PDA

Επιστροφή στο Forum : Το νεο ηλεκτρικο Smart 2012! Ερωτησεις-Αποριες



Mixalis xania
24-05-12, 15:33
Καλησπερα. Διαβασα στο φορουμ αυτο εδω http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=52825&highlight=Smart+Electric

Επισης ειδα στο site της smart για το νεο ηλεκτρικο αυτοκινητο που θα κυκλοφορησει
μεσα στο 2012!
http://gr.smart.com/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1-electric-drive/bf408e3f-8998-5bf8-b237-7f58fbb574f4

Φαινεται καλοσχεδιασμενο απο οτι ειδα και σε βιντεακια.
Τι γνωμη εχετε?
Ειναι καθαρα οικονομικο και κανει 130 km με μια φορτιση!!

Η τιμη του που θα κυμενεται?
Αναφερει οτι θα ειναι προσιτη.

Αραγε στην Ελλαδα θα ερθει οταν κυκλοφορησει στις αλλες χωρες
η θα μας αφησουν εξω απο αυτο το οικονομικοτατο αμαξι?

http://en.wikipedia.org/wiki/Smart_electric_drive

moutoulos
24-05-12, 17:24
Μιχάλη δεν ξέρω τι εννοούν "προσιτή", αλλά πιστεύω η τιμή του θα διαμορφωθεί
γυρω στα 15000 (+/-3000)€. Δεν ξέρω αν αξίζει για ένα "αμάξι" 27 ίππων. Αν και
οικονομικό, είναι πολύ ακριβό για να κάνεις κάποιος απόσβεση αυτά τα χρήματα.

Αν όντως είναι αυτή η τιμή, δεν θα κυκλοφορήσει πολύ, μιας και δεν περισσεύουν
σε κανέναν 15000 για δεύτερο αυτοκίνητο (για πρώτο δεν κάνει με τίποτα).

Αν πχ είχε 7000€ τότε ναι, θα ήταν καλή "ηλεκτρική" αγορά, για/σαν δεύτερο
αυτοκίνητο.

Αυτήν την στιγμή αν κάποιος θέλει οικονομικό αυτοκίνητο παίρνει Diese-lάκι
1,200cc (σχετικό) με μηδενικά τέλη κυκλοφορίας (<100), και μέση τιμή ποσότητας
κατανάλωσης 3,8Lt/100Km. Με ένα ρεζερβουάρ δηλαδή (40-45Lt) >1400Km.

Το να κάνεις δηλαδή 500Km (250+250), και να δώσεις 20€ σε πετρέλαιο, το βλέπω
απολύτως λογικό, την στιγμή που δεν υπάρχουν και τέλη κυκλοφορίας και είναι και
κανονικό αυτοκίνητο . Γιατί το smart δεν είναι ...



http://www.youtube.com/watch?v=L1n1YUbK7rE&amp;feature=player_embedded

Παρακολούθησε οτι ξεκινάει με 100% μπαταρία, και σε 5 λεπτά πέφτει στο 95%.
Θα μου πείς ... "Ε Και", δεν ξέρω εγώ ανχώθηκα μην ξεμείνει.

vasilllis
24-05-12, 18:27
Μιχάλη δεν ξέρω τι εννοούν "προσιτή", αλλά πιστεύω η τιμή του θα διαμορφωθεί
γυρω στα 15000 (+/-3000)€. Δεν ξέρω αν αξίζει για ένα "αμάξι" 27 ίππων. Αν και
οικονομικό, είναι πολύ ακριβό για να κάνεις κάποιος απόσβεση αυτά τα χρήματα.

Αν όντως είναι αυτή η τιμή, δεν θα κυκλοφορήσει πολύ, μιας και δεν περισσεύουν
σε κανέναν 15000 για δεύτερο αυτοκίνητο (για πρώτο δεν κάνει με τίποτα).

Αν πχ είχε 7000€ τότε ναι, θα ήταν καλή "ηλεκτρική" αγορά, για/σαν δεύτερο
αυτοκίνητο.

Αυτήν την στιγμή αν κάποιος θέλει οικονομικό αυτοκίνητο παίρνει Diese-lάκι
1,200cc (σχετικό) με μηδενικά τέλη κυκλοφορίας (<100), και μέση τιμή ποσότητας
κατανάλωσης 3,8Lt/100Km. Με ένα ρεζερβουάρ δηλαδή (40-45Lt) >1400Km.

Το να κάνεις δηλαδή 500Km (250+250), και να δώσεις 20€ σε πετρέλαιο, το βλέπω
απολύτως λογικό, την στιγμή που δεν υπάρχουν και τέλη κυκλοφορίας και είναι και
κανονικό αυτοκίνητο . Γιατί το smart δεν είναι ...



http://www.youtube.com/watch?v=L1n1YUbK7rE&amp;feature=player_embedded

Παρακολούθησε οτι ξεκινάει με 100% μπαταρία, και σε 5 λεπτά πέφτει στο 95%.
Θα μου πείς ... "Ε Και", δεν ξέρω εγώ ανχώθηκα μην ξεμείνει.



εσω και λιγο επιφυλακτικος σχετικα με οικονομια και καταναλωσεις.Ξαφνικα ανακαλυψαν το πετρελαιο στην ελλαδα και ειδαν και αυτην την καταναλωση?δεν ειναι και τοσο τελεια τα πραγματα.

moutoulos
24-05-12, 18:50
Κάνεις λάθος ...

Στην Ελλάδα δεν ανακάλυψαν ξαφνικά το πετρέλαιο, απλά ήρθε ξαφνικά το πετρέλαιο στην ζωή μας
μιας αναίρεσαν τον ηλίθιο νόμο, που ίσχυε για το κέντρο της Αθήνας. Στην Ευρώπη τα Diesel αυτοκίνητα
είναι το 80-90%. Σε εμάς είναι το αντίθετο, μιας και μέχρι τώρα απαγορευόταν το Dieseλοκίνητο να
κυκλοφορεί ...

vasilllis
24-05-12, 19:32
Κάνεις λάθος ...

Στην Ελλάδα δεν ανακάλυψαν ξαφνικά το πετρέλαιο, απλά ήρθε ξαφνικά το πετρέλαιο στην ζωή μας
μιας αναίρεσαν τον ηλίθιο νόμο, που ίσχυε για το κέντρο της Αθήνας. Στην Ευρώπη τα Diesel αυτοκίνητα
είναι το 80-90%. Σε εμάς είναι το αντίθετο, μιας και μέχρι τώρα απαγορευόταν το Dieseλοκίνητο να
κυκλοφορεί ...

Aδερφε μου
σε τι ακριβως κανω λαθος????
Στο μονο που εχω μια ενσταση (δεν διαφωνω,απλα δεν πιστευω) ειναι στο θεμα οικονομιας.Εχω αρκετες περιπτωσεις που δεν.Κραταω μονο μια επιφυλαξη για τους νεους κινητηρες αλλα δεν τρεφω και πολλες ελπιδες.
Οσο για τα αλλα που ειπες στο θεμα σοβαρο αυτοκινητο και οχι smart,μαζι σου.


ΥΓ.κρατα και μια δευτερη επιφυλαξη για δευτερο,ηλιθιο νομο σε 3-4 χρονια με τα τελη κυκλοφοριας :biggrin:

leosedf
24-05-12, 20:37
Βέβαια Γρηγόρη στην περίπτωση επιστροφής στο Ευρώ θα μπορούσες να το φορτίζεις με φωτοβολταικά μιας και δε θα έχουμε ρεύμα, καύσιμα κλπ.

SRF
24-05-12, 20:46
Βέβαια Γρηγόρη στην περίπτωση επιστροφής στο Ευρώ θα μπορούσες να το φορτίζεις με φωτοβολταικά μιας και δε θα έχουμε ρεύμα, καύσιμα κλπ.

Επιστροφής στην Δραχμή εννοείς μάλλον?
Αλλά και έτσι όπως το λες πάλι δεν θα υπάρχουν Ευρώ ούτως ή άλλως!!! Οπότε και έτσι λάθος πάλι σωστός είσαι!!! :biggrin:

leosedf
24-05-12, 20:54
Ωχ!? Έλα ναι τυπογραφικό λάθος. Και στην περίπτωση του diesel βέβαια θα μπορούσες να φτιάχνεις από λάδια μαγειρέματος αλλά ποιος θα μαγειρεύει τότε?

BESTCHRISS
24-05-12, 21:01
Καλησπερα. Διαβασα στο φορουμ αυτο εδω http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=52825&highlight=Smart+Electric

Επισης ειδα στο site της smart για το νεο ηλεκτρικο αυτοκινητο που θα κυκλοφορησει
μεσα στο 2012!
http://gr.smart.com/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1-electric-drive/bf408e3f-8998-5bf8-b237-7f58fbb574f4

Φαινεται καλοσχεδιασμενο απο οτι ειδα και σε βιντεακια.
Τι γνωμη εχετε?
Ειναι καθαρα οικονομικο και κανει 130 km με μια φορτιση!!

Η τιμη του που θα κυμενεται?
Αναφερει οτι θα ειναι προσιτη.

Αραγε στην Ελλαδα θα ερθει οταν κυκλοφορησει στις αλλες χωρες
η θα μας αφησουν εξω απο αυτο το οικονομικοτατο αμαξι?

http://en.wikipedia.org/wiki/Smart_electric_drive

Κανένα από τα δυο που προτείνεις δεν μου άρεσε για το ηλεκτρικό ακριβή αγορά, μικρό αυτοκίνητο, ακριβά σέρβις σε εξειδικευμένα συνεργεία, μπορείς να μείνεις και στο δρόμο αν δεν το φορτίζεις ακριβές μπαταρίες οι οποίες σε τριετία πέφτει η αναμονή τους
Για το ντίζελ πάλι δεν συμφωνώ προβλήματα πολλά με τις αντλίες πετρελαίου λόγω νοθευμένων πετρελαίων στα πρατήρια
Η πιο φθηνή λύση είναι στο υπάρχων αυτοκίνητο σας και μετατροπή σε υγραέριο (ΕΛΛΑΔΑ ΦΥΣΙΚΑ) μην πετάτε χρήματα και έχετε και δύο ντεπόζιτα
Και έχετε πιο φθηνή κατανάλωση ακόμη και από το πετρέλαιο
Εγώ αυτό έκανα και γλίτωσα εδώ και ένα χρόνο

φιλικά

SRF
24-05-12, 21:01
Όσο για το ΣΜΑΡΤ κάνετε τραγικό λάθος...
Έχω ένα ΑΛΦΑ ΡΟΜΕΟ τούρμπο 1400 τελευταίας γενιάς, και είναι εκπληκτικό αυτοκίνητο, παρ' ότι Ιταλικό! Αλλά το ΣΜΑΡΤ μου ΔΕΝ το αλλάζω με τίποτα!!! Ή έστω θα το άλλαζα με ένα ίδιο Πετρέλαιο... αλλά... αλλά!!!
Το συγκεκριμένο όχημα είναι αδιαννόητα εργονομικά σχεδιασμένο!!! Ούτε μια Μπέμπα 320ι που είχα δεν είχε την δυνατότητα να μεταφέρει τόσα πράγματα όσα μπορεί το ΣΜΑΡΤ!!! Φορτηγάκι σκέτο!!! Δύναμη? ΔΕΝ έχω κολλήσει ποτέ και πουθενά, πλήρως φορτωμένο και 3 άτομα μέσα επίσης!!! Συμπεριφορά? Αν δεν το έχεις "γαργαλήσει" στα χιλιόμετρα που μπορεί να πάει, πατάει σαν τρένο!!! Ταξίδια? Ας πούμε ότι έχω πάει παντού, εντός Ελλάδος, όπως παράδειγμα από Αθήνα στον Προμαχώνα, σε μόλις <5.5 ώρες, ακατέβατα στα 137χαω! Μέχρι και εξωτερικό έχω πάει, και ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα, σε κάτι...
Εντός πόλης βέβαια, δεν το συζητάω! Είχα σταματήσει να πηγαίνω Αθήνα κέντρο με την Μπέμπα, και σταμάτησα να οδηγάω μηχανές, και όταν απέκτησα το ΣΜΑΡΤ, ξαναείδα & την Ομόνοια από κοντά!!!
Μην υποτιμάται το συγκεκριμένο "κουβαδάκι"... Το υποτιμούσα και εγώ η αλήθεια είναι, μέχρι που το απέκτησα, και δεν ξέρω τώρα αν κάποτε χρειαστεί με τι θα δεχτώ να το αντικαταστήσω! Δεν έχω πρόβλημα για το αν θα το ξαναέπαιρνα, αλλά έχω πρόβλημα στο γιατί δεν θα το ξαναέπαιρνα και τώρα πάλι!!! :wiink:
Βέβαια ηλεκτρικό... ΔΕΝ θα αγόραζα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ, επί του παρόντος!!!

Papas00zas
24-05-12, 21:25
Κάνεις λάθος ...

Στην Ελλάδα δεν ανακάλυψαν ξαφνικά το πετρέλαιο, απλά ήρθε ξαφνικά το πετρέλαιο στην ζωή μας
μιας αναίρεσαν τον ηλίθιο νόμο, που ίσχυε για το κέντρο της Αθήνας. Στην Ευρώπη τα Diesel αυτοκίνητα
είναι το 80-90%. Σε εμάς είναι το αντίθετο, μιας και μέχρι τώρα απαγορευόταν το Dieseλοκίνητο να
κυκλοφορεί ...
Μια διόρθωση: Σε Αθήνα και Θεσαλλλλλλονίκη-μη με παρεξηγείς leosedf,πλάκα κάνω, απαγορευόταν το diesel-είχαν μείνει βλέπετε πίσω και νόμιζαν ότι οι diesel ήταν βρωμεροι.....τρομάρα τους. Οι σύγχρονοι δν ρυπαίνουν-κι αν το κάνουν είναι γτ παίρνουν ο,τι να'ναι καύσιμο.
Συμπληρώνω λέγοντας ότι αυτή η απαγόρευση λήφθηκε το 1982 για να ξεβρωμίσει(; :lool:) η Αθήνα από τη ρύπανση-λες και τώρα άλλαξε τίποτα.
Ναι, ίσως-επειδή έχω αμάξι diesel του τότε να ήταν βρωμεροί, αλλά ήταν και τα καύσιμα διαφορετικά και οι ανάγκες άλλες.
Από τότε εξελίχθηκαν πολύ οι diesel-καμιά σχέση με αυτούς πριν 30 χρόνια-έχουν όμως εξίσου ίδια αντοχή.

Papas00zas
24-05-12, 21:34
Όσο για το ΣΜΑΡΤ κάνετε τραγικό λάθος...
Έχω ένα ΑΛΦΑ ΡΟΜΕΟ τούρμπο 1400 τελευταίας γενιάς, και είναι εκπληκτικό αυτοκίνητο, παρ' ότι Ιταλικό! Αλλά το ΣΜΑΡΤ μου ΔΕΝ το αλλάζω με τίποτα!!! Ή έστω θα το άλλαζα με ένα ίδιο Πετρέλαιο... αλλά... αλλά!!!
Το συγκεκριμένο όχημα είναι αδιαννόητα εργονομικά σχεδιασμένο!!! Ούτε μια Μπέμπα 320ι που είχα δεν είχε την δυνατότητα να μεταφέρει τόσα πράγματα όσα μπορεί το ΣΜΑΡΤ!!! Φορτηγάκι σκέτο!!! Δύναμη? ΔΕΝ έχω κολλήσει ποτέ και πουθενά, πλήρως φορτωμένο και 3 άτομα μέσα επίσης!!! Συμπεριφορά? Αν δεν το έχεις "γαργαλήσει" στα χιλιόμετρα που μπορεί να πάει, πατάει σαν τρένο!!! Ταξίδια? Ας πούμε ότι έχω πάει παντού, εντός Ελλάδος, όπως παράδειγμα από Αθήνα στον Προμαχώνα, σε μόλις <5.5 ώρες, ακατέβατα στα 137χαω! Μέχρι και εξωτερικό έχω πάει, και ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα, σε κάτι...
Εντός πόλης βέβαια, δεν το συζητάω! Είχα σταματήσει να πηγαίνω Αθήνα κέντρο με την Μπέμπα, και σταμάτησα να οδηγάω μηχανές, και όταν απέκτησα το ΣΜΑΡΤ, ξαναείδα & την Ομόνοια από κοντά!!!
Μην υποτιμάται το συγκεκριμένο "κουβαδάκι"... Το υποτιμούσα και εγώ η αλήθεια είναι, μέχρι που το απέκτησα, και δεν ξέρω τώρα αν κάποτε χρειαστεί με τι θα δεχτώ να το αντικαταστήσω! Δεν έχω πρόβλημα για το αν θα το ξαναέπαιρνα, αλλά έχω πρόβλημα στο γιατί δεν θα το ξαναέπαιρνα και τώρα πάλι!!! :wiink:
Βέβαια ηλεκτρικό... ΔΕΝ θα αγόραζα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ, επί του παρόντος!!!

Ναι, αλλά έχει ενα μειονέκτημα-τον <<κουτσό>>κινητήρα του-με 3 κυλίνδους δν κάνεις τπτ-το έιχε ένας θείος μου και είδα πόσο <<καλό>> είναι. Χώρια που οι 3κύλινδροι πάντα είναι τζούφιοι-με εξαίρεση, οποιος τα θυμάται-τα wartburg, όπου εκεί ειχαμε 2χρονο μοτέρ. Εκεί κάτι γίνεται....και πάλι χλωμό το βλέπω.
Αν ήταν 4κύλινδρο κάτι γινόταν, όσο για τη diesel έκδοση, καίει ότι πιο λίγο έχω δει-3,5 λίτρα/100χμ.

moutoulos
24-05-12, 21:55
ΥΓ.κρατα και μια δευτερη επιφυλαξη για δευτερο,ηλιθιο νομο σε 3-4 χρονια με τα τελη κυκλοφοριας :biggrin:
Βασίλη αυτό που είπες είναι πάρα πολύ σωστό ... :laugh:


Αυτήν την στιγμή αν κάποιος θέλει οικονομικό αυτοκίνητο παίρνει Diese-lάκι
1,200cc (σχετικό) με μηδενικά τέλη κυκλοφορίας (<100), και μέση τιμή ποσότητας
κατανάλωσης 3,8Lt/100Km. Με ένα ρεζερβουάρ δηλαδή (40-45Lt) >1400Km.
... ασφαλώς μέσα στα παραπάνω, συγκαταλέγω και το smart Diesel.


Το να κάνεις δηλαδή 500Km (250+250), και να δώσεις 20€ σε πετρέλαιο, το βλέπω
απολύτως λογικό, την στιγμή που δεν υπάρχουν και τέλη κυκλοφορίας και είναι και
κανονικό αυτοκίνητο . Γιατί το smart δεν είναι ...
... εννοούσα το ηλεκτρικό smart, και οχι το "κανονικό" με τον θερμικό (Βενζίνη/Πετρέλαιο) κινητήρα.

Αν δηλαδή έχει το ηλεκτρικό smart, την ίδια τιμή με το smart diesel, μου φαίνεται αδιανόητο να πάρω
το ηλεκτρικό, όταν αυτό είναι σκέτη δέσμευση (μόνο πόλη, και γύρω γύρω), ενώ με το diesel γυρνάς
και ολη την Ελλάδα. Όλα αυτά σήμερα, γιατί σε 20 χρόνια που θα ξαναδούμε "ανάπτυξη", και θα έχουν
όλοι οι επαρχιακοί δρόμοι υποδοχές για φόρτιση, τότε το συζήταγα για το ηλεκτρικό.

SRF
24-05-12, 21:58
Ναι, αλλά έχει ενα μειονέκτημα-τον <<κουτσό>>κινητήρα του-με 3 κυλίνδους δν κάνεις τπτ- το έιχε ένας θείος μου και είδα πόσο <<καλό>> είναι. Χώρια που οι 3κύλινδροι πάντα είναι τζούφιοι-με εξαίρεση, οποιος τα θυμάται-τα wartburg, όπου εκεί ειχαμε 2χρονο μοτέρ. Εκεί κάτι γίνεται....και πάλι χλωμό το βλέπω.
Αν ήταν 4κύλινδρο κάτι γινόταν, όσο για τη diesel έκδοση, καίει ότι πιο λίγο έχω δει-3,5 λίτρα/100χμ.

Αυτόματο μόνο είχε ο Θείος σου... όχι το σειριακό επιλεγόμενο!!!

Papas00zas
24-05-12, 22:41
Αυτόματο μόνο είχε ο Θείος σου... όχι το σειριακό επιλεγόμενο!!!
Όχι-είχε κι επιλογή ως χειροκίνητο (+και- στο μοχλο απέναντι από τις αυτόματες θέσεις)

spyropap
25-05-12, 12:55
Αυτό το θέμα δεν έχει σχέση με εξοικονόμιση ή αλλες μορφές ενέργειας.
Και απορώ πως του έβαλαν αστέρι αντί να το βάλουν στην ενότητα σχετική με αυτοκίνητο.

Πάντως εάν κάποιος δεν το αγοράσει θα εξοικονομίσει ενέργεια.

Και η ευρωπαική διακυβέρνηση δεν έδωσε άδεια για μετατροπές συμβατικών αυτοκινήτων σε ηλεκτρικά, όπως πολλοί τεχνίτες έχουν παρουσιάσει.

Ακόμα και το εθνικό Μετσόβιο πολυτεχνείο παρουσίασε στον δήμο Αθήνας μετατροπή αυτοκινήτου σε ηλεκτρικό και έπειτα όλα πάγωσαν.
Δεν συμφέρει τις αυτοκινητοβιομηχανίες να κάνει κάποιος μετατροπή του αυτοκινήτου του.
Προτιμούν να δίνετε αυτά που δεν έχετε για να αγοράσετε αυτοκίνητα από αυτούς.

chip
25-05-12, 14:21
πετρέλαιο και πάλι πετρέλαιο! Το αν οι έλληνες πολιτικοί ήταν ηλίθιοι τόσα χρόνια και δεν το επέτρεπαν είναι άλλο θέμα. Όποιο καθηγητή πανεπιστημίου (μηχανολογίας) και να ρωτούσες θα σου έλεγε πετρέλαιο εδώ και δεκαετίες.
Δεν είναι τυχαίο οτι ο Χίτλερ φρόντισε να εξελίξει πετρελαιοκινητήρες πριν αρχίσει τον πόλεμο. Ήταν στρατιγική επίλογή του για ελαχιστοποίηση στην κατανάλωση. (νομίζω το αναφέρει και στο βιβλίο του ο "Αγών μου")
Και τα δικά μας ζώα άφηναν να φεύγουν δισεκατομύρια σε εισαγωγές πετρελαίου... τυχαίο που πτωχεύσαμε? Δε νομίζω...
Ευτυχώς που έγινε υπουργός περιβάλλοντος ο Παπακωνσταντίνου... γιατί αν περιμέναμε από την κυρία Μπιρμπίλη θα φοβόταν μην τσούξει τα ματάκια από τα περιστέρια η αιθάλη...

Mixalis xania
25-05-12, 15:09
Συμφωνω με τις αποψεις ολων απο εσας..!
Αλλα τα ηλεκτροκινητα ειτε αμαξια ειτε μηχανακια εχουν κυκλοφορησει παρα πολυ σε αλλες χωρες. Οπως κινα και Ιαπωνια
αν δεν κανω λαθος.

Χρησιμοποιουν μονο αυτα και δεν υπαρχει ουτε πετρελαιο ουτε βενζινη για τις καθημερινες μετακινησεις?
Στην Ελλαδα αυτο που εχει εξελιχθει ελαχιστα ειναι το Ηλεκτρικο ποδηλατο.

Δειτε και αυτο το λινκ σχετικα με την οικονομια καυσιμου:
http://www.flashnews.gr/page.ashx?pid=3&aid=76124&cid=299

Notios38
25-05-12, 21:54
καλησπερα σας..ειναι οντως πολυ οικονομικο το smart diesel...καποια στιγμη ειχα στο ματι ενα αλλα τα πραγματα θολωνουν μετα τα 80.000 χιλιομετρα διοτι εχει ιμαντες στον εκεντροφορο-αντλια..και κατεβαζεις μηχανη..ενω ο βενζινοκινητηρας εχει καδενα.και απλουστερο κινητηρα στη συντηρηση...παντως απο θεμα ασφαλειας ειναι απιστευτο..ετυχε να γινει πλαγιομετωπική με ενα smart και ενα Τουοτα παλιο..4 ειχε το μεγαλο και τους εστειλε με ελαφρα τραυματα ευτυχως στο νοσοκομειο..ενω απο το μικρο βγηκαν τα παιδια λες και δεν εγινε τιποτε...το αυτοκινητο κτυπηθηκε γερα απο μπροστα..και ομως...
Αν μαζι με ενα ηλεκτροκινητο παιρνουμε μαζι μας και μια diesel γεννητρια για αυτονομια...τι λετε?

Papas00zas
25-05-12, 22:47
Αυτό το θέμα δεν έχει σχέση με εξοικονόμιση ή αλλες μορφές ενέργειας.
Και απορώ πως του έβαλαν αστέρι αντί να το βάλουν στην ενότητα σχετική με αυτοκίνητο.

Πάντως εάν κάποιος δεν το αγοράσει θα εξοικονομίσει ενέργεια.
Τι λες ωρε; Με τι τρόπο θα γίνει αυτό;


Και η ευρωπαική διακυβέρνηση δεν έδωσε άδεια για μετατροπές συμβατικών αυτοκινήτων σε ηλεκτρικά, όπως πολλοί τεχνίτες έχουν παρουσιάσει.

Ακόμα και το εθνικό Μετσόβιο πολυτεχνείο παρουσίασε στον δήμο Αθήνας μετατροπή αυτοκινήτου σε ηλεκτρικό και έπειτα όλα πάγωσαν.
Δεν συμφέρει τις αυτοκινητοβιομηχανίες να κάνει κάποιος μετατροπή του αυτοκινήτου του.
Προτιμούν να δίνετε αυτά που δεν έχετε για να αγοράσετε αυτοκίνητα από αυτούς.
Σχετικό είναι αυτό, θα σου πω γιατί: Όλοι ξέρουμε ότι οι πολιτικοί στην Ελλάδα δεν θέλουν με ΤΙΠΟΤΑ να παράξουμε κάτι-αν και βέβαια υπάρχουν συμφέροντα κι εδώ. Αλλά θα σου πω το εξής: Η toyota έβγαλε το avensis με σύστημα lpg-είδα τη διαφήμιση προχθές, άρα ήδη η κατεύθυνση έχει αρχίσει ν'αλλάζει σε αυτό το θέμα.
Συνεχίζοντας, θα σου πω κάτι, οσον αφορά πάλι το ελληνικό αυτόκίνητο: Κάποτε υπήρχε μονάδα συναρμολόγησης(γτ οι κινητήρες ερχόταν από το εξωτερικό) στη Σύρο, το περίφημο <<νεώριον>> αν το θυμάσαι. Την κλείσαν κι αυτή. Ή πιο παλιά, στη δεκαετία του'50-'60 με τα τρακτέρ<<Μαλκότσης>> όπου εκεί έκαναν και δικούς τους κινητηρες-ρεπορτάζ του Μάκαρου από τη <<Ζούγκλα>> τον Μάιο του 2009(αν θυμάμαι καλά τη χρονιά).
υ.γ. κόψε τη τζίβα....

vasilllis
26-05-12, 00:51
το θεμα με το,εμπ το ειχα διαβασει 3-"4 χρονια πριν.
επαγγελματικη δουλεια,μελετη για ισχυ κινητηρα μπαταριες εγκεφαλο διαχειρισης κλπ.
πριν 1-1,5 χρονο το τοποθετησαν σε μερικα αυυοκινητα δημοσια γιά να ελεγξουν αξιοπιστια και,τελικα αν οντως αξιζει το εγχειρημα(αν,θυμαμαι,καλα,περι τα 6000€) και βεβαια να αρχισουν παραγωγη.

Mixalis xania
28-05-12, 15:18
Αρα αυτο το αυτοκινητο θα ειναι για πολεις οι οποιες θα διαθετουν σταθμους φορτισης?
Παντως πιστευω οτι δεν συμφερει η αγορα ενος τετοιου γιατι οι μπαταριες θα χρειαστουν
αντικατασταση μετα απο 3 χροννια οποτε?

spyropap
28-05-12, 21:33
Πιστεύω πως αυτό είναι ένα αυτοκίνητο-παιχνίδι κατάλληλο μόνο για μέσα στην πόλη.

Δεν είναι συμφέρουσα αγορά για κανέναν αφού η τιμή αγοράς του δεν είναι οικονομική και με τα χρήματα που κοστίζει μπορεί κάποιος να αγοράσει 3 μεταχειρισμένα αυτοκίνητα σε άριστη κατάσταση 4-5 ετών.
Έτσι δεν θα εξoικονομήσει κάποιος ενέργεια ή χρήματα εάν το αγοράσει. Δεν θα το αγόραζα ακόμα και εάν κόστιζε περί τις 10.000ε

Όταν μετά από 3-4 χρόνια θα πάει κάποιος να αλλάξει τις τελειωμένες μπαταρίες του θα πρέπει να δώσει χρήματα τόσα που με αυτά θα αγόραζε ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο.

Όταν θα κυκλοφορεί κάποιος σε μια λεωφόρο με αυτό θα αισθάνεται άσχημα αφού θα τον προσπερνούν όλοι ακόμα και τα παπάκια.
Ίσως είναι καλύτερο από ηλεκτρικό καροτσάκι για ανάπηρους.

Είναι άλλο ένα προιόν φτιαγμένο για να προσελκύσει καταναλωτές με οικολογική συνείδηση που τους περισσεύουν χρήματα.
Ο στόχος των κατασκευαστών είναι να πουλήσουν ακριβά ένα πρόημο προϊόν.

Και παρακαλώ τον Μιχάλη από τα Χανιά να ζητήσει μεταφορά αυτού του θέματος στην ενότητα για τα αυτοκίνητα.

Mixalis xania
28-05-12, 22:33
Βασικα πως θα κανω μεταφορα του θεματος?
Υπαρχει ενοτητα αυτοκινητο? Νομιζω πως οχι!

moutoulos
28-05-12, 22:55
Παιδιά υπάρχει ενότητα για "αυτοκίνητο" αλλά όχι γενικά. Μόνο για κυκλώματα στο αυτοκίνητο.
Θα το μεταφέρω αλλά μάλλον εδώ είναι πιο σωστό ...

Μεταφέρθηκε

vasilllis
29-05-12, 00:09
ας απαντησει καποιος που κανει την διαδρομη αθηνα-πειραια ή πειραια -κηφισια καθε μερα για δουλεια.δεν θα θελει 250€ βενζινη;
ποτε θα κανει αποσβεση;
βγαλε και σε αυτα τα χρονια ποσα service δεν θα κανει.συμφερει;
βγαλε και τα 250αρια τον χρονο.τι βγαινεισυμφερει ή οχι;

BESTCHRISS
30-05-12, 13:37
ας απαντησει καποιος που κανει την διαδρομη αθηνα-πειραια ή πειραια -κηφισια καθε μερα για δουλεια.δεν θα θελει 250 βενζινη;
ποτε θα κανει αποσβεση;
βγαλε και σε αυτα τα χρονια ποσα service δεν θα κανει.συμφερει;
βγαλε και τα 250αρια τον χρονο.τι βγαινεισυμφερει ή οχι;

γιατι καθεσε και μπαινεις σε εξοδα πανε κανε το αυτοκινητο σου σε υγραεριο δωσε 800-1000Ε και θα εχεις παριπου τι μισο κοστος
εγω το εκανα εδω και ενα χρονο και γλιτωσα εμενα ειναι 2000κ.ε και καιει 5 λιτρα στα 100 με υγραεριο

ΦΙΛΙΚΑ

Mixalis xania
31-05-12, 15:13
Εχεις δικιο BESTCHRISS (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=34123) το υγραεριο συμφερει περισσοτερο!!

PCMan
31-05-12, 19:46
γιατι καθεσε και μπαινεις σε εξοδα πανε κανε το αυτοκινητο σου σε υγραεριο δωσε 800-1000Ε και θα εχεις παριπου τι μισο κοστος
εγω το εκανα εδω και ενα χρονο και γλιτωσα εμενα ειναι 2000κ.ε και καιει 5 λιτρα στα 100 με υγραεριο

ΦΙΛΙΚΑ

Δεν γίνεται αυτό που λες.
Δηλαδή πόσα έκαιγε στα 100 με βενζίνη?