PDA

Επιστροφή στο Forum : windows 7 και xp μαζι....πως γινετε?



UNICARS
01-06-12, 09:51
παιδια τη καλημερα μου.....εχω σε ενα υπολογιστη τα 7 και θα ηθελα λογω προγραμματων να δουλευω και τα xp.....πως μπορει να γινει αυτο χωρις να κανω format στα 7 και ενω δεν εχει partition ο δισκος???ειναι δλδ μονο ο c....

Manthosvf
01-06-12, 09:58
ναι γίνεται εγκαταστης και τα αλλα windows που θες στον ιδιο δισκο χωρίς να τον κανεις διαμόρφωση οταν τα περνας και μετα που τελειωσεις εισαι οκ καθε φορα που ξεκινα θα σε ρωτα ποια θες να κανεις boot

UNICARS
01-06-12, 10:12
εννοεις να bootαρω κανονικα τα xp και να κανω εγκατασταση?

kpetros
01-06-12, 10:44
τα Win7 , εχουν μια απο μαμα δυνατοτητα , αρκει να χεις τα αυθεντικα , μεσω update κατεβαζουν τα win xp και τα παιζεις κανονικα . XP MODE λεγεται .
αν δν εχεις αυθεντικα , τοτε πας Εναρξη - Υπολογιστης(δεξι κλικ εκει) - Διαχειρηση (manage) - Storage - Disk management -επιλεγεις τον C , κανεις Shrink , και μετα φτιαχνεις νεο partition . και εκει κανεις install κανονικα τα winxp

UNICARS
01-06-12, 10:57
αχα!το shrink Λοιπον ειναι η επιλογη......ωραια...θα το δοκιμασω.....απο το νεο partition λοιπον περναω τα xp αφου bootαρω κανονικα σα να κανω φορματ σωστα?

picdev
01-06-12, 10:59
με κάποιο πρόγραμμα διαχείρησης partion(partion manger) μικραίνεις το partion των 7 , ελευθερώνεις χώρο και εκεί κάνεις εγκατασταση τα xp, μετά ρυθμίζεις το αρχείο boot με κάποιο boot manager για να μπουτάρεις και απο τα 7.
Το xp mode είναι virtual machine, αν είναι ελαφρύ το πρόγραμμα μπορείς να το κάνεις και έτσι,και δεν χρειάζεται να εχεις oroginal, υπάρχουν και άλλα προγράμματα όπως το mvWAre, και δεν έχει φόβο μην καταστρέψεις τα windows

UNICARS
01-06-12, 11:02
ενα λεπτακι......αφου κανω shink δε θα δημιουργησω ενα νεο partition?ρωταω επειδη τωρα ειναι μονο c και οχι αλλο partition...

kpetros
01-06-12, 11:08
ναι δημιουργεις , μετα βαζεις CD και κανεις install στο 2ρο partition . επιτα οταν ανοιγεις το πισι θα σε ρωταει σε ποιο απτα δυο θελεις να μπεις

UNICARS
01-06-12, 11:09
ωραια ....θα κανω αμεσα δοκιμη και θα σας ενημερωσω.....ευχαριστω πολυ!!!!

Samios60
01-06-12, 13:46
Δοκιμασε το VMware και θα δωσεις λυση στο προβλημα σου :-)

kpetros
01-06-12, 13:51
για τετοια πραματα θελεις εναν τονο μνημη ορε

Samios60
01-06-12, 13:55
ποιος ορε σου το ειπε αυτο ??

kpetros
01-06-12, 13:56
ο υπολογιστης μου ορε , με 2ΓΒ ισα που σηκωνεις ενα λειτουργικο , ποσο μαλλον το ενα μεσα στο αλλο

Samios60
01-06-12, 14:03
Τοτε ορε πετατον εμενα laptop με 2 GB και παει και τα 2 μια χαρα :-)

picdev
01-06-12, 14:07
τα 2gb αρκετά είναι, έγραψα παραπάνω ανάλογα το πρόγραμμα , δεν μας είπε ο φίλς τι προγράμματα τρέχει, σίγουρα ενα virtual machine είναι η λιγότερο επικίνδυνη και ευκολότερη λύση

Samios60
01-06-12, 14:15
Προσωπικα τρεχω το VMware με τα προγραμματα Visual C++ Siemens Logo GFanuc και παει σφαιρα

UNICARS
01-06-12, 15:20
να ρωτησω ρε παιδια το vmware ειναι freeware?....απο μνημη καλα παμε....8gb....θελω τα xp για το autocad 2004 και τα 7 για καποια αλλα παιχνιδια....

picdev
01-06-12, 15:30
δεν θα έχεις πρόβλημα αν και νομίζω το autocad τρέχει και στα 7, δοκίμασες να το κάνεις install με windows xp mode? το έκανες run as admninistrator ?
όχι το vmware δεν ειναι free το πουλάνε τα γνωστά μαγαζιά

UNICARS
01-06-12, 15:32
κανονικα εκανα εγκατασταση στα 7 αλλα δεν το προχωρουσε δε θυμαμαι ακριβως γιατι παει καιρος...

UNICARS
01-06-12, 15:48
αφου δημιουργησα partition απο τη διαχειρηση δισκων.....εκανα reboot φορτωνει τα xp.....αλλα μετα τον ελεγχο των παραμετρων υπολογιστη με πεταει σε μια μπλε οθονη με κινεζικα και σταματαει εκει.....αυτα.....

vasilis1
01-06-12, 16:12
Δοκιμασε το VMware και θα δωσεις λυση στο προβλημα σου :-)
Kαι απο εμενα

gas_liosia
01-06-12, 16:32
+1 για Virtual XP. Επειδή έχω ταλαιπωρηθεί και εγώ αρκετά με τα ίδια εδώ και χρόνια, έχω καταλήξει και εγώ στα εικονικά XP. Ούτως ή άλλως για 1-2 προγράμματα τα ήθελα.

1ον: Είναι σπαστικό να χρειάζεται να κάνεις διαρκώς επανεκκινήσεις αλλάζοντας λειτουργικά, και
2ον: Τα XP τα ήθελα στο "C" partition. Την τελευταία φορά με ταλαιπώρησαν τα windows 7 διότι ενώ τα ήθελα στο "D" partition αυτόματα κάνει rename στα partition κάνοντας ζημιά στα XP. Με τα VISTA δεν είχα αυτό το πρόβλημα, ναι μεν μέσα απο τα VISTA φαινόντουσαν στο "C", αλλά στην πραγματικότητα δεν μου έκαναν μετονομασία στο πραγματικό partition.

Έτσι, μετά απ' όλα αυτά κατέληξα στα εικονικά XP. Γρήγορη εγκατάσταση, τα ανοιγοκλείνεις όποτε θες μέσα από τα "7", τα τρέχεις ταυτόχρονα και τα δύο, απλά θα μοιράσεις τη μνήμη όπως θες, ώστε όταν είναι ανοιχτά τα εικονικά πως να σου κάνει την κατανομή.
Ένας καλός οδηγός είναι αυτός.
http://www.petri.co.il/installing-windows-xpm-on-windows-7.htm