PDA

Επιστροφή στο Forum : αναστροφή και ενισχυση σηματος



nio-4-
23-05-12, 22:38
Γεια σας αλανια,

Θα θελα μια ιδεα σχετικα με το παρακατω θεμα,
Εχω ενα σημα το οποιο ειναι στα mv. Το θεμα ειναι οτι ειναι αρνητικο. Θελω να το δωσω σε ΑDC για περεταιρω επεξεργασια. Σκεφτομαι να το περασω απο εναν τελεστικο ενισχυτη (εχω τον κλασικο UA 741) και βεβαια να το αντιστρεψω στην αναστροφη εισοδο. Ετσι, να εχω εναν inverter op amp. καλη η σκεψη? εχετε κανενα κυκλωματακι κατα νου? η εξοδος που θα παρω θα ειναι ενα θετικο ενισχυμενο εστω λιγο αναλογικο σημα στην εξοδο του 741 η παλμικο σημα? ελπιζω να μην χρειαζετε αρνητικη ταση η τροφοδοσια του

xsterg
23-05-12, 23:40
ειναι θεωρητικη η πρκτικη η ερωτηση? και αν ειναι πρακτκη πες καλυτερα τι θελεις να κανεις. τι θες να υλοποιησεις.

nio-4-
23-05-12, 23:52
θελω το αναλογικο σημα το οποιο ειναι αρνητικο, εξοδος απο μια γεννητρια ξανατομιζω ειναι αρνητικο να το κανω αντιστροφη θετικο.....μεσω του 741 μπορει η καμπυλη να γινει θετικη?

Λιάτης
24-05-12, 12:26
Γιατί δεν χρησιμοποιείς ένα απλό κύκλωμα με τρανζίστορ σε συνδεσμολογία κοινού εκπομπού? Και αντιστροφή φάσης θα σου κάνει 180 μοιρών και ταυτόχρονα θα σου ενισχύσει πολύ το σήμα...

[edit: Έτσι θα αποφύγεις και τη συμμετρική τροφοδοσία που χρειάζεται το 741 ]

αλπινιστης
24-05-12, 12:39
Γιατί δεν χρησιμοποιείς ένα απλό κύκλωμα με τρανζίστορ σε συνδεσμολογία κοινού εκπομπού? Και αντιστροφή φάσης θα σου κάνει 180 μοιρών και ταυτόχρονα θα σου ενισχύσει πολύ το σήμα...

[edit: Έτσι θα αποφύγεις και τη συμμετρική τροφοδοσία που χρειάζεται το 741 ]
Συμφωνω και εγω με αυτη την αποψη. Εαν παλι ειναι μεγαλη η διαφορα που θελεις σε σταθμη εισοδου-εξοδου, χρησιμοποιησε καποιο τρανζιστορ darlington. Γιατι για να το κανεις πολυβαθμιδο θα πρεπει να χρησιμοποιησεις 3 βαθμιδες ενισχυσης για να εχεις παλι την αναστροφη που χρειαζεσαι (δεν προτεινεται).

FILMAN
24-05-12, 13:50
Παιδιά έχω την αίσθηση ότι το σήμα είναι αναλογικό (αλλιώς γιατί να θέλει να το δώσει σε ADC; )

Επίσης αν μιλάμε για επίπεδο mV η αρνητική τροφοδοσία είναι μονόδρομος (και όχι μόνο για τον 741).

Τώρα ενίσχυση DC με ένα τρανζίστορ μόνο θα είναι προβληματική λόγω ολίσθησης.

spiroscfu
24-05-12, 14:25
Επίσης αν μιλάμε για επίπεδο mV η αρνητική τροφοδοσία είναι μονόδρομος (και όχι μόνο για τον 741).

Αν αντί για συμμετρική τροφοδοσία χρησιμοποιήσουμε απλή,
αλλά και άλλον ένα τελεστικό που θα κόψει την τάση στην μέση (για 0 δυναμικό), πάλι δεν κάνουμε την δουλεία μας.

Λιάτης
24-05-12, 14:26
Παιδιά έχω την αίσθηση ότι το σήμα είναι αναλογικό (αλλιώς γιατί να θέλει να το δώσει σε ADC; )

Επίσης αν μιλάμε για επίπεδο mV η αρνητική τροφοδοσία είναι μονόδρομος (και όχι μόνο για τον 741).

Τώρα ενίσχυση DC με ένα τρανζίστορ μόνο θα είναι προβληματική λόγω ολίσθησης.

1ον ποιός είπε οτι δεν είναι αναλογικό?
2ον Στα εργαστήρια έχουμε κάνει πολλές ασκήσεις με mV σήμα και ενισχυτές ΚΕ και έχουν αντιστραφεί τα σήματα κλπ κλπ...
3ον Η ενίσχυση DC πού κολλάει γιατί σε ψιλοχάνω σε αυτό...

αλπινιστης
24-05-12, 15:11
Τώρα ενίσχυση DC με ένα τρανζίστορ μόνο θα είναι προβληματική λόγω ολίσθησης.
Φιλιππε, μπορεις σε παρακαλω να μας φωτισεις λιγο παραπανω να το πιασουμε και εμεις;

FILMAN
24-05-12, 15:48
1ον ποιός είπε οτι δεν είναι αναλογικό?
Το είπα όσον αφορά αυτό:

η εξοδος που θα παρω θα ειναι ενα θετικο ενισχυμενο εστω λιγο αναλογικο σημα στην εξοδο του 741 η παλμικο σημα?

2ον Στα εργαστήρια έχουμε κάνει πολλές ασκήσεις με mV σήμα και ενισχυτές ΚΕ και έχουν αντιστραφεί τα σήματα κλπ κλπ...
Σύμφωνοι. Εγώ δεν είπα όχι.

][/B]3ον Η ενίσχυση DC πού κολλάει γιατί σε ψιλοχάνω σε αυτό...
Λέω, αν το σήμα που θέλει να αντιστρέψει - ενισχύσει είναι DC θα έχει πρόβλημα ολίσθησης αν χρησιμοποιήσει μια βαθμίδα ενίσχυσης κοινού εκπομπού.

Φιλιππε, μπορεις σε παρακαλω να μας φωτισεις λιγο παραπανω να το πιασουμε και εμεις;
Ποιο πράγμα;

αλπινιστης
24-05-12, 15:58
Ποιο πράγμα;
Το θεμα της ολισθησης.

nio-4-
24-05-12, 16:00
ναι παιδια το σημα ειναι αναλογικο !!! το εχω αναφερει στην αρχη ξεκαθαρα και ξανα στην δευτερη απαντηση. ελπιζω να το
καταλαβαινετε... θα θελα να κανω αυτο στις εικονες.... αλλα με εναν ενισχυτη ισως τρανζιστορ απλα να ενισχυει οχι και τοσο αλλα να κανει αντιστροφη χωρις να βγαζει παλμο και να το επεξεργαστω με μικροεπεξεργαστη
ειναι οπως λαμβανουμε π.χ. στο arduino αναλογικες τιμες θερμοκρασιας...αλλα εκει δεν ειναι ανεστραμενη η εισοδος. οποτε μονο 180 μοιρες απλα να γινει θετικη η κυματομορφη, ελπιζω να μην χρειαζετε τιποτε παραπανω απο τρανζιστορ η 741

3339833399

spiroscfu
24-05-12, 16:00
Όσο περνάει η ώρα θα ζεσταίνεται και θα αλλάζει σημείο λειτουργίας.

nio-4-
24-05-12, 16:12
δεν θα κανω αυτο αλλα δειτε την κυματομορφη. πως θα γινει να αντιστραφη 180 μοιρες απλως?

FILMAN
24-05-12, 16:30
Το θεμα της ολισθησης.
GOTO #13!

Ευχαριστώ Σπύρο!

FILMAN
24-05-12, 16:31
Το κύκλωμα στο #12 έχει κάποια σχέση με το θέμα;

nio-4-
24-05-12, 16:35
Το κύκλωμα στο #12 έχει κάποια σχέση με το θέμα;

πως θα το βρω? καποιο λινκ??? :001_unsure:

nio-4-
24-05-12, 16:39
πως θα το βρω? καποιο λινκ??? :001_unsure:

ααα....το Post-απαντηση εννοουσες? εγω τι μπορω να κανω? γινετε χωρις αρνιτικη ταση να το κανω?

αυτο τι κερδος εχει? 1? το εχω κανει παιρνω θετικη τιμη πλεον αλλα μηπως εχω απωλειες?

33405

FILMAN
24-05-12, 16:41
Αυτό που δείχνεις δεν σου κάνει διότι η έξοδος σε ηρεμία θα είναι 2.5V και όχι 0.
Δείξε μας το κύκλωμα από το οποίο βγαίνει αυτή η τάση των λίγων mV...

nio-4-
24-05-12, 17:33
εχει σημασια? μπορεις να μου κανεις ενα σχεδιακη με inverting op amp ? η αληθεια ειναι οτι οταν κανω αυτο το κυκλωμα βγαζω σταθερη ταση 0,75ν κανε μου ενα σχεδιακη...αναδραση δεν πρεπει να εχει? τι τιμες πρεπει να εχουν οι αντιστασεις? πρεπει να μπουνε πυκνωτες?

spiroscfu
24-05-12, 22:25
Αυτό εννοούσα εγώ στο #7 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=63815&p=524965&viewfull=1#post524965), αν έχουμε ξεχωριστή απλή τροφοδοσία "όχι κοινή με το υπόλοιπο κύκλωμα"
33416
Την ενίσχυση την υπολογίζουμε με Αν=-R4/R3.

υγ.
Ο φίλιππος σίγουρα θα σου βρει κάτι καλύτερο.

FILMAN
25-05-12, 15:07
Αν δεν μας δώσει περισσότερα στοιχεία...

nio-4-
22-06-12, 16:35
θα μετρησω με παλμογραφο τι τιμες μου βγαζει το κυκλωμα και θα σας πω αλλα ειναι περιπου -κατι mv εως 5 v το πολυ. εχετε ενα απλο κυκλωμα με τρανζιστορ που αναφερατε?? θα ψαξω κ εγω μηπως βρω

nio-4-
22-06-12, 16:42
πως δηλαδη με ενα κουμπι γινετε αναστροφη της κυματομορφης στον παλμογραφο??? πως το πετυχαινει αυτο? αν θυμαμαι καλα μπορει να το κανει ενας παλμογραφος :001_unsure: