PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετασχηματιστές ρεύματος



p.gabr
28-05-12, 23:08
Στο ψαξιμο τυχαια ειδα αυτο.

33589

http://www.ceweinstrument.se/Current-Transformer.aspx#
Μπορει να μου πει καποιος τα συγκεκριμενα τι εφαρμογη μπορει να εχουν;




υ.γ
Απο περιεργεια η ερωτηση

spiroscfu
29-05-12, 00:14
Δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα αλλά μάλλον αυτό που λέει μετασχηματίζει το ρεύμα,
δηλ. μπαίνει σε σειρά με το φορτίο και μας βγάζει στο δευτερεύων το αντίστοιχο ρεύμα σύμφωνα με το λόγο μετασχηματισμού.

Neuraxia
29-05-12, 00:18
Χρησιμοποιούνται σε πεδία /πίνακες χαμηλης τασης για την μέτρηση ρεύματος.
Οι μπάρες χαλκού ή αγωγοί της γραμμής περνούν μέσα απο το διάκενο του μ/σ και το ρεύμα που επάγεται σε αυτόν πάει στο όργανο μέτρησης (απλό αμπερόμετρο πίνακα ή πολυόργανο για μετρησείς ισχύος,αρμονικών ) το οποίο ανάλογα με τον λόγο μετασχηματισμού σου δίνει το ρεύμα της γραμμής . Υπάρχουν διάφοροι λόγοι μετασχηματισμού ανάλογα με το ρεύμα που θές να μετρήσεις,π.χ. 600/5, 3000/5 κτλ.

p.gabr
29-05-12, 00:20
Ναι αλλα το ολο σκηνικο ειναι πολυ περιεργο
Ενοω την τρυπα και το σχημα που μοιαζει σαν ηλεκτρικη ασφαλεια
Γιαυτο ρωτησα

ΟΠΠ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΝΟΥ
ΟΚ ΤΟ ΕΛΑΒΟΝ

leosedf
29-05-12, 00:48
Έναν παρόμοιο έχω κι εγώ στον πίνακα μου συνδεμένο με μετρητή ράγας της hager για να μετράει kWh. Περνάω τη φάση του πίνακα απο μέσα.

vasilllis
29-05-12, 09:04
ολοι.οι εντασης ετσι ειναι.οι βιδες σφιγγουν στην μπαρα.

spiroscfu
29-05-12, 12:52
Σίγουρα θα υπάρχουν και αυτοί που αναφέρω στο #2.

Neuraxia
29-05-12, 22:50
@spuroscfu το #2 που λες ισχύει για Μ/Σ ρεύματος για χρήση στην Μέση Τάση , π.χ. πεδία μέσης τάσης ΔΕΗ σε μεγάλους καταναλωτές

33640

Για μετρήσεις στην Χαμηλή τάση δεν υπάρχει λογική να βάλεις Μ/Σ σε σειρά σε μια μπάρα που διαρρέεται απο 1600+ Α .

spiroscfu
30-05-12, 00:42
Φυσικά Πάνο πρέπει να είσαι πολύ μαζόχας για να βάλεις μ/σ σειράς σε μια γραμμή 1600Α, αναφερόμουν γενικά.

Ηλιας Α
30-05-12, 01:52
Στο ψαξιμο τυχαια ειδα αυτο.

33589

http://www.ceweinstrument.se/Current-Transformer.aspx#
Μπορει να μου πει καποιος τα συγκεκριμενα τι εφαρμογη μπορει να εχουν;






Απο περιεργεια η ερωτηση

<< Μετασχηματιστές ρεύματος >>
Εδώ στην Ελλάδα τους λέμε μετασχηματιστές εντάσεως, ανήκουν ( μαζί με τους μετασχηματιστές τάσης ) στην κατηγορία Μ/Σ οργάνων

<< Μπορει να μου πει καποιος τα συγκεκριμενα τι εφαρμογη μπορει να εχουν;>> α) Αν θέλομε να μετρήσομε μια ένταση π.χ 200, είναι προφανές ότι θα χρειαστούμε ένα αμπερόμετρο 200 Α που κάνει α €, αν χρησιμοποιήσομε Μ/Σ έντασης 200/5 Α θα χρειαστούμε αμπερόμετρο 5 Α (του οποίου το καντράν θα πρέπει βεβαίως να γίνεται αναγωγή των 5 Α σε 200 Α ) που κάνει πολύ λιγότερο από α €,

β) αν θέλομε να έχομε ένδειξη της παραπάνω έντασης ( 200 Α) σε μια απόσταση (30 m) (*) από την πορεία του ρευματοφόρου αγωγού δεν είναι ανάγκη να αλλάξομε την πορεία του ρευματοφόρου αγωγού (με ένταση 200 Α ), αλλά βάζομε ένα καλώδιο 2 * 6 m m² συνδέοντας το με αμπερόμετρο 5 Α (του οποίου και εδώ το καντράν θα πρέπει βεβαίως να γίνεται αναγωγή των 5 Α σε 200 Α) , και εδώ το κόστος είναι λιγότερο
(*) Για αποστάσεις μεγαλύτερες των 30 m για την ίδια ένταση(5 Α) παρεμβάλετε ( εκτός του Μ/Σ έντασης ) και ένας μορφοτροπέας που κάνει τα 5 Α π.χ 5 mV.Άρα εδώ θέλομε ένα μιλιβολτόμετρο με καντράν σε κατάλληλα Α
Υ/Γ ποτέ μα ποτέ δεν πρέπει το δευτερεύων του Μ/Σ έντασης να παραμείνει ανοικτό, όταν στο πρωτεύων έχομε κάποια ένταση.

Ηλιας Α
30-05-12, 09:02
ολοι.οι εντασης ετσι ειναι.οι βιδες σφιγγουν στην μπαρα.




Υπάρχουν και Μ/Σ που δεν έχουν βίδες, αυτοί προορίζονται για καλώδια και όχι για μπάρες.

Ηλιας Α
30-05-12, 09:13
@spuroscfu το #2 που λες ισχύει για Μ/Σ ρεύματος για χρήση στην Μέση Τάση , π.χ. πεδία μέσης τάσης ΔΕΗ σε μεγάλους καταναλωτές

33640

Για μετρήσεις στην Χαμηλή τάση δεν υπάρχει λογική να βάλεις Μ/Σ σε σειρά σε μια μπάρα που διαρρέεται απο 1600+ Α .

<< Για μετρήσεις στην Χαμηλή τάση δεν υπάρχει λογική να βάλεις Μ/Σ σε σειρά σε μια μπάρα που διαρρέεται απο 1600+ Α .>>


Στην ουσία το πρωτεύων του Μ/Σ / έντασης είναι η ροηφόρα μπάρα η ο ροηφόρος αγωγός, καμία αποχρούσα διαφοροποίηση δεν κάνει, οπότε δεν μπορούμε να πούμε πως << δεν υπάρχει λογική να βάλεις Μ/Σ σε σειρά σε μια μπάρα >>
Άρα λογική υπάρχει, όπως και λευτάαα υπάρχουν……………………….
Αυτός ο Μ/Σ που ανάρτησες διαφέρει κατά πολύ από τους Μ/Σ ρεύματος ( έντασης ) που μέχρι τώρα κουβεντιάζομε, πιθανόν να έχει εφαρμογές ;;;;;;;;;;;;;;;;;

lepouras
30-05-12, 13:25
Η φιλοσοφία είναι ίδια και σε αυτούς που έχουν τρύπα και σε αυτούς που έχουν ένα κομμάτι ενσωματωμένο μπάρα.
Οι περισσότεροι μετασχηματιστές έχουν τρύπα με τέτοιο σχεδιασμό ώστε να μπορούν να μπουν ή σε καλώδιο ή σε μπάρα.
Μια προσεκτική ματιά στην πρώτη φωτογραφία φαίνεται.
Ο μετασχηματιστής μέσης τάσης που έβαλε παραπάνω ο φίλος είναι ακριβώς στην ίδια φιλοσοφία.
Ένα κομμάτι μπάρας που περνά μέσα από τα πηνία, αλλά επειδή έχουμε μερικές χιλιάδες βολτ(20-24ΚV) έχουν άλλες προδιαγραφές για προστασία οπότε και κατασκευής.
Μην ξεχνάμε(για όσους το γνωρίζουν) ότι τα καλώδια μεταφοράς μέσης τάσης (πλην τον εναερίων) έχουν χάλκινη θωράκιση για προστασία από διαρροή ή ακούσια ζημιά σε όλο το μήκος τους και γειώνεται.
Η τομή του, θυμίζει ομοαξονικό, οπότε δεν θα μπορούσε να μετρήσει σωστά έως καθόλου ένα πηνίο περασμένο.

Ηλιας Α
30-05-12, 13:40
Ο μετασχηματιστής μέσης τάσης που έβαλε παραπάνω ο φίλος είναι ακριβώς στην ίδια φιλοσοφία.
ο.
Γιάννη.
Για ποιο << μετασχηματιστής μέσης τάσης >> σε ποιο μήνυμα;

lepouras
30-05-12, 13:46
ίσως έκανα λάθος αλλά έτσι μου φάνηκε του Πάνου στο#8

Ηλιας Α
30-05-12, 13:51
ίσως έκανα λάθος αλλά έτσι μου φάνηκε του Πάνου στο#8

Καλά που κρατήθηκα και δεν έβανα τις φωνές.

lepouras
30-05-12, 14:12
Καλά που κρατήθηκα και δεν έβανα τις φωνές.

όχι Ηλία ήμαστε σε κρίσιμη ηλικία και νευρική κατάσταση:w00t: και δεν πρέπει να επιβαρύνουμε την ψυχική υγεία μας:lool:

spiroscfu
30-05-12, 14:51
έχουν χάλκινη θωράκιση για προστασία από διαρροή ή ακούσια ζημιά σε όλο το μήκος τους και γειώνεται.

Κάνουν και τέτοια σε αυτές τις τάσεις-ρευματα :biggrin:, χρήσιμες πληροφορίες Γιάννη!

Ηλιας Α
30-05-12, 16:10
όχι Ηλία ήμαστε σε κρίσιμη ηλικία και νευρική κατάσταση:w00t: και δεν πρέπει να επιβαρύνουμε την ψυχική υγεία μας:lool:

Παρακαλώ! να χρησιμοποιούμε ποιο ήπιες εκφράσεις, και όχι σαν αυτές << ήμαστε σε κρίσιμη ηλικία >> να λάβεις στα υπ΄όψη ότι η πεθερά μου στις 19 – 01 – 12 συμπλήρωσε τα 38 χρόνια της.

Ηλιας Α
30-05-12, 16:23
Η φιλοσοφία ............Μην ξεχνάμε(για όσους το γνωρίζουν) ότι τα καλώδια μεταφοράς μέσης τάσης (πλην τον εναερίων) έχουν χάλκινη θωράκιση για προστασία από διαρροή ή ακούσια ζημιά σε όλο το μήκος τους και γειώνεται.

<< έχουν χάλκινη θωράκιση >> δεν είναι απαραίτητο << χάλκινη >> αλλά θα μπορούσε να είναι σιδερένια ή ότι άλλο μέταλλο.
<< για προστασία από διαρροή >> λίγα περισσότερα σχετικά με τη διαρροή.

lepouras
30-05-12, 16:40
<< έχουν χάλκινη θωράκιση >> δεν είναι απαραίτητο << χάλκινη >> αλλά θα μπορούσε να είναι σιδερένια ή ότι άλλο μέταλλο.
<< για προστασία από διαρροή >> λίγα περισσότερα σχετικά με τη διαρροή.
Παλιότερα δεν γνωρίζω να σου πω αλλά τώρα όσες γραμμές μέση τάσης έχω δει είναι με χάλκινο μπλενταζ.
Σε Χ.Τ. ναι έχω δει πάρα πολλά με αλουμίνιο ή χαλκό και πιο παλιά με φύλα σιδήρου.
Όσο για την διαρροή, από αστοχία στην μόνωση(υποθέτω ότι πρώτα περνάν κάποιο τεστ) ή γήρανση του υλικού ή ακόμα και σφάλμα κατά την τοποθέτηση, κακή μεταχείριση, ταλαιπωρίας του υλικού.
Οτι είναι για προστασία είμαι σίγουρος, τα υπόλοιπα τα υπόθετο με βάση την παρατήρηση και ολίγα από ανάγνωση και της προδιαγραφές τοποθέτησης, χειρισμού που παρατηρώ και ρωτάω.Όσο μπορώ και βρίσκω.
Αν κάνω κάπου λάθος ή υπάρχουν άλλα δεδομένα ευχαρίστως να τα ακούσω ,διαβάσω.
Μπορείς (και εσύ και όλοι) να παραθέσεις τις δικές σου πληροφορίες να μαθαίνω και εγώ περισσότερα.:thumbup:

GR_KYROS
30-05-12, 18:11
Κάπου χάθηκα διαβάζοντας το θέμα, μεταξύ Μ/Τ και πεθεράς….
Πάντως σχετικά με το κυρίως θέμα, να σας θυμίσω την θεωρία ότι αγωγός που διαρρέετε με ρεύμα παρουσιάζει γύρω του μαγνητικό πεδίο.
Αυτό εκμεταλλεύεται ο συγκεκριμένος Μ/Τ και μετατρέπει το μαγνητικό πεδίο σε τάση προς μέτρηση από ένα βολτόμετρο με κλίμακα αμπέρ.
Αυτό για μεγάλα ρεύματα που θα ήταν δαπανηρό ένα κανονικό αμπερόμετρο.
Βέβαια έχει και άλλες εφαρμογές όπως σε κυκλώματα ορίου έντασης και πολλά άλλα….

38 χρονών πεθερά](*,)
Θα μας τρελάνεις ?

spiroscfu
30-05-12, 18:17
Ναι αλλά θα χρειάζονται και αυτοί με πρωτεύων, για dc τάσεις ή για τα καλώδια που ανάφερε πριν ο Γιάννης
(εκτός και βγάλουμε την θωράκιση από εκείνο το σημείο και και μετά το βάλουμε στην τρύπα).

GR_KYROS
30-05-12, 18:29
Και το DC παρουσιάζει μαγνητικό πεδίο λιγότερο, εκεί συνήθως παίρνουν ένδειξη με ηλεκτρονικά όργανα, γενικά η φιλοσοφία είναι ίδια.
Για θωράκιση δεν το κατάλαβα, δεν παίζει αυτό…
Και βέβαια δεν μιλάμε για μετασχηματισμό έντασης αυτό δεν γίνετε, είναι μετασχηματισμός τάσης που έμμεσα κάνουμε αντιστοίχηση σε ένταση.
Εφαρμογή και στις αμπεροτσιμπίδες

p.gabr
30-05-12, 18:37
Ηταν απο οτι φανηκε ενδιαφερουσα η απορια μου και η αγνοια μου

Με λιγα λογια αμπεροτσιμπιδα

Ομως απο οτι καταλαβαινω αυτο θα μπαινει σε εναν και μονον αγωγο και οχι σε πληρες καλωδιο με φασεις και ουδετρο
Ενδιαφερον ηταν και το οτι πρεπει παντα να εχει φορτιο

Ευχαριστω ηταν πληρης η ενημερωση

spiroscfu
30-05-12, 18:42
Και το DC παρουσιάζει μαγνητικό πεδίο λιγότερο, εκεί συνήθως παίρνουν ένδειξη με ηλεκτρονικά όργανα, γενικά η φιλοσοφία είναι ίδια.
Για θωράκιση δεν το κατάλαβα, δεν παίζει αυτό…
Και βέβαια δεν μιλάμε για μετασχηματισμό έντασης αυτό δεν γίνετε, είναι μετασχηματισμός τάσης που έμμεσα κάνουμε αντιστοίχηση σε ένταση.
Εφαρμογή και στις αμπεροτσιμπίδες
Στο dc μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε hall ic (πολύ ποιο ευαίσθητα),
τώρα σχετικά με το bold μην το λες (αν διαβάσεις το θέμα από την αρχή θα καταλάβεις).

Φιλικά Σπύρος.

vasilllis
30-05-12, 19:12
1. η μεση ταση δεν εχει ουδετερο.
2.οι μετασχηματιστες μπαινουν σε κολωνες δεη για να συνδεσουν τα ρολογια τους και σε οσους εχουν παροχη απο μεση ταση στους πινακες,μεσης τασης.
οι πινακες,μεσης τασης τρεχουν μεσα με μπαρες, εχουν διακοπτες,αποζευκτες,μετασχηματιστες, κλπ.
τα καλωδια μεσης τασης συνδεονται με ακροκιβωτιο.πλεκεται το μπλενταζ και γειωνεται και κκωσαρεται το ακρο του για να βιδωθει.

Ηλιας Α
30-05-12, 19:59
Ηταν απο οτι φανηκε ενδιαφερουσα η απορια μου και η αγνοια μου

Με λιγα λογια αμπεροτσιμπιδα

Ομως απο οτι καταλαβαινω αυτο θα μπαινει σε εναν και μονον αγωγο και οχι σε πληρες καλωδιο με φασεις και ουδετρο
Ενδιαφερον ηταν και το οτι πρεπει παντα να εχει φορτιο

Ευχαριστω ηταν πληρης η ενημερωση
<< Ηταν απο οτι φανηκε ενδιαφερουσα η απορια μου και η αγνοια μου >>
Πάρα πολύ ενδιαφέρουσα.

<< Με λιγα λογια αμπεροτσιμπιδα >>
Η αμπεροτσιμπίδα έχει και όργανο, είναι που λέμε 2 σε 1.
<< Ομως απο οτι καταλαβαινω αυτο θα μπαινει σε εναν και μονον αγωγο και οχι σε πληρες καλωδιο με φασεις και ουδετρο >>……..<< μπαινει σε εναν και μονον αγωγο >>
Ακριβώς! Γιατί διαφορετικά θα μέτραγε μπαρμπούτσαλα.
<< Ενδιαφερον ηταν και το οτι πρεπει παντα να εχει φορτιο >>
Που γράφτηκε κάτι τέτοιο;

Ηλιας Α
30-05-12, 20:29
Κάπου χάθηκα διαβάζοντας το θέμα, μεταξύ Μ/Τ και πεθεράς….
Πάντως σχετικά με το κυρίως θέμα, να σας θυμίσω την θεωρία ότι αγωγός που διαρρέετε με ρεύμα παρουσιάζει γύρω του μαγνητικό πεδίο.
Αυτό εκμεταλλεύεται ο συγκεκριμένος Μ/Τ και μετατρέπει το μαγνητικό πεδίο σε τάση προς μέτρηση από ένα βολτόμετρο με κλίμακα αμπέρ.
Αυτό για μεγάλα ρεύματα που θα ήταν δαπανηρό ένα κανονικό αμπερόμετρο.
Βέβαια έχει και άλλες εφαρμογές όπως σε κυκλώματα ορίου έντασης και πολλά άλλα….

38 χρονών πεθερά](*,)
Θα μας τρελάνεις ?

<< Κάπου χάθηκα διαβάζοντας το θέμα, μεταξύ Μ/Τ και πεθεράς….>>
Έπρεπε να αποδείξω στο Γιάννη ( lepouras (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=48163) ), στην προσπάθεια που έκανε, να με παρουσιάσει σαν άτομο με πολλά χρόνια στην πλάτη μου, γράφοντας αυτά: << όχι Ηλία ήμαστε σε κρίσιμη ηλικία και νευρική κατάσταση και δεν πρέπει να επιβαρύνουμε την ψυχική υγεία μας >>.. και ιδιαίτερα αυτό << κρίσιμη ηλικία >>, και έτσι επικαλέστηκα την ηλικία της αξιολάτρευτης Πεθεράς μου.
<< Αυτό εκμεταλλεύεται ο συγκεκριμένος Μ/Τ και μετατρέπει το μαγνητικό πεδίο σε τάση προς μέτρηση από ένα βολτόμετρο με κλίμακα αμπέρ.>>
Δε θα μπορούσα να πω: Αυτό εκμεταλλεύεται ο συγκεκριμένος Μ/Τ και μετατρέπει το μαγνητικό πεδίο σε ένταση προς μέτρηση με ένα αμπερόμετρο, και αν όχι γιατί; .
<< 38 χρονών πεθερά
Θα μας τρελάνεις ? >>
Είναι από τα σπάνια, αλλά αληθινό!.

GR_KYROS
30-05-12, 20:41
<< Ενδιαφερον ηταν και το οτι πρεπει παντα να εχει φορτιο >>
Ναι δεν ξέρω που γράφτηκε αυτό αλλά είναι σωστότατο, εάν δεν έχει φορτίο η γραμμή δεν διαρρέετε με ρεύμα και δεν έχουμε μαγνητικό πεδίο.
Η ένταση δεν μετασχηματίζετε κατά μια ένια, το μαγνητικό πεδίο το συλλέγουμε επαγωγικά και το μετατρέπουμε σε τάση ελάχιστων mΑ
Και να χαίρεσαι την πεθερά σου:001_smile:

p.gabr
30-05-12, 21:18
<< Μετασχηματιστές ρεύματος >>
Εδώ στην Ελλάδα τους λέμε μετασχηματιστές εντάσεως, ανήκουν ( μαζί με τους μετασχηματιστές τάσης ) στην κατηγορία Μ/Σ οργάνων

<< Μπορει να μου πει καποιος τα συγκεκριμενα τι εφαρμογη μπορει να εχουν;>> α) Αν θέλομε να μετρήσομε μια ένταση π.χ 200, είναι προφανές ότι θα χρειαστούμε ένα αμπερόμετρο 200 Α που κάνει α €, αν χρησιμοποιήσομε Μ/Σ έντασης 200/5 Α θα χρειαστούμε αμπερόμετρο 5 Α (του οποίου το καντράν θα πρέπει βεβαίως να γίνεται αναγωγή των 5 Α σε 200 Α ) που κάνει πολύ λιγότερο από α €,

β) αν θέλομε να έχομε ένδειξη της παραπάνω έντασης ( 200 Α) σε μια απόσταση (30 m) (*) από την πορεία του ρευματοφόρου αγωγού δεν είναι ανάγκη να αλλάξομε την πορεία του ρευματοφόρου αγωγού (με ένταση 200 Α ), αλλά βάζομε ένα καλώδιο 2 * 6 m m² συνδέοντας το με αμπερόμετρο 5 Α (του οποίου και εδώ το καντράν θα πρέπει βεβαίως να γίνεται αναγωγή των 5 Α σε 200 Α) , και εδώ το κόστος είναι λιγότερο
(*) Για αποστάσεις μεγαλύτερες των 30 m για την ίδια ένταση(5 Α) παρεμβάλετε ( εκτός του Μ/Σ έντασης ) και ένας μορφοτροπέας που κάνει τα 5 Α π.χ 5 mV.Άρα εδώ θέλομε ένα μιλιβολτόμετρο με καντράν σε κατάλληλα Α
Υ/Γ ποτέ μα ποτέ δεν πρέπει το δευτερεύων του Μ/Σ έντασης να παραμείνει ανοικτό, όταν στο πρωτεύων έχομε κάποια ένταση.



o Ηλιας εδω αναφερει

Υ/Γ ποτέ μα ποτέ δεν πρέπει το δευτερεύων του Μ/Σ έντασης να παραμείνει ανοικτό, όταν στο πρωτεύων έχομε κάποια ένταση.

GR_KYROS
30-05-12, 21:30
Όχι αδιάφορο…..

Ηλιας Α
30-05-12, 23:49
o Ηλιας εδω αναφερει

Υ/Γ ποτέ μα ποτέ δεν πρέπει το δευτερεύων του Μ/Σ έντασης να παραμείνει ανοικτό, όταν στο πρωτεύων έχομε κάποια ένταση.


Ναι έχεις δίκιο εγώ έγραψα αυτά:
<< Υ/Γ ποτέ μα ποτέ δεν πρέπει το δευτερεύων του Μ/Σ έντασης να παραμείνει ανοικτό, όταν στο πρωτεύων έχομε κάποια ένταση.>>.
Αλλά αυτά που γράφεις: << << Ενδιαφερον ηταν και το οτι πρεπει παντα να εχει φορτιο >> δεν αποδίδουν σωστά τα αναγραφόμενα από μένα, και πιθανόν να ερμηνευτούν λανθασμένα, που ίσως έγινε.

Ηλιας Α
31-05-12, 00:38
<< Ενδιαφερον ηταν και το οτι πρεπει παντα να εχει φορτιο >>
Ναι δεν ξέρω που γράφτηκε αυτό αλλά είναι σωστότατο, εάν δεν έχει φορτίο η γραμμή δεν διαρρέετε με ρεύμα και δεν έχουμε μαγνητικό πεδίο.
Η ένταση δεν μετασχηματίζετε κατά μια ένια, το μαγνητικό πεδίο το συλλέγουμε επαγωγικά και το μετατρέπουμε σε τάση ελάχιστων mΑ
Και να χαίρεσαι την πεθερά σου:001_smile:

<< Και να χαίρεσαι την πεθερά σου >> σε ευχαριστώ θερμά για τις ευχές.

<< Ναι δεν ξέρω που γράφτηκε αυτό αλλά είναι σωστότατο, εάν δεν έχει φορτίο η γραμμή δεν διαρρέετε με ρεύμα και δεν έχουμε μαγνητικό πεδίο. >>
Δε γράφτηκε για να υπενθυμίσει το αυτονόητο << δεν διαρρέετε με ρεύμα και δεν έχουμε μαγνητικό πεδίο >> αλλά για τους κινδύνους (*) που μπορεί να προκαλέσει ένα ανοιχτό δευτερεύων σε Μ/Σ έντασης, όταν στο πρωτεύων έχομε κάποια ένταση.
<< Η ένταση δεν μετασχηματίζετε κατά μια ένια, το μαγνητικό πεδίο το συλλέγουμε επαγωγικά και το μετατρέπουμε σε τάση ελάχιστων mΑ >>
Σε όλους τους Μ/Σ ανεξάρτητα αν είναι ισχύος ή οργάνων, τάση και ένταση πάνε πακέτο κατά συνέπια δεν μπορείς να μετασχηματίσεις το ένα και το άλλο να το αφήσεις ήσυχο.
Τώρα ορισμένους από τους από τους Μ/Σ οργάνων τους λέμε εντάσεως, τους λέμε για να έχουν κάποιο όνομα, επίσης μπορεί να επικράτησε αυτή η ονομασία γιατί όλοι - ή σχεδόν όλοι - οι λογαριασμοί γίνονται με την ένταση και όχι με την τάση.
<< σε τάση ελάχιστων mΑ >> Πρώτη φορά φτάνει στα αυτιά μου τάση σε mΑ

(*) στον Ανθρώπινο δυναμικό και στην εγγατάσταση.

vasilllis
31-05-12, 00:43
με τους εντασσεως επισης μετραμε την ενεργεια (w-kw-mw) καθως και το συνημιτονο(cosφ).

Ηλιας Α
31-05-12, 00:55
με τους εντασσεως επισης μετραμε την ενεργεια (w-kw-mw) καθως και το συνημιτονο(cosφ).

<< με τους εντασσεως επισης μετραμε την ενεργεια >>
Θα έλεγα με τους Μ/Σ εντάσεως σε συνεργασία των Μ/Σ τάσεως μετράμε τη ισχύ και όχι την ενέργεια

lepouras
31-05-12, 00:59
με τους εντασσεως επισης μετραμε την ενεργεια (w-kw-mw) καθως και το συνημιτονο(cosφ).
το όργανο που τα μετρά πρέπει παράλληλα να μετρά και την τάση της γραμμής.
έπεσα παράλληλα με τον Ηλία. Ηλία δεν το είπα για κακό για την ηλικία και αν έχεις τόσο νέα πεθερά τότε είσαι πολύ τυχερός να την χαίρεσαι και πιο πολύ την γυναίκα σου.

GR_KYROS
31-05-12, 08:51
[<< σε τάση ελάχιστων mΑ >> Πρώτη φορά φτάνει στα αυτιά μου τάση σε mΑ]

σε τάση, ελάχιστων mΑ

καλημέρα

vasilllis
31-05-12, 09:56
<< με τους εντασσεως επισης μετραμε την ενεργεια >>
Θα έλεγα με τους Μ/Σ εντάσεως σε συνεργασία των Μ/Σ τάσεως μετράμε τη ισχύ και όχι την ενέργεια

Παιζεις με τα λογια :biggrin:
δεν ειναι απαραιτητο να υπαρχουν μετασχηματιστες τασεως.δουλευουν στα 400v.

Ηλιας Α
31-05-12, 11:07
Παιζεις με τα λογια :biggrin:
δεν ειναι απαραιτητο να υπαρχουν μετασχηματιστες τασεως.δουλευουν στα 400v.

<< Παιζεις με τα λογια
δεν ειναι απαραιτητο να υπαρχουν μετασχηματιστες τασεως.δουλευουν στα 400v.>>
Ναι έχεις δίκιο σ΄αυτό το κομμάτι << δεν ειναι απαραιτητο να υπαρχουν μετασχηματιστες τασεως.δουλευουν στα 400v >> δε είπα ώμος πως είναι απαραίτητο σε όλες της περιπτώσεις να μπει Μ/Σ τάσης, όπως δεν είναι απαραίτητο σε όλες της περιπτώσεις να μπει Μ/Σ έντασης.
Απορώ όμως πως είδες τη λεπτομέρεια και δεν εστίασες την προσοχή σου εδώ
<< με τους εντασσεως επισης μετραμε την ενεργεια (w-kw-mw) >>

vasilllis
31-05-12, 12:30
<< Παιζεις με τα λογια
δεν ειναι απαραιτητο να υπαρχουν μετασχηματιστες τασεως.δουλευουν στα 400v.>>
Ναι έχεις δίκιο σ΄αυτό το κομμάτι << δεν ειναι απαραιτητο να υπαρχουν μετασχηματιστες τασεως.δουλευουν στα 400v >> δε είπα ώμος πως είναι απαραίτητο σε όλες της περιπτώσεις να μπει Μ/Σ τάσης, όπως δεν είναι απαραίτητο σε όλες της περιπτώσεις να μπει Μ/Σ έντασης.
Απορώ όμως πως είδες τη λεπτομέρεια και δεν εστίασες την προσοχή σου εδώ
<< με τους εντασσεως επισης μετραμε την ενεργεια (w-kw-mw) >>


:001_huh::001_wub::001_wub::001_wub::001_wub:

να με συγχωρεσεται.Εριχνα μια ματια μηπως μπορουσα να ανεβασω κατι απο αναλυτες ενεργειας.

Επισης να αναφερω οτι.
η ποιοτητα τους αναφερεται στο class'' που εχουν.Οπως επισης υπαρχουν και διαρετοι για να μην χρειαζεται στην τοποθετηση τους να ξυλωθουν καλωδια η μπαρες.ΤΟ κοστος βεβαια ειναι υπερπολαπλασιο.
Επισης να πω στον φιλο που με διορθωσε για τις βιδες,η αληθεια ειναι καπου στην μεση αφου ακομα και αυτοι που ειναι για καλωδιο εχουν θεση για να βιδωθουν πανω στο καλωδιο με ενα λαμακι.

ΤΣΑΓΚΑΡΑΚΗΣ
31-05-12, 13:24
Καλημέρα . είδα κάποιες ανακρίβειες και λάθη .
Πρώτα υπάρχουν δυο είδη μ/σ οι τοροειδης ( με τρύπα ) και διέλευσης.
Αυτούς τους χρησιμοποιούμε για μέτρηση και για προστασία.
Οι μ/σ έντασης έχουν κάποια χαρακτηρίστηκα όπως σχέση μετασχηματισμού 300/5 1000/1 οι προσαρμογής 1/1 5/5 5/1 5/ριζα3. κλπ. Κλάση 0,5 5 10 είναι η ακρίβεια επί της εκατό 5Ρ10 είναι που κορενετε ο Μ /Σ . Ισχύ 25 VA 30VA .
Τώρα υπάρχουν μ/σ που έχουν διπλά και τριπλά τυλίγματα στο δευτερεύων και έτσι μπορούμε να έχουμε 200-400-600/5.
Επίσης οι μ/σ έχουν φορά γι αυτο γράφουν πάνω τους Κ, L k, l . και αυτό για το τριφασικό.
Επίσης είναι φτιαγμένοι για συγκεκριμένη συχνότητα. 50Hz 60Hz.
Αυτά γενικά.

FILMAN
31-05-12, 17:14
Στην έξοδο των μετασχηματιστών αυτών μπαίνει αμπερόμετρο και όχι βολτόμετρο. Δεν υπάρχουν τέτοιοι μετασχηματιστές που να μπαίνουν εν σειρά με το φορτίο του οποίου το ρεύμα θέλουμε να μετρήσουμε (κόβοντας δηλαδή καλώδιο), διότι τότε βάζουμε κατευθείαν αμπερόμετρο (χωρίς μετασχηματιστή). Η έξοδός τους όταν λειτουργούν πρέπει να είναι πάντα υπό φορτίο ή βραχυκυκλωμένη, ποτέ ασύνδετη. Επίσης η ισχύς του φορτίου στην έξοδό τους (καλώδια και αμπερόμετρο) πρέπει να πλησιάζει όσο γίνεται την ονομαστική τους ισχύ διότι αν είναι μικρότερη η μέτρηση του ρεύματος χάνει σε ακρίβεια.

ΤΣΑΓΚΑΡΑΚΗΣ
31-05-12, 17:40
Αγαπητε filman τα εχεισ μπερδεψει λιγο εχω την εντηπωση. Μιλαμε για εναλασομενο και για οποιαδιποτε ταση.

FILMAN
31-05-12, 17:41
Δεν έχω μπερδέψει τίποτα, ασφαλώς μιλάμε για εναλλασσόμενο (είπα κάτι διαφορετικό; ) και φυσικά δεν μιλάμε πουθενά για τάση αλλά παντού για ρεύματα.

GR_KYROS
31-05-12, 17:49
Καλά ρε φίλιππε, μην είσαι και τόσο απόλυτος, μήπως να το ξανά-σκεφτείς ?
Εγώ λέω ότι στην έξοδο των μετασχηματιστών έντασης μετράμε τάση σε αντίστοιχη κλίμακα αμπέρ (αυτό είναι η πραγματικότητα)
Υπάρχουν μετασχηματιστές εντάσεως με κενό, στο όποιο περνά απλά το καλώδιο, συνήθως σε γραμμές υψηλής τάσης.
Υπάρχουν και μετασχηματιστές εντάσεως με ενσωματωμένη μπάρα, και αντίστοιχες βίδες, συνήθως σε γραμμές χαμηλής τάσης για μόνιμη, και σταθερή συνδεσμολογία.
Τώρα τα τελευταία που γράφεις δεν τα καταλαβαίνω, το τύλιγμα που συνδέετε στο όργανο είναι τυποποιημένο από τον κατασκευαστή, και αναφέρει την σχέση έντασης διέλευσης και αντιστοίχηση τάσης, και συνήθως είναι πακέτο και το αντίστοιχο όργανο.
Βολτόμετρο ουσιαστικά, με κλίμακα αμπέρ.

ΤΣΑΓΚΑΡΑΚΗΣ
31-05-12, 17:51
Αν εχουμε στα 220V 200Α πως θα τα μετρησουμε;
αν εχουμε 600Α στα 15000V πως θα τα μετρισουμε;

FILMAN
31-05-12, 17:59
Καλά ρε φίλιππε, μην είσαι και τόσο απόλυτος, μήπως να το ξανά-σκεφτείς ?
Εγώ λέω ότι στην έξοδο των μετασχηματιστών έντασης μετράμε τάση σε αντίστοιχη κλίμακα αμπέρ (αυτό είναι η πραγματικότητα)
Υπάρχουν μετασχηματιστές εντάσεως με κενό, στο όποιο περνά απλά το καλώδιο, συνήθως σε γραμμές υψηλής τάσης.
Υπάρχουν και μετασχηματιστές εντάσεως με ενσωματωμένη μπάρα, και αντίστοιχες βίδες, συνήθως σε γραμμές χαμηλής τάσης για μόνιμη, και σταθερή συνδεσμολογία.
Τώρα τα τελευταία που γράφεις δεν τα καταλαβαίνω, το τύλιγμα που συνδέετε στο όργανο είναι τυποποιημένο από τον κατασκευαστή, και αναφέρει την σχέση έντασης διέλευσης και αντιστοίχηση τάσης, και συνήθως είναι πακέτο και το αντίστοιχο όργανο.
Βολτόμετρο ουσιαστικά, με κλίμακα αμπέρ.
Αυτό ακριβώς συμβαίνει και με τους μετασχηματιστές που είδες στην πρώτη φωτο. Το όργανο που μπαίνει στην έξοδο είναι, ξαναλέω, αμπερόμετρο (κλίμακας 5Α συνήθως), και όχι βολτόμετρο το οποίο αν έμπαινε θα άφηνε τα άκρα της εξόδου του μ/ς ρεύματος ουσιαστικά ασύνδετα (βλέπε υψηλή αντίσταση εισόδου), πράγμα που απαγορεύεται όπως είπαμε...

FILMAN
31-05-12, 18:01
Αν εχουμε στα 220V 200Α πως θα τα μετρησουμε;
αν εχουμε 600Α στα 15000V πως θα τα μετρισουμε;
Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Απλώς στη 2η περίπτωση θα χρειαστείς περισσότερη μόνωση. Και στις δυο περιπτώσεις η τάση στο "πρωτεύον" του μ/ς εντάσεως είναι με μεγάλη προσέγγιση 0. Οπότε ποια η διαφορά;

ΤΣΑΓΚΑΡΑΚΗΣ
31-05-12, 18:14
ακριβως. απλα στην μεση ταση δεν μπορεισ να χρισιμοποιισησ τοροειδη, οποτε θα κοψεισ το καλοδιο και θα τον βαλεισ εν σειρα.

ΤΣΑΓΚΑΡΑΚΗΣ
31-05-12, 18:19
εδω ενας μ/σ για μεση ταση. 3372433725

GR_KYROS
31-05-12, 18:25
Ναι φίλιππε έχεις δίκιο μπερδεύτηκα στο εναλλασσόμενο έχουμε ένδειξη σε αμπερόμετρο με σχέση υποβίβασης π.χ. 100/5
Στο DC έχουμε έμμεση μέτρηση με αντιστοίχηση σε τάση …..

ΤΣΑΓΚΑΡΑΚΗΣ
31-05-12, 18:29
αλλος ενας τροπος συνδεσης.33726

Ηλιας Α
31-05-12, 18:30
ακριβως. απλα στην μεση ταση δεν μπορεισ να χρισιμοποιισησ τοροειδη, οποτε θα κοψεισ το καλοδιο και θα τον βαλεισ εν σειρα.

Όταν λες << τοροειδη >> τι εννοείς το σχήμα του πυρήνα, το σχήμα πυρήνα – περιέλιξης, ή το σχήμα πυρήνα – περιέλιξης- πλαστικού;

p.gabr
31-05-12, 18:36
Αυτό ακριβώς συμβαίνει και με τους μετασχηματιστές που είδες στην πρώτη φωτο. Το όργανο που μπαίνει στην έξοδο είναι, ξαναλέω, αμπερόμετρο (κλίμακας 5Α συνήθως), και όχι βολτόμετρο το οποίο αν έμπαινε θα άφηνε τα άκρα της εξόδου του μ/ς ρεύματος ουσιαστικά ασύνδετα (βλέπε υψηλή αντίσταση εισόδου), πράγμα που απαγορεύεται όπως είπαμε...

Ολα τα αναλογικα οργανα λειτουργουν με ρευμα


Συνηθως το ρευμα που διερχεται απο το πηνιο του οργανου ειναι 1mA η .1 mA
Εχουν βεβαιως και διαφορετικη εσωτερικη αντισταση
Τωρα εαν το χρησιμοπουμε για βολτομετρο προστιθεται μια αντισταση σε σειρα
Εαν για αμπερομετρο ,αντισταση η σουντ που μπαινει παραλληλα στο βασικο οργανο
Το ερωτημα
υποτιθεται οτι θα χρησιμοποιηθει συγκεκριμενο οργανο; με ταδε στοιχεια
Αφου τα αμπερομετρα μπορει να εχουν διαφορετικη εσωτερικη αντισταση

ΤΣΑΓΚΑΡΑΚΗΣ
31-05-12, 18:38
Όταν λες << τοροειδη >> τι εννοείς το σχήμα του πυρήνα, το σχήμα πυρήνα – περιέλιξης, ή το σχήμα πυρήνα – περιέλιξης- πλαστικού;

το σχημα του πυρηνα

vasilllis
31-05-12, 19:09
τα αμπερομετρα ειναι ιδια.
η φιλοσοφια ειναι στα 5Α να δειχνει τερμα στα 2,5 στην μεση και,ουτω καθ εξης.εσυ πια επιλεγεις το ταμπελακι που θα βαλεις το οποιο θα ειναι ιδιο με τον μετασχηματιστη που εχεις συνδεσει.οποτε στα 5Α θα δειχνει, με μετασχηματιστη 100/5 100Α.

Ηλιας Α
31-05-12, 19:11
το σχημα του πυρηνα
Δε νομίζω το σχήμα του πυρήνα να είναι τυροειδούς σχήματος, με την ακριβή έννοια του τυροειδούς, που ίσως δεν εξυπηρετεί σχεδόν σε τίποτα. Πιστεύω πως με μια κάθετη προς την επιφάνεια της τρύπας τομή του πυρήνα, θα δούμε 4 παραλληλεπίπεδα ή στην καλύτερη περίπτωση 4 πολύγωνα επίπεδα.

ΤΣΑΓΚΑΡΑΚΗΣ
31-05-12, 19:19
33728βλεπε σχημα

Ηλιας Α
31-05-12, 19:20
Ολα τα αναλογικα οργανα λειτουργουν με ρευμα


Συνηθως το ρευμα που διερχεται απο το πηνιο του οργανου

θα έλεγα από το πηνίο, από τα πηνία, ή από το διμεταλλικό του οργάνου

Ηλιας Α
31-05-12, 19:23
33728βλεπε σχημα

Σχήμα δε βλέπω

ΤΣΑΓΚΑΡΑΚΗΣ
31-05-12, 19:28
Σχήμα δε βλέπω

τοροειδεις μ/σ ενοουμε τον μ/σ που εχει μια τρυπα απ οπου περνα το πρωτευων.
δακλυλοειδεις αν θελεις.

ΤΣΑΓΚΑΡΑΚΗΣ
31-05-12, 19:31
http://img384.imageshack.us/img384/5590/toroidaltu7.jpg

Έτσι ανακάλυψα ότι αυτός ο γνωστός άγνωστος λέγεται τοροειδής μετασχηματιστής. Μεγάλη η χάρη μου, γιατί αγνοούσα ότι τη σαμπρέλα, το λουκουμά, το λένε πλέον τόρο και στα ελληνικά.

ΤΣΑΓΚΑΡΑΚΗΣ
31-05-12, 19:39
Ο τοροειδήςμεταοχηματιοτήςέχεισχήμα κοίλου κυλίνδρου. Για την
κατασκευήτου χρησιμοποιείται μιάλωρίδα ειδικήςλαμαρίναςπου τυλίγεταισε σχήμα κυλίνδρου και στερεώνεται μεκόλα απόεποξυδικέςρυτίνες Το πηνίοτυλίγεται απ' ευθείαςπάνω στο πυρήναχωρίςνα χρηαιμοποιήoυμε καρούλΙ.Για μόνωση μεταξύπυρήνα και πηνίουχρησιμοποιούμε μονωτικήταινία. Ηπεριέλιξη γίνεται οε όλο το μήκοςτηςπεριφέρειαςτου κυλίνδρου και έτσι
ομοειδείς•
μετασχηματιστεςΟι τοροειδείςμετασχηματιστέςείναι ότι καλύτερο υπάρχεισήμερο στην περιοχήτών μετασχηματιστών εναλλασσομένου ρεύματοςκαι για ισχύμέχρι 5KVA. Ο όγκοςτου είναισχεδόν το ένα τρίτο και το βάροςτου το ένα δεύτερο ενόςκοινούμετασχηματιστή Τα ηλεκτρικάτου χαρακτηριστικάείναι σχεδόν ιδανικά
~
έχουμε μιάχαμηλήθερμοκρααία και
μικρήακέδαση πεδίου. Το μήκοςτουαύρματοςπεριελίξεωςείναι μικρότερο
απότο μήκοςτου σύρματοςενοςκοινούμεταοχημοτιοτή επειδήτο μήκοςτουπυρήνα πάνω στον οποίο γίνεται ηπεριέλιξη είναι μεγαλύτερο απόένα
κοινόμετασχηματιστήέτσι τα στρώματα
του πηνίου είναι λιγότερα μεαποτέλεσμα να χρησιμοποιούμε
λιγότερο χαλκόκαι επομένωςναέχουμε και μικρότερη ομικήαντίστασηκαι λιγότερεςαπώλειεςΟ πυρήναςδεν έχει γωνίεςκαιεπωμένωςκαι διάκενα αέροςΑποτελείταιαπόυλικόOtδήρου πυριεioυμε πολύκαλέςμαγνητικέςκαιηλεκτρικέςιδιότητεςΑυτόέχει οαν
αποτέλεσμα οι απώλειεςμαγνητικούπεδίου να είναι ελάχιστες.. Ενα άλλοπροτέρημα του τοροειδήμεταοχηματιστηείναι ότι σ αυτόν δεν
δημιουργούνται ταλαντώειςέπειδήείναι σφιχτάδεμένοςκαι έτOt δενακούγεται και ο γνωστόςθόρυβοςπουδημιαυργούν οι άλλοι μεταaxημaτιατέςόταν δεν είναι σφιχτάδεμένοι.Η ισχύςτων τοροειδών μετασχηματι.
ατών αρχίζει απο 15 VA(Watl) και
φθάνει μέχρι τα 680 VΑ.Η μέγιατη ιοχύκατόπιν παρaγγελείαςφθάνει περίπουτα 5000 VΑ. Οι αυνιθηαμένοι τοραειδήςέχουν δύο δευτερεύουοεςπεριελίξειςμεταξύ6 και 60 V. Η τοπαθέτηση και
στερωση είναι πολύαπλήκαι γίνεται μεμιάβίδα. Μιάειδικήκαταακευήενόςτοροειδούςείναι και ο γνωστόςα υ τ ο μ ε τ α σ χη μ α τ ι σ τ ήςVariac.
Στον καινόμετασχηματιστήτυλiγεταιτο πηνίο πάνω στο καρούλι και μετάτοποθετούνται τα ελάσματα. Στοταροειδήμετααχηματιατήέχουμετελείωςδιαφορετικήδ ιαδικασία. Το
1
σχήμα 1 δείχνει πώςτυλίγεται έναςτέταιοςμεταοχηματιοτής Κατ· αρχήν
χρησιμοποιείται μιάστεφάνη πούανοίγει σε ένα σημείο. . Επειτα περνάμετον πυρήνα μέοο απότο άνοιγμακαι το κλείνουμε. Στην οτεφάνημπορούμε να τυλίξουμε 000 ούρμα μαςχρειάζεται και αφούστερεώσουμετο
ένα άκρο πάνω στο πυρήνα αρχίζουμε
το τύλιγμα. Τη οτεφάνη την γυρίζουμε
τώρα αντίστραρα με τεντωμένο σύρμα
και τον πυρήνα αργάγύρω από τον
άξωνα του.Ο τοροειδήςμετασχηματιοτήςέχειουνήθωςτο μιοόβάροςενόςκοινούμεταοχηματιοτή Σε μερικέςπεριπτώσειςτο βάροςμπορείνα είναικαίτο ένα τρίτο του κοινού Ο όγκοςτουτοροειδήείναι το ένα τρίτο και οιαπώλειεςσιδήρου είναι το ένα δέκατο
του κοινούμε την ίδια ισχύ Η διαφοράγίνεται αιοθητήοε μηδενικόφορτίοόταν συγκρίνουμε τα πεδίασκεδάοεωςΣτον κοινόμεταοχηματιοτήτο πεδίο είναι μέγιστο ενώστο τοροειδήελάχιστο.. Οταν αυξήσουμε το φορτίο
τότε το πεδίο μικραίνει στον κοινόκαιμεγαλώνει στον τοροειδήαλλάκαι πάληπαραμαίνει μικρότερο του πεδίου του
κοινούΗ ιδιότητα του τοροειδήνα μηνεμφανίζει σχεδόν καθόλου πεδίοσκεδάσεωςόταν δέν έχει φορτίο μαςείναι πολύχρήσιμη στουςενισχυτέςκαιγενικάστα ηλεκτρονικάεπειδήόταν δενυπάρχει φορτίο τα πεδίο σκεδάσεωςθα
δημιουργούσε έναν πολύαισθητόθόρυβο.
Το κόστοςτου με αυτέςτιςιδιότητεςδεν ήταν δυνατόπαρα να είναιμεγαλύτερο απο του κοινούμετασχηματιστή πρέπει όμωςνα πούμεότι προγματικάτο αξίζει.Στον τοροειδήμετασχηματιοτήπρέπει να προσέξουμετο αρχικόρεύμα επειδήείναι πολύμεγαλύτεροαπο το ρεύμα ενοςκοινού

Ηλιας Α
31-05-12, 19:52
τοροειδεις μ/σ ενοουμε τον μ/σ που εχει μια τρυπα απ οπου περνα το πρωτευων.
δακλυλοειδεις αν θελεις.




<< τοροειδεις μ/σ >> προφανώς εννοείς τοροειδή μ/σ έντασης, και αυτό για να μην τα μπλέξομε με τους αντίστοιχους ισχύος.


Αν και δε μου απάντησες αν συμφωνείς σε αυτά: << Πιστεύω πως με μια κάθετη προς την επιφάνεια της τρύπας τομή του πυρήνα, θα δούμε 4 παραλληλεπίπεδα ή στην καλύτερη περίπτωση 4 πολύγωνα επίπεδα.>>.
Συνεχίζω, << ενοουμε τον μ/σ που εχει μια τρυπα απ οπου περνα το πρωτευων.
δακλυλοειδεις αν θελεις >> αν, λέω αν, η τρύπα που γράφεις δεν ήταν << δακλυλοειδεις >> και ήταν τετράγωνο ή πολύγωνο θα πείραζε σε τίποτα, και αν ναι γιατί;. Επίσης θα τον λέγαμε τοροειδή Μ/Σ έντασης;.

ΤΣΑΓΚΑΡΑΚΗΣ
31-05-12, 20:03
<< τοροειδεις μ/σ >> προφανώς εννοείς τοροειδή μ/σ έντασης, και αυτό για να μην τα μπλέξομε με τους αντίστοιχους ισχύος.


Αν και δε μου απάντησες αν συμφωνείς σε αυτά: << Πιστεύω πως με μια κάθετη προς την επιφάνεια της τρύπας τομή του πυρήνα, θα δούμε 4 παραλληλεπίπεδα ή στην καλύτερη περίπτωση 4 πολύγωνα επίπεδα.>>.
Συνεχίζω, << ενοουμε τον μ/σ που εχει μια τρυπα απ οπου περνα το πρωτευων.
δακλυλοειδεις αν θελεις >> αν, λέω αν, η τρύπα που γράφεις δεν ήταν << δακλυλοειδεις >> και ήταν τετράγωνο ή πολύγωνο θα πείραζε σε τίποτα, και αν ναι γιατί;. Επίσης θα τον λέγαμε τοροειδή Μ/Σ έντασης;.


Ο τοροειδήςμεταοχηματιοτήςέχεισχήμα κοίλου κυλίνδρου. Για την
κατασκευήτου χρησιμοποιείται μιάλωρίδα ειδικήςλαμαρίναςπου τυλίγεταισε σχήμα κυλίνδρου και στερεώνεται μεκόλα απόεποξυδικέςρυτίνες Το πηνίοτυλίγεται απ' ευθείαςπάνω στο πυρήναχωρίςνα χρηαιμοποιήoυμε καρούλΙ.Για μόνωση μεταξύπυρήνα και πηνίουχρησιμοποιούμε μονωτικήταινία. Ηπεριέλιξη γίνεται οε όλο το μήκοςτηςπεριφέρειαςτου κυλίνδρου και έτσι
ομοειδείς•
μετασχηματιστεςΟι τοροειδείςμετασχηματιστέςείναι ότι καλύτερο υπάρχεισήμερο στην περιοχήτών μετασχηματιστών εναλλασσομένου ρεύματοςκαι για ισχύμέχρι 5KVA. Ο όγκοςτου είναισχεδόν το ένα τρίτο και το βάροςτου το ένα δεύτερο ενόςκοινούμετασχηματιστή Τα ηλεκτρικάτου χαρακτηριστικάείναι σχεδόν ιδανικά
~
έχουμε μιάχαμηλήθερμοκρααία και
μικρήακέδαση πεδίου. Το μήκοςτουαύρματοςπεριελίξεωςείναι μικρότερο
απότο μήκοςτου σύρματοςενοςκοινούμεταοχημοτιοτή επειδήτο μήκοςτουπυρήνα πάνω στον οποίο γίνεται ηπεριέλιξη είναι μεγαλύτερο απόένα
κοινόμετασχηματιστήέτσι τα στρώματα
του πηνίου είναι λιγότερα μεαποτέλεσμα να χρησιμοποιούμε
λιγότερο χαλκόκαι επομένωςναέχουμε και μικρότερη ομικήαντίστασηκαι λιγότερεςαπώλειεςΟ πυρήναςδεν έχει γωνίεςκαιεπωμένωςκαι διάκενα αέροςΑποτελείταιαπόυλικόOtδήρου πυριεioυμε πολύκαλέςμαγνητικέςκαιηλεκτρικέςιδιότητεςΑυτόέχει οαν
αποτέλεσμα οι απώλειεςμαγνητικούπεδίου να είναι ελάχιστες.. Ενα άλλοπροτέρημα του τοροειδήμεταοχηματιστηείναι ότι σ αυτόν δεν
δημιουργούνται ταλαντώειςέπειδήείναι σφιχτάδεμένοςκαι έτOt δενακούγεται και ο γνωστόςθόρυβοςπουδημιαυργούν οι άλλοι μεταaxημaτιατέςόταν δεν είναι σφιχτάδεμένοι.Η ισχύςτων τοροειδών μετασχηματι.
ατών αρχίζει απο 15 VA(Watl) και
φθάνει μέχρι τα 680 VΑ.Η μέγιατη ιοχύκατόπιν παρaγγελείαςφθάνει περίπουτα 5000 VΑ. Οι αυνιθηαμένοι τοραειδήςέχουν δύο δευτερεύουοεςπεριελίξειςμεταξύ6 και 60 V. Η τοπαθέτηση και
στερωση είναι πολύαπλήκαι γίνεται μεμιάβίδα. Μιάειδικήκαταακευήενόςτοροειδούςείναι και ο γνωστόςα υ τ ο μ ε τ α σ χη μ α τ ι σ τ ήςVariac.
Στον καινόμετασχηματιστήτυλiγεταιτο πηνίο πάνω στο καρούλι και μετάτοποθετούνται τα ελάσματα. Στοταροειδήμετααχηματιατήέχουμετελείωςδιαφορετικήδ ιαδικασία. Το
1
σχήμα 1 δείχνει πώςτυλίγεται έναςτέταιοςμεταοχηματιοτής Κατ· αρχήν
χρησιμοποιείται μιάστεφάνη πούανοίγει σε ένα σημείο. . Επειτα περνάμετον πυρήνα μέοο απότο άνοιγμακαι το κλείνουμε. Στην οτεφάνημπορούμε να τυλίξουμε 000 ούρμα μαςχρειάζεται και αφούστερεώσουμετο
ένα άκρο πάνω στο πυρήνα αρχίζουμε
το τύλιγμα. Τη οτεφάνη την γυρίζουμε
τώρα αντίστραρα με τεντωμένο σύρμα
και τον πυρήνα αργάγύρω από τον
άξωνα του.Ο τοροειδήςμετασχηματιοτήςέχειουνήθωςτο μιοόβάροςενόςκοινούμεταοχηματιοτή Σε μερικέςπεριπτώσειςτο βάροςμπορείνα είναικαίτο ένα τρίτο του κοινού Ο όγκοςτουτοροειδήείναι το ένα τρίτο και οιαπώλειεςσιδήρου είναι το ένα δέκατο
του κοινούμε την ίδια ισχύ Η διαφοράγίνεται αιοθητήοε μηδενικόφορτίοόταν συγκρίνουμε τα πεδίασκεδάοεωςΣτον κοινόμεταοχηματιοτήτο πεδίο είναι μέγιστο ενώστο τοροειδήελάχιστο.. Οταν αυξήσουμε το φορτίο
τότε το πεδίο μικραίνει στον κοινόκαιμεγαλώνει στον τοροειδήαλλάκαι πάληπαραμαίνει μικρότερο του πεδίου του
κοινούΗ ιδιότητα του τοροειδήνα μηνεμφανίζει σχεδόν καθόλου πεδίοσκεδάσεωςόταν δέν έχει φορτίο μαςείναι πολύχρήσιμη στουςενισχυτέςκαιγενικάστα ηλεκτρονικάεπειδήόταν δενυπάρχει φορτίο τα πεδίο σκεδάσεωςθα
δημιουργούσε έναν πολύαισθητόθόρυβο.
Το κόστοςτου με αυτέςτιςιδιότητεςδεν ήταν δυνατόπαρα να είναιμεγαλύτερο απο του κοινούμετασχηματιστή πρέπει όμωςνα πούμεότι προγματικάτο αξίζει.Στον τοροειδήμετασχηματιοτήπρέπει να προσέξουμετο αρχικόρεύμα επειδήείναι πολύμεγαλύτεροαπο το ρεύμα ενοςκοινού

Ηλιας Α
31-05-12, 20:08
http://img384.imageshack.us/img384/5590/toroidaltu7.jpg

Έτσι ανακάλυψα ότι αυτός ο γνωστός άγνωστος λέγεται τοροειδής μετασχηματιστής. Μεγάλη η χάρη μου, γιατί αγνοούσα ότι τη σαμπρέλα, το λουκουμά, το λένε πλέον τόρο και στα ελληνικά.

Εμένα πάντως δε μου μοιάζει για να έχει το σχήμα της σαμπρέλας, - ας αφήσομε τον λουκουμά μήπως δεν είναι τόρος – περισσότερο με πάει σε κύλινδρο με μια τρύπα στη μέση.

ΤΣΑΓΚΑΡΑΚΗΣ
31-05-12, 20:19
Εμένα πάντως δε μου μοιάζει για να έχει το σχήμα της σαμπρέλας, - ας αφήσομε τον λουκουμά μήπως δεν είναι τόρος – περισσότερο με πάει σε κύλινδρο με μια τρύπα στη μέση.

Εγω προσπαθησα να βοηθισω επιδη ασχολουμε τα τελευταια 10 χρονια με τους Μ/Σ εντασης και την προστασια δυκτιων Μ. Τ. Αλλα εσυ θελεις να κανεις τον εξυπνο.

Ηλιας Α
31-05-12, 21:24
Εγω προσπαθησα να βοηθισω επιδη ασχολουμε τα τελευταια 10 χρονια με τους Μ/Σ εντασης και την προστασια δυκτιων Μ. Τ. Αλλα εσυ θελεις να κανεις τον εξυπνο.

Κάθε βοήθεια δεχτή, και προπαντός από πεπειραμένους.
Η ανταλλαγή των μηνυμάτων μεταξύ μας έγινε κυρίως για να καταλάβω εγώ και όποιος ακόμη ενδιαφέρεται για αυτά << Πρώτα υπάρχουν δυο είδη μ/σ οι τοροειδης ( με τρύπα ) και διέλευσης.>> από το 42 δικό σου μήνυμα.
Τώρα μιας και εξήγησες τι περίπου εννοείς << τοροειδης ( με τρύπα ) >> σε ερωτώ αν οι διέλευσης είναι και αυτοί τοροειδης - κατά τη δική σου περιγραφή – με καλυμμένη την τρύπα από μονωτικό

FILMAN
01-06-12, 14:20
ακριβως. απλα στην μεση ταση δεν μπορεισ να χρισιμοποιισησ τοροειδη, οποτε θα κοψεισ το καλοδιο και θα τον βαλεισ εν σειρα.


εδω ενας μ/σ για μεση ταση. 3372433725
Ακριβώς, αυτοί οι δυο ακροδέκτες συνδέονται εσωτερικά με ένα καλώδιο που περνάει μέσα από τον πυρήνα του μ/ς. Είναι έτσι για πρακτικούς λόγους μόνωσης και όχι επειδή δουλεύουν με διαφορετικό τρόπο.


Ναι φίλιππε έχεις δίκιο μπερδεύτηκα στο εναλλασσόμενο έχουμε ένδειξη σε αμπερόμετρο με σχέση υποβίβασης π.χ. 100/5
Στο DC έχουμε έμμεση μέτρηση με αντιστοίχηση σε τάση …..
Έτσι, και μάλιστα τα περισσότερα shunts έχουν έξοδο 60 ή 150mV όταν διαρρέονται από το ονομαστικό ρεύμα. Οι διαφορές είναι ότι τα shunts έχουν πολύ μικρή αντίσταση εξόδου (οπότε το φορτίο πρέπει να έχει μεγάλη, δηλ. να είναι βολτόμετρο), ενώ οι μετασχηματιστές εντάσεως έχουν μεγάλη αντίσταση εξόδου (οπότε το φορτίο πρέπει να έχει μικρή, δηλ. να είναι αμπερόμετρο).

ΤΣΑΓΚΑΡΑΚΗΣ
01-06-12, 19:54
Μετασχηματιστές Έντασης IEC



Τι προσφέρουμε

http://www04.abb.com/global/gad/gad02511.nsf/vwImages/9AAC30300286/$file/9AAC30300286_icon.jpg (http://www.hlektronika.gr/product/gr/9AAC30300286.aspx?country=GR) Μετασχηματιστές Έντασης Εξωτερικού Χώρου (http://www.hlektronika.gr/product/gr/9AAC30300286.aspx?country=GR)Can be used under outdoor service conditions ( ambient air temperature, humidity, pollution,...)

http://www04.abb.com/global/gad/gad02511.nsf/vwImages/9AAC720188/$file/9AAC720188_icon.jpg (http://www.hlektronika.gr/product/gr/9AAC720188.aspx?country=GR) Μετασχηματιστές Έντασης Εσωτερικού Χώρου Ζυγών (http://www.hlektronika.gr/product/gr/9AAC720188.aspx?country=GR)Without primary conductor, but with primary insulation which can be fitted directly over a conductor or busbar.

http://www04.abb.com/global/gad/gad02511.nsf/vwImages/9AAC720189/$file/9AAC720189_icon.jpg (http://www.hlektronika.gr/product/gr/9AAC720189.aspx?country=GR) Μετασχηματιστές Έντασης Εσωτερικού Χώρου Μονωτήρα Στήριξης (http://www.hlektronika.gr/product/gr/9AAC720189.aspx?country=GR)Arranged to act as a support for the conductor in the primary circuit

http://www04.abb.com/global/gad/gad02511.nsf/vwImages/9AAC720190/$file/9AAC720190_icon.jpg (http://www.hlektronika.gr/product/gr/9AAC720190.aspx?country=GR) Μετασχηματιστές Έντασης Εσωτερικού Χώρου τύπου Πρωτεύοντος Διαπεραστήρα (http://www.hlektronika.gr/product/gr/9AAC720190.aspx?country=GR)With bar primary conductor so constructed that it can be used as a bushing




http://www04.abb.com/global/gad/gad02511.nsf/vwImages/9AAC720185/$file/9AAC720185_icon.jpg (http://www.hlektronika.gr/product/gr/9AAC720185.aspx?country=GR) Μετασχηματιστές Έντασης Εσωτερικού Εξωτερικού Χώρου για Ειδικές Εφαρμογές (http://www.hlektronika.gr/product/gr/9AAC720185.aspx?country=GR)Outlets of generator, summation CTs,..

http://www04.abb.com/global/gad/gad02511.nsf/vwImages/9AAC720187/$file/9AAC720187_icon.jpg (http://www.hlektronika.gr/product/gr/9AAC720187.aspx?country=GR) Μετασχηματιστές Έντασης Εσωτερικού Χώρου Καλωδίου (τορροειδής) (http://www.hlektronika.gr/product/gr/9AAC720187.aspx?country=GR)Without primary conductor and primary insulation of their own, which can be mounted over an insulated cable.

http://www04.abb.com/global/gad/gad02511.nsf/vwImages/9AAC720182/$file/9AAC720182_icon.jpg (http://www.hlektronika.gr/product/gr/9AAC720182.aspx?country=GR) Μετασχηματιστές Έντασης Εσωτερικου Χώρου τύπου Διαπεραστήρα (http://www.hlektronika.gr/product/gr/9AAC720182.aspx?country=GR)Without primary conductor but with primary insulation of their own , which can be used as a bushing.

http://www04.abb.com/global/gad/gad02511.nsf/vwImages/9AAC30403949/$file/9AAC30403949_icon.jpg (http://www.hlektronika.gr/product/gr/9AAC30403949.aspx?country=GR) Μετασχηματιστές Έντασης Χαμηλής Τάσης (http://www.hlektronika.gr/product/gr/9AAC30403949.aspx?country=GR)

herctrap
23-06-12, 00:04
για το έξυπνο σπίτι που σχεδιάζω ( open cource, open hardware )

έχουμε ένα board που συνδέετε σε can bus και επικοινωνεί με το main pc server κτλ

http://www.imageshack.us/thumbnail.png (http://img692.imageshack.us/img692/7774/maintkb.png)

αλλά είναι κρίμα να μείνουν ασύνδετα τα 8 ADC input

οπότε αν πάρω 8 τέτοια

http://www.ebay.com/itm/Epoxy-Resin-Embedding-Precision-Current-Transformer-/300721386689?pt=BI_Circuit_Breakers_Transformers&hash=item46046434c1

και περάσω το ρεύμα μέσα από τα 4,3

βάζω το 1 στον ADC και το 2 στο GND

και έχω τάση ανάλογη με το ρεύμα στο 1??

------------------------------------------------

επίσης για να απλουστεύσω το software του hardware

μπορώ να βάλω μια schottky μεταξύ του 1 και του ADC

και έναν πυκνωτή από τον adc στην γη

έτσι ώστε να έχω το peak current?

απλά δεν θα μπορώ να μετρήσω μικρά ρεύματα

------------------------------------------------

20Α / 2000 =>

0.5mA έξοδο ανά Αμπέρ στην είσοδο

0.5mA * 200Ohm = 100mV ανά αμπέρ στην είσοδο

οπότε δεν μπορώ να μετρήσω τα Αμπέρ για τα οποία η έξοδος είναι μικρότερη από την Vf της schottky

------------------------------------------------

μπορώ να βάλω μια αντίσταση σε σειρά με το δευτερεύον έτσι ώστε να μπορώ να μετράω και πιο μικρά ρεύματα με την ίδια schottky

spiroscfu
23-06-12, 03:49
Δες και αυτά http://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=current+sensor&_sacat=0&_odkw=hall+ic+amper+meter&_osacat=0


Αυτά που δείχνεις μάλλον δεν έχουν πρωτεύων (νομίζω δείχνει ασύνδετα τα 3,4),
και μάλλον θα χρησιμοποιεί το καλώδιο το οποίο θα το περνάς μέσα από την τρύπα.

herctrap
23-06-12, 07:30
ναι οκ τα hall είναι πολύ καλυτερα

αλλά πως κάνω το AC - DC έτσι ώστε να είναι πιο απλό το softwware?

spiroscfu
23-06-12, 14:38
Νομίζω πως τα hall βγάζουν για 0 δυναμικό την Vcc/2 (δηλ. dc), δες και εδώ http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=64106

herctrap
23-06-12, 14:48
ναι τόσο βγάζουν

και η έξοδος είναι 100mV/Α για αυτό που μετράει μέχρι 20A

αλλά η έξοδος θα είναι ένα ημίτονο γύρω από το vcc/2

αν βάλω μια δίοδο και έναν πυκνωτή

η έξοδος δεν θα πάει στο VCC/2 - Vf

οπότε για να πάρω το peak του φορτίου μου θα πρέπει να υπολογίζω ( Messure - ( VCC/2 - Vf ) )* 0.1

και το rms ρεύμα δεν θα είναι ( ( Messure - ( VCC/2 - Vf ) )* 0.1 ) / 1,4

???

spiroscfu
23-06-12, 14:55
Γιατί θέλεις να βάλεις δίοδο (αν η τάση που βγάζουν είναι dc μεταβαλλόμενη), με ένα rc θα κάνεις την δουλειά σου.

herctrap
23-06-12, 15:03
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=64106&p=535505&viewfull=1#post535505

vasilllis
23-06-12, 15:08
σας εχω χασει τελειως,αλλα αυτους τους μετασχηματιστες τους χρησιμοποιουν και με μετασχηματιστες εντασης.
Αν το προβλημα σου δηλαδη ειναι το μεγαλο ευρος,με εναν μετασχηματιστη θα παιζεις 0-5Α.

spiroscfu
23-06-12, 16:54
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=64106&p=535555&viewfull=1#post535555

antonis777
26-06-12, 21:10
για πινακες χαμηλης τασης ειναι αν καταλαβα καλα.