PDA

Επιστροφή στο Forum : Τριφασικό μοτέρ και πάλι σε μονοφασικο



mushaba
03-06-12, 19:45
Χαιρετώ την παρέα

Ξέρω ότι το θέμα έχει γραφτεί πολλές φορές εδώ μέσα για πολλά και διάφορα μοτέρ,έβγαλα ένα πλάνο από τα γραφόμενα του φίλου FILMAN αλλά επειδή με αυτά δεν παίζεις ρωτάω για να είμαι σίγουρος.

Πήρα ένα τορνάκι που το τριφασικό μοτέρ του δεν είχε το ταμπελάκι του επάνω,κάποιος κανίβαλος το έκοψε με αποτέλεσμα να μην ξέρω σχεδόν τίποτα για το μοτέρ.Έπειτα είδα σε ένα σχέδιο που είχε στο καπάκι του ηλεκ/κού πίνακα ότι το μοτέρ είναι 1,5 kW που σημαίνει 2 ίππους.

Στο μοτέρ επάνω αρχίζοντας από πάνω αριστερά προς τα δεξιά έχει τα γράμματα Ζ Χ Υ και ακριβώς από κάτω U V W .Ο Τσέχος είχε βραχυκυκλωμένα με ένα λαμάκι τα Ζ Χ και Υ και έδινε τις 3 φάσεις στα U,V και W.

Είδα σε αυτό το site (http://people.zeelandnet.nl/cantalou/steinmetz.html) για την συγκεκριμένη συνδεσμολογία.

Έπειτα θυμήθηκα ότι και σε ένα μεγάλο κοφλέρ που έχω και εκείνο είναι 2 ίππους και αμέσως είπα να ξηλώσω από εκεί τον πυκνωτή και να δοκιμάσω να το ξεκινήσω.Έλα που στο καπάκι είδα την παρακάτω συνδεσμολογία και μπερδεύτηκα τελείως.

Ακούω προτάσεις

mushaba
03-06-12, 21:01
Παιδιά δοκίμασα τις παρακάτω συνδεσμολογίες με τον πυκνωτή από το άλλο μοτέρ ο οποίος είναι 156μF/280V και δουλεύει κανονικά,έχω την εντύπωση ότι ζεσταίνεται όμως(δεν ξέρω τί θερμοκρασία είχε με το τριφασικό) και είναι χωρίς φορτίο...

Άλλη ερώτηση:Από όσα καταλαβαίνω αυτή που έχω είναι συνδεσμολογία αστέρα,ποια η διαφορά της εάν την έκανα τρίγωνο?Παίζει ρόλο κάτι με την εκινησση στο τριφασικό αλλά στο μονοφασικό ισχύει?Θα χρειαστεί να κάνω κάτι τέτοιο?

sakis apos
03-06-12, 22:56
Λοιπόν το μοτέρ σου ήταν συνδεμένο σε αστέρα (δηλαδή ανά 2 φάσεις 380V),
τώρα γεια να το μετατρέψεις σε μονοφασικό θα χρησιμοποίησης πυκνωτή με χωρητικότητα
70μF ανά KW ισχύος. Λόγο της εντός παρένθεσης εξήγησης θα πρέπει να το

συνδέσεις σε τρίγωνο.
Η ισχύς που θα πάρεις θα είναι περίπου το 80% της ονομαστικής.

Το μοτέρ του κοφλέρ είναι μονοφασικό με βοηθητικό τύλιγμα,
δεν ισχύει το ίδιο με την χωρητικότητα του πυκνωτή .

mushaba
03-06-12, 23:31
Σάκη σε ευχαριστώ για την βοήθεια και την απάντηση.

Από τα λεγόμενα σου πρέπει να κάνω σύνδεση σαν αυτήν παρακάτω της φωτογραφίας και ο πυκνωτής να είναι 105μF( 1,5 kW * 70μF) , να τον πάρω για 280 ή για 450 Volt?

Επίσης είναι φρόνημο να συνδέσω στο σασί του μοτέρ την γείωση?Από ότι είδα εκεί συνδέαν τον ουδέτερο όταν δούλευε με τριφασικό.

sakis apos
03-06-12, 23:49
Αυτήν την σύνδεση. 450V .
Πάντα οποιοιδήποτε συσκευή ιδιαίτερα μεταλλική την γειώνουμε όχι μόνο φρόνιμο μα επιβεβλημένο. Ένα τριφασικό μοτέρ που δουλεύει σε τριφασικό ρεύμα δεν χρειάζεται ουδέτερο, προφανώς χρησιμοποίησαν το μπλε αγωγό του καλωδίου σαν αγωγό γείωσης .

FILMAN
04-06-12, 13:19
Είσαι τυχερός που ο πυκνωτής που έβγαλες από το άλλο μοτέρ δεν σου έσκασε στα μούτρα. Είναι πυκνωτής εκκινήσεως και όχι λειτουργίας (στο σχεδιάγραμμα της συνδεσμολογίας φαίνεται και ο φυγοκεντρικός διακόπτης). Προορίζεται για λειτουργία μερικών δευτερολέπτων.

Όσον αφορά την σύνδεση του τριφασικού μοτέρ σε μονοφασικό ρεύμα, κάνεις μια από τις συνδέσεις που δείχνεις στο #4. Ο πυκνωτής που θα βάλεις θα είναι στα 450V~ και θα έχει χωρητικότητα 105μF (στο εμπόριο υπάρχει 100μF) αν ο κινητήρας είναι 2800 στροφών, ή 135μF (π.χ. 2 τεμάχια 65μF παράλληλα) αν ο κινητήρας είναι 1400 στροφών.

mushaba
05-06-12, 00:03
...(στο σχεδιάγραμμα της συνδεσμολογίας φαίνεται και ο φυγοκεντρικός διακόπτης).


FILMAN σε ευχαριστώ για άλλη μια φορά για την βοήθεια σου!Να σε ρωτήσω:ο διακόπτης που λες παραπάνω είναι εσωτερικός μέσα στο μοτέρ?Γιατί εξωτερικά δεν έχει
τίποτα....Επίσης υπάρχει κάποιος πίνακας υπολογισμού του πυκνωτή βάση στροφών πέρα από το 70μF ανά ίππο

Όσο για το "σκάσιμο" ξέρω να φυλάγομαι μην αγχώνεσαι...

xinoulis
05-06-12, 19:25
μπορεις να βαλεις inverter να σου κανει απο 1φ 220 σε 3φ 220 και να το συνδεσεις σε τριφωνο. θα παρεις το 100% της ισχυως του μοτερ και αφου ειναι τορνος θα εχεις πολυ καλο ελεγχο των στροφων. αν το θελεις για προσωπικη χρηση εσυ θα αποφασησεις για τα λεφτα που θελεις να δωσεις. για επαγκελματικη χρηση παντος δεν το συζηταμε. το κοστος παντως δεν ειναι απαγορευτικο. πιστευω θα βρεις με κατω απο 200ευρω

mushaba
06-06-12, 13:40
Φίλε Νίκο το κόστος ειδικά αυτήν την περίοδο είναι τέρμα απαγορευτικό μιας και είμαι χομπίστας και όχι επαγγελματίας,έχεις δίκαιο για το inverter,ήταν η πρώτη περίπτωση που έψαξα αλλά οι τιμές είναι απρόσιτες προς στιγμήν για την τσέπη μου..Και το 80% καλό είναι για την χρήση που το θέλω,αρκεί βέβαια να μπορεί να ξεκινάει

Χθες πήρα σε έναν περιελιξά τηλέφωνο για να δω εάν έχει πυκνωτές να αγοράσω και είπε ότι αποκλείεται να χρειάζεται τόση χωρητικότητα,μάλιστα ήταν κάθετος και έλεγε ότι μάλιστα ίσως να είναι και κάτω από τα 70μF η χωρητικότητα....Ορίστε διλήματα τώρα.....Δεν έχω λόγο να αμβιβάλλω για τους φίλους FILMAN και sakis apos και ούτε θα το κάνω,θα πάω σε λίγο να πάρω 2 πυκνωτές...2 στα 65 ή εναν στα 100 και έναν στα 35 ότι έχει για να φτάσω τα 135....Θα σας ενημερώσω για την συνέχεια...

Με προβληματίζει όμως γιατί επέμενε ότι τα 135 είναι λάθος.......Μπορώ να κάνω κάποια ομομέτρηση στα τυλίγματα και να έχουμε καλύτερη άποψη?

αλπινιστης
06-06-12, 14:13
ο διακόπτης που λες παραπάνω είναι εσωτερικός μέσα στο μοτέρ?
Ο φυγοκεντρικος διακοπτης ειναι εσωτερικος διακοπτης του μοτερ, με αποστολη να συνδεει ή να αποσυνδεει (συνηθως συνδεει) το βοηθητικο κυκλωμα που χρειαζεται για την εκκινηση του (πυκνωτης ή καποιο 2ο τυλιγμα). Μολις λοιπον αναπτυξει στροφες, τοτε αλλαζει κατασταση ο φυγοκεντρικος και το μοτερ λειτουργει κανονικα.
Πολυ χονδρικα σκεψου το σαν μιας μικρης ισχυος αστεροτριγωνο - βοηθαει το μοτερ να ξεκινησει.

Οσο για τον πυκνωτη, θα προτεινα να δοκιμασεις και αρκετα μικροτερους απο τα 70μF. Χωρητικοτητες της ταξης των 4-20μF δεν ειναι σπανιες. Αν καποιος εχει καποιον πινακα "ισχυς μοτερ-πυκνωτες" παρακαλω να μας διαφωτισει!
Υ.Γ: Φιλιππε, ελπιζω να μην σε πειραζει που πεταχτηκα αν και η ερωτηση ηταν προς εσενα.

mushaba
06-06-12, 16:54
Οσο για τον πυκνωτη, θα προτεινα να δοκιμασεις και αρκετα μικροτερους απο τα 70μF. Χωρητικοτητες της ταξης των 4-20μF δεν ειναι σπανιες. Αν καποιος εχει καποιον πινακα "ισχυς μοτερ-πυκνωτες" παρακαλω να μας διαφωτισει!
Υ.Γ: Φιλιππε, ελπιζω να μην σε πειραζει που πεταχτηκα αν και η ερωτηση ηταν προς εσενα.

Αλέξανδρε λίγα δεν είναι τα 4-20μF για μόνιμη λειτουργία?

Πήρα 2 πυκνωτές στα 60μF τους έβαλα παράλληλα,το σύνδεσα,το κούμπωσα στο τορνάκι και αρχεί ελάχιστα να ξεκινήσει αλλά ξεκινάει,δεν ξέρω τι συμπεριφορά θα έχει όταν κόβει..Πάντως δεν ζεσταίνεται,στα 2 λεπτά που το άφησα σε λειτουργία δεν ζεστάθηκε καθόλου..

αλπινιστης
06-06-12, 17:04
Αλέξανδρε λίγα δεν είναι τα 4-20μF για μόνιμη λειτουργία?

Πήρα 2 πυκνωτές στα 60μF τους έβαλα παράλληλα,το σύνδεσα,το κούμπωσα στο τορνάκι και αρχεί ελάχιστα να ξεκινήσει αλλά ξεκινάει,δεν ξέρω τι συμπεριφορά θα έχει όταν κόβει..Πάντως δεν ζεσταίνεται,στα 2 λεπτά που το άφησα σε λειτουργία δεν ζεστάθηκε καθόλου..
Σε παρα πολλα μονοφασικα μοτερ απο 1/2 εως 1 ιππο εβρισκα πυκνωτες 4-5-6-11-14μF, και αυτο πολυ συχνα γιατι καποια περιοδο εφτιαχνα συγκεκριμενο τυπο μηχανων με 2-3 διαφορετικα μοτερακια και μονο. Τονιζω οτι ΔΕΝ γνωριζω ακριβως τον πυκνωτη που χρειαζεσαι. Θα ρωταγα καποιον μοτερα (πωλητη ή τεχνικο περιελίξεων). Υπηρχαν περιπτωσεις που το μοτερ με πυκνωτη 8μF δεν δουλευε καθολου με τον 4μF και αντιστροφα.

mushaba
07-06-12, 20:21
Με τους πυκνωτές διστυχώς ξεκινάει μόνο στις χαμηλές ταχύτητες,στις υψηλές τίποτα....Μου έφερε πριν λίγο ένας φίλος ένα inverter της SIEMENS μοντέλο SINAMICS G100 CPM110 AIN.Το θέμα είναι ότι αυτό θέλει προγραμματισμό που δεν τον πολυκατέχω,μπορεί κάποιος φίλος να βοηθήσει?

αλπινιστης
07-06-12, 22:23
Με τους πυκνωτές διστυχώς ξεκινάει μόνο στις χαμηλές ταχύτητες,στις υψηλές τίποτα
Εχεις τσεκαρει το μοτερ ωμικα? Μετρα ολα τα τυλιγματα και πρεπει και στα τρια να βρεις ακριβως την ιδια ωμικη.
Να σιγουρευτουμε οτι λειτουργει το μοτερ.


Μου έφερε πριν λίγο ένας φίλος ένα inverter της SIEMENS μοντέλο SINAMICS G100 CPM110 AIN.Το θέμα είναι ότι αυτό θέλει προγραμματισμό που δεν τον πολυκατέχω,μπορεί κάποιος φίλος να βοηθήσει?
Γιατι Siemens ρε Φωτη??!!! Λεφτα στη Merkel θα δινουμε???
Anyway, γενικως τα siemens τα αποφευγουμε για inverter (οποιος διαφωνει ας με κρινει. Ειναι τα μονα που καιγοντουσαν τοσο ευκολα-σε αντιθεση με hitachi, telemecanique, omron κ.τ.λ Και ειναι τα μονα που για να ρυθμισεις εμπεδηση επρεπε να το δουλεψεις εν κενω!)
Anyway, δυστυχως δεν εχω προγραμματισει αυτη τη γενια siemens (ουτε καιγομαι να το κανω!!).
Και ως γνωστον δεν δινει ευκολα και manual. Λοιπον:
Οι βασικες ρυθμισεις εος inverter ειναι:
Ταση εξοδου
Ρευμα εξοδου
cos φ μοτερ ή εμπεδηση (σε καποια μοντελα. Εν κενω τα παλαιοτερα μετρουσαν την εμπεδηση)
Ανωτερη συχνοτητα λειτουργιας
Κατωτερη συχνοτητα λειτουργιας
Ramp up \
Ramp down / (ο χρονος που απαιτειται να εκκινησει το μοτερ και να σταματησει αντιστοιχα)
Ισως χρειαστει και ορισμος των input γιατι απο εκει ενεργοποιειται το inverter.
Μπορει να μην χρειαστεις ολες αυτες τις ρυθμισεις. αλλα δεν ξερω ποιες δεν χρειαζεσαι.
Αν δεν εχεις το manual θα ζοριστεις.

Μηπως καποιος δικος μας σε εργοστασιο εχει το manual και μπορει να βοηθησει?

mushaba
08-06-12, 01:10
Τα τυλίγματα Αλέξανδρε είναι όλα 5,5 Ohm τα μέτρησα προχθές,δίχως φορτίο ξεκινάει άνετα...

Βρήκα online το Parameter List (http://www.automation.siemens.com/doconweb/pdf/SINAMICS_1008_E/G110_PL.pdf?p=1) και το Operating Manual (http://www.automation.siemens.com/doconweb/pdf/SINAMICS_1008_E/G110_BAK.pdf?p=1) αλλά δεν βγάζω και πολύ άκρη...Το έδωσα σε ένα φίλο που εκεί που δουλεύει είναι κάποιος που τα προγραμματίζει,αύριο θα ξέρω..Πάντως πολύ μπλέξιμο ο προγραμματισμός τους εάν δεν ξέρεις,κατά τα άλλα είναι κάποιοι παράμετροι που πρέπει να γνωρίζεις τι θες και απλά να τους ενεργοποιήσεις.Εγώ τώρα ας πουμε του ζήτησα η επιλογή φοράς περιστροφής να γίνεται με κάποιο από τα πινάκια που έχει από κάτω και όχι με το κουμπί επάνω στο inverter...Βασικά όπως είπα δεν είναι δικό μου αλλά ενός φίλου,εάν κάνει την δουλειά βλέπω online ότι Ελλάδα κανει γύρω στα 240€ θα του προτείνω τα μισά να το αγοράσω..Τί λέτε?

Υ.Σ. Κάποιος μου είπε ότι υπάρχει μετασχηματιστής που κάνει το 1φ σε 2φ,παίζει?

αλπινιστης
08-06-12, 01:28
Με το Parameter List που βρηκες γινεται ο προγραμματισμος. Επειδη δεν εξω ξαναπρογραματισει το συγκεκριμενο μοντελο θα μας παρει αρκετη ωριτσα να το κανουμε on line. Χρονο θα εχω ισως το Σαββατο αλλα πιο σιγουρα απο Δευτερα. Απο υπομονη πως πας?

Για αγορα, αν και δεν τρελαινομαι για την συγκεκριμενη μαρκα, λογω κοστους, παρτο αν βγει αρκετα φθηνο.

Για τετοιο Μ/Σ δεν εχω ακουσει τιποτα.

mushaba
08-06-12, 12:14
Με το Parameter List που βρηκες γινεται ο προγραμματισμος. Επειδη δεν εξω ξαναπρογραματισει το συγκεκριμενο μοντελο θα μας παρει αρκετη ωριτσα να το κανουμε on line. Χρονο θα εχω ισως το Σαββατο αλλα πιο σιγουρα απο Δευτερα. Απο υπομονη πως πας?

Γενικά σαν ηλεκτρονικός έχω αρκετή υπομονή όταν πρόκειται να γίνει μια δουλειά ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ και ΣΩΣΤΑ,τώρα στο συγκεκριμένο θέμα χθες βιάστηκα να πω ότι ο προγραμματισμός είναι δύσκολος,ρίχνοντας διεξοδικότερη ματιά στα συνοδευτικά pdf αρχίζω και φτιάχνω το πλάνο μέσα στο μυαλό μου,με λίγη βοήθεια και από κάποιον σαν εσένα που ίσως να είναι η δουλειά του ή του έχει ξανατύχει να προγραμματίσει δεν νομίζω ότι θα δυσκολευτώ..


Για αγορα, αν και δεν τρελαινομαι για την συγκεκριμενη μαρκα, λογω κοστους, παρτο αν βγει αρκετα φθηνο.

Εγώ θα το παζαρέψω στα 100-120 ευρώ,εάν συμφωνήσει θα το πάρω.


Για τετοιο Μ/Σ δεν εχω ακουσει τιποτα.Με πήρε πριν λίγο ο φίλος που του το έδωσα να το προγραμματίσει,υπάρχει τέτοιος μετασχηματιστής τελικά,κοστίζει 150 ευρώ (δεν ξέρω αν είναι με ή χωρίς ΦΠΑ)


Όπως και να έχει πιστεύω σήμερα να το κάνω να δουλέψει,βάζω κάποιες διαφωτιστικές φωτογραφίες που "μάζεψα" από τα pdf

mushaba
08-06-12, 17:14
Μελέτησα λίγο τα pdf και κατέληξα στις παρακάτω ρυθμίσεις . Το πρόβλημα είναι ότι επειδή δεν έχει ταμπελάκι επάνω στο μοτέρ δεν ξέρω το ρεύμα που τραβάει καθώς και τον βαθμό αποδοτικότητας για να το δηλώσω...

P0010 Commissioning parameter
=1 (Start Quick commissioning)

P0304 Rated motor voltage
=230

P0305 Rated motor current
= ?

P0309 Rated motor efficiency
= ?

P0310 Rated motor frequency
=50

P0311 Rated motor speed
=1400

P0700 Selection of command source
=2 (Analog Panel)

P1000 Selection of frequency setpoint
=2 (Analog Panel)

P1080 Min. Frequency
=45

P1082 Max. Frequency
=55

P1120 Ramp-up time
=5

P1121 Ramp-down time
=5

P1300 Control mode
=0

P3900 End of quick commissioning
=1 (End quick commissioning, with factory reset of all other settings)

xinoulis
08-06-12, 17:27
P0305 Rated motor current
= 2,7

P0309 Rated motor efficiency
= 0,8

mushaba
08-06-12, 17:32
Νίκο είσαι θεότητα και ίσως να λέω λίγα αλλά για να καταλαβαίνουμε και εμείς θα μου πεις ρε φίλε πως προκύπτουν τα νούμερα αυτά?

Theodor
17-08-14, 14:45
Ο φυγοκεντρικος διακοπτης ειναι εσωτερικος διακοπτης του μοτερ, με αποστολη να συνδεει ή να αποσυνδεει (συνηθως συνδεει) το βοηθητικο κυκλωμα που χρειαζεται για την εκκινηση του (πυκνωτης ή καποιο 2ο τυλιγμα). Μολις λοιπον αναπτυξει στροφες, τοτε αλλαζει κατασταση ο φυγοκεντρικος και το μοτερ λειτουργει κανονικα.
Πολυ χονδρικα σκεψου το σαν μιας μικρης ισχυος αστεροτριγωνο - βοηθαει το μοτερ να ξεκινησει.

Οσο για τον πυκνωτη, θα προτεινα να δοκιμασεις και αρκετα μικροτερους απο τα 70μF. Χωρητικοτητες της ταξης των 4-20μF δεν ειναι σπανιες. Αν καποιος εχει καποιον πινακα "ισχυς μοτερ-πυκνωτες" παρακαλω να μας διαφωτισει!
Υ.Γ: Φιλιππε, ελπιζω να μην σε πειραζει που πεταχτηκα αν και η ερωτηση ηταν προς εσενα.


theodor= το μορερ αυτό είναι μονοφασικο συμφωνα με την ετικετα του καπακιού. η ετικετα δειχνει ότι στην μια περίπτωση το μοτέρ θα γυρίση δεξιά και στην αλη αριστερα. ο φυγοκαντρικος διακοπτης βγαζει εκτος το βοηθητικο κύκλωμα όταν παρει της κανονικες στροφες. και δεν χρειαζετε κανεναν πυκνωτή. αυτά τα μοτέρ δεν χρειάζονται πυκνωτή

Theodor
17-08-14, 17:49
[QUOTE=Theodor;668336]theodor= το μορερ αυτό είναι μονοφασικο συμφωνα με την ετικετα του καπακιού. η ετικετα δειχνει ότι στην μια περίπτωση το μοτέρ θα γυρίση δεξιά και στην αλη αριστερα. ο φυγοκαντρικος διακοπτης βγαζει εκτος το βοηθητικο κύκλωμα και τον πικνωτη εκ' κινήσεως που πρεπει να είναι από αυτους τους μαυρους από 70μ εως και 180μ οπου ξεκινα ακομα και με το φορτιο του, όταν παρει της κανονικες όταν παρει τις κανονικες στροφες βγενει εκτος κυκλώματος ο πικνωτης. και δεν εχει καμια σχεση με τριφασικο μορερ. Κειταξε καλα τις γεφυρες και θα καταλάβεις, οριζοντια η γεφυρες δεξια ας πουμε και καθετες αριστερα και τελειοσες.