PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση προβολέων σε γουρούνα..



ilias_crm
31-05-12, 01:11
Παιδιά εχω μια γουρούνα και εχει 2 προβολακια, έτσι οπός την πήρα τα είχε (προεξέχουν 2 καλώδια + θετικό -αρνητικό).. Θέλω να μου πείτε πως μπορώ να τα συνδέσω με απλό τρόπω σε ξεχωριστώ διακόπτη (να ανάβουν ανεξάρτητα από τα πορείας)..?

Phatt
31-05-12, 02:02
Το σασσι ειναι το - η εχει και το - απο την πλεξουδα;

ilias_crm
31-05-12, 15:37
Το σασσι ειναι το - η εχει και το - απο την πλεξουδα;
Φίλε από τα προβολάκια βγαίνουν τα καλώδια ένα μαύρο και ένα κόκκινο...

Phatt
31-05-12, 17:19
Λογικο ειναι αδερφε μου να συνδεονται με καλωδια τα προβολακια, τι θα ειχαν, τυροπιτες; Αυτο που λες δεν απαντα στην ερωτηση μου.

Λοιπον επειδη μαλλον δεν με καταλαβες και δεν σε παρεξηγω, ακουσε τι θα κανεις.Βαλε το κοκκινο καλωδιο στο προβολακι σου και παρε ενα αλλο ασχετο δικο σου καλωδιο και την μια ακρη βαλτην στην αλλη επαφη που εχει το προβολακι και την αλλη ακρη σε ενα σημειο του σκελετου της μοτοσυκλετας που να ειναι γυμνο μεταλλο, χωρις μπογια για να κανει καλη επαφη.Πες μου αν θα αναψει το προβολακι σου.

ilias_crm
31-05-12, 22:38
Λογικο ειναι αδερφε μου να συνδεονται με καλωδια τα προβολακια, τι θα ειχαν, τυροπιτες; Αυτο που λες δεν απαντα στην ερωτηση μου.

Λοιπον επειδη μαλλον δεν με καταλαβες και δεν σε παρεξηγω, ακουσε τι θα κανεις.Βαλε το κοκκινο καλωδιο στο προβολακι σου και παρε ενα αλλο ασχετο δικο σου καλωδιο και την μια ακρη βαλτην στην αλλη επαφη που εχει το προβολακι και την αλλη ακρη σε ενα σημειο του σκελετου της μοτοσυκλετας που να ειναι γυμνο μεταλλο, χωρις μπογια για να κανει καλη επαφη.Πες μου αν θα αναψει το προβολακι σου.
Φίλε όταν λες βαλέ το κόκκινο καλώδιο στο προβολάκι..ποιο καλώδιο λες και από που.? συγνώμη για της ερωτήσεις.

Phatt
31-05-12, 22:54
Τα προβολακια δεν ηταν συνδεμενα οταν πηρες το οχημα;

ilias_crm
31-05-12, 23:20
Όχι μόνο στις βάσεις ήταν..

Phatt
01-06-12, 00:49
Ρε τι αλλο θα ακουσουμε...Σιγουρα κινεζικη θα ειναι.
Λοιπον, εχει πουθενα κανεναν διακοπτη που δεν κανει κατι αλλο για να τον χρησιμοποιησουμε η θα βαλουμε κατι εντελως καινουριο;

ilias_crm
01-06-12, 01:09
Δεν έχει σημασία εάν ειναι κινεζική πιστεύω..δεν έχουμε διακόπτη..:001_huh:

Phatt
01-06-12, 01:12
Δε σε κατηγορω, τους κινεζους κραζω.

Λοιπον βλεπεις ποσα W ειναι οι λαμπες απο τα προβολακια για να ξερουμε τι διακοπτη και καλωδια θα παρεις.Δοκιμασε να ακουμπησεις το θετικο καλωδιο στην μπαταρια και το αρνητικο στο σασι για να δουμε αν τελικα εχεις το αρνητικο στο σασι η οχι.

ilias_crm
01-06-12, 01:19
Α ωραία δηλαδή αν ανάβει θα συνδέσω ενα καλώδιο στην μπαταρία και θα κάνω παρακλάδι στον διακοπτη και θα είναι ολα έτοιμα..?

ilias_crm
04-06-12, 00:27
Φίλε το - το έχει το σασί και η λάμπες πρέπει να είναι 12άρες..

σεατ
04-06-12, 02:44
[QUOTE=ilias_crm;528681]Φίλε το - το έχει το σασί και η λάμπες πρέπει να είναι 12άρες..[/QUO

αλλο σε ρωταει ρε ηλια τα watt oxi ta volt τα βολτ φυσιολογικα εινε 12 δες τι λεει πανω η μπαταρια και πες να ξερουμε η λαμπες γραφουν βολτ και βατ πες τα μας και μας

σεατ
04-06-12, 02:56
αν απο το προβολακι βγαινουν ενα μαυρο- και ενα κοκκινο+ τοτε καντα μια προεκταση και τα 2καλωδια με καλωδιο 2 επι 0,50 η αλλιος ηλεκτρολογικο και ενωσε το -απο το προβολακι στο - τις μπαταριας και το + τις μπαταριας σε εναν διακοπτη που θα αγορασεις στον ενα πολο και τον αλλο πολο του διακοπτη στο + του καλωδιου του προβολεα.

ilias_crm
04-06-12, 16:20
αν απο το προβολακι βγαινουν ενα μαυρο- και ενα κοκκινο+ τοτε καντα μια προεκταση και τα 2καλωδια με καλωδιο 2 επι 0,50 η αλλιος ηλεκτρολογικο και ενωσε το -απο το προβολακι στο - τις μπαταριας και το + τις μπαταριας σε εναν διακοπτη που θα αγορασεις στον ενα πολο και τον αλλο πολο του διακοπτη στο + του καλωδιου του προβολεα.

Φίλε η λάμπες από τα προβολάκια δεν βγαίνουν εύκολα, δεν μας φτάνει μόνο ότι είναι 12άρες.? παντός όταν σύνδεσα το + με ηλεκτρολογικό καλώδιο στην μπαταριά και το αρνητικό στο σασί ανάψαν μια χαρά...:confused1:

picdev
04-06-12, 16:35
γιατί απορείς? σου είπε πως να συνδέσεις το διακόπτη, κανονικά πρέπει να βάλεις και μία ασφάλεια μην πάρεις καμιά φωτιά

ilias_crm
04-06-12, 16:48
γιατί απορείς? σου είπε πως να συνδέσεις το διακόπτη, κανονικά πρέπει να βάλεις και μία ασφάλεια μην πάρεις καμιά φωτιά
Δηλαδή συνδέω τα καλώδια στην μπαταριά και βάζω εναν απλό διακοπτη και θα δουλεύουν όλα τελεία.?
ασφάλεια πως θα μπορέσω να βάλω.?

αλπινιστης
04-06-12, 18:36
Δηλαδή συνδέω τα καλώδια στην μπαταριά και βάζω εναν απλό διακοπτη και θα δουλεύουν όλα τελεία.?
ασφάλεια πως θα μπορέσω να βάλω.?
Για να βαλεις ασφαλεια στο καλωδιο θα χρειαστεις ενα τετοιο:
http://79.129.109.217/ProductDetails/84620d05-c09c-4fc3-9434-ebe33d8a378b.aspx
Την ασφαλεια βαλτην οσο πιο κοντα στη μπαταρια μπορεις, για να ασφαλισεις οποιονδηποτε τυχον τραυματισμο του καλωδιου απο την μπαταρια ως τον διακοπτη.

Phatt
04-06-12, 21:35
Εγω ζητησα να ξερουμε την συνολικη καταναλωση για να μπορω να σου πω με σιγουρια τι καλωδια/διακοπτη/ασφαλεια να βαλεις.Απο εκει και περα εαν θα το κανεις χωρις αυτην την πληροφορια εχεις πιθανοτητα μια στις χιλιες; μια στο εκατομμυριο; να σου παρουσιασει προβλημα.

Πως μπορει καποιος να προτεινει ασφαλεια χωρις να ξερουμε τα ampere βρε παιδια;

ilias_crm
05-06-12, 00:07
Εγω ζητησα να ξερουμε την συνολικη καταναλωση για να μπορω να σου πω με σιγουρια τι καλωδια/διακοπτη/ασφαλεια να βαλεις.Απο εκει και περα εαν θα το κανεις χωρις αυτην την πληροφορια εχεις πιθανοτητα μια στις χιλιες; μια στο εκατομμυριο; να σου παρουσιασει προβλημα.

Πως μπορει καποιος να προτεινει ασφαλεια χωρις να ξερουμε τα ampere βρε παιδια;
οκ φιλε θα δω τα βατ και θα σου πω..

ilias_crm
09-06-12, 22:37
παιδιά 50 watt η μια δηλαδή 100 watt μαζί..

picdev
09-06-12, 22:40
100w/12=8.33A

λογικά 10αρα θες

Phatt
09-06-12, 22:43
Με 1.5mm2 καλωδιο και ασφαλεια 10Α εισαι πιστευω ενταξει, τι λετε και οι υπολοιποι;

Phatt
09-06-12, 22:43
picdev μαζι γραφαμε

ilias_crm
10-06-12, 17:04
και η μπαταριά είναι 10ah..

ilias_crm
10-06-12, 17:21
Με 1.5mm2 καλωδιο και ασφαλεια 10Α εισαι πιστευω ενταξει, τι λετε και οι υπολοιποι;
παιδιά μπορείτε να μου δείξετε ένα link με αυτό το είδος καλωδίου και αυτό το είδος ασφάλειας και ασφαλειοθήκης.?

Phatt
10-06-12, 19:29
Το καλωδιο και να στο δειξουμε δεν εχει σημασια, οπου και να το ζητησεις σε ηλεκτρολογικα ηδη θα το παρεις.
Ασφαλεια και ασφαλειοθηκη προτεινω να ειναι οι κλασσικες τυπου αυτοκινητου.
http://1.bp.blogspot.com/_so2-sclJeTU/TLa9FLioSGI/AAAAAAAAB7A/dPIzcYVfNJo/s1600/fuse_holder.jpg

ilias_crm
11-06-12, 01:55
λέτε να μην τα αντέχει η μπαταριά τα προβολάκια και να την αδιάζει..?

picdev
11-06-12, 02:06
άλλο τα Α και άλλο τα Ahr, για να στο πω απλά η μπαταρία θα αδειάσει αν αφήσεις τα προβολάκια ανοιχτά για μία ώρα,
αν έχεις τέτοιο θέμα άλλαξε τις λάμπες με μικρότερες 2ε υπόθεση

lepouras
11-06-12, 02:16
ερώτηση. ο δυναμος της(δεν θυμάμαι αν λέγετε αλλιώς στα μηχανάκια) θα προλαβαίνει να την φορτίσει? ή σταδιακά νυχτιάτικα να του κάτσει να μείνει χωρείς φώτα?

ilias_crm
11-06-12, 16:16
φοβάμαι να μην την αδειάσει..

bchris
11-06-12, 16:20
φοβάμαι να μην την αδειάσει..

Κι εδω ερχεται το ...

Δεν έχει σημασία εάν ειναι κινεζική πιστεύω..δεν έχουμε διακόπτη..:001_huh:

ilias_crm
11-06-12, 17:33
τη θες να μου δειξης με της παραθέσεις..?

σεατ
12-06-12, 02:44
α)την ωρα που θα δουλευει η γουρουνα θα φορτιζει και η μπαταρια
β)παρε μπαταρια 12βολτ με ποιο πολλα Αh αλλα να σε πανω-κατω στις ιδιες διαστασεις με την κανονικη μπαταρια εκτος αν εχεις χωρο οποτε βαζεις οτι θες
γ)ποιος ο λογος να στην αδειασει;

lepouras
12-06-12, 05:15
όταν στις υπάρχουσες καταναλώσεις προσθέσεις και άλλα 8 αμπέρ κατανάλωση, το δυναμό πόσα δίνει μέγιστο σε λειτουργία ώστε να υπερκαλύψει και αυτές?
συνήθως οι κατασκευαστές δεν φτιάχνουν ένα μηχανάκι ή αυτοκίνητο και του δίνουν την δυνατότητα να παράγει 50-70% παραπάνω από τις μέγιστες καταναλώσεις του. έτσι πιστεύω.

αλπινιστης
12-06-12, 11:48
του δίνουν την δυνατότητα να παράγει 50-70% παραπάνω από τις μέγιστες καταναλώσεις του. έτσι πιστεύω.
Γιαννη μου επιτρεπεις να συνεχισω πατωντας σε αυτο που ανοιξες!
....και λιγοτερο απο 50% να παραγει, δεν θα εχεις ΚΑΙ τα προβολια ολη μερα αναμενα! Οσο παραπανω ρευμα καις το βραδυ, θα το αναπληρωνεις την ημερα!! Ε, και αμα δεις τα σκουρα, βαλε κανενα μικρο ηλιακο πανελακι με 15€!!

picdev
12-06-12, 11:50
όταν στις υπάρχουσες καταναλώσεις προσθέσεις και άλλα 8 αμπέρ κατανάλωση, το δυναμό πόσα δίνει μέγιστο σε λειτουργία ώστε να υπερκαλύψει και αυτές?
συνήθως οι κατασκευαστές δεν φτιάχνουν ένα μηχανάκι ή αυτοκίνητο και του δίνουν την δυνατότητα να παράγει 50-70% παραπάνω από τις μέγιστες καταναλώσεις του. έτσι πιστεύω.

ειδικά αν οι κατασκευαστές είναι κινέζοι :lool: τότε μπορεί να παράγει και -50% απο τις μέγιστες καταναλώσεις

PCMan
12-06-12, 12:27
α)την ωρα που θα δουλευει η γουρουνα θα φορτιζει και η μπαταρια
β)παρε μπαταρια 12βολτ με ποιο πολλα Αh αλλα να σε πανω-κατω στις ιδιες διαστασεις με την κανονικη μπαταρια εκτος αν εχεις χωρο οποτε βαζεις οτι θες
γ)ποιος ο λογος να στην αδειασει;

Ολόκληρο θέμα το κάνατε.

Δεν υπάρχει μπαταρία με ίδιες διαστάσεις αλλά περισσότερα Α.

Ηλία δεν βλέπω να καταλαβαίνεις τι σου λέει ο παναγιώτης. Καλύτερα πάνε σε έναν ηλεκτρολόγο να σου βάλει και διακόπτη και καλώδια. Θα σου πάρει 10-20€.

Δεν υπάρχει θέμα με την μπαταρία, δεν χρειάζεται να φοβάσαι.

ilias_crm
12-06-12, 14:21
Γιαννη μου επιτρεπεις να συνεχισω πατωντας σε αυτο που ανοιξες!
....και λιγοτερο απο 50% να παραγει, δεν θα εχεις ΚΑΙ τα προβολια ολη μερα αναμενα! Οσο παραπανω ρευμα καις το βραδυ, θα το αναπληρωνεις την ημερα!! Ε, και αμα δεις τα σκουρα, βαλε κανενα μικρο ηλιακο πανελακι με 15€!!
τι πανελακι είναι αυτό που λες σε τι είναι χρήσιμο.?

αλπινιστης
12-06-12, 14:36
τι πανελακι είναι αυτό που λες σε τι είναι χρήσιμο.?
Αν καποιο αμαξι μενει συχνα απο μπαταρια βαζουμε ενα πανελακι ηλιακο (μπροστα στο ταμπλο)για να κραταει την μπαταρια σε φορμα!!

π.χ. http://www.elektronik.gr/eshop/index.php?main_page=product_info&cPath=467_468&products_id=19415&zenid=a9c8b7f90bb1b7eb88e8381df814fd9b

Δεν θα σου φορτισει μια αδεια μπαταρια, αλλα θα λυσεις το προβλημα σου για την αναπληρωση της λιγο παραπανω ενεργειας που τυχον θα σου απαιτηθει. Και στην γουρουνα εχεις και αρκετες θεσεις να το τοποθετησεις.

PCMan
12-06-12, 14:42
τι πανελακι είναι αυτό που λες σε τι είναι χρήσιμο.?

Στο να φορτίζει η μπαταρία με τον ήλιο..

http://www.eshops.gr/index.php?act=viewProd&productId=12597

ΥΓ. Αργησα :001_tt2:

vasilllis
12-06-12, 18:19
ναι αλλα την φορτιση την θελει το βραδυ που θα τραβαει ρευμα το φως.καλυτερα λοιπον φιλε ειναι να βαλεις μια ανεμογεννητρια οπως θα τρεχεις να γεμιζει την μπαταρια. XD XD XD XD XD ;-) ;-) ;-) ;-).

παντως οριακα πολυ θα εισαι με την φορτιση.

ilias_crm
12-06-12, 20:03
δηλαδή αν ανάβω τα προβολακια το βράδυ και βάζω την επόμενη μέρα τον φορτιστεί να φορτίζει δεν θα κάνει δουλειά.?

αλπινιστης
13-06-12, 01:29
δηλαδή αν ανάβω τα προβολακια το βράδυ και βάζω την επόμενη μέρα τον φορτιστεί να φορτίζει δεν θα κάνει δουλειά.?



Ηλια, το κουραζουμε. Βαλε τα προβολακια να χαρεις το γουρουνακι σου, σωστα και ασφαλισμενα οπως ειπαμε, και ΕΑΝ σου προκυψει προβλημα μη αρκετης φορτισης και μενεις απο μπαταρια,......τοτε ας συζητησουμε για το πανελακι. Οπως λενε, one step at a time!

σεατ
13-06-12, 03:08
επειδη εισε εντελως (ασχετος)χωρις παρεξηγηση παρε την γουρουνα και πηγενε σε εναν ηλεκτρολογο. να χεις και το κεφαλι σου ησυχο οχι τιποτα αλλο. τοσες απαντησεις πηρες αλλα ;;;; στο λεω φιληκα να μην κανεις καμια ζημια και τρεχεις μετα.

ilias_crm
16-06-12, 22:44
ετοιμοοοο.!

Phatt
16-06-12, 22:56
Μπραβο, αντε και καλα χιλιομετρα.

KOKAR
17-06-12, 01:01
ερώτηση. ο δυναμος της(δεν θυμάμαι αν λέγετε αλλιώς στα μηχανάκια) θα προλαβαίνει να την φορτίσει? ή σταδιακά νυχτιάτικα να του κάτσει να μείνει χωρείς φώτα?

πολύ σωστή παρατήρηση !
το altenator - δυναμό ειναι υπολογισμένο να μπορεί να τροφοδοτήσει της καταναλώσεις του οχήματος και την φόρτιση της μπαταρίας !
Αν βάλεις μια extra κατανάλωση των 8Α δυο πράγματα θα συμβούν
α) η μπαταρία δεν θα μπορεί να φορτωθεί σωστά και β) σε μακροχρόνια χρήση ειναι σίγουρο οτι το δυναμό σου θα αποδημήσει σε τόπο χλοερό ....

lifeowner
17-06-12, 01:21
ετοιμοοοο.!
θελω photooooo!

σεατ
28-06-12, 03:01
Ηλια ολα καλα;; φωτο απο το οχημα δεν θα βαλεις;;;;;;;;:001_smile:

PCMan
28-06-12, 03:06
Μην αγχώνεστε. Όοοοταν θα 'χει κάποιο πρόβλημα, θα ξαναμπεί.

ilias_crm
28-06-12, 12:56
οχι ρε παιδια δεν μπορο να βαλω ακομα γιατι μου ξεφορτισαν την μπαταρια και πρεπει να την φορτισω πρωτα..

σεατ
06-07-12, 15:30
τι λεει ηλια φορτισε η μπαταρια;;;