PDA

Επιστροφή στο Forum : καταναλώνουν λιγότερο τα ηλεκτρονικά dimmer;



zoran
01-06-12, 00:12
Θέλω να αγοράσω ένα ηλεκτρονικό dimmer γνωστής μάρκας κ έχω μπερδευτεί γιατί από τη μία σε κατάστημα ηλεκτρολ. υλικού ήταν σίγουροι πως δεν υπάρχει dimmer που να κάνει οικονομία στην κατανάλωση, από την άλλη από την ίδια την εταιρία κατασκευής του dimmer ήταν ομοίως σίγουροι πως τα ηλεκτρον. dimmer τους καταναλώνουν λιγότερη ενέργεια!
Ας πούμε πως το αγοράζω το dimmer αυτό, με ποιό τρόπο μπορώ να δώ εάν όντως υπάρχει ελλάτωση στην ενέργεια, μπορώ να συνδέσω πάνω του κάποιο μηχάνημα κ να το εξακριβώσω;

mariosm
01-06-12, 00:55
ΔΕΝ υπαρχει dimmer που να κανει οικονομια στην καταναλωση. Δεν μπορεις να μας πεις σε ποιο dimmer αναφαιρεσαι; Ειναι μυστικο;

zoran
01-06-12, 01:27
μπορώ απλώς δεν θέλω να φανεί πως κάνω διαφήμιση, εάν υπάρχει κάποιος συντονιστής να μου δώσει το οκ φυσικά κ θα το κάνω!

Damiano
01-06-12, 01:37
Ερώτηση: καταναλώνουν λιγότερο τα ηλεκτρονικά dimmer;

Απάντηση (μισή): εξαρτάται, με τι το συγκρίνεις; Το "άλλο", το μη ηλεκτρονικό, τι είναι;

spiroscfu
01-06-12, 12:15
Δεν κατάλαβα γιατί η απάντηση είναι ¨μισή¨,
το triac δεν κάνει την δουλεία του φορτίου (αντιστάτης) αλλά δουλεύει σαν διακόπτης, λοιπόν γιατί να μην κάνουμε οικονομία αν ντιμάρουμε ένα φορτίο?
33755

picdev
01-06-12, 12:53
έτσι είναι αν κόβεις περιόδους της φάσης κάνεις οικονομία, το θέμα είναι τι φώς έχεις και τι dimmer θα βάλεις γιατί υπάρχουν διάφορα είδη.
Αν πχ το φωτιστικό σου έχει μετασχηματιστή εκεί ίσως αλλάζουν τα πράγματα.
Αλλά δώσε περισσότερες πληροφορίες

FILMAN
01-06-12, 13:04
Δεν κατάλαβα γιατί η απάντηση είναι ¨μισή¨,
το triac δεν κάνει την δουλεία του φορτίου (αντιστάτης) αλλά δουλεύει σαν διακόπτης, λοιπόν γιατί να μην κάνουμε οικονομία αν ντιμάρουμε ένα φορτίο?
33755
Ακριβώς έτσι είναι, τώρα αν το κύκλωμα που οδηγεί το triac είναι ένα RC + diac ή ένας μικροεπεξεργαστής, δεν έχει καμιά σημασία ως προς την οικονομία.

zoran
01-06-12, 14:57
τι στοιχεία θέλετε να σας δώσω?

picdev
01-06-12, 14:58
πες το dimmer και το τι λάμπα ντιμάρεις, απλή λάμπα?

zoran
01-06-12, 15:01
το μή ηλεκτρονικό είναι το αναλογικό

picdev
01-06-12, 15:04
γιατί δεν λες ποια είναι τα ντιμερ? θα φας πρόστιμο?
ισχύει αυτό που είπε ο Fillman

zoran
01-06-12, 23:56
ok λοιπόν αυτό είναι το dimmer για το οποίο σας λέω
http://www.e-catalogue.legrandgroup.com/greece/index.html?showTarif=true#reference=770062

ποιά η γνώμη σας;

mariosm
02-06-12, 00:20
λοιπόν γιατί να μην κάνουμε οικονομία αν ντιμάρουμε ένα φορτίο
Δεν νομιζω να ρωταει αυτο ο zoran. Ρωταει μεταξυ δυο μοντελων ποιο ειναι αυτο που κανει οικονομια στην καταναλωση περισσοτερο απο το αλλο.


ποιά η γνώμη σας;

zoran ειναι ενα απλο dimmer μιας πολυ καλης μαρκας. Απλα οπως εχουν πει και οι προηγουμενοι το dimmer λειτουργει σαν διακοπτης οποτε η εξοικονομιση ενεργειας δεν εξαρταται απο το ειδος του dimmer.

zoran
02-06-12, 00:40
μπορώ να μάθω πόση εξοικονόμηση ενέργειας κάνει το συγκεκριμένο για να δω εάν αξίζει?

spiroscfu
02-06-12, 01:16
Ανάλογα πόσο θα το "γκαζώνεις", που λέει ο λόγος.


Όντως Μάριε δεν το κατάλαβα η ερώτηση ήταν λίγο περίεργη αρχικά.

picdev
02-06-12, 01:33
το μαγαζί που πούλαγε τα ηλεκτρολογικά υλικά του έλεγαν δεν κάνει οικονομία το ντιμερ, ενώ η εταιρεία οτι κάνει.
Αν ανάβεις τη μισή φωτηνότητας της λάμπας κάνεις 50% οικονομίας,
γενικά σε αυτά τα μαγαζιά μην δίνεις συμασία , υποτίθεται οτι είναι ηλεκτρολόγοι , οι πωλητές ούτε ηλεκτρολόγοι είναι καλά καλά, εγώ μια φορά πήγα σε μεγάλο μαγαζί και ζήτησα ηλεκτρονικά μπαλαστ και έβγαλα φωτογραφίες και τα έδειξα στο φορουμ και τελικά δεν ήταν ηλεκτρονικά....
περιμένεις και εσύ ο ηλεκτρολόγος να ξέρει τι είναι το triac.
Πάντως μην νομίζεις οτι θα κάνεις οικονομία με τις λάμπες και το ντίμερ, και να έχεις υπόψιν σου οτι το ντιμερ αυτό δεν κάνει για λάμπες οικονομίας, μήπως με αυτά τα 56ε να έπαιρνες λάμπες οικονομίας philips με 2,5-3ε τη μία?
θα κάνεις πολύ περισσότεροι οικονομία με αυτές παρά με μία κανονική που τη ντιμάρεις και έχεις και μειωμένη φωτεινότητα

mariosm
02-06-12, 01:33
μπορώ να μάθω πόση εξοικονόμηση ενέργειας κάνει το συγκεκριμένο για να δω εάν αξίζει?

Zoran μαλλον η ερωτηση σου ειναι αστοχη αφου οπως σου απαντησανε ολοι, η εξοικονομιση ενεργειας δεν εξαρταται απο το dimmer.
Ισως δεν καταλαβαινω και τι εννοεις οταν λες εξοικονομηση ενεργειας.
Αν συνδεσεις μια λαμπα (ωμικο φορτιο) στο dimmer και ρυθμισεις 50% θα εχεις 50% λιγοτερη καταναλωση (και λιγοτερη φωτεινοτητα) απο τη λειτουργια στο 100%. Απλα πραγματα.

spiroscfu
02-06-12, 01:39
Εγώ νομίζω πως και ότι φορτίο και να βάλει πάλι το ίδιο θα είναι,
η όποια επιπλέον κατανάλωση δημιουργηθεί θα είναι άεργη.

zoran
02-06-12, 02:47
λοιπόν να ξεκαθαρίσω κάποια θέματα για να έχετε καλύτερη εικόνα
1. στο φωτιστικό δεν ταιριάζουν άλλες λάμπες από GU10
2. led GU10 θα ήταν ιδανικές (που να dimmaρονται κιόλας) αλλά δεν βρίσκω τέτοιες με Φ60mm διάμετρο
3. αλογόνου GU10 έχω βρεί και αυτές είναι που θέλω να τις χρησιμοποιώ με το dimmer ώστε να ρίξω τη κατανάλωση γιατί είναι ενεργοβόρες όλες οι πυρακτώσεως
4. το dimmer το θέλω και για την ατμόσφαιρα!
5. με σιγουριά πως μπορώ να ξερω κατά πόσο μειώνεταιι η κατανάλωση ρεύματος με το συγκεκριμένο dimmer; αυτό το 50% ίσως είναι λίγο θεωρητικό, εκτός κ εάν είναι όντως τόσο γραμμική/αντίστοιχη η σχέση φωτεινότητας/κατανάλωσης

JOUN
02-06-12, 02:48
@picdev:Oπως δεν περιμενεις ο πωλητης στην αντιπροσωπεια αυτοκινητων να εχει ιδεα απο μηχανολογικα ετσι και στο καταστημα ηλ. υλικου πρεπει να εχουμε σαν δεδομενο οτι αυτος που το πουλαει δεν εχει την παραμικρη ιδεα περα απο τα πολυ βασικα..Φυσικα υπαρχουν εξαιρεσεις αλλα παντα κανουμε ερευνα αγορας και μετα καταληγουμε (ποτε βασιζομενοι μονο στα λογια του πωλητη).
zoran:Tο 50% δεν απεχει και πολυ απο την πραγματικοτητα,με μιση φωτεινοτητα εχεις μιση καταναλωση πανω-κατω(ενταξει εχεις και καποιες απωλειες πανω στο ντιμερ το οποιο προφανως ζεσταινεται.. )

zoran
02-06-12, 03:04
zoran:Tο 50% δεν απεχει και πολυ απο την πραγματικοτητα,με μιση φωτεινοτητα εχεις μιση καταναλωση πανω-κατω(ενταξει εχεις και καποιες απωλειες πανω στο ντιμερ το οποιο προφανως ζεσταινεται.. )
η εταιρία δεν οφείλει να ανημερώνει ακριβώς πόση κατανάλωση θα έχει κανείς κλπ.; ώστε να γνωρίζει ο αγοραστής για το εάν θα το αγοράσει ή όχι το προϊόν!

spiroscfu
02-06-12, 03:08
Αν μιλάμε για απλό dimmer η κατανάλωση είναι αμελητέα ή μη χρεώσιμη λέμε.

zoran
02-06-12, 04:17
τι εννοείς απλο dimmer;
αμελητέα πώς την κρίνεις, υπάρχουν κάποια νούμερα για να δώ;

herctrap
02-06-12, 10:07
εγώ νομίζω ότι θέλει την διαφορά των dimmer με triac ( όπου όσο χαμηλώνεις το φως - τόσο μειώνετε και η κατανάλωση )

σε σχέση με τα dimmer με αυτομετασχηματιστή

*λίγο μπακάλης αλλα όποιο είναι πιο κρύο καταναλώνει και λιγότερο

JOUN
02-06-12, 11:20
εγώ νομίζω ότι θέλει την διαφορά των dimmer με triac ( όπου όσο χαμηλώνεις το φως - τόσο μειώνετε και η κατανάλωση )

σε σχέση με τα dimmer με αυτομετασχηματιστή

*λίγο μπακάλης αλλα όποιο είναι πιο κρύο καταναλώνει και λιγότερο
Dimmer με αυτομετασχηματιστη;;; Τι ειναι αυτο;
Zoran οπως οταν παιρνεις εναν μετασχηματιστη π.χ η εταιρια (σωστα)δεν ενημερωνει τον απλο καταναλωτη για απωλειες χαλκου,σιδηρου κλπ κλπ ετσι δεν τον ενημερωνει και για τις απωλειες του dimmer.
Για να μην παρεξηγηθω δεν λεω οτι εχουν καποια σχεση ο μετασχηματιστης με το dimmer απλως εφερα ενα παραδειγμα..

Kαι κατι σχετικα με τον τιτλο του θεματος:Οταν λες "ηλεκτρονικα dimmer" τι εννοεις; Υπαρχουν και μη ηλεκτρονικα dimmer;
Mηπως λες τα κλασικα με το περιστρεφομενο ποτενσιομετρο "απλα" και τα αλλα με τα μπουτον "ηλεκτρονικα " ( οπως το Legrand );

zoran
02-06-12, 11:52
ναι αναλογικά ενοοώ αυτά με το περιστροφικό ναι!

JOUN
02-06-12, 15:42
Τελος παντων η αρχη λειτουργιας τους ειναι η ιδια απλως αλλαζει ο τροπος χειρισμου τους και τιποτα παραπανω.

ναι αναλογικά ενοοώ αυτά με το περιστροφικό ναι!
Ποτε δεν ειπες "αναλογικα" να καταλαβουμε τι εννοεις παντα " ηλεκτρονικα" ελεγες..

τώρα αν το κύκλωμα που οδηγεί το triac είναι ένα RC + diac ή ένας μικροεπεξεργαστής, δεν έχει καμιά σημασία ως προς την οικονομία.
Αυτο..

zoran
02-06-12, 16:36
Τα dimmers δηλαδή δεν ενδείκνυνται για μείωση της κατανάλωσης αλλά περισσότερο για να κάνεις ατμόσφαιρα, εκεί καταλήγουμε;

JOUN
02-06-12, 16:46
Οχι καταληγουμε οτι τα dimmer κανουν και για τα δυο,και για ατμοσφαιρα και για οικονομια.

zoran
02-06-12, 17:19
ναι σίγουρα τα κάνουν κ τα δύο αλλά μπορείς να βασιστείς πάνω τους μόνο για το ένα από τα δύο; δηλαδή είναι καλύτερα να βάλεις dimmer από το να βάλεις led ή ηλεκτρονικούς λαμπτήρες, δηλαδή κάνουν εξίσου την ίδια οικονομία;

herctrap
02-06-12, 19:22
κοίτα να δεις πως εχει

οι λάμπες οικονομίας έχουν φτιαχτεί για να σου δίνουν το ίδιο σε ποσότητα φως αλλά με πολύ λιγότερο "ρεύμα" = λεφτά στην ΔΕΗ

όταν εσύ dimmareiς μια λάμπα οικονομίας ή μια απλή είναι το ίδιο πράγμα

την κάνεις να υπολειτουργεί

σου δίνει λιγότερο φως

και σου τρώει λιγότερα λεφτά

picdev
02-06-12, 20:35
δεν ντιμάρονται οι λάμπες οικονομίας, τουλάχιστον δεν έχω δει κάποιο επώνυμο ντιμερ,
μία λάμπα οικονομίας 12watt αποδίδει φως ίσο με 60w μίας κανονικής, η διαφορά είναι τεράστια, αρκεί να πάρεις επώνυμες για να μην σου χαλάσουν

xinoulis
03-06-12, 18:42
π.χ. αν ενα dimmer ειναι για 460W το κυκλωμα θα τραβαει 2Α . αν ντιμαρουμε την λαμπα και την κανουμε 46W θα περασει ρευμα 0.2 Α απο την λαμπα και 1.8Α απο το dimmer. δηλαδη θα καταναλωνει 414W . Μετα απο λιγα δευτερολεπτα θα παρει φωτια ακομα και η μπογια στον τοιχο.Αυτο δεν γινεται αρα στην καταναλωσει που γραφει ο μετρητης της δεη εχουμε οικονομια. γενικα ομως τα ηλεκτρονικα dimmer καταναλλωνουν λιγοτερο ενεργεια για τον εαυτο τους απο οτι τα παλια . ειναι ομως αμελητεα

spiroscfu
03-06-12, 18:59
Κάτι έχεις μπερδέψει μάλλον.

mariosm
03-06-12, 19:22
αν ντιμαρουμε την λαμπα και την κανουμε 46W θα περασει ρευμα 0.2 Α απο την λαμπα και 1.8Α απο το dimmer

Νικο τι ειναι αυτα που γραφεις; Ανατριχιασα :confused1:

herctrap
03-06-12, 19:35
όχι ότι περνάει από την λάμπα περνάει και από το dimmer

sakis
04-06-12, 13:00
Ως συνηθως συζηταμε ενα θεμα βασισμενοι στις αποψεις διαφορων .....

