PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανακτηση αρχειων απο φορμαρισμενο δισκο.



katmadas
28-05-12, 18:55
Καλησπερα παιδια...

Σημερα εγινε ενα τραγικο λαθος...
Εκανα φορματ σε 1 pc της δουλειας αλλα καταλαθος δεν εκανα backup "τα εγγραφα μου".
Ο δισκος φορμαριστηκε , εγινε νεα εγκατασταση λειτουργικου xp pro , περαστικαν τα drivers.

Υπαρχει καποιος τροπος να κανω ο ιδιος ανακτηση στον δισκο και συγκεκριμενα στα εγραφα μου?

αλπινιστης
28-05-12, 19:33
Πακετο:head:
Εκανα λιγη ερευνα και βρηκα αυτα τα δυο. Το σημαντικο ειναι να εκανες γρηγορο format και οχι το full. Σε αυτη την περιπτωση εχεις αρκετες ελπιδες ανακτησης.
Το 2ο αν το βρεις σπασμενο πρεπει να κανει καλη δουλεια.

http://www.easeus.com/datarecoverywizard/recover-formatted-partition.htm

http://ntfsrecovery.com/
Αναλογη συζητηση υπαρχει και εδω:
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=36454
Αν το πλαισιο το κανει με 50€ μην το συζητας!!
Καλη τυχη!

makatas
28-05-12, 19:35
Ψάξε το Stellar Phoenix, και σε κάθε περίπτωση καλή τύχη

αλπινιστης
28-05-12, 19:38
Κοιτα και εδω: http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=56212

katmadas
28-05-12, 20:24
Το βαθυ φορματ εκανα....
Την πατησα τελειως?

katmadas
28-05-12, 20:38
Επισης να πω οτι ο δισκος δεν ειναι χαλασμενος...
ο η/υ λειτουργει κανονικα.
Βεβαια δεν ξερω αν τα προγραμματα αυτα παραμενουν ιδια ειτε ειναι χαλασμενος ειτε οχι.
Σε καθε περιπτωση τον δισκο πρεπει να τον κουμπωσω σε αλλο pc?
Κανενας που να εχει κατι δοκιμασμενο να μην μπαινω σε πειραματα?

makatas
28-05-12, 20:41
To Stellar είναι δοκιμασμένο αλλά έχει άλλα προβλήματα, π.χ. δεν βρίσκει τα πάντα και τείνει να αλλάζει τα ονόματα των αρχείων.
Με full format που έκανες οι ελπίδες έτσι κι αλλιώς είναι λίγες αλλά εννοείται ότι πας για ανάκτηση γρήγορα και δεν αφήνεις το pc να δουλεύει. Οσο δουλεύει τόσο καλύπτονται και άλλα αρχεία.

katmadas
28-05-12, 20:47
To Stellar είναι δοκιμασμένο αλλά έχει άλλα προβλήματα, π.χ. δεν βρίσκει τα πάντα και τείνει να αλλάζει τα ονόματα των αρχείων.
Με full format που έκανες οι ελπίδες έτσι κι αλλιώς είναι λίγες αλλά εννοείται ότι πας για ανάκτηση γρήγορα και δεν αφήνεις το pc να δουλεύει. Οσο δουλεύει τόσο καλύπτονται και άλλα αρχεία.

Οκ θα το δοκιμασω λοιπον...
Ειναι φρεε?
Πρεπει να καρφωσω τον δισκο σε αλλον η/υ?

makatas
28-05-12, 20:48
Είναι "free".
Δεν χρειάζεται να το καρφώσεις σε άλλο υπολογιστή.

katmadas
28-05-12, 20:52
Οκ ευχαριστω...

picdev
28-05-12, 21:34
δες και για partion recover, ωστέ να επαναφέρεις το παλιό partion, γιατί έκανες το "βαθύ" φορματ δεν υπάρχει λόγος

savnik
28-05-12, 21:44
Εφ' όσον έχει γίνει Low Level Format τότε το recover files δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί. Είναι σαν να τον αγόρασες καινούργιο.
Έπειτα από Low-Level Format η ανάκτηση των δεδομένων είναι αδύνατη, γιατί απλά έχουν αντικατασταθεί τα υπάρχοντα δεδομένα με μηδενικά.

katmadas
28-05-12, 22:03
Εφ' όσον έχει γίνει Low Level Format τότε το recover files δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί. Είναι σαν να τον αγόρασες καινούργιο.
Έπειτα από Low-Level Format η ανάκτηση των δεδομένων είναι αδύνατη, γιατί απλά έχουν αντικατασταθεί τα υπάρχοντα δεδομένα με μηδενικά.

Με λιγα λογια την κατσαμε...
Ενα καλο πηγα να κανω και τα εκανα μανταρα...
Ποιος τους ακουει τωρα.....

αλπινιστης
29-05-12, 11:25
Εκανες καμια επικοινωνια με πλαισιο ή καποια αλλη εταιρια που δραστηριοποιειται επαγγελματικα στο χωρο του data recovery? Ακομα και στο Πλαισιο (δεν τους θεωρω εμπειρους επαγγελματιες στο service, αλλα μπορει να εχει κανενα ειδικο software) Αν αυτοι σου πουνε οτι γινεται ακομα και απο το βαθυ φορματ, τοτε υπαρχει ελπιδα. Ειδικα αν υπηρχαν και αρκετα σημαντικα αρχεια τοτε ισως αξιζει τον κοπο εαν και το κοστος ειναι λογικο. Αλλιως,.............

katmadas
29-05-12, 12:18
Καλημερα παιδια,

Λοιπον μολις ετρεξα το Stellar και τελικα βρηκε ορισμενα...
Δυστηχως με το που πηγα να κανω recover επρεπε να πληρωσω.
Δεν ειναι φρεε τελικα.
Μου ηπαν για το recuva για να δουμε...

spiroscfu
29-05-12, 12:23
Αν έκανες low level format τότε ξέχνα το, αλλά κάτι μου λέει ότι επέλεξες το αργό και όχι το γρήγορο format (δηλ. όχι low level που θέλει και ειδικό πρόγραμμα).


Φάνη την είχα κάνει και εγώ την μαλακία ποιο παλιά και έκανα επανάκτηση με κάποιο πρόγραμμα (δεν θυμάμαι με ποιο), νομίζω πως με όποιο και να δοκιμάσεις κάτι θα επαναφέρεις

αλλά όχι όλα και πολλά από αυτά χωρίς όνομα ή κομμένα τα πρώτα γράμματα από τα ονόματα των αρχείων.

katmadas
29-05-12, 12:47
Ναι εκανα το αργο ηθελα να πω....
Σπυρο δεν με πειραζει αρκει να επαναφερω οσα μπορω καθως ηταν του αφεντικου κιολας...
Τι να πω...
Το αλλο ειναι οτι γενικα δεν παιζει να σπαταλησω 50 ευρω ετσι για μια μαλακια...
Εχουμε κανει αλλα και αλλα...
Να δοσω 50 ευρω και να ψαχνει σοφτγουερικα αλλος δεν μου κανει σαν ιδεα.

spiroscfu
29-05-12, 12:51
Ψάξε για κάποιο πρόγραμμά unformat free ή μη.


Θα κάνεις δουλεία μην ανησυχής (όχι ΟΛΑ όμως).

picdev
29-05-12, 12:59
δες και κάποιο partition recovery, σου επαναφέρει το partion table , που υπάρχουν όλες οι εγγραφές των αρχείων

http://www.ptdd.com/

katmadas
29-05-12, 13:06
Να στε καλα ρε παιδια.
Προς το παρων ακομα ψαχνει το recuva...
Μετα το partition recovery πρεπει να τρξω και προγραμμα ανακτησης δεδομενων?

katmadas
29-05-12, 13:10
Ρε παιδια μια που ειστε ευκαιροι τωρα και για να μην ανοιγω αλλο θεμα..

Απο το πρωι ειμαι με 3 υπολογιστες.
Στον 1 κανω την δουλεια μου και γραφω εδω.
Στον αλλον το recovery....
Και στον τριτο ειναι ενας φορητος dell latitude520 προσπαθω απο το πρωι να ενημερωσω τον driver για το δικτυο και τιποτα.
Εχω κατεβασει τα παντα απο το σαιτ τους αλλα μπα....
Γνωριζει κανεις επαυτου?

katmadas
29-05-12, 13:17
Ρε παιδια μια που ειστε ευκαιροι τωρα και για να μην ανοιγω αλλο θεμα..

Απο το πρωι ειμαι με 3 υπολογιστες.
Στον 1 κανω την δουλεια μου και γραφω εδω.
Στον αλλον το recovery....
Και στον τριτο ειναι ενας φορητος dell latitude520 προσπαθω απο το πρωι να ενημερωσω τον driver για το δικτυο και τιποτα.
Εχω κατεβασει τα παντα απο το σαιτ τους αλλα μπα....
Γνωριζει κανεις επαυτου?

Ο φορητος οκ τελικα...

picdev
29-05-12, 13:35
Να στε καλα ρε παιδια.
Προς το παρων ακομα ψαχνει το recuva...
Μετα το partition recovery πρεπει να τρξω και προγραμμα ανακτησης δεδομενων?
οχι σου ανακτά όλο το παλιό partion, σου βγάζει μια λίστα και διαλέγεις απο παλιά partion,
αλλά κάνετο αφού δοκιμάσεις όλα τα άλλα.
Θα σου εμφανίσει όλα τα αρχεία που έχει το file table, δεν ψάχνει στη τύχη ολα τα αρχεία

katmadas
29-05-12, 19:16
Τελικα παιδια ολα καλα....
Ευχαριστω για την βοηθεια αλλα απορω πως δεν προτηνε κανενας το recuva<----------- (http://www.piriform.com/recuva/download/portable)
Μιλαμε για μια πολυ ελαφρια portable εκδοση η οποια μου εδωσε πισω σχεδον ολα τα αρχεια.
Πανευκολο στην χρηση...
Μαρεσε πολυ και το συνιστω σε οσους μπορει να αντιμετοπισουν τετοιο προβλημα...

Ξεχασα το πιο σημαντικο....εντελως δωρεαν......:biggrin: