PDA

Επιστροφή στο Forum : φωτα ασφαλειας θυρων fabia ll



vx800
24-05-12, 03:25
Παιδια γεια σας!!! Συγχαρητηρια για το forum!!! Οι γνωσεις και η προσπαθεια λυσεων σε διαφορα θεματα απο τους εμπειρους ειναι απιστευτες.Παρακολουθω πολυ καιρο και μονο θετικα σχολια εχω να κανω! Στο δια ταυτα τωρα! Εχω ενα fabia στο οποιο θελω να βαλω φωτακια στην καθε πορτα τα οποια θα αναβουν οταν η καθε πορτα θα ανοιγει και θα σβηνουν οταν η πορτα θα κλεινει.Ειναι φωτα που κανουν ορατες στα αλλα οχηματα τις ανοιχτες πορτες το βραδυ και τα εχουν κυριως γερμανικα αυτοκινητα.Εχω ηδη βρει το καλωδιο της εντολης που δινει η καθε πορτα και ειναι αρνητικη εντολη (απο την γειωση) οποτε καταφερνω αυτο που θελω ευκολα παιρνοντας το + απο την ασφαλειοθηκη και το - απο το καθε μικροδιακοπτακι της πορτας.Μεχρι εδω ειναι γελιο μεχρι και για μενα που ειμαι ασχετος με αυτα! Το αμαξι εχει ενα συστημα-χρονοδιακοπτη(δεν ξερω που βρισκεται,υποθετω στην πλαφονιερα) που απενεργοποιει την πλαφονιερα,το λαμπακι του πορτ μπαγκαζ και ισως και αλλους καταναλωτες,μετα απο 10 λεπτα αν οι πορτες μεινουν ανοιχτες,σαν προστασια απο ξεφορτισμα μπαταριας.Το θεμα μου ειναι οτι θελω να κανω τα φωτακια μου να σβηνουν και αυτα μετα απο 10 λεπτα ΑΝ παραμεινουν ανοιχτες οι πορτες, αλλιως να σβηνουν απο την εντολη της πορτας. Για να σας βοηθησω στην πλαφονιερα που το κοιταξα απο το λαμπακι της, το ντιμαρισμα, αλλα και το σβησιμο μετα απο 10 γινεται επισης στο -. Με λιγα λογια μην σας ζαλιζω αλλο, θελω ενα μονιμο +, το - της καθε πορτας και ενα ακομα - της πλαφονιερας που θα ερχεται σαν δικλειδα ασφαλειας σε περιπτωση που αφησω την πορτα ανοιχτη(πχ στην παραλια για να ακουω πενιες ενω ψαρευω κτλ κτλ)ωστε να μην ειναι ασκοπα αναμμενο!

αα να πω επισης οτι δεν θελω να το κανω να αναβουν ολα τα φωτα των θυρων μαζι αλλα μονο οποιας πορτας ανοιγει! τι προτεινετε? τα φωτα και τις αποψεις σας!! ευχαριστω προκαταβολικα!

GeorgeVita
24-05-12, 09:29
... φωτάκια στην κάθε πόρτα τα οποία θα ανάβουν όταν η κάθε πόρτα θα ανοίγει ... έχει ένα σύστημα-χρονοδιακόπτη ...
Χρήστο καλώς ήλθες στο forum!

Τα "λαμπάκια" θα μπορούσαν να είναι κόκκινα LED υψηλής φωτεινότητας τα οποία έχουν μικρή κατανάλωση. Με δεδομένη την τάση 12-15V μπορείς να βάλεις 5-6 κόκκινα LED σε σειρά με μια αντίσταση υπολογισμένη για ρεύμα 15mA, άρα κάθε "λαμπάκι" θα καταναλώνει μόλις 0.18W. Θα είναι δύσκολο να επέμβεις στον χρονοδιακόπτη της πλαφονιέρας. Αν χρειαστεί θα φτιάξεις εσύ εξωτερικό χρονοδιακόπτη. Τι γνώσεις έχεις γύρω από τα ηλεκτρονικά κυκλώματα;

gV

vasilllis
24-05-12, 09:55
τη χρονολογια ειναι το αμαξι?
το σβησιμο που κανει μετα απο 10 λεπτα,κλεινει την ταση στο φως? γιατι ετσι οπως τα λες καταλαβα οτι κοβει το - που παει στα διακοπτακια πορτας.Αλλιως ποιο ειναι το προβλημα?

takisegio
24-05-12, 12:29
αυτο που θελεις να κανεις ελεγχεται απο τον εγκεφαλο της πορτας και παιρνει εντολη απο αυτον.βγαζοντας την επενδυση της πορτας βγαλε φωτο τον εγκεφαλο να σου πω που συνδεεται .ισως χρειαστει και προγραμματισμο με VAGCOM.

UNICARS
24-05-12, 14:08
ακριβως αυτο που ειπε ο φιλος παναγιωτης.....σε golf που εχω δει τη διαδικασια παιρνεις ετοιμο το κιτ απο αντιπροσωπεια αρκετα φθηνο,το τοποθετεις με σχεδιο στον εγκεφαλο της καθε πορτας για αυτο εχει σημασια τι χρονολογια ειναι το αμαξι...και κανεις προγραμματισμο απο vagcom....

vasilllis
24-05-12, 14:33
ακριβως αυτο που ειπε ο φιλος παναγιωτης.....σε golf που εχω δει τη διαδικασια παιρνεις ετοιμο το κιτ απο αντιπροσωπεια αρκετα φθηνο,το τοποθετεις με σχεδιο στον εγκεφαλο της καθε πορτας για αυτο εχει σημασια τι χρονολογια ειναι το αμαξι...και κανεις προγραμματισμο απο vagcom....


και ελεγα θα σκασει μυτη!! δεν θα σκασει?
Αν καταλαβα καλα ειναι fabia 2.δεν ειναι παλιο?ειχαν τοτε εγκεφαλους?ασε που βρηκε διακοπτη πορτας ενω τα νεα δεν εχουν.

UNICARS
24-05-12, 14:39
ελα φιλε βασιλη......καιρο ειχαμε να τα πουμε,μετακομιζω και τρεχω.....ολα καλα???ναι βεβεια δε λεω 100 τα 100....μπορει να ναι πιο παλιο και να μη χρειαζονται ολα αυτα.....

vx800
24-05-12, 19:55
παιδια ευχαριστω για το αμεσο ενδιαφερον σας!!! πραγματικα επαθα πλακα! το αμαξι ειναι 08/2008.ειναι fabia MKll. ο διακοπτης της καθε πορτας(ολα εχουν παλια-καινουρια ασχετα αν σε καποια φαινονται ή σε καποια οχι) ειναι στην κλειδαρια αλλα εχω βρει το καλωδιο του (-), αυτο που λεει ο φιλος βασιλης το δοκιμασα δυστυχως δεν κοβει το - που παει στα διακοπτακια αλλα το - μονο της πλαφονιερας.τι μπορει να γινει σε περιπτωση που δεν θελω να επεμβω στον εγκεφαλο της πορτας(που δεν ξερω αν υπαρχει κιολας)? σκεφτομουν καποιο κυκλωματακι που οταν περναει το - της πορτας να ειναι αναμενο το λαμπακι ΑΛΛΑ οταν κοβεται το - της πλαφονιερας να επεμβαινει στο κυκλωμα μου και να κοβει εκει το - της λαμπας μου.δεν ξερω πως να το περιγραψω αλλα ειμαι ασχετος οπως σας προειπα....δεν ξερω αν γελασετε με ολα αυτα που θα πω 1) γινεται να αντιστραφει καπως η πολικοτητα? δηλ αυτο το - που κοβεται στην πλαφονιερα εγω να το χρησιμοποιησω σαν + ΜΕΤΑ την πλαφονιερα??σε αυτη την περιπτωση θα εχω αναμμενη πλαφονιερα και φως πορτας οταν θελω (κανονικα + και - στον καταναλωτη μου)και οταν μενει ανοιχτη η πορτα θα εχω - αλλα δεν θα εχω + οποτε θα εχω ακριβως αυτο που θελω!!2) γινεται καπως να το κανω με κανενα ρελε?? 3) με χρονοδιακοπτη στο + της λαμπας καθε πορτας??? αλλα οι χρονοδιακοπτες οταν σβησουν τι θελουν για να ξαναενεργοποιηθουν???

σορυ αν σας ζαλησα...ελπιζω με τη ''φαντασια'' μου να σας εκανα να γελασετε και να μην με περασετε για τρελο ή μ@λ@κ@.παρολα αυτα τι προτεινετε??

vasilllis
25-05-12, 00:37
εχω την εντυπωση οτι εχει συστημα canbus opote kai einai δυσκολη οποιαδηποτε εργασια.
Πρεπει να βρεις στο εγκεφαλακι της πορτας το αντιστοιζο pin και να συνδεσεις το λαμπακι.Μετα με το προγραμμα vagcom θα προγραμματισεις οτι εχει λαμπακι η πορτα και θα αναβει.

GeorgeVita
25-05-12, 12:10
... αν η ανάγκη είναι "φως ασφαλείας" και όχι "φωτισμός που θα πατήσω", η χρήση κόκκινων LED υψηλής φωτεινότητας με 15mA σε κάθε πόρτα, 4 πόρτες ανοιχτές για 4 ώρες σημαίνει κατανάλωση 240mAh. Στην "παραλία να ακούω πενιές" το ράδιο πόσο θα καταναλώσει;

gV

vx800
25-05-12, 16:25
ευχαριστω παιδια! ξερει κανεις να μου πει οταν ενας χρονοδιακοπτης σβησει εναν καταναλωτη πως ο χρονοδιακοπτης ξαναενεργοποιειται και αρχιζει να ''μετραει'' ξανα?

Y.Γ. FILMAAANN που εισαι???? ριξε καμια ιδεα που μας αφηνεις να ψαχνομαστε.......

GeorgeVita
25-05-12, 17:17
... οταν ενας χρονοδιακοπτης σβησει εναν καταναλωτη πως ο χρονοδιακοπτης ξαναενεργοποιειται και αρχιζει να ''μετραει'' ξανα? Y.Γ. FILMAAANN που εισαι???? ριξε καμια ιδεα που μας αφηνεις να ψαχνομαστε.......
Με άνοιγμα-κλείσιμο της επαφής που τον ενεργοποίησε ή με διακοπή-επαναφορά της τροφοδοσίας του.
Ο Φίλιππος δεν σχολιάζει στο forum το Σαββατοκύριακο, αναμένεις έως τη Δευτέρα.
gV

vx800
26-05-12, 13:21
GeorgeVita σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και το ενδιαφερον σου!Εχεις δικιο για την ελαχιστη καταναλωση των led,ειδικα σε σχεση με το ραδιοφωνο...απλα θελω να το κανω λιγο πιο ''εργοστασιακο'' καταλαβαινεις.Μπορεις να μου πεις αν με χρονοδιακοπτη μπορω να εχω αυτο που θελω?Νομιζω πως ετσι που μου εξηγησες τη λειτουργια του, οτι μπορω να πετυχω αυτο που θελω.Αλλα για να το σιγουρεψω θελω να ρωτησω καποια πραγματα 1)γινεται να εχω αυτο που θελω αλλα με 1 χρονοδιακοπτη και για τις 4 πορτες? Χωρις ομως το ανοιγμα-αναμα της μιας πορτας να αναβει και τις υπολοιπες? 2)ο χρονοδιακοπτης χρειαζεται ενα + και ενα -,αλλα στην εξοδο του βγαζει μονο ενα + το οποιο και κοβει μετα απο πχ 10 λεπτα που εχει ρυθμιστει??σωστα?ευχαριστω!

takisegio
27-05-12, 13:25
αυτα που σκεφτεσαι ειναι λαθος .θα "μπερδεψεις" το αυτοκινητο.ανοιξε την ταπετσαρια της πορτας και θα δεις τον εγκεφαλο.βαλε φωτο αν σου πω τι γινεται

vasilllis
27-05-12, 17:03
http://www.mk6golfgti.co.uk/forum/index.php/topic,124.0.html

ελπιζω να βοηθαει

vx800
27-05-12, 20:53
βοηθαει πολυ σας ευχαριστω πολυ ολους!!!