PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχεδιασμός snubber για TRIAC



picdev
04-06-12, 13:54
Λοιπόν βρήκα ένα ap note που λέει πως υπολογίζουμε το snubber για να οδηγήσουμε μοτερ με τριακ,
έχω είδη φτιάξει ψηφιακό ντιμερ για λάμπες με μΕ, και τώρα θέλω να το κάνω για μοτερ.

Το ap note είναι αυτό
http://www.fairchildsemi.com/an/AN/AN-3003.pdf

το κύκλωμα είναι αυτό
33911

το snubber το βάζουμε στη περίπτωση που το ρεύμα δεν είναι σε φάση με τη τάση, με αποτέλεσμα το triac ενώ έχει μηδενικό ρεύμα να εμφανιστεί μεγάλη τάση. Σωστά ως εδώ?

σαν πρώτο τύπο έχει τον υπολογισμό του Power factor ,αυτό που το βρίσκω εξαρτάται απο το μοτερ?
και δεύτερο πρακτικά η R2 και η C1 πως λειτουργεί?

Vto = Vpk sinθ = Vpk = 180 V

picdev
04-06-12, 14:26
μετά απο λίγο διάβασμα ...
ο συντελεστής ισχύς είναι το cosΦ , και μας δείχνει το ποσοστό της ενεργούς ισχύς ,
το συμπληροματικό του το sinΦ μας δείχνει το ποσοστό άεργους ισχύς, οπότε στο παραπάνω τύπο υπολογίζει την άεργο τάση?

The triac might be trying to turn off when the
applied voltage is given by
Vto = Vpk sinθ = Vpk = 180 V

spiroscfu
04-06-12, 15:39
Ωραίο θεματάκι picdev, γράψε και τις τελικές εντυπώσεις/τύπους όταν το κάνεις!

picdev
04-06-12, 16:24
ωραίο το θεματικά αλλά θέλω και λίγη βοήθεια :biggrin: για τον υπολογισμό και να μάθω πως δουλεύει
μέχρις στιγμής είμαι στο πρώτο τύπο


The triac might be trying to turn off when the
applied voltage is given by
Vto = Vpk sinθ = Vpk = 180 V

spiroscfu
05-06-12, 00:49
Έλα μωρέ θα τα βρεις εσύ :biggrin:.

Να σου πω τι ξέρω εγώ (δεν είμαι σίγουρος αν είναι σωστά).
Τα snubber μπαίνουν για να κόψουν παρασιτικές ταλαντώσεις (τάσεις/ρεύματος) ή υπερτάσεις που μπορούν να δημιουργήσουν πρόβλημα σε ένα κύκλωμα,
πχ. στα dimmer προστατεύουν τα triac από καταστροφή ή λάθος σκανδαλισμό,
όταν ανοίξει (το triac) και δουλεύει με επαγωγικό φορτίο λχ. θα δημιουργηθεί μια τάση από την αυτεπαγωγή του πηνίου που αυτή θα μπει σε σειρά με την υπάρχουσα,
το RC μπαίνει παράλληλα σε αυτό για να μειώσει αυτό το φαινόμενο όπως και την ταλάντωση που μπορεί να δημιουργηθεί.

Επίσης αν θυμάμαι καλά υπάρχουν snubber σειράς και παράλληλα, κάποτε που μου είχε χρειαστεί ένα τέτοιο το υπολόγισα έτσι (το ξαναλέω δεν ξέρω αν είναι σωστά)

1. Μετράμε την παρασιτική συχνότητα (ringing).
2. Υπολογίζουμε την σύνθετη αντίσταση του κυκλώματος
αυτεπαγωγικό φορτίο Z=2*π*f*L
χωρητικό φορτίο Z=1/(2*π*f*C)
3. Αντίσταση R(snub) = Ζ
Πυκνωτής C(snub) = 1/(2*π*f*R)
4. Τριμάρουμε την R(snub) για να ελαττώσουμε όσο γίνεται το ringing.