PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεση λεβητα



aristidis540
26-05-12, 15:46
Γεια σας παιδες θελω να συνδεσω ενα λεβητα πελλετ και θελω τον σωστο τροπο.
Εχουμε 2 οικιες με αυτονομα συστηματα θερμανσης με λεβητες πετρελαιου και προστεθηκε ενας λεβητας πελλετ που θα ειναι και για τις δυο εγκαταστασεις.
Δηλαδη θελουμε να δουλευουν και οι δυο με τον λεβητα πελλετ αλλα παραληλα εαν θελουμε να δουλευουν και οπως ηταν πριν.
Εχουμε 2 τους θερμοστατες και προστεθηκε και απο 1 ηλεκτροβανα για το πελλετ,η εναλλαγη θα γινετε απο τους λεβητες και οχι απο τους θερμοστατες.
Εχει καποιο σχεδιο κανεις?

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
28-05-12, 10:01
Αυτός που έκανε την εγκατάσταση του λέβητα pellet δεν είναι υποχρεωμένος να σου το κάνει???
Εμπάσει περιπτώσει. Δώσε πληροφορίες: Εχεις πίνακα αυτονομίας? Υπήρχαν ήδη δύο ηλεκτροβάνες? Η επιπλέον ηλεκτροβάνα γιατί μπήκε?
Πως είναι συνδεδεμένοι οι δύο λέβητες? Μπήκαν παράλληλα στο δίκτυο με κοινό κυκλοφορητή και κοινό δοχείο διαστολής (με τα ήδη υπάρχοντα δηλαδή)??
Πάντως δεν είναι απλά τα πράγματα και δεν λύνεται με ένα σχέδιο. Εχω δεί εγκαταστάσεις θέρμανσης που ο Θεός να τις κάνει εγκαταστάσεις.

aristidis540
28-05-12, 10:27
φιλε πετρο ο υδραυλικος που εκανε τις συνδεσεις δεν γνωριζει πως συνδεεται ηλεκτρολογικα,κι'ετσι θα το συνδεσω εγω.
Εχω συνδεσει λεβητες απλα ποτε πελλετ και ποτε τετοια περιπτωση.
τελος παντον απ'οτι ειδα εχει προσθεσει εναν κυκλοφορητη στον νεο λεβητα και για τα 2 κυκλωματα.
ηλεκτροβανες δεν υπηρχαν καθολου αφου ειχαμε δυο αυτονομα συστηματα,νομιζω οτι δεν μπηκε δοχειο νεο δοχειο δυαστολης θα το δω καλυτερα αυτο και θα επανελθω.

vasilllis
28-05-12, 13:04
φιλε πετρο ο υδραυλικος που εκανε τις συνδεσεις δεν γνωριζει πως συνδεεται ηλεκτρολογικα,κι'ετσι θα το συνδεσω εγω.
Εχω συνδεσει λεβητες απλα ποτε πελλετ και ποτε τετοια περιπτωση.
τελος παντον απ'οτι ειδα εχει προσθεσει εναν κυκλοφορητη στον νεο λεβητα και για τα 2 κυκλωματα.
ηλεκτροβανες δεν υπηρχαν καθολου αφου ειχαμε δυο αυτονομα συστηματα,νομιζω οτι δεν μπηκε δοχειο νεο δοχειο δυαστολης θα το δω καλυτερα αυτο και θα επανελθω.

φωτογραφιες

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
28-05-12, 15:21
φιλε πετρο ο υδραυλικος που εκανε τις συνδεσεις δεν γνωριζει πως συνδεεται ηλεκτρολογικα,κι'ετσι θα το συνδεσω εγω.
Εχω συνδεσει λεβητες απλα ποτε πελλετ και ποτε τετοια περιπτωση.
τελος παντον απ'οτι ειδα εχει προσθεσει εναν κυκλοφορητη στον νεο λεβητα και για τα 2 κυκλωματα.
ηλεκτροβανες δεν υπηρχαν καθολου αφου ειχαμε δυο αυτονομα συστηματα,νομιζω οτι δεν μπηκε δοχειο νεο δοχειο δυαστολης θα το δω καλυτερα αυτο και θα επανελθω.

Σόρρυ, δεν πρόσεξα οτι είναι δύο λέβητες για δυο σπίτια.
Αν θέλεις να μείνουν αυτόνομα τα δύο σπίτια με τον ένα λέβητα pellet, τότε σίγουρα θα χρειαστείς δύο ηλεκτροβάνες. Καλύτερα φωτο και κάποιο σκαρίφημα της εγκατάστασης.
Παρεπιπτόντως, σε ποια περιοχή είσαι??

aristidis540
28-08-12, 13:24
το αφησα το θεμα για πολλους λογους αλλα ηρθε η στιγμη που πρεπει να συνδεθει..
εχει βαλει 2 ηλεκτροβανες ο υδραυλικος που εκανε την εγκατασταση,θα βαλω τις φωτο το βραδυ οταν γυρισω απο την δουλεια.

aristidis540
30-08-12, 13:15
το εκανα με το χερι γιατι απο τις φωτο δυσκολα.
εχει και σωληνες πριν απο τις ηλεκτοβανες για θερμοσιφωνες,παροχες νερου και δοχεια διαστολης,αλλα εγω εκανα τα κεντρικα.
δοχεια διαστολης εχει 3 ,ενα για καθε λεβητα.
εαν ξερει κανεις πως συνδεονται ας βοηθησει.

vasilllis
30-08-12, 18:11
πες μας τωρα.εχεις 2 ηλεκτροβανες, 2θερμ. χωρου. 2διαμερισματα,2καυστηρες. καταραμενη φτωχεια :)

θελεις αυτονομια και στα δυο και η αλλαγη στους καυστηρες θα γινεται με το χερι;

-nikos-
30-08-12, 21:08
το εκανα με το χερι γιατι απο τις φωτο δυσκολα.
εχει και σωληνες πριν απο τις ηλεκτοβανες για θερμοσιφωνες,παροχες νερου και δοχεια διαστολης,αλλα εγω εκανα τα κεντρικα.
δοχεια διαστολης εχει 3 ,ενα για καθε λεβητα.
εαν ξερει κανεις πως συνδεονται ας βοηθησει.



η συνδεση γινεται ως εξις=

η ηλεκτροβανα ανοιγει ταυτοχρονα με τον κυκλοφωρητη
και ο κυκλοφωρητης στο πελετ ανοιγει συμφωνα με τον θερμοστατη επαφης + χωρου

ο ενας πετρελαιολεβητας απο τον θερμοστατη χωρου του ενως σπιτιου

και ο αλλος απο του αλλου.

ο θερμοστατης χωρου με τον θερμοστατη πελετ θα συνδεθει στο σπιτι με τις περισοτερες αναγκες.

το ΠΩΣ ΣΥΝΔΕΩΝΤΑΙ [ηλεκτρολογικα]
αν ξερεις ειναι απλο,,,αν δεν ξερεις παρε ηλεκτρολογο και πες του τι θελεις.

aristidis540
31-08-12, 01:43
ωραια θα κατσω να κανω ενα σχεδιο με αυτη την λογικη,απλα ειπα μηπως υπηρχε κατι ετοιμο σε ηλεκτρολογικο σχεδιο.

vasilimertzani :οπως τα λες απλα ειναι 2 μονοκατοικιες που ειχαν απο εναν πετρελαιολεβητα και τωρα θα εχουν ενα κοινο λεβητα πελλετ και μονο εαν υπαρξει προβλημα θα γυριζει τους πετρελαιολεβητες.

djsadim
31-08-12, 02:15
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=36607&stc=1&thumb=1&d=1346318147 (http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=36607&d=1346318147)
σε αυτό το σχέδιο έτσι όπως είναι και αν δεν υπάρχουν αντεπίστροφες βλέπω να έχει πρόβλημα στην λειτουργία του μιας και θα υπάρχει κυκλοφορία μεταξύ των λεβητων!!

aristidis540
31-08-12, 02:32
ο υδραυλικος που τα συνδεσε μου ειπε οτι εχει συνδεσει και αλλους με τον ιδιο τροπο και δεν ειχε προβλημα... τωρα θα συνδεσω εγω τα ηλεκτρολογικα και θα δω πως παει.

dalai
31-08-12, 04:08
Αν καις και απο τα δυο ειδη θα εχεις προβλημα με τις χρεωσεις . Κανονικα πρεπει να εχεις 4 ωρομετρητες 2 για το πετρ. και 2 για το πελλετ

-nikos-
31-08-12, 09:09
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=36607&stc=1&thumb=1&d=1346318147 (http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=36607&d=1346318147)
σε αυτό το σχέδιο έτσι όπως είναι και αν δεν υπάρχουν αντεπίστροφες βλέπω να έχει πρόβλημα στην λειτουργία του μιας και θα υπάρχει κυκλοφορία μεταξύ των λεβητων!!



σωστος!!
ειπα να το πω και εγω αλλα το παλικαρι γραφει οτι εχει και αλλες σωληνες και
εξαρτηματα που δεν τα σχεδιασε,, παρα μονο τα βασικα.

εγω στην θεση του θα αφερουσα τον ενα πετρελαιολεβητα και θα συνδεα σε
σειρα τον αλλο με τον πελλετ,, ωστε ο ενας να λειτουργει σαν δωχειο αδρανιας του αλλου,,

αλλα αφου τα εχει ηδη συνδεσει, θα τα δουλεψει οπως εχουν.

aristidis540
31-08-12, 12:06
36626

εδω ειναι ο δευτερος λεβητας,τα κιτρινα το νερο απο πελλετ-πορτοκαλι προς σωματα-μπλε παροχη-πρασινα θερμοσιφωνας.

3662736628

εδω ειναι οι 2 μαζι ο μπλε ειναι πετρελαιου.
επανω:κιτρινο προς 2ρο λεβητα-κοκκινο προς σωμματα.
κατω δεν εχει και τιποτα μια συνδεση και των 2 πετρελαιου πριν τον κεντρικο κυκλοφορητη πελλετ.

-nikos-
31-08-12, 13:27
θα αντικαταστησεις τους απλους διακοπτες [μετα τους κυκλοφωρητες] με
ηλεκτροβανες ??


υγ ο αφρος πολυεθανης στην καμιναδα του πελλετ δεν ειναι και οτι καλυτερο.

aristidis540
31-08-12, 18:24
οχι δεν θα αλλαξω τιποτα μονο τις 2 ηλεκτροβανες που εβαλε θα συνδεσω.

-nikos-
31-08-12, 19:43
ο υδραυλικος που τα συνδεσε μου ειπε οτι εχει συνδεσει και αλλους με τον ιδιο τροπο και δεν ειχε προβλημα... τωρα θα συνδεσω εγω τα ηλεκτρολογικα και θα δω πως παει.


το παν ειναι να εχεις οικομομια καυσιμου ,,
αν και ειναι πολυ πολυπλοκο για τα γουστα μου σου ευχομαι καλη επιτυχια.

αν ανοιγουν ταυτοχρονα κυκλοφωρητης-ηλεκτροβανα απο καθε λεβητα
θα δουλεψει
αλλα αν ανοιγουν δυο ηλεκτροβανες ταυτοχρονα θα δουλευει ο λεβυτας με τις μεγαλυτερες διατομες.

aristidis540
31-08-12, 23:32
οι κυκλοφορητες των πετρελαιων δεν θα δουλεψουν,και για τα 2 σπιτια θα δουλευει ο μεγαλος κυκλοφορητης του πελλετ.
τωρα δεν ξερω κατα ποσο θα πηγαινει στο σπιτι που ειναι σε αποσταση απο τον πελλετ,αλλα αφου λεει ο υδραυλικος οτι το εχει κανει και δεν υπαρχει κανενα προβλημα θα το δω κι'εγω.

galileos
02-09-12, 10:37
οι ηλεκτροβανες δεν χρειαζονται , μονο αντεπιστροφα χρειαζεσαι στα κυκλωματα του diesel . εγω δεν καταλαβα γιατι να δουλεψεις και τους δυο πετραιλεου...
διπλες απωλειες ... το καλυτερο που μπορεις να κανεις χωρις buffer ειναι να συνδέσεις σε σειρα τους δύο λεβητες diesel pellet.
και απο εκει να βαλεις τους κυκλοφορηττες σου. αν το κανεις αυτο θα χρειαστεις μονο ενα διακοπτη και ενα ρελε.... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΕΞΟΔΑ ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΙΚΡΙΣΜΑ

aristidis540
02-09-12, 20:02
λοιπον να πω οτι οι δυο πετρελαιου δεν θα δουλεψουν,θα δουλευει μονο ο λεβητας πελλετ.
Απλα τα εκανε ετσι ωστε εαν υπαρξει καποιο προβλημα στον πελλετ οι 2 πετρελαιου να δουλεψουν ο καθενας αυτονομα με τον κυκλοφοριτη του.
τωρα εαν χρειαζετε να βαλει βανες για να κλεισει την κυκλοφορια νερου μεσα στους λεβητες πετρελαιου δεν το γνωριζω και θα κανω μια ερωτηση στον υδραυλικο.

NIKOSINROCK
09-12-12, 01:35
ΓΕΙΑ ΣΑΣ.
ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ BLOG. ΜΠΟΡΩ ΕΔΩ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΩ ΕΡΩΤΗΜΑ , Η ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΤΟ ΑΝΕΒΑΣΩ,ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΝΑ ΠΑΤΗΣΩ ΤΗΝ<ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ>
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

lepouras
09-12-12, 01:51
Νίκο καλημέρα. πρώτον μην γραφείς κεφαλαία είναι σαν να φωνάζεις στην γλώσσα του ίντερνετ.
μετά πατάς


Forum (http://www.hlektronika.gr/forum/forum.php) επιλέγεις την κατηγορία που θες πχ
Ηλεκτρολογικά (http://www.hlektronika.gr/forum/forumdisplay.php?f=326) και επάνω γράφει νέο θέμα (http://www.hlektronika.gr/forum/newthread.php?do=newthread&f=326). πατάς και φτιάχνεις το ερώτημά σου.