PDA

Επιστροφή στο Forum : ¶εργος ισχύ



paulinagreece
29-05-12, 18:20
Καλησπέρα στην παρέα.

Υπάρχουν συσκεύες που κάνουν διόρθωση συνημιτόνου, συλλέγουν την άεργο ισχύ, και έτσι όταν έχουμε πολλά επαγωγικά φορτία να εξοικονομούμε τουλάχιστον 15% στις κιλοβατόρες; Στην θεωρία ξέρω ότι γίνετε, στην πράξη όμως; Και μιλάω για μικρές συσκεύες που μπαίνουν απλά σε μία μπρίζα.
Αν γνωρίζει κάποιος θα τον παρακαλούσα να μου απαντήση.

Ευχαριστώ.

PCMan
29-05-12, 18:49
Καλησπέρα στην παρέα.

Υπάρχουν συσκεύες που κάνουν διόρθωση συνημιτόνου, συλλέγουν την άεργο ισχύ, και έτσι όταν έχουμε πολλά επαγωγικά φορτία να εξοικονομούμε τουλάχιστον 15% στις κιλοβατόρες; Στην θεωρία ξέρω ότι γίνετε, στην πράξη όμως; Και μιλάω για μικρές συσκεύες που μπαίνουν απλά σε μία μπρίζα.
Αν γνωρίζει κάποιος θα τον παρακαλούσα να μου απαντήση.

Ευχαριστώ.

Αυτές οι συσκευές είναι άχρηστες γιατί η άεργος ισχύς δεν καταγράφεται από τον μετρητή της δεή. ¶ρα δεν εξοικονομούμε τίποτα.
Η συσκευή αυτή έχει μέσα ένα πολύ σπάνιο και πανάκριβο εξάρτημα που λέγεται πυκνωτής και στοιχίζει αρκετά κάτω του ενός ευρώ...
Δε συλλέγουν τίποτα, απλά διορθώνουν. Κάθε συσκευή έχει πάνω της τον δικό της πυκνωτή, οπότε δεν χρειάζεται να βάλουμε έξτρα.

spyropap
29-05-12, 18:58
Η συσκευή αυτή έχει μέσα ένα πολύ σπάνιο και πανάκριβο εξάρτημα που λέγεται πυκνωτής και στοιχίζει αρκετά πάνω του ενός ευρώ...
Δε συλλέγουν τίποτα, απλά διορθώνουν. Κάθε συσκευή έχει πάνω της τον δικό της πυκνωτή, οπότε δεν χρειάζεται να βάλουμε έξτρα.

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Έχω δει το κύκλωμα τέτοιας συσκευής και περιέχει περισσότερα από έναν πυκνωτή. Θυμάμαι έχει και 2 πηνία και μερικά άλλα εξαρτήματα.
Πάντως συμφωνώ πως δεν κάνουν οικονομία στο ρεύμα, ίσως μικρή διαφορά μόνο σε συσκευές με μεγάλα ηλ.μοτέρ όπως ψυγεία, πλυντήρια.
Δεν αξίζει η αγορά τους.

PCMan
29-05-12, 19:05
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Έχω δει το κύκλωμα τέτοιας συσκευής και περιέχει περισσότερα από έναν πυκνωτή. Θυμάμαι έχει και 2 πηνία και μερικά άλλα εξαρτήματα.
Πάντως συμφωνώ πως δεν κάνουν οικονομία στο ρεύμα, ίσως μικρή διαφορά μόνο σε συσκευές με μεγάλα ηλ.μοτέρ όπως ψυγεία, πλυντήρια.
Δεν αξίζει η αγορά τους.

Δει έχω δει πηνία σε αυτά τα μαραφέτια.
http://www.telemastoras.gr/showthread.php?1907-%CE%A3%CF%85%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AE-%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%AF%C E%B1%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%AC%CF%83%CE%B9%CE%BD%CE%B1-%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B1

electron
30-05-12, 13:22
Αντε να το ξανα πούμε για μια ακόμη μια φόρα. Η άεργο ισχύς δεν προσμετράται στα οικιακά τιμολογία. Το μόνο που θα καταφέρουμε ίσως με ένα τέτοιο μαραφέτι, είναι να αποφορτίσουμε ελαφρώς το φορτίο του σπιτιού μας.

αλπινιστης
30-05-12, 13:30
Αντε να το ξανα πούμε για μια ακόμη μια φόρα. Η άεργο ισχύς δεν προσμετράται στα οικιακά τιμολογία.
Γιαννη, πως το ξερουμε αυτο?
"Φιλτραρεται" καπου η πληροφορια της αεργου και δεν την λαμβανει υποψη ο μετρητης?

Ηλιας Α
30-05-12, 13:32
Τα μέλη αυτής της κοινότητας δεν πρέπει να πιάνονται κοροΐδα.
Έχουν γνώση οι φύλακες και γράψανε πολλά για αυτά τα μαραφέτια.
Αυτό που βλέπω οι δεσμοφύλακες δεν έχουν γνώση.

αλπινιστης
30-05-12, 13:38
Ειχαμε κατσει μια φορα περσι με ενα φιλο που τα πουλαγε στο μαγαζι του και δοκιμασαμε ενα. Μετρησαμε διαφορα στην καταναλωση ρευματος και υπολογισαμε κιλοβατωρες. Σε πραγματικες συνθηκες ενος μεσου σπιτιου, υπολογισαμε οτι η "οικονομια" που προσφερει ειναι της ταξης των 4-6¤ ετησιως. Ουσιαστικα περιμενεις χρονια για να κανεις αποσβεση την αγορα του!!!!!

haris_216
30-05-12, 13:39
άντε πάλι τα ίδια (συγνώμη αλλά μου βγήκε τελείως αυθόρμητα)
προς την πολύ ευγενική topic starter: το θέμα με τα μαραφέτια οικονομίας (και ηλεκτρικού αλλά και τα αντίστοιχα για οικονομία βενζίνης) έχει καλυφθεί ουκ ολίγες φορές και στο παρόν φόρουμ αλλά και σε πολλά άλλα. μια σχετική έρευνα θα σου βγάλει πολλά αποτελέσματα. με λίγα λόγια τα σχετικά gadgetάκια δεν αφαιρούν τίποτα από την κατανάλωση της ΔΕΗ (πέρα από τα ευρώ που θα "αφαιρέσει" από το πορτοφόλι σου η αγορά τους) τουλάχιστον για τις οικιακές καταναλώσεις, όπως είπαν οι συνφορουμίτες παραπάνω

lepouras
30-05-12, 14:03
Να ρωτήσω κάτι. Η ΔΕΗ εκτός από την ανακοίνωσή της με πιο άλλο τρόπο μας πιστοποιεί ότι πράγματι δεν καταγράφετε από τον μετρητή η άεργος?
Δεν συζητάω για τα διάφορα παιχνιδάκια που προσπαθούν απατεώνες να πουλήσουν αλλά κάποια στιγμή ένας μάστορας που δούλευα ζήτησε από την ΔΕΗ(σε διάφορα αρμόδια τμήματα) να του απαντήσει(με στοιχεία ) ότι δεν καταγράφετε, και ακόμα περιμένει.
έχουν εκδώσει κάποιο επίσημο χαρτί μετρήσεων ,έρευνας που να μας το αποδεικνύει?

BESTCHRISS
30-05-12, 14:03
το θεμα εχει αναφερθει παρα πολλες φορες
http://www.promitheasblog.com/2010/08/energy-economy.html
http://www.slap.gr/epikairotita/koinonia/%CE%B1%CF%80%CE%AC%CF%84%CE%B7-%CE%BC%CE%B5-%CF%83%CF%85%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BE%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CF%8C%C E%BC%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CE%BD%CE%AD%CF%81

ειναι μια απατη και μιση κοστολογιο κατασκευης 3Ε (4 διοδακια 3 πυκνωτες ενα led και δυο τρεις αντιστασεις) και το πουλανε 50-60Ε
και οσο για της μειωση καταναλωση της βενσινης ειναι απλα μαγνητακια οπως αυτα που θωρακιζουν τα καλωδια θα τα βρειτε 3 με 4Ε το καθενα

ΦΙΛΙΚΑ

spiroscfu
30-05-12, 14:48
Να ρωτήσω κάτι. Η ΔΕΗ εκτός από την ανακοίνωσή της με πιο άλλο τρόπο μας πιστοποιεί ότι πράγματι δεν καταγράφετε από τον μετρητή η άεργος?
Δεν συζητάω για τα διάφορα παιχνιδάκια που προσπαθούν απατεώνες να πουλήσουν αλλά κάποια στιγμή ένας μάστορας που δούλευα ζήτησε από την ΔΕΗ(σε διάφορα αρμόδια τμήματα) να του απαντήσει(με στοιχεία ) ότι δεν καταγράφετε, και ακόμα περιμένει.
έχουν εκδώσει κάποιο επίσημο χαρτί μετρήσεων ,έρευνας που να μας το αποδεικνύει?
Γιάννη όντως, ο μετρητής μετράει την φαινομενική (λογικά) και έτσι επιβαρυνόμαστε την άεργο,
που είναι ποια αυτή όμως σε ένα οικιακό δίκτυο
επί το πλείστον υπάρχουν ωμικά φορτία και συσκευές που είδη έχουν αντιστάθμιση του συνφ.

lepouras
30-05-12, 15:41
Σπύρο στην εποχή μας που έχουμε γεμησει το σπίτι με διάφορες συσκευές HI teck Low teck εκτός από επαγωγικά φορτία που κάποτε είχαμε ένα ψυγείο τώρα έχουμε και παααρα πολλά χωρητικά φορτία από ηλεκτρονικές συσκευές αμφιβόλου ποιότητας, όπως πχ λάμπες λεντ, οικονομικές λάμπες, υπολογιστές, τηλεοράσεις, κλπ και δεν ξέρουμε (εγώ τουλάχιστον ) τη συνημίτονο ή διόρθωση αυτού μπορεί να έχουν οπότε δεν θα μου έκανε εντύπωση αν έβαζα στον πίνακα μου ένα όργανο και έβρισκα ότι για κάθε 1000 βατ έχω και κάνα 300-400 άεργη χωρητική και όχι επαγωγική.
μόνο το φωτιστικό που κατασκεύασα του σαλονιού ξέρω και αυτό γιατί μου το γράφουν επάνω οι μετασχηματιστές της οσραμ:biggrin:

spiroscfu
30-05-12, 15:51
Κοίτα με τα ηλεκτρολογικά δεν το έχω,
αλλά δεν υπάρχουν κάποια πρότυπα που έχουν θεσπιστεί για τις οικιακές συσκευές?
όπως νομίζω πως και η δεη σε υποχρεώνει να έχεις συνφ κοντά στην μονάδα (στις οικιακές εγκαταστάσεις).

lepouras
30-05-12, 15:58
δεν είπα αν σε αναγκάζει η ΔΕΗ αλλά παράδειγμα αν έχω βάλει για οικονομία μερικά σποτάκια οικονομικά που νομίζω ότι καίνε 10βατ και αυτά μου γράφουν στο ρολόι 20 διότι ο κατασκευαστής έκανε εκπτώσεις στην κατασκευή και έχωσε απλά έναν πυκνωτή για να κατεβάσει την τάση και τέλος. τότε είμαι αντίστοιχα εξαπατημένος (και από την ΔΕΗ και από την εταιρία του προϊόντος) όπως και από τους τύπους που πουλάν τις εν λόγο συσκευές σωτήρες.

spiroscfu
30-05-12, 16:09
Σε αυτό έχει να κάνει το κράτος (οι έλεγχοι του:hahahha:) και εσύ (αν είναι δικιά σου κατασκευή ή πάρεις κάτι που δεν πληρεί τις νομοθετικές προδιαγραφές).

lepouras
30-05-12, 16:52
το φωτιστικό μου πληρεί όλες τις προδιαγραφές ισχύος(αν πιστέψω την οσραμ:001_rolleyes:) ασφάλειας(αν πέσει από τον πίνακα ασφάλεια, ρελε:biggrin:) και πυρκαγιάς(αν δουλέψει ο πυροσβεστήρας που του κρέμασα:lool:) έχει iso-lepouras και έγκριση για ενδοοικογενειακή χρίση:hahahha:.

spiroscfu
30-05-12, 17:38
Το iso-lepouras μπορεί να είναι πολύ καλύτερο από τα iso-ότινανε.

electron
30-05-12, 19:20
Αν και έχουμε κάνει κατ επανάληψη λόγο για το σχετικό θέμα, θα επαναλάβω ότι στα οικιακά τιμολόγια δεν καταγράφεται η άεργο ισχύς (kvarh), σε αντίθεση με τα βιομηχανικά που και καταγράφεται αλλά και χρεώνεται. Κατά συνέπεια ένα κακό ΣΥΝΦ σε έναν οικιακό χρήστη συνεπάγεται μόνο πρόσθετη φόρτιση στα καλώδια της οικίας αλλά μηδενική οικονομική επιβάρυνση, αφού δεν υπολογίζεται στο τιμολόγιο του.

spiroscfu
30-05-12, 19:50
Όντως είδα αυτό


Η άεργος ισχύς ΔΕΝ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΤΑΙ από τους μετρητές της ΔΕΗ και κατά συνέπεια ΔΕΝ ΧΡΕΩΝΕΤΑΙ... Γιατί πολύ απλά οι συνιστώσες του ρεύματος που προηγούνται ή έπονται της τάσεως κατά 90 μοίρες, έχουν διαφορά 0 ή 180 μοίρες σε σχέση με το ρεύμα που διαρρέει το πηνίο τάσεως του μετρητή, και έτσι δεν αναπτύσσουν ροπή πάνω στο δίσκο του μετρητή... Αυτό βέβαια, δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να κάνουμε διόρθωση του συντελεστή ισχύος. Πρέπει, γιατί έτσι τα καλώδια διαρρέονται από μειωμένα ρεύματα...

αλλά αν έχουμε πολύ μικρό συνφ δεν θα τραβήξει ενεργό ισχύ "τουλάχιστον στην αρχή" για την εξισσορόπηση των χωρητικών-επαγωγικών φορτίων.


υγ.
και έτσι να είναι θα γλυτώσουμε μπορεί και 1¤ το χρόνο (60¤ το μηχάνημα δηλ. άμεση απόσβεση μέσα σε 60 χρόνια)

Συμφέρει!!

stom
30-05-12, 20:08
Βρε σπυρο συνελθε... Τι να εξισσοροπησει? Δεν ειναι ενισχυτης να φορτισει πυκνωτες το δικτυο..

spiroscfu
30-05-12, 20:12
Για να δημιουργηθεί αρχικά η άεργη δεν χρειάζεται ενέργεια, δεν θα καταναλωθεί καθόλου ενεργή?

electron
30-05-12, 20:23
Η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα;;:mrgreen: Είναι προφανές ότι για να υπάρχει άεργος ενέργεια θα πρέπει να καταναλωθεί πρώτα ενεργή.

spiroscfu
30-05-12, 20:26
Αυτό λέω ρε Γιάννη και μου την λέει ο Σώτος:biggrin:

δεν θα έχουμε κέρδος τουλάχιστον 1¤ το χρόνο:biggrin::lool:.

stom
30-05-12, 20:39
Αν αναφερεσαι στο μισο κυκλο των 50Hz που θελει αυτου του ειδους το μεταβατικο φαινόμενο στην εναυση, αυτο ειναι πρακτικα μη μετρησιμο σε ενα ενεργειακο συστημα.
Mιλαμε για 20msec. (1/50) . Τι θα προλαβει να γραψει ο μηχανικος μετρητης?
Οσο για τους οικιακους μετρητες ηλεκτρικης ενεργειας, μετρανε ενεργο ισχυ.
Ριξε και μια ματια εδω
http://portal.tee.gr/portal/page/portal/SCIENTIFIC_WORK/EKDILOSEIS_P/EPISTHMONIKES_EVENTS/HLEKTROKINHTA%20ISXYOS/268/270/Z4%20DIMOYLIAS%20GOYRAMANIS%20PAPADOPOYLOS.pdf
Σε καποιο σημειο αναφερεται στον καναδα οπου μετραται η φαινομενη.

spiroscfu
30-05-12, 20:42
Έβαλα πολλά δηλ. εντάξει ρε Σώτο να το κάνω 10cents/χρόνο.


Γλιτώνουμε και πάλι όμως ε!!!!

BESTCHRISS
30-05-12, 20:56
Όντως είδα αυτό



αλλά αν έχουμε πολύ μικρό συνφ δεν θα τραβήξει ενεργό ισχύ "τουλάχιστον στην αρχή" για την εξισσορόπηση των χωρητικών-επαγωγικών φορτίων.


υγ.
και έτσι να είναι θα γλυτώσουμε μπορεί και 1¤ το χρόνο (60¤ το μηχάνημα δηλ. άμεση απόσβεση μέσα σε 60 χρόνια)

Συμφέρει!!

δες λοιπον φίλε αυτό το πανακριβο κυκλωμα των 3Ε και αγορα απο το ebay στα 4.98$
http://www.bigclive.com/power.htm
http://www.ebay.com/itm/Power-Saving-Electricity-Energy-Saver-Box-AC-90-250V-US-Plug-Save-30-US-EU-UK-/150813755708?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item231d33493c

ΦΙΛΙΚΑ

stom
30-05-12, 21:00
Ε οταν λεμε μη μετρησιμο, νομιζω οτι καταλαβαινομαστε.. :001_rolleyes:

spiroscfu
30-05-12, 21:08
δες λοιπον φίλε αυτό το πανακριβο κυκλωμα των 3Ε και αγορα απο το ebay στα 4.00¤ (4.98$)
http://www.bigclive.com/power.htm
http://www.ebay.com/itm/Power-Saving-Electricity-Energy-Saver-Box-AC-90-250V-US-Plug-Save-30-US-EU-UK-/150813755708?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item231d33493c

ΦΙΛΙΚΑ

Εντάξει με αυτό θα κάνουμε απόσβεση κεφαλαίου σχεδόν αμέσως.
4/0,1=40 χρόνια για να μην φωνάζει και ο Σώτος.

BESTCHRISS
30-05-12, 22:19
Εντάξει με αυτό θα κάνουμε απόσβεση κεφαλαίου σχεδόν αμέσως.
4/0,1=40 χρόνια για να μην φωνάζει και ο Σώτος.
Δεν ξερω αν ζω μεχρι τοτε για να το κανω αποσβεση 42+40=82 ΧΡΟΝΩΝ ΘΑ ΕΙΜΑΙ
(ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ)

οσο για την Κατερινα μαλλον απογητευτηκε με αυτα που διαβασε εδω γι αυτο δεν εστειλε αλλο μηνυμα

ΦΙΛΙΚΑ

spiroscfu
30-05-12, 22:53
Έρχεται το ΔΝΤ οικονομία λοιπόν!


Σώτο τώρα το είδα.


Οσο για τους οικιακους μετρητες ηλεκτρικης ενεργειας, μετρανε ενεργο ισχυ.
Ριξε και μια ματια εδω
http://portal.tee.gr/portal/page/portal/SCIENTIFIC_WORK/EKDILOSEIS_P/EPISTHMONIKES_EVENTS/HLEKTROKINHTA%20ISXYOS/268/270/Z4%20DIMOYLIAS%20GOYRAMANIS%20PAPADOPOYLOS.pdf
Σε καποιο σημειο αναφερεται στον καναδα οπου μετραται η φαινομενη.
Δεν συμφωνεί μαζί σου ο Φίλιππος (στο #20 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=63951&p=527081&viewfull=1#post527081))

Υγ.
Γράψε λάθος το'χάσα :-({|=:whistle: μπήκε ο Καναδάς στην μέση.

lepouras
31-05-12, 02:28
Αν αναφερεσαι στο μισο κυκλο των 50Hz που θελει αυτου του ειδους το μεταβατικο φαινόμενο στην εναυση, αυτο ειναι πρακτικα μη μετρησιμο σε ενα ενεργειακο συστημα.
Mιλαμε για 20msec. (1/50) . Τι θα προλαβει να γραψει ο μηχανικος μετρητης?
Οσο για τους οικιακους μετρητες ηλεκτρικης ενεργειας, μετρανε ενεργο ισχυ.
Ριξε και μια ματια εδω
http://portal.tee.gr/portal/page/portal/SCIENTIFIC_WORK/EKDILOSEIS_P/EPISTHMONIKES_EVENTS/HLEKTROKINHTA%20ISXYOS/268/270/Z4%20DIMOYLIAS%20GOYRAMANIS%20PAPADOPOYLOS.pdf
Σε κάποιο σημείο αναφέρεται στον καναδα οπου μετραται η φαινομενη.

Τώρα να σου πω ότι κατάλαβα 100% όλα αυτά που έλεγε θα σε γελάσω.
Κάπου χάθηκα στο μπλέξιμο του τη μετράνε όταν μπαίνουν άεργες και ενεργές μέσα, και στις αποκλίσεις τους ανάλογα το όργανο ή μετρητή, πια είναι πιο χάλια και με μεγάλη απόκλιση(ή μικρότερη).
Να υποθέσω τουλάχιστον ότι όταν στα ποσοστά σφάλματα μιλά για (-)χ% εννοεί ότι η μέτρηση ήταν προς τα κάτω από το πραγματικό μέγεθος(οπότε δεν μας χαλά), αλλιώς αν είναι και προς τα πάνω μάλλον την έχουμε άσχημα:w00t:. Σε γενικές γραμμές(αυτό που κατάλαβα) έχουν και μια επιφύλαξη ως προς την θεωρία του θέματος και δεν πολύ συμφωνούν και οι ίδιοι.:saad:
Να βάλω τιμωρία τον Φίλιππο:glop: (ε μεγάλε σλουρπ σλουρπ:001_tt2: τρομερέ άρχοντα Φίλιππε?:biggrin:) να το διαβάσει και να μου το εξηγήσει? ή έστω να μου πει αν το συμπέρασμα είναι ναι, όχι, ή ίσως μερικώς:blushing:?
Και προς θεού σε καμιά περίπτωση δεν αμφισβητώ τα υπόλοιπα παιδιά για την γνώση και άποψή τους.:thumbup:
κάνουμε και λίγη πλάκα.:psonio:

PanagiotisHlektrlogos
31-05-12, 03:37
Λοιπόν ας μου λυθεί μια απορρια! Ο μετρητης το ηλ ρευματος μετραει ή δεν μετράει την ισχυ με την χρήση 2 τυλιγματων?
Αρα μετράει ρεύμα! και τάση. Αν θεωρήσουμε την τάση σταθερή τότε το τί γραφει είναι συνάρτηση του ρευματος!
Οσο αφορα τωρα τους κινητήρες (σαν επαγωγικά φορτία) Η ισχύς που αναφέρεται ειναι σε ιππους ξερει κανείς γιατί? Μήπως επειδή είναι ισχύς στον άξονα? να παμε προς τα πίσω τότε !
Η ισχύς ενος επαγωγικού φορτίου δίνεται απο τη σχέση P=V*I*cos Φ
Αν εχουμε ενα κινητήρα με ισχύ 1 ίππο (746W) αυτά τα απορροφά απο το δύκτιο μ ενα βαθμο απόδοσης που για εκολια θα τον θεωρήσω μονάδα.
Εφ όσον η τάση ειναι σταθερή 220V η πιο πάνω εξίσωση γίνεται 746=220*Ι*cos Φ.
Ενας κινητηρας με cos Φ= με μονάδα (δεν υπαρχει τέτοια περίπτωση) θα τραβήξει ρεύμα απο το δύκτιο ισο με 3,39Α (αρα και θα γράψει το ρολοι) για (220 V * 3,39 Α) = 746 W ή 0,746 ΚW
Ενας κινητήρας με cos Φ= 0,65 θα τραβήξει ρεύμα ίσο με 5,65Α απο το δύκτιο επειδη το cos Φ ειναι 0,6! (αρα και θα γράψει το ρολοι για (220 V * 5,65 Α) = 1243 W ή 1,243 ΚW
Σαφώς λοιπον και υπαρχουν συσκευες διορθωσης αλλα αποτελουνται απο κατάλληλα όργανα και πυκνωτές καταλληλα και ορθά υπολογισμενους καθώς να μπαίνουν με βήματα μεσα στο κύκλωμα! Τοποθέτηση χωρίς έλεγχο δημιουργεί προλήματα απο υπερτάσεις στο κύκλωμα λόγο συντονισμου του κυκλώματος LC το πηνίο του κινητήρα και ο πυκντής διορθωσης! Μετά απο τοποθέτηση τέτοιων μονάδων συνίσταται η παλμογράφηση της τασης ετσι ώστε να διαπιστωθεί τυχόν υπέρταση απο υπαρξη αρμονικών.

spiroscfu
31-05-12, 04:00
Δεν ξέρω αν χρειάζονται δυο τυλίγματα από την στιγμή που η τάση "θεωρείτε" σταθερή.

στο πρώτο παράδειγμα είναι 746W στο δεύτερο 746/0,65=1147W
που όμως τα 1147-746=401W είναι άεργη ισχύ η οποία δεν προσμετράτε από τον μετρητή,
το γιατί αναφέρεται από τον φίλιππο

http://www.hlektronika.gr/forum/images/misc/quote_icon.png Αρχικό μήνυμα από FILMAN http://www.hlektronika.gr/forum/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?p=345833#post345833)
Η άεργος ισχύς ΔΕΝ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΤΑΙ από τους μετρητές της ΔΕΗ και κατά συνέπεια ΔΕΝ ΧΡΕΩΝΕΤΑΙ... Γιατί πολύ απλά οι συνιστώσες του ρεύματος που προηγούνται ή έπονται της τάσεως κατά 90 μοίρες, έχουν διαφορά 0 ή 180 μοίρες σε σχέση με το ρεύμα που διαρρέει το πηνίο τάσεως του μετρητή, και έτσι δεν αναπτύσσουν ροπή πάνω στο δίσκο του μετρητή... Αυτό βέβαια, δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να κάνουμε διόρθωση του συντελεστή ισχύος. Πρέπει, γιατί έτσι τα καλώδια διαρρέονται από μειωμένα ρεύματα...

Γιώργος Ανώνυμος
31-05-12, 09:47
Να ρωτήσω κάτι. Η ΔΕΗ εκτός από την ανακοίνωσή της με πιο άλλο τρόπο μας πιστοποιεί ότι πράγματι δεν καταγράφετε από τον μετρητή η άεργος?
Δεν συζητάω για τα διάφορα παιχνιδάκια που προσπαθούν απατεώνες να πουλήσουν αλλά κάποια στιγμή ένας μάστορας που δούλευα ζήτησε από την ΔΕΗ(σε διάφορα αρμόδια τμήματα) να του απαντήσει(με στοιχεία ) ότι δεν καταγράφετε, και ακόμα περιμένει.
έχουν εκδώσει κάποιο επίσημο χαρτί μετρήσεων ,έρευνας που να μας το αποδεικνύει?

Η ΔΕΗ διευκρινίζει στους λογαριασμούς της 2. ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ >ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ ΔΙΑΝΟΜΗΣ Η/Ε: ... Για τους λοιπούς πελάτες (δηλ. μη βιομηχανικούς ή άλλης σχετικά μεγάλης συμφωνημένης ισχύος) ο συντελεστής ισχύος λαμβάνεται ίσος με μονάδα (cosφ=1) που πρακτικά σημαίνει ότι δεν λαμβάνει υπόψη την άεργη ισχύ. Δεν χρειάζονται περεταίρω επιστημονικές τεκμηριώσεις, η ΔΕΗ είναι αξιόπιστη ως προς αυτό και έχει αποδείξει ότι την όποια υπερβολική χρέωση μπορεί να την περάσει αβίαστα στον καταναλωτή, επομένως δεν θα έχει ανάγκη να ΄κλέψει΄στη μέτρηση του ρεύματος. Γιατί δεν ξέρω αν το έχετε αντιληφθεί, εκτός από τα χαράτσια ακινήτων που πληρώνονται μέσω ΔΕΗ υπάρχουν και τα χαράτσια αυτού καθεαυτού ρεύματος, οι λεγόμενες ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ οι οποίες με λίγα λόγια είναι ότι η κοινωνική πολιτική (υπέρ ανέργων, πολύτεκνων κλπ.), οι υποτιθέμενες προσπάθειες μείωσης ρύπων και χρήσης εναλλακτικών πηγών ενέργειας κλπ. οι οποίες ασκούνται (πάντα) στην καμπούρα του καταναλωτή. Ενδεικτικά αναφέρω σε εκκαθαριστικό λογαριασμό 4-μήνου σε αξία ρεύματος 370 Ε αντιστοιχούν 270 Ε χαράτσι ρεύματος αοπό το οποίο χαράτσι τα 150 Ε είναι η κοινωνική πολιτική της ΔΕΗ η επονομαζόμενη ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΚΟΙΝΗΣ ΩΦΕΛΕΙΑΣ. Με αυτή την λογική η ΔΕΗ μετακυλύει την όποια χασούρα από αυτούς που δεν πληρώνεται (που δεν είναι όλοι άνεργοι) στον καταναλωτή. ¶ραγε εντάσει εκεί μέσα και τους βιομηχανικούς που της χρωστάνε τη μάνα τους και τον πατέρα τους? Έτσι όλοι μπορούμε να αναφωνήσουμε ΕΙΔΕΣ Η ΔΕΗ?

Όσον αφορά τα ματζαφλάρια εξοικονόμησης, σκέτη μούφα! Κοιτάξτε να κάνετε καμία οικονομία να γλιτώσετε λίγη κατανάλωση αν και στην μέιωση της κατανάλωσης η απάντηση πάντα είναι η αύξηση του παγείου!

FILMAN
31-05-12, 17:35
Ο μετρητής έχει δύο πηνία και φυσικά η συμπεριφορά του δεν εξαρτάται μόνο από την τιμή του ρεύματος που τα διαρρέει, αλλά και από την μεταξύ τους γωνία. Διαφορετικά δοκιμάστε να περάσετε συνεχές ρεύμα από μέσα για να διαπιστώσετε ότι ο άξονας φρενάρει.

Ηλιας Α
01-06-12, 00:18
Ο μετρητής έχει δύο πηνία και φυσικά η συμπεριφορά του δεν εξαρτάται μόνο από την τιμή του ρεύματος που τα διαρρέει, αλλά και από την μεταξύ τους γωνία. Διαφορετικά δοκιμάστε να περάσετε συνεχές ρεύμα από μέσα για να διαπιστώσετε ότι ο άξονας φρενάρει.
<< φυσικά η συμπεριφορά του δεν εξαρτάται μόνο από την τιμή του ρεύματος που τα διαρρέει, αλλά και από την μεταξύ τους γωνία.>>….. <<την τιμή του ρεύματος που τα διαρρέει, αλλά και από την μεταξύ τους γωνία.>>

Για να συμπληρώσω - επεξηγήσω.
α) την τιμή του ρεύματος που διαρρέει το πηνίο έντασης, και είναι αυτό ή μέρος αυτού που έρχεται στην εγκατάσταση , β) την τιμή έντασης που προκαλεί στο πηνίο της τάσης, η υπάρχουσα τάση στο μετρητή, και γ) από την μεταξύ τους γωνία.
Και αυτό για να αληθεύει η γραφή Pπραγ = I * V * cos Φ

Ναι……… από γ) από την μεταξύ τους γωνία. Και αυτό το είδα με τα μάτια μου σε εργαστηριακό μάθημα έχοντας για κατανάλωση λαμπτήρες – δεν θυμάμαι τώρα την ονομασία τους – και ενώ υπήρχε ένταση, και φυσικά τάση, αλλά επειδή το cos Φ ήταν 0, δεν έστεφε ο μετρητής ο οποίος ήταν κατασκευής LANDIS - KYR