PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταφορά από minidisc (SONY MDS-330) στον υπολογιστή



ΣτέργιοςΕΠΛ
05-06-12, 13:52
Γεια σας!:001_smile:
Μπαίνω απ' ευθείας στο ψητό.
Έχω ένα επιτραπέζιο (φέτα) minidisc (SONY MDS-330 για την ιστορία) με το οποίο έχω εγγράψει μερικές δεκάδες δισκάκια MD,με επιλογές από πάρα πολλούς δίσκους βινυλίου αλλά και CDs,τα οποία τα είχα στο αμάξι σε αντίστοιχο md-player αυτοκινήτου.Το τελευταίο όμως τα 'παιξε τόσο,που η επισκευή του ήταν ασύμφορη.
Τώρα μου μείνανε τα MD τα οποία δεν ξέρω τι να τα κάνω!(μην πει κανείς αυτό που σκέφτηκα αρχικά κι εγώ...)
Σκέφτηκα (μετά) να τα περάσω στον υπολογιστή μου.
Από εδώ αρχίζει και ο νταλκάς μου.
Πώς γίνεται αυτό,οέο;
1. Το συγκεκριμένο MDS-330 δεν έχει έξοδο για ακουστικά,παρά μονάχα RCA (in και out) και υποδοχή για οπτική ίνα.
2. Ο υπολογιστής μου δεν έχει υποδοχή για οπτική ίνα,επίσης δεν βλέπω να έχει πουθενά κάτι που να γράφει «Line in» ή κάτι σχετικό.
3. Συνέδεσα το minidisc στον υπολογιστή (έτσι νόμισα) με καλώδιο από RCA σε καρφί stereo 3,5mm,από το Audio OUT του MDS-330 στην είσοδο που έχει ο υπολογιστής μου για το μικρόφωνο,αλλά «δεν έβλεπα» τίποτα.
4. Πρόσφατα αγόρασα το CMP-USB V 6 της KONIG electronic (http://www.ms-shop.gr/index.php?act=viewProd&productId=1456) αλλά τζίφος.Δε δουλευε:angry:.Ίσως να ήταν ελαττωματικό.Σημασία έχει ότι ΚΑΙ πέταξα 35€ ΚΑΙ τη δουλειά μου δεν έκανα.
Τι να κάνω;:saad:

mariosinsuex
05-06-12, 15:27
Αγαπητέ Στέργιο καλησπέρα,
Την έξοδο του minidisc ΔΕΝ την συνδέεις στο μικρόφωνο,αλλά στο ΜΠΛΕ βύσμα της κάρτας ήχου,η οποία είναι LINE IN(είσοδος γραμμής).
Με αυτή την επιλογή θα βρεις λύση στο "πρόβλημά" σου.(στην περίπτωση που είναι desktop και όχι laptop).
Σε αντίθεση περίπτωση (laptop) ο συγκεκριμένος αντάπτορας, ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΡΗΤΑ ότι ΔΕΝ λειτουργεί σε θύρες USB 1,1 αλλά σε USB 2,0.
Μάλλον θα χρειαστείς κάτι σαν
http://www.ebay.co.uk/itm/USB-2-CH-Audio-box-line-out-aux-/360433323151?pt=US_Sound_Card_External&hash=item53eb800c8f#ht_2432wt_952

Εδώ τίθεται το δίλημμα της ευχαρίστησης ακουσμάτων, ή της οικονομικής στενωπού.....

Εδώ χρειάζεται να κάνω ότι θα έκανε ο κάθε γνήσιος Έλληνας........ΤΟΝ ΚΙΝΕΖΟ...
Και θα πω..."ITS UP TO YOU....." χεχεχεχεχε

GeorgeVita
05-06-12, 17:32
... Πρόσφατα αγόρασα το CMP-USB V 6 της KONIG electronic αλλά τζίφος.Δε δουλευε ...

Αυτό θα το δοκιμάσεις πρώτα με σήμα A/V (λ.χ. από την τηλεόραση, βιντεοκάμερα, φωτογραφική μηχανή με έξοδο Α/V). Υπάρχει πιθανότητα να απαιτείται το σήμα video για να λειτουργήσει ο μετατροπέας του! Αν υποθέσουμε ότι τα καταφέρεις, τότε θα βάλεις ένα σήμα video ως "dummy" και θα περνάς το δικό σου audio για ψηφιοποίηση (Θεσσαλονίκη-Πειραιάς μέσω Πάτρας...).
Εναλλακτικά εφόσον λειτουργεί και σου είναι άχρηστο, το πουλάς σε μια καλύτερη τιμή.

Πρόγραμμα για εγγραφή και επεξεργασία: http://audacity.sourceforge.net/
gV

ΣτέργιοςΕΠΛ
22-06-12, 11:00
Σας ευχαριστώ όλους για την άμεση ανταπόκριση!:001_smile:
Θα κάνω τις ανάλογες δοκιμές που μου προτείνατε και... θα δω!
Όσο για το CMP-USB V 6,δε λειτουργούσε γενικά.Μου το αντικατέστησαν αλλά και πάλι δε δουλεύει.Τελικά νομίζω ότι μάλλον πρόκειται για ένα είδος απάτης.:001_unsure: