PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση για συνδεση ηχειου



aellosailing
30-05-12, 10:22
Καλημερα, εχω ενα ηχειο της Altec Lansing το οποιο για καποιο λογω κοπηκε το καλωδιο του. (αυτο που βλεπετε στην φωτο ειναι το κεντρικο ηχειο με την ρυθμιση της ενταση και τις υπολοιπες ρυθμισεις).
Η ερωτηση μου ειναι η εξης: εκει που εχω κυκλωσει στην φωτο συνδεεται το ηχειο προφανως. Ομως το ηχειο εχει μαυρο-κοκκινο καλωδιο που σημαινει - και + αντιστοιχα. Πανω στην πλακετα δεν λεει πουθενα ποιο ειναι το - και ποιο το + και δεν ξερω πως να τα κολλησω. Αν καποιος μπορει να με βοηθησε θα του ημουν ευγνωμων.
Ευχαριστω πολυ!
3364633647

ikaros1978
30-05-12, 10:25
αν καποιο απο τα δυο υποψηφια σημεια ειναι κοινο με την γειωση της πλακετας τοτε αυτο ειναι το -. ειναι κοινο?

PCMan
30-05-12, 10:27
Καλημερα, εχω ενα ηχειο της Altec Lansing το οποιο για καποιο λογω κοπηκε το καλωδιο του. (αυτο που βλεπετε στην φωτο ειναι το κεντρικο ηχειο με την ρυθμιση της ενταση και τις υπολοιπες ρυθμισεις).
Η ερωτηση μου ειναι η εξης: εκει που εχω κυκλωσει στην φωτο συνδεεται το ηχειο προφανως. Ομως το ηχειο εχει μαυρο-κοκκινο καλωδιο που σημαινει - και + αντιστοιχα. Πανω στην πλακετα δεν λεει πουθενα ποιο ειναι το - και ποιο το + και δεν ξερω πως να τα κολλησω. Αν καποιος μπορει να με βοηθησε θα του ημουν ευγνωμων.
Ευχαριστω πολυ!
3364633647

Φίλε μου δεν έχει και μεγάλη σημασία στην περίπτωση σου. Όπως και να τα βάλεις το ίδιο θα ακούγεται. Αν θες όμως βγάλε μια καθαρή φωτογραφία και την πάνω και την κάτω μεριά της πλακέτας για να σου πουμε.

EDIT: Αν δεν πρόκειται για woofer, τότε πρέπει οπωσδήποτε να μπει όπως πρέπει

lcharal
30-05-12, 10:36
Καλημέρα!
Εν τοιαύτη περιπτώση... μετράω τάση με ηλ. βολτόμετρο.
Στη περίπτωσηδηλαδή που δεν γνωρίζω την πολικότητα, πιάνω το ηλεκτρονικό μου πολύμετρο και μετρώ την τάση, αν η οθονη δίξει -... πχ -5mV τοτε η πολικότητα είναι η αντίστροφη του οργάνου...
Ελπίζω να βοήθησα

aellosailing
30-05-12, 10:38
3364833649zxxxxxxxxxxxsasa

aellosailing
30-05-12, 10:40
Ελπιζω να φαινεται λιγο καλυτερα.. Εχει 2 επαφες πανω στην πλακετα, απο κει που ξεκολλησαν τα καλωδια...Μου το ειπε κ ο πατερας μου που τον ρωτησα, οτι παιζει να μην εχει καμια διαφορα στον ηχο, απλα δεν εχω εδω και το υπολοιπο ηχοσυστημα για να το δοκιμασω..

aellosailing
30-05-12, 10:42
Ειναι λιγο δυσκολο να βγαλω την πλακετα απο το κουτι γιατι εχει τα dimmerakia μπροστα κτλ

aellosailing
30-05-12, 10:43
Καλημέρα!
Εν τοιαύτη περιπτώση... μετράω τάση με ηλ. βολτόμετρο.
Στη περίπτωσηδηλαδή που δεν γνωρίζω την πολικότητα, πιάνω το ηλεκτρονικό μου πολύμετρο και μετρώ την τάση, αν η οθονη δίξει -... πχ -5mV τοτε η πολικότητα είναι η αντίστροφη του οργάνου...
Ελπίζω να βοήθησα

Σωστος αδερφε δεν το χα σκεφτει.. Θα παω να παρω μια μπαταρια για το πολυμετρο μου..