ενα ντιμερ δεν μπορει να κανει εξοικονομηση ενεργειας .... οταν εχουμε ρυθμιση την τελικη εξοδο στο 50% της αρχικης τιμης απο πλευρας καταναλωσης με ενα συμβατικοτο ντιμμερ με τριακ καταναλωνουμε το 52 % περιπου της αρχικης καταναλωσης ομως το αποτελεσμα που λαμβανουμε δεν ειναι το 100% του φωτισμου ....ειναι το 50% κα μαλιστα λιγο πιο κατω οποτε αυτο δεν ειναι εξοικονομηση με κανενα τροπο ...ειναι μειωση της καταναλωσης με μειωση της αποδοσης ....

Οσο για το φωτισμο οταν μειωσεις στο 50 % την ενεργεια της καταναλωσης μιας συμβατικης λαμπας αυτο δεν σημαινει οτι εχεις μειωσει και το φωτισμο στο 50 % δυστυχως ο φωτισμος θα μειωθει λιγο περισσοτερο διοτι η καμπυλη αποκρισης του φωτισμου απο νημα δεν ειναι γραμμικη ....

σορρυ που θα το πω ετσι αλλα περα απο τα παραπανω ειναι ανουσιο να συζητηθει κατι αλλο .....

herctrap
04-06-12, 13:25
τα dimmer που δεν έχουν triac
είναι πιο βαριά και ζεσταίνονται
τι έχουν μέσα?

sakis
04-06-12, 13:46
μελιτζανες ιμαμ

zoran
04-06-12, 14:14
ενα ντιμερ δεν μπορει να κανει εξοικονομηση ενεργειας .... οταν εχουμε ρυθμιση την τελικη εξοδο στο 50% της αρχικης τιμης απο πλευρας καταναλωσης με ενα συμβατικοτο ντιμμερ με τριακ καταναλωνουμε το 52 % περιπου της αρχικης καταναλωσης ομως το αποτελεσμα που λαμβανουμε δεν ειναι το 100% του φωτισμου ....ειναι το 50% κα μαλιστα λιγο πιο κατω οποτε αυτο δεν ειναι εξοικονομηση με κανενα τροπο ...ειναι μειωση της καταναλωσης με μειωση της αποδοσης ....
πολύ σωστό, κάνεις εξοικονόμηση αλλά με μείωση του φωτός, σωστό, αυτή ήταν η λεπτή γραμμή που δεν καταλάβαινα, λοιπόν οπότε αυτό που προσπαθώ να υπολογίσω είναι το εάν είναι προτιμότερο να έχω 4 led λάμπες ή 4 αλογόνου, μήπως δηλαδή οι 4 led (περίπου 40w, που δεν ντιμάρονται) είναι αντίστοιχες σαν κατανάλωση με 4 αλογόνου 50άρες (αλλά ντιμαρισμένες πχ. στο 10%).

picdev
04-06-12, 14:30
οι λεντ λάμπες που δεν είναι κινέζικες και βγάζουν αξιοπρεπή φωτισμό κοστίζουν 15-20ε και έχουν high power led!
είσαι σίγουρος οτι θες να κάνεις μία τέτοια δαπάνη?

κάθε λάμπα είτε λεντ έιτε αλογόνουν σου λέει ποσα lumen φωτίζει και πόσα watt καταναλώνει , έτσι θα συνκρίνεις

zoran
04-06-12, 14:57
δεν θα έλεγα όχι σε κινέζικες, το μόνο θέμα μου είναι το ότι δεν βρίσκω GU10 led 60mm διαμέτρου και να ντιμάρονται, μάλλον για αλογόνου με βλέπω, το θέμα είναι επίσημα, πόση μείωση κάνει το dimmer!

picdev
04-06-12, 15:16
έχουμε τα ίδια και τα ίδια πόσες φορές και δεν λες να καταλάβεις, οι λάμπες αλογόνου είναι ενεργοβόρες και αρκετά μάλιστα!ι
αν μειώσεις το ντιμερ στο μισό , τότε θα έχει μισή δαπάνη ενέργειας αλλά μισό φωτισμό!
θα βλέπεις? ή θα είναι το σπίτι σου συνέχεια σαν !@#!@3 για να κάνεις οικονομία?

herctrap
04-06-12, 15:30
λοιπόν πας με το αμάξι

πατάς τέρμα το γκάζι και πας με 200 αλλά βλέπεις τον δείκτη της βενζίνας που κατεβαίνει

πατάς το μισό γκάζι

σε προσπερνάνε όλοι αλλά ο δείκτης δεν κινείτε

το ίδιο κάνει και το dimmer

spiroscfu
04-06-12, 15:34
πολύ σωστό, κάνεις εξοικονόμηση αλλά με μείωση του φωτός, σωστό, αυτή ήταν η λεπτή γραμμή που δεν καταλάβαινα, λοιπόν οπότε αυτό που προσπαθώ να υπολογίσω είναι το εάν είναι προτιμότερο να έχω 4 led λάμπες ή 4 αλογόνου, μήπως δηλαδή οι 4 led (περίπου 40w, που δεν ντιμάρονται) είναι αντίστοιχες σαν κατανάλωση με 4 αλογόνου 50άρες (αλλά ντιμαρισμένες πχ. στο 10%).
Η αντίσταση μιας λάμπας 50W είναι r=v^2/p =>(240*240)/50=1.15ΚΩ
Με 10% duty cycle θα έχεις 240*0.1=24Vrms και σε ισχύ p=v^2/r =>(24*24)/1150=500mW (απόδοση και κατανάλωση "στο περίπου, αλλάζει η αντίσταση ανάλογα την θερμοκρασία")

herctrap
04-06-12, 16:01
και είναι ημίτονο οπότε το 10% δεν είναι με βάση τον χρόνο

zoran
04-06-12, 16:06
Παίδες οκ, άργησα λίγο αλλά το κατάλαβα τι εννοείτε, ίσως δεν ήμουν σωστός στο τρόπο με το οποίο επικοινωνούσα το θέμα οικονομίας. Δεν περιμένω να καταναλώνω λιγότερο ρεύμα και να έχω τον ίδιο φωτισμό, όχι, απλώς ήξερα πως υπάρχουν dimmers που ενώ έριχαν τη φωτεινότητα παράλληλα ΔΕΝ έκοβαν την κατανάλωση. Αυτά ήθελα να αποφύγω, γιαυτό κ ο τόσος ντόρος! Αλλά οκ τώρα τόπιασα τι εννείτε και thanx!
Τώρα το ερώτημα είναι άλλο, πως θα προσαρμόσω στους ήδη υπάρχοντες διακόπτες το dimmer μου! Δείτε τη φωτό για να καταλάβετε τα περι καλωδίωσης.
33919
Λοιπόν τι θέλω να κάνω, θέλω να τοποθετήσω το dimmer στον κάτω διακόπτη (ο οποίος ανάβει το φως έξω από τη πόρτα)!. Ο πάνω διακοπτης έχει δύο διακοπτάκια, το αριστερό είναι για το χωλ και το δεξί για το 4πλό φωτιστικό το οποίο θέλω να δουλεύει με το dimmer! H καλωδίωση πως σας φαίνεται; Με την πρώτη όψη, μάλλον δεν φτάνει το καλώδιο του πάνω δεξιού διακόπτη για να κατέβει κάτω που το θέλω για το dimmer, τί λέτε;

FILMAN
04-06-12, 17:22
Θα ανεβάσεις το άσπρο καλώδιο πάνω, και θα κατεβάσεις κάτω το κόκκινο. Αν δεν φτάνει θα το μακρύνεις.

FILMAN
04-06-12, 17:23
τα dimmer που δεν έχουν triac
είναι πιο βαριά και ζεσταίνονται
τι έχουν μέσα?
Ποια dimmer είναι αυτά;

zoran
04-06-12, 19:38
Θα ανεβάσεις το άσπρο καλώδιο πάνω, και θα κατεβάσεις κάτω το κόκκινο. Αν δεν φτάνει θα το μακρύνεις.
τι αφορά το άσπρο καλώδιο και τί το κόκκινο για να ξέρω;

herctrap
04-06-12, 19:46
το άσπρο είναι το εξωτερικό φως
το κόκκινο είναι το 4-πλο φωτιστικό

--------------------------

τα dimmer πάντα με triac είναι?
τα πιο παλιά δεν είχαν μέσα κάποιο variac / αυτομετασχηματιστή / πηνίο κάτι άλλο?