PDA

Επιστροφή στο Forum : Mod σε ρυθμιστη στροφων απο ηλ.σκουπα



fotme
25-05-12, 11:40
Καλημερα στην παρεα, πρωτο μου ποστ εδω και ερασιτεχνης πασις φυσης modder.

Στο θεμα μας, θελω να φτιαξω μια μηχανη κενου απο μια παλια ηλεκτρικη σκουπα. Η σκουπα αυτη εχει ονομαστικη ισχυ 1500Βαττ και μεταβαλετε μεσω ενος pot 470ΚΩ, αυτο το οποιο θελω να κανω ειναι να αλλαξω το ευρος των στροφων ωστε το μοτερ να δουλευει ακομα πιο χαμηλα με σχεδον μηδενικο αερα για τουλαχιστον 1 ωρα συνεχους λειτουργιας. Ετσι λοιπον ειμαι εδω και η ερωτηση μου ειναι η εξης...

1. Για την αλλαγη ευρους χρειαζεται να αλλαξω μονο το ποτενσιομετρο απτο κυκλωμα ή πρπει να αλλαξω και τον πυκνωτη (0.15μF) στην πλακετα?
2. Θελω να moddaρω ενα μεταχηματιστη 12v στο κυκλωμα, ωστε να μπορω να προσθεσω ανεμιστηρες, εχω κοψει ενα παλιο μετασχηματιστη ωστε να τον βαλω μεσα σε ενα κουτακι, γνωριζετε αν πρπει να ειναι αεροστεγως κλεισμενος (εχει κοπει το σημειο που εμπαινε στην πριζα για να ειναι τετραγωνος) ή δεν επηρεαζει στην λειτουργια του?
3. Σε ποιο σημειο της πλακετας μπορω να κολλησω τα καλωδια τροφοδοσιας του μετασχηματιστη χωρις να θετω σε κινδυνο την τροφοδοσια του μοτερ απο μεταβολες?
4. Το triac παταει σε ενα λαμακι, στο λαμακι αυτο θελω να προσαρμοσω μια ψυχτρα στην οποια θα εφαπτεται και το μοτερ για ψυξη. Κατι τετοιο το προτεινετε ή ενδεχωμενος να γινει καλος αγωγος του ρευματος κ να βραχυκυκλωσει, επισης ενδεχεται να ζεσταινεται το triac πιο πολυ επειδη παιρνει και την θερμοτητα του μοτερ? μηπως ειναι καλυτερα να ειναι ανεξαρτητες οι ψυχτρες μεταξυ τους?

Ευχαριστω θερμα,καλημερα!
PS. το triac ειναι το MRC BTA16 600B C3 2b

33429

fotme
26-05-12, 20:57
ελατε ρε παιδια κανεις μεσα σε τοσους ειδικους?? μηπως να το μεταφερω σε αλλη ενοτητα?

fotme
31-05-12, 12:49
ελατε ρε παιδια κανεις μεσα σε τοσους ειδικους?? μηπως να το μεταφερω σε αλλη ενοτητα?

παιδια κανεις?? μιλαμε για 120+ views και ενας δεν ξερει να απαντησει?? :(

δεχομαι οτι μπορει να μην ειμαι πολυ κατατοπιστικος, αλλα δεν εχω τις δικες σας γνωσεις, γιαυτο αλλωστε ειμαι εδω...αν κατι δεν σας επαρκει ως στοιχειο, plz feel free να με ρωτησετε...οχι ομως να με αγνοησετε, νομιζω αλλωστε οτι αυτο θα αντιτιθονταν στην πολιτικη της κοινοτητας σας ή Και στην εξωστρεφια της (πραγμα σημαντικο για την εμπορικη βιωσιμοτητα της...).

Προσπαθησα να βρω το κυκλωμα, προσπαθησα να το σχεδιασω...ομως τα εχω ξεχασει λιγο μιας και εχω να πιασω ηλεκτρονικα απο προπτυχιακος.. βεβαια κολλησεις, γεφυρες etc μια χαρα φτιαχνω χρονια τωρα...

Σας επισυναπτω λοιπον, για να βοηθησω, την αναποδη μερια της πλακετας που φαινονται ολα τα traces.. Εχω βαλει σχηματικα και τα στοιχεια της πλακετας.
33695
Παρακαλω οτι χρειαζεστε που χριζει επεξηγησης ρωτηστε με, ευχαριστω θερμα :)

FILMAN
31-05-12, 17:24
Καταρχήν μην γκρινιάζεις.


Καλημερα στην παρεα, πρωτο μου ποστ εδω και ερασιτεχνης πασις φυσης modder.

Στο θεμα μας, θελω να φτιαξω μια μηχανη κενου απο μια παλια ηλεκτρικη σκουπα. Η σκουπα αυτη εχει ονομαστικη ισχυ 1500Βαττ και μεταβαλετε μεσω ενος pot 470ΚΩ, αυτο το οποιο θελω να κανω ειναι να αλλαξω το ευρος των στροφων ωστε το μοτερ να δουλευει ακομα πιο χαμηλα με σχεδον μηδενικο αερα για τουλαχιστον 1 ωρα συνεχους λειτουργιας. Ετσι λοιπον ειμαι εδω και η ερωτηση μου ειναι η εξης...

1. Για την αλλαγη ευρους χρειαζεται να αλλαξω μονο το ποτενσιομετρο απτο κυκλωμα ή πρπει να αλλαξω και τον πυκνωτη (0.15μF) στην πλακετα?

Θα αλλάξεις μόνο το ποτενσιόμετρο με ένα του 1ΜΩ. Στην αρχή μπορεί να έχεις μια νεκρή περιοχή.


2. Θελω να moddaρω ενα μεταχηματιστη 12v στο κυκλωμα, ωστε να μπορω να προσθεσω ανεμιστηρες, εχω κοψει ενα παλιο μετασχηματιστη ωστε να τον βαλω μεσα σε ενα κουτακι, γνωριζετε αν πρπει να ειναι αεροστεγως κλεισμενος (εχει κοπει το σημειο που εμπαινε στην πριζα για να ειναι τετραγωνος) ή δεν επηρεαζει στην λειτουργια του?

Δεν χρειάζεται να είναι αεροστεγώς κλεισμένος. Καλό του κάνει να παίρνει αέρα, αρκεί κατά το κόψιμο να μην έκανες ζημιά παραμέσα.


3. Σε ποιο σημειο της πλακετας μπορω να κολλησω τα καλωδια τροφοδοσιας του μετασχηματιστη χωρις να θετω σε κινδυνο την τροφοδοσια του μοτερ απο μεταβολες?

Μα φυσικά στην παροχή των 230V (είσοδος)


4. Το triac παταει σε ενα λαμακι, στο λαμακι αυτο θελω να προσαρμοσω μια ψυχτρα στην οποια θα εφαπτεται και το μοτερ για ψυξη. Κατι τετοιο το προτεινετε ή ενδεχωμενος να γινει καλος αγωγος του ρευματος κ να βραχυκυκλωσει, επισης ενδεχεται να ζεσταινεται το triac πιο πολυ επειδη παιρνει και την θερμοτητα του μοτερ? μηπως ειναι καλυτερα να ειναι ανεξαρτητες οι ψυχτρες μεταξυ τους?

Το μοτέρ κανονικά ψύχεται από μόνο του με ρεύμα αέρα. Τώρα βέβαια εσύ θες να κάνεις αντλία κενού... Δεν νομίζω ότι μπορείς απλά να του βάλεις μια ψύκτρα... Π.χ. πώς θα ψυχθεί ο ρώτορας;

haris_216
31-05-12, 17:42
παιδια κανεις?? μιλαμε για 120+ views και ενας δεν ξερει να απαντησει?? :(
...οχι ομως να με αγνοησετε, νομιζω αλλωστε οτι αυτο θα αντιτιθονταν στην πολιτικη της κοινοτητας σας ή Και στην εξωστρεφια της (πραγμα σημαντικο για την εμπορικη βιωσιμοτητα της...).


πείτε με κακότροπο ή γκρινιάρη αλλά προσωπικά ακόμα και αν γνώριζα να απαντήσω (που δεν γνωρίζω) δεν θα απαντούσα γιατί δεν μου αρέσει το υφάκι.
τα παιδιά του φόρουμ βοηθάνε πάντα σε σημείο που πάντα μου έκανε εντύπωση (πολλές φορές και ενάντια στο μεροκάματό τους) και το έχουν αποδείξει ουκ ολίγες φορές. αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι κάποιος είναι πάνω από ένα υπολογιστή συνέχεια ούτε ότι δεν έχει άλλα πράγματα να κάνει στη ζωή του.

fotme
31-05-12, 19:29
filman, εχεις και το ονομα του κουμπαρου μου, σε ευχαριστω θερμα για την απαντηση, γκρινιαζω ναι, αλλα ειμαι στα forum 10+ χρονια και πρωτη φορα που διεκρινα τετοια καθυστερηση..τεσπα μπορει να ηταν η συγκυρια..


πείτε με κακότροπο ή γκρινιάρη αλλά προσωπικά ακόμα και αν γνώριζα να απαντήσω (που δεν γνωρίζω) δεν θα απαντούσα γιατί δεν μου αρέσει το υφάκι.
τα παιδιά του φόρουμ βοηθάνε πάντα σε σημείο που πάντα μου έκανε εντύπωση (πολλές φορές και ενάντια στο μεροκάματό τους) και το έχουν αποδείξει ουκ ολίγες φορές. αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι κάποιος είναι πάνω από ένα υπολογιστή συνέχεια ούτε ότι δεν έχει άλλα πράγματα να κάνει στη ζωή του.

νομιζω οτι εισαι λιγο υπερβολικος, δεν περιμενα να απαντηθει κατι αμεσα, το πρωτο ποστ εγινε πριν 5 μερες..

Χαιρομαι που σας βρισκω, στο μεταξυ εχω ολοκληρωσει την κατασκευη, μολις γυρισω θα κανω την κολληση του ποτ οπως μουπες filman και του Μ/Σ και θα επανελθω.

haris_216
31-05-12, 20:25
fνομιζω οτι εισαι λιγο υπερβολικος, δεν περιμενα να απαντηθει κατι αμεσα, το πρωτο ποστ εγινε πριν 5 μερες..


λυπάμαι αλλά θα επιμείνω
πρώτον γιατί ναι μεν το πρώτο ποστ έγινε πριν 5 μέρες αλλά ήδη από την επόμενη άρχισες να "τσιγκλάς"
και ύστερα γιατί όλα αυτά περί εξωστρέφιας, εμπορικής βιωσιμότητας και τα ρέστα περιτεύουν.

fotme
01-06-12, 00:25
@filman, εκανα τις κολλησεις ολα καλα, πιστευεις οτι δεν αλλαζω καθολου τον παλμο του μοτερ με το να ενωσω τον Μ/Σ ετσι?
Θεωρεις οτι μπορω να προσθεσω και κατι αλλο στο κυκλωμα ωστε να εχει πιο φιλτραρισμενο ρευμα? Εχω παρει και ενα κλικ μεγαλυτερο πυκνωτη ( 220nF αντι για 150), πιστευεις οτι αν βαλω αυτον θα εχω μεγαλυτερο buffer ωστε να ξεκινησει το μοτερ με λιγοτερες στροφες(λογω του μεγαλυτερου pot) ή μηπως θα αλλαξω τον παλμο? Σκοπος παντα η βελτιστοποιηση λειτουργιας.

Για την ψυξη, εχω βαλει την μεγαλυτερη δυνατη παθητικη ψυξη, επισης εχω φτιαξει ενα στεγανο θαλαμο, εκει που εμπαινε η σακουλα, και εχω βαλει ενα ρακορ 1/4 για αναπνευστηρα, οποτε αν βλεπω οτι τραβαει ζορια το θα τον ανοιγω..


λυπάμαι αλλά θα επιμείνω
πρώτον γιατί ναι μεν το πρώτο ποστ έγινε πριν 5 μέρες αλλά ήδη από την επόμενη άρχισες να "τσιγκλάς"
και ύστερα γιατί όλα αυτά περί εξωστρέφιας, εμπορικής βιωσιμότητας και τα ρέστα περιτεύουν.

Οτι αναφερεις στην δευτερη σειρα ισχυει στο e-business, δεν ειναι το "τσιγκλισμα" μου. Οσο μεγαλυτερη ειναι η βαση μιας κοινοτητας και δη ενεργη, τοσο το καλυτερο και για την κοινοτητα και για το μελος..

FILMAN
01-06-12, 13:43
@filman, εκανα τις κολλησεις ολα καλα, πιστευεις οτι δεν αλλαζω καθολου τον παλμο του μοτερ με το να ενωσω τον Μ/Σ ετσι?
Αφού είπαμε θα τον βάλεις παράλληλα στην παροχή των 220V. Είναι σαν να τον βάζεις σε μια διπλανή πρίζα.

Εχω παρει και ενα κλικ μεγαλυτερο πυκνωτη ( 220nF αντι για 150), πιστευεις οτι αν βαλω αυτον θα εχω μεγαλυτερο buffer ωστε να ξεκινησει το μοτερ με λιγοτερες στροφες(λογω του μεγαλυτερου pot) ή μηπως θα αλλαξω τον παλμο? Σκοπος παντα η βελτιστοποιηση λειτουργιας.

Δεν χρειαζόταν αλλαγή, αν έβλεπες ότι είχες πολλή νεκρή περιοχή στην αρχή του ποτενσιόμετρου θα έβαζες παράλληλα με το ποτενσιόμετρο μια κατάλληλη αντίσταση.


Για την ψυξη, εχω βαλει την μεγαλυτερη δυνατη παθητικη ψυξη, επισης εχω φτιαξει ενα στεγανο θαλαμο, εκει που εμπαινε η σακουλα, και εχω βαλει ενα ρακορ 1/4 για αναπνευστηρα, οποτε αν βλεπω οτι τραβαει ζορια το θα τον ανοιγω...
Σε αυτό το κομμάτι δεν έχω κάτι να σου πω...

fotme
01-06-12, 14:20
Αφού είπαμε θα τον βάλεις παράλληλα στην παροχή των 220V. Είναι σαν να τον βάζεις σε μια διπλανή πρίζα.

Δεν χρειαζόταν αλλαγή, αν έβλεπες ότι είχες πολλή νεκρή περιοχή στην αρχή του ποτενσιόμετρου θα έβαζες παράλληλα με το ποτενσιόμετρο μια κατάλληλη αντίσταση.

Σε αυτό το κομμάτι δεν έχω κάτι να σου πω...

οχι filman, τον αλλο πυκνωτη δεν τον εχω βαλει, περιμενα να απαντησεις...ειμαι με τον μαμα,150nF. Παντως βλεπω το κυκλωμα οτι ειναι πολυ απλο, ενταξει στην ουσια ενα dimmer ειναι, αλλα βλεποντας και αλλα dimmer βλεπω οτι εχει λιγα στοιχεια. Εκτιμας οτι ειναι χασιμο χρονου να αναβαθμισω/προσθεσω στοιχεια? Κι αν ναι, γτ αλλοι κατασκευαστες φτιαχνουν πλακετες με πολυ περισσοτερα στοιχεια? τι παρπανω προσφερουν αυτα?Διοτι αν ειναι ολα τα ιδια (τα μοτερ τελικα ιδια ειναι πανω κατω), γτ δινουμε πολυ παραπανω λεφτα για καποια "καλυτερη σκουπα"? thnx again!! :)

FILMAN
01-06-12, 14:33
Άστο όπως είναι.

fotme
01-06-12, 15:26
Άστο όπως είναι.

Ει σωραιος, σημερα θα το αναψω να δω τι γινεται, εχω αγωνια :P της εχω αλλαξει τη μανα της πλακετας και γενικως ολης της περιοχης, με dremel με ρασπες, με κολλες, με κολλητηρια, με θερμοσυστελωμενα.. με οτι ναναι πατεντα για τη πατεντα!! Ελπιζω να αρπαξει και να μην φουντωσει!! :P
Θεωρητικα πρπει να δουλευει οκ, το τριμερακι σε τι θεση λες να το ξεκινησω? full αντισταση, 0%, μεση? το λεω διοτι γνωριζω οτι στην αρχη ειναι που παιρνει τα πολλα τα ζορια(Α)...Να το τροφοδοτουσα με καποιο ups πρωτα για να μην εχει spikes? Tονιζω οτι το μελημα μου ειναι η 100% rock solid λειτουργια του συστηματος κατω απο το οσο ειναι επιτρεπτο full load με ενα safety factor 1.4. Το μοτερ προερχεται απο μια entry level hoover studio 1500W πιθανως κινεζια. Σε ευχαριστω και παλι για την καθοδηγηση της γνωσης σου.

εδιτ>εντωμεταξυ δεν ειδα πουθενα καποια ασφαλεια, μηπως ειναι καλω να κολλησω μια? και αν ναι που? μηπως ειναι καλυτερα στην αρχη αρχη της τροφοδοσιας? πχ στον διακοπτη πριν σκασει στο Α2(κοκκινο)? πανω απολα η αξιοπιστια!!

FILMAN
01-06-12, 15:32
Το ποτενσιόμετρο θα το βάλεις αρχικά στη μέγιστη αντίσταση (1ΜΩ). Δεν χρειάζεσαι κανένα UPS.

fotme
01-06-12, 16:06
OK, ενδεχομενος να μην αναψει...πιστευεις οτι αναζητωντας το minimum λειτουργικο ρευμα, το μοτερ δεν παιζει να αρπαξει πολλα Α? μηπως ειναι καλυτερα να ξεκινησω καπου στη μεση, οσο ηταν και το maximum του προηγουμενου ποτενσιομεντρου (470) και να παω προς τα κατω μεχρι να δω που σβηνει?

FILMAN
01-06-12, 16:32
Κάνεις το ανάποδο: ξεκινάς από σταματημένο και βλέπεις πού αρχίζει να γυρνάει.

fotme
01-06-12, 20:20
Λοιπον ενταξει ολα καλα, δουλεψε κανονικα το θηριο! :) Το μοτερ ξεκινα απτα 600ΚΩ, βεβαια εκει η αποδοση του ειναι αστα να πανε...το μοτερ δουλευει μονο ψηλα απο 750++ΚΩ. Το προβλημα τωρα ειναι οτι κατεβαζει μονο -0.35bar, θα ηθελα παρακατω..αλλα μαλλον το μοτερ δεν ειναι για τοσο χαμηλα...ισως αν του δημιουργουσα καποιον προθαλαμο πριν το κυριως buffer (εκει που μπαινει η σακουλα) να τσιτωνε λιγο παραπανω...Βεβαια, το εχω σφραγισει με εποξικη πλαστελινη και για να ανοιξω το plexy, μαλλον θα πρπει να το κοψω με dremel.. :P θα ξεκινησω να δουλευω ετσι και οτι κ αν χρειαστει θα αλλαξει στην πορεια...

Σε ευχαριστω πολυ για τις πολυτιμες συμβουλες σου!

FILMAN
04-06-12, 17:45
Ωραία, αν θες να διώξεις τη νεκρή περιοχή στο ποτενσιόμετρο βάλτου παράλληλα μια κατάλληλη αντίσταση. Αν είναι 1ΜΩ το ποτενσιόμετρο και θες να μην πηγαίνει πάνω από 750kΩ που λες, θέλει παράλληλα μια αντίσταση 3ΜΩ.