PDA

Επιστροφή στο Forum : δυναμο απο τρακτερακι



vellamos
29-05-12, 11:18
καλημερα παιδια.. εχω ενα τρακτερακι iseki ts 1910. το ειχα καιρο παρατημενο και τωρα ειπα να το χρησιμοποιησω. το προβλημα ειναι οτι εβαλα καινουρια μπαταρια πανω και ενω πηρε με την μια μπροστα και λειτουργησε η μπαταρια επεσε. αδιασε ολη.αυτο που σκεφτηκα ηταν ο δυναμος. αλλα πιο παλια ο θειος μου για να το βαλει μπροστα παρεκαμψε τον γενικο διακοπτη που εχει διπλα(οχι την μιζα)και εχει κοψει αρκετα καλωδια που ειναι για φωτα φλας και τα εχει σκορπια και ξεγιμνομενα. αν ειχε προβλημα το δυναμο θα επερνε μπροστα??? μπορει απο τα καλωδια να χανεται η μπαταρια και ενω να φορτιζει να αδιαζει παραλληλα? οταν το βαλω μπροστα μπορω με το πολυμετρο να δω αν δουλευει ο δυναμος??

υ.γ---εχω και το βιβλιαρακι του service με ολα τα ηλεκτρολογικα και το σχεδιο των καλωδιων

-nikos-
29-05-12, 11:42
καλημερα παιδια.. εχω ενα τρακτερακι iseki ts 1910. αλλα πιο παλια ο θειος μου για να το βαλει μπροστα παρεκαμψε τον γενικο διακοπτη που εχει διπλα(οχι την μιζα)και εχει κοψει αρκετα καλωδια που ειναι για φωτα φλας και τα εχει σκορπια και ξεγιμνομενα.??

υ.γ---εχω και το βιβλιαρακι του service με ολα τα ηλεκτρολογικα και το σχεδιο των καλωδιων


μαλον ειναι ωρα να το παει ο θειος σου σε εναν ηλεκτρολογο αυτοκινητων.:001_smile:

vellamos
29-05-12, 12:07
αρχιζω να κλαιω γιατι ο θειος μου δεν υπαρχει περιπτωση να το παει. οποτε παλι εγω θα πληρωσω... θα προσπαθησω να φτιαξω βασει σχεδιου τα καλωδια και αν δεν το πετυχω θα το παω σε ηλεκτρολογο.

lcharal
29-05-12, 12:19
Καλημέρες!!!
Αφού άλλαξες μπαταρία, =καινούρια και φορτισμένη, και το δυναμό να μη δουλεύει, θα πάρει μπρος...
Ψάξε και δες από τα σχέδια που είναι το σύστημα φόρτισης και δες αν εκεί έχει τάση από το δυναμό (το τρακτερ σε λειτουργία) Αν δεν ερχεται τάση, ελέγχεις τις εξόδους του δυναμό να δεις για τάση... αν έχει τάση, αλλαγή σ τη καλωδίωση από το δυναμό προς το σύστημα φόρτισης.
Όσο για τα κομμένα καλώδια, μπορεί να γίνει διαρροή, αλλά??? δε θα καιγόταν κάποια ασφάλεια? Μια σκέψη κάνω...
Τέλος πάντων καλή υπομονή και καλή δύναμη εκεί με τα καλωδια στους διακόπτες, άκρη θα βρεις, αλλά θέλει υπομονή και συγκέντρωση... (μιλώ εκ πείρας)

vellamos
29-05-12, 12:44
πιστευω οτι θα ειναι πιο ευκολο να αλλαξω ολη την καλωδιωση και να την φτιαξω απο την αρχη παρα να δοκιμαζω 1-1 καλωδιο. εστειλα την μπαταρια σημερα για φωρτηση ωστε να εχει ραυμα να παρει μπροστα και με το πολυμετρο θα δοκιμασω τον το θετικο πολο και τον δυναμο αν εχει θετικη ενδιξη. μου ειπε το κολπο ενας φιλος μου. να δουμε αν θα βγει...

PANDOKRATOR
29-05-12, 16:44
Βαλε μια φωτο του δυναμου να δουμε εαν εχει επανω του τον εναλλακτη.
Συνηθος στα τρακτερακια τον εχουν εξωτερικα.
Και στις δυο περιπτωσεις θα σου ανεβασω σχεδια για να τον συνδεσεις.

vellamos
29-05-12, 21:52
πηρα την μπαταρια εφτιαξα ολα τα καλωδια (οσο μου εδιναν χερι γιατι τα αλλα νομιζω ειναι ενταξει) πηρε πολυ πιο ευκολα μπροστα το τρακτερ και ο δυναμος λειτουργει. εβαλα μια πιο παλια πεσμενη μπαταρια και την φορτησε. απλα αυριο θα περασω παλι να δω αν εχει πεσει καθολου η μπαταρια.

PANDOKRATOR
29-05-12, 23:39
:biggrin: συγχαρητηρια φιλος.
Μια καλη λυση σε περιπτωση που εχεις διαρροη ηλεκτρικου ρευματος
αλλα και για λογους ασφαλειας η κλοπης ειναι να βαλεις εναν κεντρικο
κουμπωτο διακοπτη (χαμηλου κοστους) και θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο.