλονικη !!!
ειναι δυνατο ?

Αντε, καμια συμμετοχη ακομααααααα

Killo_Watt
30-05-12, 00:36
ήδη έλαβα τα πρώτα πμ από τους συμμετέχοντες περιμένω και από τους υπόλοιπους για να συγκεντρώσουμε τις συμμετοχές! Κατεβάστε τα θαμμένα και ξεχασμένα pmr από τις ντουλάπες σας!!! :)

andrewsweet4
01-06-12, 22:00
Τελικα θα γινει το contest αυριο στη θεσσαλονικη? γιατι δεν βλεπω δυστυχως μεγαλη συμμετοχη... :( Αν γινει πειτε το, να τραβηξω και γω προς το βουνο :D

Γιώργος 231
02-06-12, 02:12
Τελικα θα γινει το contest αυριο στη θεσσαλονικη? γιατι δεν βλεπω δυστυχως μεγαλη συμμετοχη... :( Αν γινει πειτε το, να τραβηξω και γω προς το βουνο :D

Ανδρεα, 69326 970 970,
παρε με αυριο, εσυ κι οπως αλλος θελει, για να τα πουμε κι απο αερα

Killo_Watt
02-06-12, 12:53
Σήμερα το PMR contest!!! Στις 7 το απόγευμα!!! Κανάλι 5 (και σε περίπτωση traffic κλήσεις και στο κανάλι 3) Σας περιμένω όλους! το απόγευμα θα ανακοινώσω και την λιστα των συμμετεχόντων!!!

GeorgeVita
02-06-12, 13:09
Σήμερα το PMR contest!

Καλή επιτυχία!
Να είστε ευγενικοί σε περίπτωση ελέγχου από υπηρεσίες, μη πάθετε αυτά του Γερμανού... (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=64006)
gV

aeonios
02-06-12, 14:18
και προπάντων μη φοράτε ζώνη μπορεί να σας την περάσουν στο λαιμό και να πουν στους δημοσιογράφους πως πήγατε να αυτοκτονήσετε για να αποφύγετε τον έλεγχο!:lool::001_tt2:

mits
02-06-12, 16:49
Σήμερα το PMR contest!!! Στις 7 το απόγευμα!!! Κανάλι 5 (και σε περίπτωση traffic κλήσεις και στο κανάλι 3) Σας περιμένω όλους! το απόγευμα θα ανακοινώσω και την λιστα των συμμετεχόντων!!!

Ωραία! Οπότε στις 7 φραπεδιά και ταράτσα!! Μήτσος από Μαρούσι ακούει!

andrewsweet4
02-06-12, 18:56
Φιλε γιωργο πως να σε παρω με 11 ψηφια στον αριθμο του κινητου σου? :D μηπως ακουσες και καναν αλλο που θελει να συμμετασχει απο θεσσαλονικη?

Killo_Watt
02-06-12, 19:40
silver (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=35788) Ηλιουπολη

mits (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=31359) Μαρούσι

aeonios (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=31238) Πειραιας

agis68 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=37874) Πατησια

andrewsweet4 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=35168)θεσσαλονικη

Γιώργος 231 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=34438) θεσσαλονικη

Killo_Watt (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=29525) Πεντελη


κληση " pmr contest και το ψευδωνυμο σας "

thanp
02-06-12, 20:05
Με μόνο τόσους συμμετέχοντες, αυτό δεν είναι contest αλλά αναζήτηση καρφίτσας σε αχυρώνα. :001_smile:

mits
02-06-12, 20:27
Παίδες δεν ξέρω αν με άκουσε κανείς, μιλάγανε κάποιοι στο 5, δοκίμασα και στο 3, αλλά τζίφος.

kx5
02-06-12, 20:30
Είμαι πολύ χαμηλά για να σας ακούσω :saad:

silver
02-06-12, 20:42
Προσπαθω και εγω αλλα στο 5 υπαρχει κυκλωμα και μαλιστα ακουσαν την κληση μου και μου απαντησε καποιος Κωστας απο περιοχη Μανιατικα του Πειραια.Στο 3 παρολο που καλω δεν απανταει κανεις.

mits
02-06-12, 20:49
Προσπαθω και εγω αλλα στο 5 υπαρχει κυκλωμα και μαλιστα ακουσαν την κληση μου και μου απαντησε καποιος Κωστας απο περιοχη Μανιατικα του Πειραια.Στο 3 παρολο που καλω δεν απανταει κανεις.


Άκουγα κι εγώ μια συνομιλία στο 5, αλλά προφανώς δεν με άκουγαν! Στο 3 σιγή!

Killo_Watt
02-06-12, 22:10
δυστυχώς εγώ λόγο υποχρεώσεων βγήκα μόνο στης 7.20 από Πεντέλη στο κανάλι 5 έκανα κάποιες κλήσεις δεν ξέρω αν με άκουσε κάποιος...

aeonios
03-06-12, 09:46
Στο 5 δεν άκουσα μάλλον κανένα σας. Εκανα τρεις κλήσεις ανά 10 λεπτά και με πέρασε ένας Ι΄ιώργος από Πειραιά(??!) που δεν είχε σχέση με το φόρουμ. Μιλήσαμε λίγο και στις 7.30 το έκλεισα αφού δεν άκουσα κανέναν σας.

seatibiz
04-06-12, 03:19
Γειά σας παιδιά, άκουγα αρκετές συνομιλίες και στο 5 και στο 3, ειδικά τον Δημήτρη από Μαρούσι, απαντούσα αλλά μάλλον δεν με άκουγε κανείς. Ήμουνα στην ταράτσα για καλύτερο σήμα (Αγ.Νικόλαος - Καματερό) με τον μικρό για να παίξει και αυτός, αλλά τζίφος.

agis68
04-06-12, 12:05
λοιπόν με ενισχυμένη κεραια επιανα ενα τύπο απο Μενίδι στο 5 κατά τις 5.30....με τον οποιο και μιλήσα (ασχετο απο φορουμ) και εναν που τον ακουγα αλλα δεν ακουγε εμενα απο Περιστέρι? αυτά.....ε μετα απο λίγο το εκλεισα γιατι εκανε και ζεστη....

