PDA

Επιστροφή στο Forum : κινηση σε μοτερ 12v αριστερα-δεξια?



gsxr_k7
02-06-12, 16:03
γεια σας.θα ηθελα την βοηθεια σας..
μπορω ενα μοτερ 12v με 2 τερματικους διακοπτες να το κανω να εχει συγκεκριμενη κινηση αριστερα-δεξια?

manolena
02-06-12, 16:48
Περισσότερες λεπτομέρειες για τον ακριβή τρόπο λειτουργίας που θες να
επιτύχεις, θα βοηθούσαν...

Αν λοιπόν αυθαίρετα μπορώ να πάρω τη δική μου ερμηνεία και με
λίγο ψάξιμο (γιατί είναι σίγουρο πως κι άλλοι αντιμετώπισαν ένα σχετικό
πρόβλημα), θα σου πρότεινα αυτό:

http://www.electronic-circuits-diagrams.com/forum/viewtopic.php?t=3520

με το σχηματικό αυτό:

33817

Η λειτουργία του αναλύεται στο παραπάνω link.

gsxr_k7
02-06-12, 17:49
αυτο που θελω εγω ειναι να ξεκιναει το μοτερ σε οποια θεση και αν ειναι ας πουμε πρωτα δεξια.ξεκιναει κανει την διαδρομη του και βρισκει τον τερματικο διακοπτη εκει να σταματαει για ενα χρονικο διαστημα και μετα να ξεκιναει αντιστροφη διαδρομη μεχρι τον αλλο τερματικο οπου θα σταματαει για το ιδιο χρονικο διαστημα και μετα παλι αντιστροφη διαδρομη.απο οσο καταλαβα αυτο που λεει στο λινκ αυτο θελω και εγω αλλα επειδη δεν ειμαι της δουλειας δεν μπορω να καταλαβω τιποτα απο το σχεδιο.θα με βοηθουσε πιο απλα το τι χρειαζομαι και πως θα πρεπει να τα σινδεσω.ευχαριστω

manolena
02-06-12, 19:05
Λοιπόν, τότε θές ακριβώς αυτό.

Δεν ξέρω τις γνώσεις σου για τα ηλεκτρονικά, αλλά χρειάζεσαι κάποια υλικά (αντιστάσεις,
πυκνωτές, ολοκληρωμένα 555), 2 ρελέ μιας επαφής στα 12V (σημείωση, η οδήγησή τους
μπορεί να γίνει με ένα BC547 απο το 555 που δεν αναφέρεται στο σχηματικό) και 2 τερματικούς
διακόπτες με ΝΟ επαφή.

Εδώ μέσα υπάρχουν πάρα πολλοί φίλοι που θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν με πλακέτα
και κατασκευή. Το λέω αυτό, γιατί είμαι πάρα πολύ μακρυά για λίγο καιρό και μάλλον δεν
μπορώ να κάνω πολλά σε αυτό το θέμα...