Makoulios
08-07-12, 10:33
Γειά σας.Μιας και ειναι η πρώτη μου δημοσίευση-απάντηση εδώ όπου έχω να μάθω πολλά πιστεύω δεν οργανώνoυμε πάλι ένα pmr meeting κατά τον Ιούλιο προτείνω εγώ 15/07/12 στις 20:00 ακρόαση-εκπομπή στο P5 υπότονος 25 θέση Μαρκοπούλου Παραλία Ωρωπού.μπας και μετρήσω εμβέλεια με ένα πιεμαράκι g8 που διαθέτω (παιδικό όνειρο τα walkie talkie που τώρα πραγματοποίησα)

kx5
08-07-12, 13:50
Γειά σας.Μιας και ειναι η πρώτη μου δημοσίευση-απάντηση εδώ όπου έχω να μάθω πολλά πιστεύω δεν οργανώνoυμε πάλι ένα pmr meeting κατά τον Ιούλιο προτείνω εγώ 15/07/12 στις 20:00 ακρόαση-εκπομπή στο P5 υπότονος 25 θέση Μαρκοπούλου Παραλία Ωρωπού.μπας και μετρήσω εμβέλεια με ένα πιεμαράκι g8 που διαθέτω (παιδικό όνειρο τα walkie talkie που τώρα πραγματοποίησα)
Και ποιος θα βρεθεί να σου απαντήσει? :biggrin: Πάντως όχι μέσα από την Αθήνα...

Makoulios
08-07-12, 22:04
Και ποιος θα βρεθεί να σου απαντήσει? :biggrin: Πάντως όχι μέσα από την Αθήνα... Η ημερομηνία πέφτει Κυριακή και η ώρα ιδανική για τα μπάνια των αχινέων (Τι έχει αγκάθια είναι από την Αθήνα και τα Σαββατοκύριακα τρέχει στις παραλίες?) Ε,δεν θα ζητήσω πιστοποιητικό καταγωγής.Απέναντι είναι η Ερέτρια και αν κάποιος λάβει την κλήση μου από εκεί εγώ θα κάνω κολοτούμπες.Κάποιοι διατυμπανίζουν οτι έχει τέτοια εμβέλεια.:001_rolleyes:

lcharal
10-07-12, 13:59
Η ημερομηνία πέφτει Κυριακή και η ώρα ιδανική για τα μπάνια των αχινέων (Τι έχει αγκάθια είναι από την Αθήνα και τα Σαββατοκύριακα τρέχει στις παραλίες?) Ε,δεν θα ζητήσω πιστοποιητικό καταγωγής.Απέναντι είναι η Ερέτρια και αν κάποιος λάβει την κλήση μου από εκεί εγώ θα κάνω κολοτούμπες.Κάποιοι διατυμπανίζουν οτι έχει τέτοια εμβέλεια.:001_rolleyes:

Γεράσιμε... για τι απόσταση μιλάμε? ποια δηλαδή, η απόσταση απο εσένα μέχρι την Ερέτρια?? Εγώ με ένα pmr της Brondbi που είχα έκανα επαφή σε μέρα με καλή διάδοση σε απόσταση περίπου 20 χιλιομέτρων, (ίσως να ήταν ελαφρώς μεγαλύτερη). Ήμουν στο βουνό, και μίλησα με κάποιον στο απέναντι νησάκι,( Χρυσή) Και χωρίς οπτική επαφή!!!!

Makoulios
11-07-12, 10:38
Γεράσιμε... για τι απόσταση μιλάμε? ποια δηλαδή, η απόσταση απο εσένα μέχρι την Ερέτρια?? Εγώ με ένα pmr της Brondbi που είχα έκανα επαφή σε μέρα με καλή διάδοση σε απόσταση περίπου 20 χιλιομέτρων, (ίσως να ήταν ελαφρώς μεγαλύτερη). Ήμουν στο βουνό, και μίλησα με κάποιον στο απέναντι νησάκι,( Χρυσή) Και χωρίς οπτική επαφή!!!!

Απο απόσταση υπολογίζω αν πουμε απο παραλια Ωρωπός -Ερέτρια ισα με 10 χλμ θα το μετρήσω με το google earth και θα στείλω foto αν έχω επαφή. Εγώ θα ειμαι σε υψωμα 1 χλμ απο παραλια Ωρωπού αλλά χωρίς οπτική επαφή με Ερέτρια.Είδωμεν!!

LOGACIOS
13-07-12, 12:10
Kαλημέρα σε όλους ,
Θα μ ενδιέφερε να συμμετέχω κ εμένα στη < συνάντηση > στις 15/7 και να βοηθήσω να δημιουργήσουμε μια παρέα και να μιλάμε τακτικά .
Εχω ασχοληθεί ερασιτεχνικά στο παρελθόν και με vhf
To s/k θα είμαι σε περιοχές του Κορινθιακού , όποιος φίλος θα ήθελε μπορούμε να τεστάρουμε δυνατότητες

Makoulios
23-08-12, 11:24
Επειδή συνεχίζω και το ψάχνω οσον αφορά την εμβέλεια του μου χρησίμευσε αυτό το καλοκαίρι (Απείραχτο Midland G8) σε αποστάση περίπου 1600μ σε ευθεία μετρημένη με google earth χωρίς οπτική επαφή από το εξοχικό έως την παραλία Μαρκοπουλου Ωρωπού .Στο ιντερνετ έχω βρει φωτογραφίες που άτομα με PMR 500mW κάνουν ρεκόρ απόστάσεων έχοντας το πιεμαράκι δίπλα σε yiagi κεραίες χωρίς να το ενώσουν με αυτή με την δική του μικρή κεραία.

GeorgeVita
23-08-12, 11:47
... άτομα με PMR 500mW κάνουν ρεκόρ απoστάσεων έχοντας το πιεμαράκι δίπλα σε yiagi κεραίες χωρίς να το ενώσουν με αυτή με την δική του μικρή κεραία.

http://acomelectronics.com/GeorgeVita/variou3/pmr_Yagi.jpg
Φαντάσου να κάνεις το ίδιο με ένα τεράστιο κάτοπτρο. Το αποτέλεσμα θα πλησιάζει την ηχητική απόδοση του αρχαίου θεάτρου της Επιδαύρου (pdf 1.2MB (http://www.wcl.ece.upatras.gr/audiogroup/publications/pdfs/epidauros.pdf)).
gV

Makoulios
23-08-12, 13:34
Κατι τέτοιο εχω δει και θα ήθελα να μάθω περισσότερα αν γίνεται αφού δεν μετατρέπω την υπάρχουσα κεραία του pmr και αν θα έχω αποτέλεσμα φτιάχνοντας μια τέτοια κεραία για περισσότερη εμβέλεια.

GeorgeVita
23-08-12, 13:45
... δεν μετατρέπω την υπάρχουσα κεραία του pmr και αν θα έχω αποτέλεσμα φτιάχνοντας μια τέτοια κεραία για περισσότερη εμβέλεια.
Νόμιμο δεν είναι τη στιγμή που πετυχαίνεις μεγαλύτερη εμβέλεια. Σίγουρα όμως είναι ένα ραδιοερασιτεχνικό πείραμα που δε "σκαλίζεις" το PMR. Αν μπει η κεραία του PMR/LPD στη θέση του οδηγού στοιχείου της Yagi η κεραία σίγουρα θα λειτουργήσει.

SRF
23-08-12, 16:01
Νόμιμο δεν είναι τη στιγμή που πετυχαίνεις μεγαλύτερη εμβέλεια. Σίγουρα όμως είναι ένα ραδιοερασιτεχνικό πείραμα που δε "σκαλίζεις" το PMR. Αν μπει η κεραία του PMR/LPD στη θέση του οδηγού στοιχείου της Yagi η κεραία σίγουρα θα λειτουργήσει.

Απολύτως νόμιμο είναι... εφ' όσον δεν αλλάξει την ισχύ εξόδου με επέμβαση ή δεν αφαιρέσει και αντικαταστήσει την ενσωματωμένη του κεραία! Τα PMR/LPD δεν καθορίζονται ως νόμιμα ή μη από την εμβέλεια αλλά από την ισχύ τους και αν θυμάμαι καλά αρχικά ήταν ακτινοβολούμενη ενώ μεταγενέστερα μετατράπηκε ως μέγιστη ονμαστική σε φορτίο, με απαίτηση την χρήση ΡΗΤΩΣ ΕΝΣΩΜΑΤΩΜΕΝΗΣ & ΜΗ ΑΠΟΣΠΩΜΕΝΗΣ κεραίας 0 κέρδους! Αυτό στην ουσία "νομικά" είναι σαν να έχει βρεθεί τυχαία με ένα νόμιμο PMR/LPD μπροστά από ένα πλαίσιο (κτίριο, πινακίδα, κλπ) μεταλλικό! Ή για απλούστερο & συναφέστερο παράδειγμα αν βρεθεί ευθυγραμμισμένος ανάμεσα από τρία - ΄τεσσερα μεταλλικά κολωνάκια μιά περίφραξης :wiink::biggrin:

Makoulios
23-08-12, 23:38
Θέλει ψάξιμο πάντως προς το παρόν για pmr συνομιλίες υπάρχει linκ που δοκίμασα και μιλησα για πρώτη φορά μεσω υπολογιστή και αναλυτικότατες οδηγίες για να μιλάς με pmr με ολο τον κόσμο και το παράπονό μου ειναι οτι δεν έχω βρει άλλο Ελληνα ακόμα και μίλησα σαν πρώτη επαφή με κάποιο φίλο από Σλοβενία Για δώστε και το παρόν σας και εκεί μπας και τα λέμε και από εκει με τα πιεμαράκια μας. http://www.freeradionetwork.eu :001_smile: Εγώ μπήκα σαν MAK446

Makoulios
27-08-12, 11:22
Συνεχίζω και μπαίνω κάθε απόγευμα στο frn μέσω cyprous server και έχει πολύ καλή ποιότητα ήχου.Λειτουργεί άψογα και είναι απλό στο σετάρισμα του και νομιμότατο.Θα φτιάξω το κύκλωμα για να συνδέομαι ασύρματα μετο PMR έλπίζω να τα λέμε και από εκεί και θα με βρίσκετε με σαν MAK446.Από Σεπτέμβριο και μετά θα είναι βάρβαρο να πιάνουμε τις ταράτσες :saad: .Σήμερα 27/04/ θα είμαι στις 21:00

Makoulios
03-09-12, 13:04
Προχωρώ στην κατασκευή Usb Interface στην επικοινωνία του Pmr με το pc στο frn και έτσι ξέθαψα κολλητήρια πλακέτα και βουρ για την αγορά εξαρτημάτων.Το πρόβλημα μου είναι οτι ο ένας πυκνωτής (οχι ηλεκτρολυτικός) είναι στα 4,7μf και βγήκε λίγο μεγαλούτσικος για την πλακέτα λόγω του ότι δεν έβρισκα σε λιγότερα Volt.Πιο συγγεκριμένα πήρα στα 100 Volt ενώ θα λειτουργει με τάση από usb. Αφού τα μf του Πυκνωτή είναι σωστά θα εχω προβλημα στο να λειτουργήσει σωστα το κύκλωμα?Θα με βοηθήσει η απάντηση σας και για κάθε νεωτερο στην εξέλιξη της κατασκευής και στην δοκιμή θα τα λέμε.Κάθε συμβουλή σας πολύτιμη!

GeorgeVita
03-09-12, 13:14
... πήρα στα 100 Volt ενώ θα λειτουργει με τάση από usb
Αν και δεν μας έχεις δείξει το κύκλωμα, μάλλον μπορείς να βάλεις έναν 10μF/16V (εφόσον είναι μικρότερος σε μέγεθος).
gV

Makoulios
13-09-12, 10:53
Το κυκλωματάκι είναι εδώ http://www.freeradionetwork.eu/ τελείωσα και τις δύο εκδοχές (usb & com port) και περιμένω να κουμπώσω στην βάση του το 20pin controller που έχω παραγγείλει απο Αγγλία.Φωτό θα άνεβάσω στις δοκιμές αν δουλέψει.:saad:

Makoulios
23-09-12, 20:50
Επιτέλους τελείωσα και τις δύο εκδοχές με μια λεπτομέρεια....Δεν λειτουργούν ακόμα.:confused1:.Στις Φωτό είναι και τα δύο δημιουργήματά μου και πρέπει να δω τι φταίει Κάτι κάνω στραβά στο σετάρισμα η κατασκευαστικά.Στηνεκδοχή μέσω θύρας com ενώ εκπέμπω στα πέρατα του κόσμου με το pmr δεν έχω λήψη.Τεςπα θα βρω τι φταίει. 3726337264

Makoulios
27-09-12, 11:34
Λοιπόν τέλος καλό τo σύστημα δουλεύει άψογα με 3η εκδοχή κυκλώματος com port που έφτιαξα και όσοι φίλοι δοκιμάσουν να κάνουν το ίδιο ευχαριστως να βοηθήσω απο εδω σε τυχον απορίες και δυσκολιες που θα αντιμετωπίσουν.

Makoulios
01-10-12, 14:41
Ανοίγοντας καθημερινά τα απόγεύματα το pmrάκι μου ακούω συζητησεις σε διαφορες υποκατηγοριες στο frn όπου μπορώ να συμμετέχω και σκέφτομαι να βάλω μέσα σε μια πλαστική σωλήνα 3μετρη,το pmr της βάσης στην κορυφή της σωλήνας, το interface και το τροφοδοτικό και έτσι μπορώ να αυξήσω την εμβέλειά του και όσοι βρίσκεστε στην εμβέλειά μου να μπορείτε να μιλάτε και έσείς.Οπτική επαφή απο το μπαλκονι μου στο Ν.Ηράκλειο έχω μέχρι τους λόφους του Βείκου και βλέπω τα κτηρια στο Γαλάτσι. Ακούω γνώμες εδώ :001_smile:

Makoulios
03-10-12, 10:38
Δεν βλέπω συμμετοχή. κανάς Ελληνας βρε παιδιά στο frn ? Ντροπή !!:001_unsure:! Κάνει για vhf,cb,pc,uhf, αντε να τα πούμε δείτε εδώ! http://www.cyprus-server.net/radiogateways.htm

Makoulios
19-10-12, 00:08
Δεν βλέπω συμμετοχή. κανάς Ελληνας βρε παιδιά στο frn ? Ντροπή !!:001_unsure:! Κάνει για vhf,cb,pc,uhf, αντε να τα πούμε δείτε εδώ! http://www.cyprus-server.net/radiogateways.htm
Τελείωσα το στήσιμο,περιοχή Ν.Ηράκλειο στην πολυκατοικία μου3817838179381803818138182 και το έχω ανοικτό τα απογεύματα μέσω κυπριακού σέρβερ οπως φαίνεται στις φωτό σαν MAK446 .Αν το στήσετε και εσείς στις περιοχές σας αναπτύσουμε το δίκτυο και μπορούμε να μιλάμε με τα πιεμαράκια μας η μέσω pc.Eίναι μια μορφή επικοινωνίας που ενώ σε άλλες χώρες έχει αναπτυχθεί εδώ στην Ελλάδα είμαστε πίσω. Εσεις ακόμα και μέσα από το αυτοκίνητο σας αν βρίσκεστε κοντά στην εμβέλειά μου στο κανάλι 6 και με υπότονο 20 μιλάμε η κάνετε ακρόαση σε συζητήσεις και συμμετέχετε με περιοχές οπως βλέπετε στις φωτό από όλο τον κόσμο.Οτι απορίες η βοήθεια από εδώ να τα λέμε με μεγάλη μου χαρά.Α!,Πείτε μου και την γνώμη σας για το στήσιμο.

nikknikk4
19-10-12, 00:59
απομάκρυνε την κεραία ( με το pmr)απο τον ιστό της TV

GeorgeVita
19-10-12, 09:45
απομάκρυνε την κεραία ( με το pmr)απο τον ιστό της TV

Κάπως έτσι:

38184

Οπως το έχεις τώρα η γείωση (ιστός) σχεδόν ακουμπάει με την κεραία σου.
Μάζεψε και τα γύρω καλώδια με ένα δεματικό στον ιστό.

Makoulios
19-10-12, 10:40
Αυτό το έχω σκοπό να το κάνω και να το βάλω σε δικό του ιστό. Προς το παρόν τοποθετήθηκε για λόγους χωροταξικούς εκεί και ελέγθηκε για τυχόν παρεμβολές κατά την εκπομπή του στα τηλεοπτικά κανάλια και δεν αντιμετωπίζουμε στην πολυκατοικία πρόβλημα ίσως γιατί όλοι χρησιμοποιούμε digea.Επείσης στα 50 μέτρα υπάρχει κτήριο σχολείο με αντικεραυνικό σύστημα που βρίσκεται ψηλότερα απο εμένα.

Makoulios
24-10-12, 16:37
Στο Room Test του FRN κάνοντας Call από την δουλειά μου Λεωφ.Γαλατσίου στο ύψος Πατησίων στον Α΄όροφο μέ ενα G8 είχα απάντηση από την βάση μου στο Ν.Ηράκλειο δηλαδή έτσι όπως είναι στημένο ψηλά στον ιστό κάλυψα ακτίνα 4.5 χλμ περίπου και αυτό με υπότονο που κόβει εμβέλεια και μπάρα μπαταρίας στο μισό κατα την εκπομπή.Αυτό απο μέσα και κοντά στα γυάλινα παράθυρα του κτηρίου στο Γαλάτσι.Δεν το περίμενα μιας και δεν υπάρχει οπτική επαφή σε καμμιά περίπτωση αφού μεσολαβούν πολλά άλλα κτήρια.

SRF
24-10-12, 17:58
Επειδή σε βλέπω αρκετά ενθουσιώδη & δραστήριο, και ταυτοχρόνως αγγίζεις τα όρια του να ξεπερνάς πλέον τις όποιες προϋποθέσεις για την χρήση LPD, μήπως θα ήταν σοφό να αρχίσεις να μελετάς την πιθανότητα να δώσεις για πτυχίο ραδιοερασιτέχνη και να πάρεις μετά μια ΝΟΜΙΜΟΤΑΤΗ ΑΔΕΙΑ εγκατάστασης & χρήσης ραδιοερασιτεχνικού σταθμού? Αυτά που ασχολείσαι είναι άλλωστε δυνατά να τα κάνεις και στο ΝΟΜΙΜΟ πλαίσιο της υπηρεσίας ραδιοερασιτεχνών!


Για να γίνει κανείς ραδιοερασιτέχνης πρέπει να περάσει με επιτυχία εξετάσεις του
Υπουργείου Υποδομών Μεταφορών και Δικτύων.
Τα πτυχία των ραδιοερασιτεχνών χωρίζονται σε δύο κατηγορίες:


"κατηγορία 1" (HAREC)
"κατηγορία εισαγωγικού επιπέδου" (entry level).


Τα πτυχία ραδιοερασιτεχνών "κατηγορίας 1", είναι εναρμονισμένα πτυχία HAREC σύμφωνα με τη Σύσταση TR.61.02 όπως ισχύει.
Τα πτυχία ραδιοερασιτεχνών "κατηγορίας εισαγωγικού επιπέδου" (entry level), είναι εναρμονισμένα με την Αναφορά της Επιτροπής Ηλεκτρονικών Επικοινωνιών της CEPT "ECC REPORT 89 - A radio amateur entry level examination and licence".
Οι ραδιοερασιτέχνες της "κατηγορίας εισαγωγικού επιπέδου" (ENTRY LEVEL) προκειμένου να αναβαθμίσουν την άδεια τους σε "κατηγορία 1" (άδεια CEPT) πρέπει να λάβουν πτυχίο "κατηγορίας 1".
Οι υποψήφιοι προκειμένου να συμμετάσχουν στις εξετάσεις για απόκτηση πτυχίου "κατηγορίας 1" η "κατηγορίας εισαγωγικού επιπέδου" πρέπει να πληρούν τις παρακάτω προϋποθέσεις:


Να είναι πολίτες Κράτους Μέλους της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή του Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου. Εφόσον είναι πολίτες άλλων χωρών, να διαθέτουν άδεια παραμονής στην Ελλάδα.
Κατά την ημέρα υποβολής της αίτησης συμμετοχής τους στις εξετάσεις, να έχουν συμπληρωμένο το δωδέκατο (12ο) έτος της ηλικίας τους και να έχουν αποδεικτικό αποφοίτησης από δημοτικό σχολείο.


Οι εξετάσεις για την απόκτηση πτυχίου ραδιοερασιτέχνη διενεργούνται από τις ΑΠΥ (Αρμόδιες Περιφερειακές Υπηρεσίες) μία (1) φορά ανά εξάμηνο στην Ελληνική γλώσσα.
Οι ΑΠΥ ανακοινώνουν έγκαιρα και με κάθε πρόσφορο μέσο, την ακριβή ημερομηνία των εξετάσεων, τον τόπο και τις λοιπές λεπτομέρειες προκειμένου οι ενδιαφερόμενοι να υποβάλουν αίτηση με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά.
Οι εξετάσεις πραγματοποιούνται εφόσον έχουν συγκεντρωθεί τουλάχιστον τρείς (3) υποψήφιοι. Εφόσον δεν συγκεντρώνονται τουλάχιστον τρείς (3) υποψήφιοι σε συγκεκριμένη ΑΠΥ, μπορούν οι υποψήφιοι (ή ο μοναδικός υποψήφιος) εάν και οι ίδιοι το επιθυμούν, να παραπέμπονται σε άλλη ΑΠΥ της ιδίας Περιφέρειας, μετά από προηγούμενη συνεννόηση.


Για τη συμμετοχή στις εξετάσεις προς απόκτηση πτυχίου ραδιοερασιτέχνη οποιασδήποτε κατηγορίας, υποβάλλονται στην ΑΠΥ όπου βρίσκεται η μόνιμη κατοικία του ενδιαφερομένου, τα εξής δικαιολογητικά:


Αίτηση.
Αντίγραφο δελτίου αστυνομικής ταυτότητος ή διαβατηρίου ή άδειας οδήγησης για την ταυτοποίηση του ενδιαφερομένου και τη διαπίστωση της ημερομηνίας γέννησης.
Σε περιπτώσεις υπηκόων άλλων χωρών που διαμένουν νόμιμα στην Ελλάδα, αποδεικτικά έγγραφα που σχετίζονται με τα στοιχεία τους, την ηλικία, υπηκοότητα και την μόνιμη διαμονή τους συμπεριλαμβανομένης και της άδειας παραμονής στις περιπτώσεις που προβλέπεται.
Υπεύθυνη δήλωση στην οποία να αναφέρεται η ταχυδρομική διεύθυνση της μονίμου κατοικίας του.
Προβλεπόμενο παράβολο 26€
Δύο φωτογραφίες (υποβάλλονται μετά την επιτυχή έκβαση των εξετάσεων, για την έκδοση του πτυχίου).


Η ύλη των εξετάσεων περιλαμβάνεται στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ 2 της απόφασης 38200/1136 (ΦΕΚ Β'1969/2-9-2011) και χωρίζεται στα εξής κεφάλαια:


Α. ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ.
Β. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ.
Γ. ΕΘΝΙΚΟ & ΔΙΕΘΝΕΣ ΝΟΜΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗ.
Δ. ΒΑΣΙΚΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ.


Ειδικά, οι υποψήφιοι για απόκτηση πτυχίου ραδιοερασιτέχνη "κατηγορίας εισαγωγικού επιπέδου" εξετάζονται σε βασικές γνώσεις επί πρακτικών, λειτουργικών, τεχνικών και θεσμικών θεμάτων της ανωτέρω ύλης.
Η δοκιμασία περιλαμβάνει την εξέταση των υποψηφίων σε ερωτηματολόγιο πολλαπλών επιλογών.
Οι αριθμός των ερωτήσεων ανέρχεται σε εκατό (100) και κατανέμονται για την "κατηγορία 1" σε ποσοστά 50%, 30%, 20% αντίστοιχα από τα κεφάλαια Α', Β', Γ' της ύλης των εξετάσεων και για την κατηγορία "εισαγωγικού επιπέδου" σε ποσοστά 20%, 20%, 20% και 40% αντίστοιχα από τα κεφάλαια Α', Β', Γ' και Δ' της ύλης των εξετάσεων.
Θεωρούνται ότι επέτυχαν στις γραπτές εξετάσεις όσοι υποψήφιοι απάντησαν σωστά τουλάχιστον σε 80 από τις 100 ερωτήσεις.

Makoulios
25-10-12, 21:42
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες και για την βοήθεια σου.Με ενδιαφέρει άμεσα και αν ξέρεις κάποιο Σύλλογο Ραδιοερασιτεχνών Ν.Ηράκλειο κοντά που θα μπορούσα να παρακολουθήσω μαθήματα ώστε να ξεκινήσω στο Entry Level και να δώσω εξετάσεις ? Πάντως το Ερωτηματολόγιο μου φάνηκε βουνό :saad:.

ouranos51
26-10-12, 17:38
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες και για την βοήθεια σου.Με ενδιαφέρει άμεσα και αν ξέρεις κάποιο Σύλλογο Ραδιοερασιτεχνών Ν.Ηράκλειο κοντά που θα μπορούσα να παρακολουθήσω μαθήματα ώστε να ξεκινήσω στο Entry Level και να δώσω εξετάσεις ? Πάντως το Ερωτηματολόγιο μου φάνηκε βουνό :saad:.

Απο οτι βλεπω φιλε μου κατεχεις αρκετα για τον ραδιοερασιτεχνισμο και ισως δεν ειναι απαραιτητο να παρακολουθησεις μαθηματα σε συλλογο.Σιγουρα πρεπει να εχεις σπουδασει τα ηλεκτονικα απο καποιο τελ η και τει,αν κανω λαθος να με διορθωσεις.Η τεχνικη σου στις φωτο και τα λογια που εχεις γραψει μεχρι τωρα εδω στο μπλοκ ειναι και η αποδειξη!Εγω τελειωσα ηλεκτρονικα στο τελ το 1995 και παρολα αυτα διαβασα το ερωτηματολογιο για την μεγαλη αδεια την sv δηλαδη και περασα και μαλιστα με το νεο συστημα με κομπιουτερ.Φτανει ενα φρεσκαρισματακι και χωρις να παρακολουθησω κανενα μαθημα σε κανενα συλλογο,βεβαια αν εχεις χρονο δεν ειναι κακο να πας σε καποιον αλλα να μη νομιζεις κιολας πως θα ειναι και πιο ευκολα στις εξετασεις.Οπως και να εχει αν εισαι αποφασισμενος θα γινεις ραδιοερασιτεχνης και με την βουλα που λενε,θα χαρω πολυ σαν ερθεις με το καλο στην μεγαλη των ραδιοερασιτεχνων παρεα μας!

SRF
26-10-12, 17:51
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες και για την βοήθεια σου.Με ενδιαφέρει άμεσα και αν ξέρεις κάποιο Σύλλογο Ραδιοερασιτεχνών Ν.Ηράκλειο κοντά που θα μπορούσα να παρακολουθήσω μαθήματα ώστε να ξεκινήσω στο Entry Level και να δώσω εξετάσεις ? Πάντως το Ερωτηματολόγιο μου φάνηκε βουνό :saad:.

http://www.raag.org
http://www.hag.gr

nikknikk4
26-10-12, 18:25
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες και για την βοήθεια σου.Με ενδιαφέρει άμεσα και αν ξέρεις κάποιο Σύλλογο Ραδιοερασιτεχνών Ν.Ηράκλειο κοντάπου θα μπορούσα να παρακολουθήσω μαθήματα ώστε να ξεκινήσω στο Entry Level και να δώσω εξετάσεις ? Πάντως το Ερωτηματολόγιο μου φάνηκε βουνό :saad:.


για κοντά

Συλλόγος Ραδιοερασιτεχνών Ελλάδος
http://www.grc.gr/epikoinonia.html

γάτος
07-11-12, 14:03
Άντε και με το SVxxx !!!

valentinos446
21-11-12, 09:05
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Σ΄ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑΙΟΤΑΤΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΡΑΚΙ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΓΕΡΑΣΙΜΟΥ!!ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΕΙΧΑ ΒΡΕΙ ΤΥΧΑΙΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ FRN CLIENT ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΣΥΝΟΜΙΛΗΣΩ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ!ΑΝΑΖΗΤΩΝΤΑΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ,ΕΠΕΣΑ ΤΥΧΑΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΣΜΟΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ PMR ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ!!ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ YAESU VX-246 ΑΝΕΥ ΑΔΕΙΑΣ!ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΦΥΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ:biggrin: ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΔΩΣΕΙ ΒΑΣΗ ΤΟΤΕ ΣΤΙΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ FRN KAI ΣΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΟΥ ΜΕ PMR!!ΕΧΩ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ,ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ,ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑΤΑΚΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΙΑΚΗ ΘΥΡΑ(ΑΠΕΥΘΥΝΘΗΚΑ ΣΈΝΑ ΦΙΛΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΒΑΣΙΚΑ:biggrin:) ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΑΠΟ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ PMR MOY!TO ΩΡΑΙΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΑΠΛΑ ΕΝΑ ΚΑΝΑΛΙ ΤΩΝ PMR ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ,ΟΥΤΕ ΑΝΑΜΕΤΑΔΟΤΗ,ΟΥΤΕ ΚΕΡΑΙΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΘΕΙΣ ΟΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.ΣΤΟ ΓΚΑΡΑΖ ΣΤΗ ΓΕΙΤΟΝΙΑ.ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ PMR!ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΘΥΣΙΑΣΩ ΕΝΑ PMRAKI:lool: ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΑΥΤΗ.ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΚΟΛΑΩ ΣΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ,ΟΠΩΣ ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΠΛΟ ΣΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ!ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ Μ ΑΠΟ ΠΑΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΟΠΩΣ ΤΟ SKYPE ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΩΝΑΞΕΙΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙΣ,ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΝΑΙ ΑΚΡΟΑΣΗ.ΕΛΠΙΖΩ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΑ ΕΝΩΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΟΥΜΕ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΝΑΛΙ!ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΜΟΥ ΕΧΩ ΠΕΙΣΕΙ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΙΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ!ΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΜΟΥ ΘΑ ΝΑΙ COBRA446 KAI TO ONOMA MOY ΒΑΛΕΝΤΙΝΟΣ.ΤΕΛΟΣ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΠΑΤΕΝΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΕΣ:biggrin:.ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΘΑ ΒΓΩ ΣΤΗΝ ΤΑΡΑΤΣΑ ΜΟΥ,ΕΛΠΙΖΩ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΝΑ ΕΚΠΕΜΨΩ ΣΤΟ ΚΑΝΑΛΙ 6 ΜΕ CTCSS 20 ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΘΑ ΑΚΟΥΣΤΩ ΣΤΟ FRN!ΓΙΑ ΟΠΟΙΝ ΔΥΣΠΙΣΤΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΠΡΩΤΑ,ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑΤΑΚΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΟΥ ΠΟΡΙΣΜΑ!ΚΑΛΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ!! COBRA446 ATHENS-GALATSI-HELLAS

Makoulios
22-11-12, 12:09
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ.ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΤΩΝ PMR ΓΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ENA ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ ΕΝΑΝΤΙ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΣΥΣΚΕΥΩΝ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΙΚΡΑ PMR ΟΠΟΥ ΧΩΡΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΣΤΗΝ ΜΙΣΗ ΣΟΥ ΠΑΛΑΜΗ Η ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑΙΣΘΗΤΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΙΣΤΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΠΡΑΚΤΟΡΑ ΘΟΥΒΟΥ:001_smile:.ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΛΛΗΜΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΟ ΘΕΩΡΗΣΕΤΕ ΔΙΑΦΗΜΗΣΗ ΜΕ ΤΑ ALAN 777 (ΠΡΟΣΦΑΤΟ ΑΠΟΚΤΗΜΑ ΣΕ ΚΟΚΚΙΝΟ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ).

aeonios
23-11-12, 13:46
Παρακαλώ πολύ να γράφετε με πεζούς Ελληνικούς χαρακτήρες και όχι με ΚΕΦΑΛΑΙΑ !!

valentinos446
23-11-12, 21:29
Παρακαλώ πολύ να γράφετε με πεζούς Ελληνικούς χαρακτήρες και όχι με ΚΕΦΑΛΑΙΑ !!

ΓΙΑΤΙ???

aeonios
23-11-12, 21:39
Γιατί είναι ο πρώτος κανόνας που αποδέχτηκες όταν έγινες μέλος της παρέας μας και είμαι σίγουρος πως θα τιμήσεις την "υπογραφή" σου :)

http://www.hlektronika.gr/index.php?page=rules

Επιπλέον στο διαδίκτυο όταν γράφουμε με κεφαλαία δείχνουμε ότι φωνάζουμε ή απαιτούμε κάτι πράγμα όχι και τόσο ευγενικό !

mpex2006km
09-01-13, 23:10
FRN Forever Μιλάμε με τον Mακι κάθε απόγευμα. ΣUPER. Εγώ από Ρόδο Και αυτός από Αθήνα.

Spiroslouis
10-01-13, 01:40
Καλησπέρα παιδιά,

Είμαι φοιτητής στην Καβάλα αλλά έχω στην κατοχή μου(στην Αθήνα βέβαια) κάποιους ασυρμάτους cobra αν δεν κάνω λάθος.(θα μάθω αύριο ακριβή στοιχεία). Θέλω πολύ να συμμετάσχω σε αυτές τις συνομιλίες(αν και αμφιβάλω εδώ πάνω ότι θα υπάρχει τίποτα) και γενικά να ασχοληθώ. Μπορεί κάποιος να μου δώσει να καταλάβω τι ακριβώς είναι το FRN, πως μιλάτε τόσα χιλιόμετρα μακριά με έναν πομποδέκτη των 1/2watt;

Ευχαριστώ πολύ.

lepouras
10-01-13, 01:51
ξεκίνα από το ποστ #51 και διάβασε για να καταλάβεις. τα λένε αναλυτικά.

Spiroslouis
10-01-13, 02:10
ξεκίνα από το ποστ #51 και διάβασε για να καταλάβεις. τα λένε αναλυτικά.

Σ' ευχαριστώ αύριο θα πρέπει να ρίξω μια ματιά, γιατί μέχρι το πρωί έχει διάβασμα και πολύ καφέ, και μετά την εξεταστική να αναλάβω δράση μου φαίνεται :-)

lepouras
10-01-13, 02:11
καλό διάβασμα και καλή επιτυχία. πρώτα οι σπουδές και μετά όλα τα άλλα.

aeonios
10-01-13, 03:44
Eτσι ακριβώς όπως τα λέει ο Γιάννης είναι...γιατί αν κάνεις το ανάποδο και βάλεις πρώτα τα ηλεκτρονικά και τους ασύρματους θα καταλήξεις moderator σε forum όπως εμείς οι παλιόγεροι εδώ:) :hammer::hammer:

lepouras
11-01-13, 03:13
Eτσι ακριβώς όπως τα λέει ο Γιάννης είναι...γιατί αν κάνεις το ανάποδο και βάλεις πρώτα τα ηλεκτρονικά και τους ασύρματους θα καταλήξεις moderator σε forum όπως εμείς οι παλιόγεροι εδώ:) :hammer::hammer:

η και ακομα χειροτερα να γράφεις απαντήσεις για να μην κουραστούν οι παλιόγεροι οι moderator και θα καταλήξεις να γεράσεις μαζί τους:lool::001_tt2::lool:

Dhmhtrhs Oikonomou
11-01-13, 10:22
καλημερα σε ολους, παιδια κι εγω μεσα ειμαι εχω pmr cobra 0,5 watt 8 καναλια δεν θυμαμαι μοντελο ομως

λαμια ειμαι

Makoulios
12-01-13, 11:47
Χαίρομαι που υπάρχει συμμετοχή και καθημερινά συνομιλούμε με μέρη και φίλους από όλη την Ελλάδα.Το FRN είναι αυτό που λέει το όνομά του Free Radio Network.Και με τα ποιο φθηνά pmr οδηγώντας το ένα pmr της βάσης (ας το ονομάσουμε έτσι) στην κάρτα ήχου του υπολογιστή μιλάμε και ακούμε ασύρματα με δεύτερο ανά χείρας με την γνωστή εμβέλεια τους.Με αυτό τον τρόπο ξεκινήσαμε και μιλάμε Αθήνα-Ρόδος-Θεσσαλονίκη-Αρτα-Πρέβεζα κ.α.
Μέσω του προγράμματος στέλνουμε και photos η συνδέσμους στον ή στους συνομιλητές μας.

Spiroslouis
12-01-13, 15:03
Μου ήρθανε οι cobres microtalk MT725. Για αρχάριο φαίνονται συμπαθητικά. Δυστυχώς χρόνος για ενασχόληση μέσα στην εξεταστική δεν υπάρχει αλλά κάτι θα γίνει :-)

Makoulios
13-01-13, 22:13
Μετά την εξεταστική όμως τα Cobra θα πάρουν φωτιά!:biggrin:

Spiroslouis
13-01-13, 22:22
Ναι κάτι τέτοιο φίλε @Makoulios. Αλλά βλέπω ότι εκλείπει πρόγραμμα για linux και από ότι καταλαβαίνω θα ανοίξω δουλείες μεγάλες :-D ( σε QT framework πάντα )

leosedf
15-01-13, 23:41
Πώς το έχασα εγώ αυτό? Και είμαι και ψηλά στην Ευκαρπία έχω οπτική με πολύ μεγάλο μέρος της πόλης.
Μόνο με FRN παίζετε τώρα?
Πότε να ανοίξω να πέσει καμιά τάπα?:lool::lool:

nikknikk4
16-01-13, 01:15
Πώς το έχασα εγώ αυτό? Και είμαι και ψηλά στην Ευκαρπία έχω οπτική με πολύ μεγάλο μέρος της πόλης.
Μόνο με FRN παίζετε τώρα?
Πότε να ανοίξω να πέσει καμιά τάπα?:lool::lool:
ποτέ...!:lool::lool:

leosedf
16-01-13, 02:12
Ζηλεύεις απλά :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

mpex2006km
16-01-13, 22:54
Παιδιά καλή φάση. Με τα Cobra MT-200 με το interface με COM βγαίνω μέχρι και στα διπλανά χωριά (2km).

Makoulios
21-01-13, 00:09
και το Pmrάκι της βάσης στην Ταράτσα φαντάζομαι?:001_smile:.

Makoulios
19-03-13, 12:37
Προχθές 16/3/2013 δύο φορές μιλούσα με τον κύριο Κ. στο Ελληνικό για τους γνωριζοντες από το Ν.Ηράκλειο έχοντας το pmr μου στο δωμάτιο με την δική του κεραία και με 500mw στον δεύτερο όροφο με υπότονο παρακαλώ.Αυτό είναι το δικό μου dxing.Μάλλον έχει ανοίξει η διάδοση αυτές τις μέρες.Η μαγεία της υπόθεσης είναι ότι δίναμε βήμα και στον Κώστα (mpex2006km)εγραψε παραπάνω στο ίδιο Θέμα (που μίλαγε από την Ρόδο μέσω FRN.!!! :biggrin:

MAK446

Makoulios
16-10-13, 15:04
Επιτέλους Ελληνικός Σέρβερ στο Free Radio Network από την Ρόδο Συνεχίζεται και αναπτύσεται με αυτόν τον τρόπο η επικοινωνία μας με όλη την Ελλάδα με χειριστές CB-PC & PMR446.Συνήθως καθημερινές απογεύματα αν ακούτε στο Κανάλι 7 με υπότονο 20 ανα 5 λεπτά οτι βρίσκεστε στο ελληνικό FRN τότε μπορείτε και να μιλήσετε σε όλους εμάς και να δώσετε νέα πνοή στα pmr σας. http://freepmr446.blogspot.gr/.

Dhmhtrhs Oikonomou
10-05-14, 03:55
γεια σας παιδια θελω να ασχοληθω κι εγω με το frn σκεφτωμαι να το κανω με σειριακη θυρα (com port) οπως στο σχεδιο μενει μονο να παρω τα υλικα, εχω ενα pmr midland m48 που βρηκα στα σκουπιδια και δουλευει αψογα, και δυο της cobra

οταν με το καλο τελειωσω το κυκλωμα interface θα τα πουμε στον αερα

Jim26 το ψευδονυμο μου

ειμαι στον server "greek no-ip.org" με port 10024

Dhmhtrhs Oikonomou
10-05-14, 06:16
εγω απο λαμια ειμαι,

δυστηχως το σπιτι μου ειναι χαμηλο

και δεν εχω δυνατοτητα να παω σε βουνο... αν και η αποσταση δεν ειναι πανω απο 45 λεπτα...μιας και μου χαλασε το τζιπ

αν κανονισετε παλι για contest ειμαι μεσα ειδικα τωρα που θα φτιαξω και το interface

Makoulios
26-05-14, 10:23
Πρακτικά με το frn και με pmr446 διεξάγεται η επικοινωνία από τους κόμβους Νέου Ηρακλειου στο κανάλι 7 ctcs 5 , κόμβος Ηλιούπολης κανάλι 7 ctcs 20 ,κόμβος Περιστερίου κανάλι 6 ctcs 4 ,κόμβος Ρόδου κανάλι 6 χωρίς υπότονο και άλλοι κόμβοι βρίσκονται σε ανάπτυξη σε όλη την Ελλάδα.Συνήθως απογεύματα ότι πρέπει για κουβεντούλα για τεχνικα θέματα:001_smile:

georgeps
20-06-14, 03:26
Πρακτικά με το frn και με pmr446 διεξάγεται η επικοινωνία από τους κόμβους Νέου Ηρακλειου στο κανάλι 7 ctcs 5 , κόμβος Ηλιούπολης κανάλι 7 ctcs 20 ,κόμβος Περιστερίου κανάλι 6 ctcs 4 ,κόμβος Ρόδου κανάλι 6 χωρίς υπότονο και άλλοι κόμβοι βρίσκονται σε ανάπτυξη σε όλη την Ελλάδα.Συνήθως απογεύματα ότι πρέπει για κουβεντούλα για τεχνικα θέματα:001_smile:
Καλησπέρα φίλε, μένω Λυκόβρυση, αν το συνεχίζεις ακόμη θα χαρω να κανονίσουμε να τα πούμε

Sent from my C2 using Tapatalk

Makoulios
24-06-14, 10:37
Φυσικά και το συνεχίζουμε καθημερινές και Σαββατοκυριακα Υπάρχει Gateway 24ωρο ανοικτό και σΊγουρα θα βρεις κάποιον να μιλήσεις
ειδικα τις ώρες 18:00 εως 23:30.Η πρώτη επαφη γίνεται μέσω pc συνήθως αφου μπεις και κατεβάσεις το πρόγραμμα FRN Client απο το http://www.freeradionetwork.eu/ Μπάινοντας στο πρόγραμμα μέσω pc θα μάθεις ποιοι κόμβοι θα σε καλύψουν.

georgeps
24-06-14, 13:42
την προηγουμενη παρασκευη παντως απο την ταρατασα μου δοκιμαζα στο κανα 7,05 απο τις 6 και μετα, καλεσα καποιες φορε, μιλησα καποιες φορες αλλα απαντηση δεν επερνα,μερικες φορες επερνα το σημα οτι κατι περνω πισω,αλλα μαλλον φταιει το οτι δεν εχω τοσο αμεση οπτικη επαφη με το ηρακλειο,

καθε προταση ειναι χρησιμη

georgeps
25-06-14, 02:35
ok θα με βρειτε